Maminky "mamánků", jak zvládají vaše děti nástup do MŠ?

peetta
20. bře 2012

za 3 týdny jdeme na zápis,jen doufám,že mě ji přijmou..ale to je vedlejší 🙂
spíše mám obavu jak to bude holka zvládat,je na mě hrozně fixovaná.pořád jenom maminka maminka,všecko musí dělat maminka.proto si asi první dny ve školce obrečíme...proto se na vás obracím s vašími názory a zkušenostmi,jak to probíhalo u vás???moc děkuji za váš čas a příspěvky.petra

timbouctou
20. bře 2012

@peetta ahoj, no my začali teda dřív, ve dvou a půl, a na nejdřív jeden, pak dva, pak tři dny v týdnu a jen dopol. Ale nás nevzali do státní, že jsem na mateřské, tak chodíme do takovýho sdružení tady. Už jsi malou zkusila nechat někomu na hlídání, kdo není babička nebo tatínek?

peetta
autor
20. bře 2012

@timbouctou
ahojki,jojo často jí hlídá sousedka,je na ni zvyklá a já můžu když potřebuju v klidu odejít,ale nesmí vidět že odcházím,takže "zdrhám" potajnu 😀

timbouctou
20. bře 2012

@peetta no jo, ale jak píšeš, je na ni zvyklá, to je jak z rodiny 😀 Co když by nemohla? Já bych normálně zkusila, jestli by si nezvykla na občasné střídání "hlídačů" 😉 Tím by se to podle mě dalo jakoby natrénovat.

berenika39
21. bře 2012

@peetta ahoj, hlavně zkus si nedělat starosti přede, už teď. to je strašná škoda. jednak malá bude vnímat tvojí nervozitu a může si předem ze školky udělat něco jako nepříjemnost, mělo by to být právě naopak. a za druhé se děti v tomhle věku vyvíjejí měsíc co měsíc, ted je mamánek a za pár měsíců může vyletět do světa 😉 a sama začít vyhledávat děti a jinou společnost než tebe. můžete už od ted kolem školky chodit, povídat si o tom, ukaž jí děti na zahradě, prostě aby měla důvod se tam těšit. je to na začátku težký, to asi pro plno dětí, málokteré se jen tak odpoutá od mamči, je to samozřejmé - celé tři roky jsi jen pro ní a jste jen spolu, pak najednou jiné prostředí, bez mámy...chce to ten začátek postupně, pokud to jen trochu jde - přivykat - hodinu, dvě, dopoledne. Ale můj názor je ten, že lepší je hned na každý den, ne to střídat, protože oni si to neumí ještě časově představit a mají v tom zmatek. Malá potřebuje pochopit,jak to funguje, že školka patří do života, a pak to jde hladce. Petrovi to trvalo asi dva měsíce.

llluckaaa
21. bře 2012

@peetta Ahoj, my jsme se toho také dost báli. Sice je syn zvyklý na hlídání od babiček, ale i tak jsme měli strach z toho, co přijde. Zkus se i ty dívat na věc z pozitivní stránky - bude tam mít spoustu nových hraček, bude si moci hrát s dětmi, ...Já jsem teda nezvolila variantu postupného zvykání, ale od začátku jsem najela na "celodenní" školku. V našem případě šlo o 6 hodin - ráno jsem ho dala co nejpozději a vyzvedla odpoledne po spaní. První dva dny tam zůstat sám nechtěl - chtěl, abych tam byla s ním. Tak jsem mu vysvětlovala, jak ráda bych tam zůstala a hrála si s garáží a s dětmi, ale že tam maminky nemůžou, že je to jen pro děti. Pak už to šlo. Trošku nám v tom udělá guláš marodění, kdy se mu po nemoci opět nechce nastoupit do školky a ráno mě ukecává, aby nešel nebo simuluje kašel 😀 Ale já říkám, že tam musí, že já mám taky nějaké povinnosti, které musím udělat. Dost často se i stává, že se mu ze školky nechce domů.
Takže rada za mě - zkuste školku trénovat. Jděte okolo, dívejte se, co děti dělají, říkej, jak je to super tam chodit, dítě ať si zvyká na jiného dospělého, žádné zdrhání při odevzdávání dítěte. Prostě musí pochopit, že tak to bude a přes to nejede vlak. Nebo zkus vymyslet nějakou zábavnou aktivitu, kterou budete dělat cestou za školky a jinak ne. U nás třeba rád chodí malý na nádraží sledovat vlaky, tak můžete zkusit něco podobného.

prezdivkos
23. bře 2012

Ahoj, mám úplně stejnou obavu. Malá je mamánek, ted teda už chodím do práce a hlídá babička, ale stejně jednou brečí, pak zase ne. Přes den si na mě ani nevzpomene, ale z cizých lidí má strach, s dospělými vůbec nekomunikuje ☹ Takže mám dost velkou obavu, jak to zvládne, já byla bohužel taky mamánek ☹ A ješte k tomu mívá záchvaty vzteku a zuřivosti, tak jsem zvědavá, jestli jí to ve školce budou tolerovat.. Zatím na to radši moc nemyslím..

