Maminky tříletých dětí, co jste těhotné, dáváte staršího do školky?

bluemamca
14. srp 2019

Ahoj všechny těhotne maminky starších tříletých dětí, prosim jak řešíte nástup či odklad školky? Je to pro mne velké dilema, staršího syna do školky dát či ne? Okoli radí určitě ano, především, že je to lepsi pro staršího syna, potřebuje kolektiv a bude se rozvíjet jinak, než se mnou doma s miminkem. Jsem připravená věnovat se naplno oběma detem, nevím, jak to bude narocne? Naskytla se mi možnost školky pro syna od 1. Září je t to vyhlášená školka s dobrými referencemi přímo u nás za domemo vyhlášená školka s dobrými referencemi a k tomu přímo u nás za domem

bva
14. srp 2019

@bluemamca já teda měla druhé mimco, když dcera měla 2 roky. Jakmile měla tři, tak jsem ji do školky dala a právě kvůli dětskému kolektivu a aktivitám. Přišlo mi, ze s náma se už doma nudila. Chodila a od září bude zase chodit jen na 4 dny v týdnu a po obědě domu.

olga_
14. srp 2019

Loni se mi v červnu narodila dvojčata, starší měl tou dobou 3 a půl. Do školky nešel a nepůjde. Jsme spolu jako rodina a rozhodně se nenudí. 😉

urtica
14. srp 2019

A jak se na to tváří syn? Já dceru dala - ale do školky chtěla, přímo si o to řekla - kdyby bývala nechtěla, nechala bych si ji doma. Některé děti na to ještě nejsou zralé, nenutila bych ho. Pokud se na to necítí, nemyslím, že by doma o něco přišel - naopak.

atomix
14. srp 2019

Ze školky bude miminkovi nosit koktejl bacilů.

verace81
14. srp 2019

Syn šel skoro ve 3 letech a doma jsem měla 4 měsíční holčičku. Když jsem čekala 3 mimi tak jsem si říkala, že dcera půjde až jí taky budou 3,ale ona si vydupala školku o půl roku dřív a doktor mi řekl ať jí tam dám když chce, že se mnou už se doma nudí

martt
14. srp 2019

@bluemamca já jsem staršího syna do školky davala jen na dopoledne a po obědě jsem si pro něj chodila. A musím za sebe říct, že to bylo dobře syn si tam našel kamarády byl více v kolektivu než se mnou doma i když jsem se mu věnovala ale děti jsou děti. Ale bylo to dobré i pro mne, přišlo mi že jsem zvládla více věcí dopoledne než pak za celé odpoledne kdy už byl syn doma. 😀Třeba se můžeš domluvit i ze skolkou že by jsi ho tam třeba davala jen 2-3 dny v týdnu.

summer2012
14. srp 2019

Mladší se narodil v srpnu, staršímu byli v listopadu tři a od září (necelé tři) normálně nastoupil...kdybych neměla druhé, tak by taky šel, takže nemám pocit, že bych ho nějak odstrčila a mladší si zaslouží mít mě aspoň trochu sám pro sebe, stejně jako mě měl po narození starší...ne že bych se nechtěla věnovat oběma, ale ono to prostě naplno nejde...ty dny, kdy jsem měla oba, to bylo neustálé dilema čí potřeby jsou důležitější, neustále jsem jednomu nebo druhému říkala vydrž, počkej a byla z toho špatná...takže dopoledne když byl starší ve školce, jsem se naplno věnovala mladšímu a odpoledne svěřila tatínkovi, dědečkovi, babičce a dělala něco jen se starším 😉 ale starší je přes počáteční stýskání ve školce rád, má tam kamarády...

