Máme problem s predškolákem

majuska1903
5. čer 2018

Ahojte, dúfam že mi poradíte lebo ja s priatelom sme už zúfali. Skúšali sme už všetko, od kriku po zákazi, tresti, zabavenia oblúbenych hračiek či doktorku prehanadlo a stale nič
Máme doma predškoláka, a mame sním problém s chodením na WC.
Trvá to asi cca dva mesiace, odmieta chodit na WC, ale do spodneho prádla si spraví potrebu.A najhoršie je na tom že on ked to správi v školke alebo ked dojde domou tak vtom je až pokial sa nejde večer kúpat,vobec mu to neprekaža pokial to nezistíme že je pokakani tak vtom je. Posielame ho stále na toaletu každú hodinu ide tam, sedi tam ale nevykaka sa vobec zdržiava a nám to uz pripadá akoby nám začal zdorovat alebo pod.
Mam 5 tyždnou pred narodením druhého dietatka, a odvtedy ako mi bolo vidiet bruško, a ako sme začali nakupovat výbavičku pre babatko tak odvtedy to trva asi cca dva mesiace.
Doktorka nám povedala že máme vyhladat psychologičku, aj sme tak spravili a ona nám povedala iba aby sme ho zapájali do nakupovanie pre bábatko aj sme to tak s priatelom spravili a ešte sa to zhoršilo. Ako sme prvý krát navštívili psychologickú ambulanciu tak syn začal viac klamat a prestal snami komunikovat akoby sa začal bát nam niečo povedat tak sme to snou ukončili..
Dakujem za každu dobrú radu, skúsenost ako by som to sním vyriešila

mimco
5. čer 2018

Už je dost velký, ale asi bych nejdřív vyloučila zdravotní problém, no a pak bych ho to nechala si po sobě vyprat, bez kompromisu, myslím, že si to pak rozmyslí....

letadylkokane
5. čer 2018

@majuska1903 ahoj, myslim si, ze syn zarli, uvedomuje si, ze prijde miminko a strhava na sebe pozornost. Stava se to, muj bracha zacal pry schvalne koktat, kdyz jsem se narodila. Do te doby mluvil bezvadne a bez vad. Napada me jedine reseni, ktere pujde ale praktikovat az po porodu. Zkuste synka s miminkem seznamit a hodne ho zapojit do pece. Myslim to tak, ze ho chvalit za to, kdyz treba prinese plenku, udelat z nej ochrance miminka. A hladit a mazlit. Porad. Nesmi mit pocit, ze se prichodem miminka neco zmenilo (i kdyz samozrejme trochu zmenilo).
Pripravovala jsem se na neco podobneho, kdyz prisla na svet mladsi dcerka. Starsi dceri byl rok a trictvrte, bala jsem se, jak to vezme. Ale dobry, problem se nekonal. Takze nemam uplne odzkouseno praxi. Ale rikala jsem si, ze bych to takhle asi zkusila udelat.

majuska1903
autor
5. čer 2018

ahojte. ako my s priatelom sme počitali že bude na druhe žiarlit,aj nám to všetci hovorili že bude medzi nimi velký vekovy rozdiel že bude žiarlit, ale až tak moc sme nečakali lebo maličke deti ma rad. Je pravda že ked mala sestra jedna alebo druha maličke babatko tak moj syn bol maličky že vtej dobesi to neuvedomoval, nepremyšlal tak nadtým. A čo mali z praitelovej strany malicke babatko tak snim sa naš syn videl až ked ich mala žačala sama sediet..
Fakt lebn čakat kým sa mala narodi a potom to ešte raz snim riešit a ked to nemože potom vyhladat doktora alebo psychologa .

karlajasmine
5. čer 2018

@majuska1903 Rekla bych, ze to dela kvuli zarlivosti, aby na sebe strhl pozornost, a dari se mu to, tak v tom pokracuje. Ja bych rozhodne za doktorem ani psychologem nechodila, vubec bych to neresila, neposilala bych ho sedet na zachod kazdou hodinu, a pokud se pokaka do kalhot, v klidu bych ho s nezajmem prevlekla, pripomnela, ze se kaka do zachoda, a dal neresila. Ono ho to samo prejde. A hlavne mu dat hodne pozornosti, kdyz se bude chovat pekne a tak, jak ma, venovat se mu a ujistovat ho, ze ho mate radi.