2veverka
27. bře 2012

@llluckaaa A mohla bych se zeptat, na zkušenost, nakolik se dítko ve školce daří "zkazit"? Já když jsem teď nesla přihlášku do školky a viděla ty usoplené děti, nervózní učitelky (některé) a skleničky se známým sladkým čajíčkem, chtělo se mi zvolat pomóoóoc 😢 Taky mám obavu, aby školka nějak nepod´tala to tvořivé, co se doma snažíme rozvíjet...

zelvy
27. bře 2012

@peetta
Ahoj, mám zatím zkušenost u syna, do školky šel v čerstvých třech letech, byl mamánek, nechtěl se sám strojit, nechtěl sám jíst. Vodil ho vždy manžel, brečel jen první ráno a pak už ne. Vždy mu ráno chvíli trvalo, než se zepojil mezi děti, dle učitelky stál klidn půl hodiny stranou a pozoroval je a pak se přidal, jinak bylo vše v pohodě. Neříkal, že nechce jít, nebrečel. Dcera půjde letos také k zápisu, je také maminák, ale jinak mnohem samostatnější, tak jsem na ni zvědavá.

llluckaaa
27. bře 2012

@2veverka My máme učitelky hodné a moc nervózní jsem je neviděla, líbí se mi, jak si umí s dětmi poradit. Usoplené děti tam bohužel jsou, ale stejně si myslím, že nemá smysl dítě schovávat před kolektivem dětí a chránit ho před běžnými bacily - nějak si tu imunitu vytvořit musí. U nás sice bývá častěji nemocný, ale už to nemá tak špatný průběh jako dřív, většinou to zvládne bez nějakých drijáků.
Popravdě, já si na zdravou výživu taky potrpím a ve školce se mi občas nějaké to jídlo nelíbí (např. nivová pomazánka nebo tavené sýry), ale říkám si, že to doženeme doma a občas ve školce to prckovi neublíží. U nás třeba jídelníčky schvaluje dětská doktorka, děti dostávají i celozrnné pečivo, luštěniny nebo ryby, takže jsem až na vyjímky spokojená. Já sladké čajíčky neznám, u nás doma se pije voda a maximálně jednou za čas zředěný džus. A ve školce dostávají asi jednou za 14 dní malý džus. Taky jsem to zkoumala a bála se, co je to za shit, ale byl 100% a úplně v pohodě. A spíš mám pocit, že náš malý začal od školky líp jíst doma, že se hodně osamostatnil, naučil se sám zabavit ap. Občas ze školky donese nějaký ten nešvar, ale to mu vysvětlím, že se mi nelíbí, když to dělá a že u nás doma to dělat nebude. A tím to končí.
U nás byl určitě se školkou posun k lepšímu.

2veverka
27. bře 2012

@llluckaaa Jejda, děkuju, to je príma, že to můžeš takto napsat.
Mně ten jídelníček ve školkách kolem nás připadá dost děsný, já sama bych nechtěla jíst denně na svačinu tzv. masovou nebo rybí pomazánku, připravenou jistě z velmi kvalitního masa a ryb ☹, "džemové máslo" a další. Ale nejvíc mi jde o ten celkový vliv - třeba mi vadilo, že děti před odp. spaním sledovaly televizní pohádku, skákaly při nějaké praštěné hudbě a žvýkaly bonbony apod. Taky se říká, že dnešní děti si brzy přestávají hrát, jedním z důvodů může být i přemíra konkr. hraček ve školkách. My doma samozřejmě nemáme na hraní polínka, ale snažím se eliminovat plastový nesmysly a on dokáže opravdu z mála vymyslet neskutečné věci. Tak snad to školka neutne... 😉

llluckaaa
27. bře 2012

@2veverka Já byla právě jídelníčkem docela překvapená, bála jsem se, že to bude mnohem horší. Ale některý pokrmy by opravdu mohly vyházet. Tak se zkus zeptat, jestli jim jídelák schvaluje pediatr nebo nutriční terapet. On se na to chystal i nějaký zákon či co. Že by se u nás dívalo na telku, to nevím a žádné bonbóny jsem taky nezaznamenala. Spíš jsem měla pocit, že si víc vyhraje s hračkama doma, jak nemá pořád ty samé před očima a jsou mu "vzácnější". A taky asi ve školce odkoukal nové způsoby hraní, začal si s hračkama povídat a tak.
Snad budeš taky spokojená. Asi záleží na té které školce a pravidlech v ní a nebo možná ještě víc na konkrétních učitelkách.