summer2012
14. srp 2019

A co se bacilů týče, mladší marodil mnohem míň než starší v jeho věku...navíc babi učí, tak to bych musela izolovat i ji, případně další, co se pohybují v dětském kolektivu 😉

ninive211
14. srp 2019

Pokud se do školky dostane (mnohdy čerstvý tříleták nemá vubec sanci), tak bych se chopil příležitosti a do skolky ho dala, aspoň na dopoledne. Stáhnout ho můžeš vždycky, když to nebude dělat dobrotu

bva
14. srp 2019

@urtica přesně, dcerka taky do školy chtěla 😉

alubif
14. srp 2019

Napíšu ti jak to dopadlo u nas. Starší nastupovala v září do školky. Mladší se narodil v lednu. Nechtěla jsem aby měla školku spojenou se sourozencem, od začátku tam spsla.. mě to pomohlo, že jsem si poslední měsíce těhotenství odpocla. Ovšem nemoci se jí od konce října nevyhly. Pak se narodil malý, v lednu, nezdařilo se kojení... Odvody, vyzvedávání bylo pouze na mě. Takže od 14 dnů malého jsem s ním litala do školky s ním. V jeho 6. týdnech 1. hospitalizace laryngitida a bronchitida. První ATB. Za 10 dní po propuštění opět hospitalizace pro bronchitidu, nasledoval zápal plic.... další ATB. Pak neustále zahlenění, které trvá do teď (je mu 7 m), kašle další dvoje ATB, kolečka po doktorech od imuna po genetiku, 2 rtg snímky, odklad ockovani.. starší stažena na dva měsíce školky..
Takže teď už bych to udělala jinak v září klidně staršího do školky. Ovšem po porodu bych ho minimálně do 1 očkování nebo klidně i na 3 měsíce stáhla že školky, aby si mladší vybudoval imunitu.

alubif
14. srp 2019

Jinak teda jsem moc ráda, že malá do školky chodí, miluje ji, vyhraje si s vrstevníky, dělají věci které se mnou nedělá. Doma se vzhledem k nemocnosti malého hodně věcí točí kolem něj včetně programu. Školka je aspoň její privilegium.

urtica
14. srp 2019

@alubif Myslíš, že v té nemocnosti malého hrála roli školka? Měli jsme to časově úplně stejně (malý bude mít taky 7m) a prcek teda dosud - musím to zaťukat! - bez jakýchkoliv zdravotních problémů. Ale je tedy pravda, že dceru jsem ze školky stáhla na šestinedělí - od konce ledna cca do začátku jara.

luckylee
14. srp 2019

Hlavne bych se vybodla na nazory okoli.😉
Co na to to dite?Chce tam nebo ne?
Syn bude mit v zari 3,5r a bude s nami doma.
On ale po kolektivu netouzi.Nema rad kraval a divoke deti.Ma sveho kamarada a tady na vesnici na hristi je taky deti dost.Sem tam herna.Takze se s nim o tom budem bavit treba zase pristi rok.
Kazdopadne roli hraje i vzdalenost.Ja bych musela syna odvazet i privazet autobusem a to s miminem by nebylo uplne lehke.Mit skolku "u baraku" tak asi mluvim jinak.☺

joripage
14. srp 2019

Moje v listopadu tříletá na školku absolutně není připravená a já taky ne, tak neni co řešit a jsem ráda, protože představa, že v lednu v zimě a mrazu nás nutím všechny vstávat a jít do toho hnusu brzy ráno, jen abychom si donesli nějaký ten bacil, je pro mne fakt šílená 😁😬 Něco jiného by bylo, kdyby sama chtěla 😉

alubif
14. srp 2019

Rozhodně. Starší vždycky byla nemocná chvíli před ním. Neustále zelené rýmy, kašle, i starší si prodělala laryngitidu pár dní před malym. Takže jsem doma nechávala nemocnou starší a s malým ve špitále. Bohužel jsem ho musela brat přímo dovnitř do šatny školky...

lucie_j
14. srp 2019

Nedala jsem, půjde až ve čtyřech.