gabrolo
5. čer 2018

@majuska1903 A povídali jste si se synem, že přijde miminko? Řekla bych, že začal žárlit a má možná pocit, že je odstrčený. Sedla bych si s ním a promluvila bych si s ním i miminku a že se nic nezmění, prostě ho ujistila, že ho milujete a nic se na tom nezmění. Vzala bych ho potom do obchodu a kupte nějakou hračku co vybere syn pro miminko. Zapojila bych ho a povídala si s ním o miminku, ale zároveň bych ho ujišťovala v tom, že ho milujete.

majuska1903
autor
6. čer 2018

Rozprávali sme sa s ním o Tom od začiatku ako to bude všetko aj to že keď príde malička tak sa nič nezmení v podstate. Robíme mu každý vykend nejaký program, aj cez tyzden. Keď ideme maličkej niečo kúpiť kúpi sa aj jemu či hračka alebo oblečenie sladké kde sa malej zariaďovali detskú izbu tak chcel aj on vymaľovať síce som stým nesúhlasila ale vymaľovala sa mu tiež izba farbu si vybral tiež sám. Naposledy keď sme boli v nákupnom centre v Bratislave kupovať ešte nejaké oblečenie tak absolútne sa nechcel do toho zapojiť stále nás ťahal preč domu že chce ísť a pri tom do nákupného centra rád chodí

westie
6. čer 2018

@majuska1903 Zkouseli jste se ho zeptat, proc to dela? Myslim opravdu v klidu a s laskou. Hodne zalezi jakou ma k vam duveru, ale verim, ze pri klidnem rozhovoru byste z nej mohli dostat zajimave veci.

majuska1903
autor
15. čer 2018

Ahojte, ropravala som sa snim o tom stale mi hoviri ze malicka bude mat viac hraciek novu izbu... A najviac mna zarazilo ked som mu povedala ze ziadne rozdiele nebudeme robit ze vsetko co kupime ci sladke, hracky, oblecenie tak kupime aj malej a jemu a on mi na to povedal ze aj on chce plienky a flasku na cajik. Stale sa mu to snazime vyhovorit ale syn si tvrdi svoje, ked sa stane ze sa nepokaka tak zase odmieta jest a pit v poslednej dobe cim viac sa blizime k porodu tak mali je viac taky nervozny, neviem ci to je stym je bude mat surodenca o sest rokou mladsieho ze uz nas v podstate nebude mat pre seba iba... ale tento tyzden k nam dosli sestra a jej deti a uplne bol odmerani syn a ani sa snimi nechcel hrat aj do jeho izby im zakazal ist teda tomu mladsiemu

petaov
24. črc 2018

Máme rozdíl mezi dětmi 5,5 let a syna jsme do všeho zapojovali jen proto, protože sám chtěl. Sám chtěl všechno pro malého vybrat, pomáhat atd. Sám si řekl. Pokud váš syn nechce, vůbec bych s ním výbavičku, hračky atd. nenakupovala. Je jasné, že žárlí na miminko a tohle ho ještě více stresuje. Ani po porodu bych ho do péče o miminko nezapojovala. Ať nemá pocit, že musí pomáhat. (Náš syn naopak hrozně chtěl přebalovat, dokonce chtěl i kojit 🙂 Teď už ho to přešlo a už moc nepomáhá. Nenutím ho.) Snažila bych se dál dělat ty aktivity, co s ním děláte, co ho baví a miminkem bych ho zatěžovala, co nejméně. Když se pro něj "nic" nezmění, uvidí, že jeho starost byla zbytečná a přejde ho to. Jinak, co se týče pokakaného oblečení, jak už tu zaznělo, nechala bych ho to vyprat. Je už dost starý na to, aby to pochopil. Pokud nejí, fajn, hlady neumře. (Máme doma nejedlíka, takže vím, o čem mluvím.) Co se týče lahve na čajík a plínek. Řekla bych mu, že tak velké plínky se nevyrábí, jelikož jsou pro miminka. Lahev na čaj mu klidně dej zkusit. Ať si ji vezme ven mezi kamarády, jistě se mu budou smát. Jednala bych s ním na rovinu.

normalnimatka
24. črc 2018

ehm, tak jako tresty tady fakt asi nepomůžou. je jasný, že je to kvůli sourozenci. psycholožka na hovno - zkusila bych jinou, pokud si myslíte, že je to cesta k řešení. jinak fakt moc nevim. zkuste pogůglit podobný případy a zkušenosti lidí, co pomohlo, zkusit najít nějakou knihu, co se tomuhle věnuje...ono se to nějak vyvine. až se to malý narodí. třeba se do sourozence zamiluje a bude to fajn. a nebo to bude ještě horší...to je otázka. hlavně se mu hodně věnujte...ale to vám je asi jasný.