Máte doma nadaného předškoláka, co miluje matematiku?

dixxie
24. kvě 2018

Ahoj, mám synka 6 let a 2 měsíce a miluje matematiku, násobí, dělí, řeší mocniny a odmocniny, velká čísla. Prosím, jestli jste na tom podobně, ráda bych se s vámi o tom pobavila 🙂. Díky.

dixxie
autor
26. kvě 2018

@ivular ano, ano, všechno vím 🙂. Můžu se zeptat, kde vám ten Aspergerův syndrom diagnostikovali? Teď je jiná doba a najíždí se na americký model, kdy se diagnostikují i velmi lehké formy, proto na youtube je spousta videí, kde mluví lidi, říkájí, že jsou autista a že mají Aspergera, ale působí úplně normálně, popisují třeba potíže s kamarády, nebo že jim vadí hluk atd. Doba je taková, že to, co se před dvaceti řeklo, že člověk je trochu jiný nebo zvláštní, tak dnes se hned diagnostikuje. Také záleží, kam člověk jde, v jedné poradně řeknou například vývojová dysfázie (nerovnoměrný vývoj), jinde řeknou Aspergerův syndrom, jinde řeknou pragmaticko sémantická porucha řeči atd. Prostě já osobně vidím v diagnóze přínos jen ten, že dítě by případně mělo nárok na asistenta, jinak mi to přijde k ničemu, protože člověk, co se o to zajímá si stejně najde materiály jak s dítětem pracovat na rozvoji komunikace, chápání emocí atd. Nejdůležitější je, aby měl kontakt s dětmi a tam si zkušenosti budovat. Existuje tolik teorií jak pracovat s dětmi, ale realita je taková, že dítě je potřeba vystavovat situacím a u toho mu situace vysvětlovat, a čím víc on se v té situaci bude vyskytovat, tím více bude mít pevnější půdu pod nohama... Ale samozřejmě pokud má někdo více projevů poruchy autistického spektra, například rituály, záchvaty, lpění na pravidlech a podobně, tak je to asi dobré podchytit to s odborníky, co v tom mohou pomoci. Syn ale nemá tolik potíží, takže ho na diagnózu netáhnu, protože je mi jasné, že by nám Aspergera přiklepli 🙂. Šla bych tam až když bych věděla, že nám to v něčem pomůže.

ivular
26. kvě 2018

@dixxie Co tak čtu na FB, tak maminky často popisují, že se jim osobně uleví, protože pochopí, proč má jejich dítě taková specifika. Taky jim to pomůže ve výchově, že po tom dítěti přestanou požadovat (a nedej Bože i trestat za) něco, co prostě v jejich možnostech není. A nebo/taky přestanou pochybovat o sobě, že to dítě nejsou schopny vychovat.
Další věcí je, že i když je ten Asperger třeba vysokofunkční, tak se s ním pojí různé psychické obtíže (např. úzkosti, agresivita, unavitelnost, nízká frustrační tolerance, atd., atd.), takže se taky často stane, že rodič navštíví s dítětem psychatra z těchto důvodů a při té příležitosti se dozví, že dítě má vysokofunkční autismus.

Po té praktické stránce, kromě zmiňovaného uvědomění si, jak k dítěti přistupovat, se ta "oficiální" dg. hodí opravdu pro školu. A nemusí jít přímo o asistenta, ale i jen IVP, či zkrátka "nárokování si" určitých ohledů a aspoň trochu individuálního přístupu.

dixxie
autor
26. kvě 2018

@ivular ano, ano, moc se mi na tom nelibi to slovo syndrom. Take porucha autistickeho soektra se mi nelibi. Myslim si, ze tyto deti nemaji poruchu, ale maji jinak strukturovany mozek, ktery jim umoznuje slozite mysleni. O detech co umi malo pocitat take nerikame ze maji poruchu schopnosti pocitat, maximalne rekneme, ze matematika jim nejde. Takze me nevadi, kdyz se o detech rika, ze maji dvoji vyjimecnost a ze nejsou neurotypicke, ale vadi mi slovo porucha a syndrom.

