Mateřské školky v Praze 4 Spořilově - vaše zkušenosti?

zlababa07
3. bře 2014

Zdravím všechny Spořilovačky 🙂 rozhoduji se mezi Mš Na Chodovci, Mš Jihozápadní IV a Mš Svojšovická, eventuelně Mš Trenčínská. Vloni synka nevzali ani do jedné (je listopadový), tak letos už snad ano, v listopadu mu budou 4. Ale připojuji se a ráda bych znala zkušenosti maminek, jejichž děti do některé z těchto školek chodí. Moc děkuji za každý příspěvek 🙂

nejmeh
16. únor 2016

Ahoj holky, tak nevím, jestli Jihozápadní, Svojšovická nebo Na Chodovci ... o Jihozápadní tu nikdo nepíše ... nějaké zkušenosti? Jihozápadní má letos zápisy o 14 dní dříve než ostatní školky ... je to tím, že se tam nehlásí tolik dětí? Nevím ... rozmýšlím 🙂

jmisa
21. únor 2016

@nejmeh Jihozápadní je menší školka, třídy tu mají smíšené v ostatních jsou dle věku. Mám dojem, že teď už jsou sloučené s Trenčínskou.
Ale taky asi záleží, kde bydlíte.

nejmeh
22. únor 2016

Pujdu se ram podivat a uvidim. Bydlime u polikliniky.

jmisa
22. únor 2016

@nejmeh to j asi blíž ta Jihozápadní ne? Otázka, kde je větší šance se dostat.

nejmeh
23. únor 2016

Dceri bude 3 a pul tak snad se dostane. Radsi bych asi Svojsovickou. Podivame se a uvidime. Nechci ji zapsat nekam, o cem nejsem presvedcena na 100%.

kittysha
9. bře 2016

@zlababa07
@kamila297
@jmisa
@gosa22
@aninkas1
@nejmeh
Prosím o info zkušenější - už se zase blíží zápis a já zvažuju, jestli jít jen do jedné školky (jak nám doporučovala ředitelka MŠ, prý pak v tom mají chaos) nebo do více školek pro přihlášku. Netuším, jestli se pak ty školky nějak domlouvají koho vezmou a koho ne (příp. si řeknou, jestli mají víc přihlášek jednoho dítěte) nebo jaký je postup + jestli si nějak zjišťujou třeba přes úřad, že jste doma ještě s jiným dítětem nebo chodíte do práce? Je to možné?
A nikde jsem nenašla, že by na některé ze školek na Spořilově byly dny otevřených dveří☹, takže ani netuším jak to tam vypadá, příp. jestli si lze domluvit prohlídku indivindy... - jak byste prosím popsaly zkušenosti z jednotlivých školek? My byli loni jen Na Chodovci u ředitelky - tak by mě i zajímal ten názor, že na Svojšovické je ředitelka nějak lidštější? Na Chodovci máme nejblíž, ale pravda, že podle těch zaparkovaných aut každé ráno jsem taky nabyla dojmu, že jsou pro "lepší" + je nejdražší (ale zase ji máme nejblíž)... nebo myslíte má cenu se ptát na místo ve školce ještě letos před zápisem, když dcera bude mít 3 v květnu? (loni nám ani nedali přihlášku) Obvoláváte si školky ohledně infa nebo to nemá smysl? Já nejsem nějak zdatná se někam nacpat.. ale tady v Pze je asi dost tvrdý boj o školku (mám dojem, že podle těch drahých aut i Na Chodovci snad platí nějaká tlačenka podle finančních možností rodičů.. no těžko říct)
Předem díky za zkušenosti a rady.

helen_h
9. bře 2016

@kittysha Den otevřených dveří je současně den, kdy si jdeš vyzvedávat přihlášku - máš možnost školku okouknout, jen je to v odpol hodinách a moc tedy nevidíš školku v běžném provozu, ale prohlédneš si místnosti, učebny, zahradu, prostě celkově zázemí.
Mš Trenčínská a Jihozápadní má od loňska stejnou pí ředitelku, proto nejspíš ten zápis jindy, aby byla v obou termínech k dispozici a zápis si řídila.
Jihozápadní je stále myslím pouze 2třídá školka.

helen_h
9. bře 2016

@kittysha A ještě prakticky k rozhodování o přijetí: uvádíš do přihlášky, zda se hlásíš ještě do jiné mš (taky očísluješ ty školky dle preference.) Ředitelky z P4 se pak osobně scházejí a přerozdělují si děti, takže jedno dítě nevezmou do dvou státních školek současně. Nejdůležitější je kritérium věku, někde mají bod za sourozence, pokud již navštěvuje mš, předpokladem je trvalý pobyt dítěte na Praze 4.