jatonka
14. srp 2019

Starší šel poprvé do skolky loni, v říjnu jsem čekala druhého. Byla jsem rozhodnutá,že dělám správně a přesně k tomu tak přistupovala, synovi vysvětlovala, co ho čeká ve školce, zároveň ho připravovala na to,že pak přibude miminko a že s ním budu dopoledne doma a on že si bude hrát ve školce s kamarády a budem pro něj chodit a pak společně trávit odpoledne a večery.. Těšila jsem se já i on, i to tak zlehka všechno od prvního dne šlo.. nechávala jsem na dopo, někdy po zimě, kdy si řekl sám,že by chtěl po obědě i spinkat,tak jsme zkusili a vždy na jeho žádost ještě několikrát zopakovali.. Po narození druhého v říjnu jsem si ho ani nenechávala nijak extra doma.. jen jezdíme každý měsíc na cca týden vždy na chalupu,tak to si je celý dny užívám oba ☺️ není to povinná školní docházka,tudíž si ho můžeš nechat doma prostě kdy chceš (ze začátku teda to chce chodit furt, aby si dítko zvyklo).
Je to hodně o tom taky, jaké máš dítko.. můj syn je více venkovní a potřebuje stále akci, takze jsem citila,že školka mu prospěje.. doma když musí být,tak je to skoro za trest.. a mě to udržuje alespoň v denním rytmu to ranní docházení a po obědě vyzvedávání...
Kdybych měla plačtivé dítě,co se ode mě nehne, tak bych třeba uvažovala jinak..
Za mě ale můžu doporučit! A nemocí bych se nebála, u nás jedna rýma pár dní za celý rok.

malenka3
14. srp 2019

Neptej se jiných, každý dítě je jiný, přemýšlej nad tím, co myslíš, že je pro něj nejlepší.
Před rokem bych o dceři řekla, že je absolutně nepřipravena. Teď jí je 3,5 a udělala obrovský socializační pokrok a vím, že kdybych ji nechala doma, nebude se v té socializaci rozvíjet tolik, kolik teď v jejím věku potřebuje. Takže jde poprvé do školky, protože jsem doma a od listopadu mimčo, budu ji dávat zatím jen na dopoledne a uvidíme, jak to půjde. Nechci se o tu možnost připravit, i já budu ráda, že se mi trošku ulehčí, ale primárně to beru s ohledem na její potřeby.
Ale každé dítě je jiné, pokud bych viděla, že na školku není připravená, nechala bych si ji doma.

klea81
14. srp 2019

Ne, mám rozum 😉

veruuu_kubesovic
14. srp 2019

@bluemamca proč musí do školky? vždyť si ho můžeš úplně klidně nechat doma společně s mladším sourozencem, kdy půjde do školky není nijak stanoveno, kromě povinného předškolního roku v 5letech 🙂
A já jsem to přesně takhle udělala, dcera nastupuje do školky až v 5letech, do té doby jí mám doma, užíváme si, loni se z ní stala velká sestřička, nepocítila, že by byla odstrčená na druhé koleji oproti miminku, u všeho asistovala, ani jsem jí "neodložila" do školky a takhle zažila nejhezčí rok spolu s bráškou, což jí nikdo nevezme...
Teď ví, že je velká holčička co už musí do školky, patřičně se do ní těší (nechci polemizovat jak moc je nutné dodržovat povinný předškolní rok, dcera je do školky zapsaná, dala jsem jí maximum, teď už potřebuje děti/kolektiv a různé další aktivity...)
Nedala jsem jí do školky záměrně - doteď jsme nemuseli řešit jakýkoliv režim, pak taky částečně kvůli nemocem, ať se necítí odstrčená ve školce, a jeden z hlavních důvodů bylo, že měla problémy s počůráváním, teď už na ní vidím, že je zrala na to zvládnout nástup do školky a s tím spojenou změnu ve všem co jí čeká a myslím, že to v pohodě zvládne 😉

stef9328
14. srp 2019

Mam doma cerstve 3 letou a 5mesicni mimco. Do skolky nedavam -za prve mi ji neprijali kvuli tomu,ze nema komplet ockovani, za druhe ve skolce b, se nemela co noveho naucit(umi vic veci nez deti ve 4rokach) a za treti by mi nosila doma bacili a zbytecne by trpela malicka. Zustane pekne doma a urcite si to se segrou uzije.

gracinka7
14. srp 2019

Nedala jsem. Nechtěla jsem, aby se syn cítil odstrčený. Aby si nespojil narozeni sourozence s tím, že já ho 'odstrčím' do školky. Půjde až teď v necelých 4.