dixxie
autor
26. kvě 2018

Prijde mi lepsi pro ty deti vyrustat s chapanim, ze umi dobre pocitat, ale zase na ukor toho se treba hure citi v socialnich situacich a ze to je tak normalni, nez aby vyrustaly s pocitem, ze maji poruchu. Toto plati samozrejme jen pro vysokofunkcni pripady, deti, co zvladaji normalni zivot jen s lehkymi odchylkami. Tam kde je to uz stredni forma je urcite lepsi kdyz ucitele a instruktori vi, co ma dite za potize a pric, aby s tim mohli pracovat. Ja mam treba ADD, attention deficit disorder, poruchu pozornosti, a take se mi nelibi, ze se to oznacuje slovem porucha. Mam totiz schopnost hodne rychle a efektivne pracovat a premyslet, v krizi funguju taky efektivne a mam vysoky intelekt - k tomu je pridruzena porucha pozornosti, ale lepsi by bylo kdyby se tomu rikalo treba “snizena pozornost pri beznem provozu”, coz chapu ze nejde 🙂.

ivular
26. kvě 2018

@dixxie Pojem syndrom mě až tak neuráží, jelikož ten mozek je opravdu odliště strukturovaný, tzn. jde o pervazivní záležitost.
Je ale fakt, že takový mozek není "porouchaný" - v tomto symslu je přijatelnější spíše pojem "neurodiverzní".

A co se té matematiky týká, pokud máte na mysli vyloženě dyskalkulii, tak o poruchu přece jde. Všechny tyto dys- patří do skupiny specifických PORUCH učení.

hafika
26. kvě 2018

@hz To zatím neplánujeme, uvidí se, jak tro v té době bude vypadat. My máme práci na malém městě, ale existuje poměrně reálná možnost, že za pár let skončí a s mužem už v rozumném okolí vhodnou práci neseženeme, takže nespíš se stejně budeme stěhovat jinam.

Sama jsem chodila do velké sídlištní školy, která začínala se čtyřmi třídami dětí. Nejdřív odešlo ve třetí třídě hodně dětí na jazykovku a scukli nás na tři třídy, byla jsem přesunutá do jiné třídy, nový kolektiv. Na drhý stupeň opět odešli děti na gympl, tak zbyly dvě třídy a já opět šla do nové pouze s několika starými spolužáky, zase nový kolektiv s dětmi, které jsem téměř neznala. Proto mi změna kolektivu na druhém stupni přijde i celkem normální. Taky mám pocit, že bude už o něco starší a lépe zvládne klasickou školu. V určitém smyslu mi pak gympl přijde daleko náročnější než klasická ZŠ.

dixxie
autor
26. kvě 2018

@ivular to je pravda, ale nekomu jen nejde matematika a nekdo uz ma dyskalkulii, stejne tak nekdo je mene socialne obratny a jiny uz tezko zvlada socialni situace. Ja bych davala diagnozy jen tam kde jsou opravdu potize. Detem s mirnymi obtizemi bych jen rekla, ze na ukor toho ze jim neco jde vice, tak jine veci jim jdou mene a ze to tak je normalni. Stejne tak je to se vsim.

konidana
28. kvě 2018

@dixxie také jsem rozmýšlela odklad. V ppp ho kvuli řeči doporučili. Pry jinak hrozí rozvoj dyslexie apod. Kvůli matice a celkové samostatnosti ksem ho nedala. Ano ns konci 2.třídy se začíná nabeh na dyslrxii projevovat,ale jsem rada,ze syn do školy šel. Bude z ni driv venku😉. U vás by asi bylo nejlepší kdyby sel do běžné skoly,any mel syn schopneho asistenta. Nebo ta menší vstřícná soukromá škola. Držím palce.☺

konidana
28. kvě 2018

@dixxie Je tu skupinka zaměřená na nadané děti:
https://www.modrykonik.cz/group/7930/detail/
Znáš?

dixxie
autor
28. kvě 2018

@konidana moc děkuji! od rána obtelefonovávám školy a někde jsou ještě volná místa, tak to snad dobře dopadne 🙂. a díky za tip na skupinku 🙂.