brisalek
28. bře 2012

@llluckaaa souhlasim , jak malou pripravit.
My jsme meli take velkeho mamanka. Podle zkusenosti z krouzku a od ostatnich deti az extremniho. Babicky daleko, tatka porad v praci, takze od malicka byla porad jen se mnou. Kdyz jsme byli u babicky nesmela jsme se hnout na krok, protoze je videla 1x za 2 mesice a jeste jsme byli u nich teda v cizim prostredi atd. atd.....V 16 mesicich jsme poridili🙂 pani na hlidani, kdyz jsme byla podruhe tehu (aby byl nekdo, kdo by ji chvilku pohlidal kdyz budu muset k dr. a podobne). Zvykala si na ni 2 mesice, kdy si s ni doma hrala a ja jsem byla nekde v byte...pak jsem obcas dosla jen na hodinu nakoupit.....V jejich 22 mesicich zacala chodit do soukrome skolky. 6 dnu po hodine, dalsi asi 3 dny na 2 hodiny a pak od 9 do 12. Chodila 3x v tydnu . Zacala 26.9. a asi 15. 12. sla poprve bez problemu...uvidela holcicku jak jde do hernicky, rekla ja chci taky a uz byla pryc ani by mi nerekla ahoj. Od te doby je to uplne bez problemu.Ted uz chodi kazdy den od 8 do 13h. Ja od ledna chodim na 4 hodiny do prace a rano ji tam vozi od ledna manzel a take nebyl zadny problem. Ale chodi do soukrome skolky,kde jsou 4 ucitelky na 13-16 deti. Jidlo nekomentuju. Obed tam stoji 70 korun a vozi ho z nejake velke vyvarovny typu Armark☹. Me by bylo milejsi, kdyby meli kazdy den vepro knedlo zelo, chleba se sadlem a soli, ale domaci a ne ty sajraty z pytliku plne Ecek☹.

garfie
28. bře 2012

moje dcera teda nebyla mamánek, ale i tak jsem se bála, šla lehce před třemi lety-ale vzali ji jen na dopoledne a úúúplně v klidu. První tři dny se jí tam moc nelíbilo, že tam nemá kamarádky (jsou tam většinou předškoláci) ale pak se krásně chytla a teď se hrozně těší-když zlobí, tak jí vyhrožuju že zítra nepůjde do školky 🙂
Povídali jsme si o školce předem, vysvětlila jsem jí, že dospělí chodí do práce, děti do školy a do školky a miminka jsou doma s maminkama -prostě jak to je. Dobré je vzít si za vzor někoho z okolí-kdo chodí taky do školky nebo do školy.....
Co se týká jídla a učitelek, já si nemůžu stěžovat, ale to hrozně závisí na konkrétní školce. Jen se u nás hrozně rozmohly bonbony, dostávají každý den při odchodu ze školky-a to nevím co se děje dopoledne. Už si říkám, jestli si s učitelkou nepromluvit....ale doma jí pak zase nic takového nedám-s tím, že už měla ve školce....tak nevím-asi je to nezabije...
A jinak školka jenom plus-naučila se spoustu věcí, automaticky po sobě uklízí-občas sice řekne něco, co se mi nelíbí-ale nevyrůstá ve skleníku-a je na mě abych vysvětlovala....

llluckaaa
28. bře 2012

@brisalek Já s tebou zase musím souhlasit ohledně jídla. Lepší knedlo, vepřo, zelo než nějaké kupované a ohřívané polotovary. Naše školka je hotová továrna na děti - má 4 provozovny a je v ní 200 dětí. Za jídlo na 1 den platíme 22 Kč - byla jsem úplně v šoku a říkala jsem si, že za tohle já určitě nejsem doma schopná připravit 2 svačiny a jeden oběd i s polévkou 😒 Ale tam to zvládají a opravdu mi přijde, že ta strava podle jídelníčku není tak špatná.
V jedné třídě je na 1 učitelku 28 dětí 😝 , ale jak jsem viděla, umí si s tím poradit a děti je poslouchají.. Jsou tam různě staré a ty starší pomáhají mladším, když nestíhají (našemu Matýskovi pomáhá např. při oblékání hrozně sympatický chlapeček, který má skříňku vedle něj 😀 ) A hlavně taky ty mladší hodně odkoukají od starších - v dobrém i špatném...