hermanecka
14. srp 2019

@alubif ja mela dceru od zari do brezna v ms,v dubnu se narodil syn..ty strept anginy,zapal.plic, vysoce nakazlive nemoci ruce-pusa-nohy atd mne nestaly za to, abych ohrozila novorozence..Dcera uz pak do ms nechodila, nastoupila az v zari..Mnoho maminek nechavaji deti v ms, i kdyz maji miminka, otazkou proc?ze by se vsechny deti doma tak nudily a potrebovaly ten "detsky"kolektiv?haha

petanevesta
14. srp 2019

Dcera šla o rok později, protože když se syn narodil,bylo jí 3(oba jsou květen) a doteď nelituji, protože i tak od jejího nástupu do MŠ ten první skolkovy rok proběhl silene..od nudle k nudlí,syn ač kojeny,vše chytl od ní,takže jsme neustále litali k doktorce,byli doma..takto snad každý měsíc.. kdyby šla tehdy v těch 3 a 1/4,malej by to.jako 3 měsíční miminko začínal chytat od ní..takže za mě,pokud to není nutne.,nedávat,kolektiv jde nahradit i na hřišti, kamarády ze sousedství a nebo někde na kroužku,kam třeba staršího vezme babicka

mish_ka
14. srp 2019

Miminko čekám v říjnu, synovi teď byly tři. Ani na minutu mě nenapadlo dát ho do školky. Proč, když jsem doma a je mu se mnou dobře. Dokud mě bude potřebovat, jsem tady pro něj. Aktivity jsou hezká věc, ale má své potřeby a nechci jeho výchovu svěřit do rukou cizímu člověku. Zároveň jsem nechtěla, aby to měl spojené s příchodem sourozence plus navíc ta nemocnost. Pokud bude sám chtít a mít zájem, půjde od jara třeba na dvě dopoledne v týdnu do lesní školky. Ale nechám to zcela na něm. I když vím, že v mnohém by mu to prospělo. Jestli ale bude chtít mámu, bude ji mít. Okolí neřeším.

jajulin
14. srp 2019

Máme mezi druhým a třetím dítětem věkový rozdíl 3 roky a čtvrt, mezi třetím a čtvrtým stejně tak. Tzn. když se ti dva poslední narodili (říjen a leden), tak starší sourozenec chodil jako čerstvý tříleťák do školky. A nikdy žádný problém. Ale naše děti jsou celkově velmi málo nemocné (cca 1x za rok). Kdo se bojí, nesmí do lesa, natož posílat dítě do školky 🙂. Paradoxně nejmladší syn prodělal zánět ledvin (ne úplně banální onemocnění) loni v červenci, když sourozenci do školky ani do školy nechodili.

alcar
14. srp 2019

Dcera nastupovala do skolky ve trech letech. 1.4. nastoupila a 6.4. se ji narodili sourozenci dvojcata. Byli teda jeste pak dva mesice v nemocnici, ale ani ve snu me nenapadlo do skolky dceru nedat. Proc by jako nemohla chodit do skolky mezi jine deti, do kolektivu... Ja mela puvodne nastupovat do prace, ale nakonec jsem az po jejim prijeti do skolky otehotnela. Na skolku byla pripravovana dlouho a obeslo se to naprosto bez problemu. Nemocna byla jen asi prvni dva mesice, pak uz byly prazdniny a kluci to od ni nikdy nejak vyrazneji nechytli. A ja byla opravdu rada, protoze prvni rok s dvojcaty byl hodne narocny, porad jsme s nima litali po doktorech a po rehabilitacich a dcera byla pekne v klidu ve skolce, kde ji bylo dobre. Co taky s nama... nedovedu si predstavit ji vsude, kam jsem s klukama chodila, tahat s sebou.
Takze ja bych klidne dala. 😉

leilinka1234
15. srp 2019

Starší jsem do školky nedala. Miminko se nám narodilo v prosinci, v březnu měla jít do školky. Nedala jsem. Půjde až teď. Je to náročné, ale nemusela jsem řešit nemoci, což pro mě byl hlavní důvod. Nechtěla jsem miminko ohrožovat hned takhle od mala vším tím školkovým chrchláním a rýmičkama apod. Díky tomu jsme hezky v termínu zvládli očkování a holky se hezky zžily. Jsem ráda, že jsme se takhle rozhodli, u když to někdy bylo na švestku a teď už se děsně těším na 2. září :D

barulina
15. srp 2019

A ja bych dala. Moje dcera by se doma nudila.