aninkas1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kittysha
9. bře 2016

@helen_h
@aninkas1
Díky moc za info. Já jsem si právě říkala, jak je to s tím potvrzením trvalého pobytu - jestli je lepší jít na úřad až ve chvíli, kdy budu mít přihlášku v ruce nebo to jde i předtím nezávisle? (tedy jak vidím, musela bych vědět, kolik bych si příp. dala přihlášek a musela rovnou nahlásit, kolik chci kopií toho potvrzení). Předpokládám, že se to vyřizuje na Budějárně na té podatelně dole?
Jihozápadní je asi opravdu maličká, 2 třídy a smíšené - chodíte tam někdo a jak jste spokojené?
My máme právě nejblíž Na Chodovci a manžel chce přihlášku jen tam, to spíš já netušila, jak to pak funguje - že si školky dítě můžou vzájemně přehazovat mezi sebou? (to bychom mohli dopadnout ještě hůř, kdybychom si dali 3 přihlášky a vzali nás třeba na tu Trenčínskou, kterou máme nejdál.
Dávali jste tedy jen jednu přihlášku?
Preference mají všechny MŠ stejné a vzhledem k loňské vytíženosti předškoláky se právě obávám, že se ti nejmladší (i když tříletí) zase nedostanou. Nemám tedy aktuální info o tom, jak silný je letošní ročník zájemců.
Omlouvám se za tolik dotazů, fakt se v tom vůbec neorientuju🙂
Takže pokud si dám ideálně tedy jen jednu přihlášku a dítě mi nevezmou, tak se pak hlásím do 2.kola na jinou? A to probíhá asi kdy? Asi mi školka nenabídne, do které jiné školky se pak hlásit...

helen_h
9. bře 2016

@kittysha Pozor na to! Druhé kolo by vypisovali jen MŠ, kterým zbylo po řádném zápisu místo (ale pokud se budou hlásit ještě necelí 3letí a bude pro ně místo, vezmou i ty, prostě se řádně hlásili). Takže situace s 2. zápisem by nastala jen výjimečně (nastala v jedné mš, kde otevírali nově 2 třídy a protože to ne každý věděl, měli pak méně přihlášek než reálných míst).
Já tedy neměla na to dávat jen 1 školku (i když syn bal v době nástupu již 4,5letý, takže to bylo v poho). Ředitelky respektovali moji preferenci, vzala ho školka, kterou jsem měla jako č. 1. Dcerka (3letá v létě) se naštěstí dostala dobře, měla bod navíc za bráchu 🙂 Ale též jsem dávala přihlášky na dvě školky.

zlababa07
autor
9. bře 2016

@kittysha zkušenosti ze Svojšovické: řiditelka je určitě lidštější, je moc milá a je s ní řeč (narozdíl od té z Chodovce - ale toť jen můj subjektivní názor, na Chodovci jsem byla jen podat přihlášku. Chodily tam ale děti sousedky a nestěžovaly si, jen tedy vím, že v první třídě je jakási paní učitelka Alžběta, která to s dětmi přliš neumí a je hrubějšího ražení 🤐 ). Nabídku kroužků mají ale oproti zbytku spořilovských školek téměř dvojnásobnou.

Obě moje děti chodí do Svojšovické a vcelku spokojené jsou. Já mám samozřejmě výhrady na určité pedagogy, kteří tam působí, naštěstí ale ani jedno z mých dětí je zatím nevyfasovalo. 🤐 Jídelníček, mno, uměla bych si představit lepší, ale řekla bych, že patří ke standardům většiny školek (je k nahlédnutí na netu). Co do kružků, je tam základ (AJ, keramika, tanečky) + letos poprvé plavání, ale zatím pro velmi omezený počet zájemců. Nicméně je vidět, že se na tom pracuje 🙂 Moje děti stejně chodí na kroužky mimo Mś, takže to tolik neřeším, ale samozřejmě bych pestřejší nabídku uvítala.
A ty přihlášky, určitě bych je nedávala všude. Dejte na ten Chodovec a do Svojšovické, pokud nechcete do Trenčínské ani Jihozápadní z důvodu vzdálenosti. Myslím si, že věkem má dcera téměř 100% šanci na přijetí (vloni neumístli snad jen 10 dětí a to proto, že jim nebyly 3 roky v době nástupu do mš).
A samozřejmě hodně štěstí 🙂

zlababa07
autor
9. bře 2016

@kittysha a to potvrzení o pobytu, v obou mš při zápisu stačilo to, že jsem ukázala OP dětí, kde je trvalý pobyt napsaný

helen_h
9. bře 2016

@zlababa07 u nás tedy chtěli v obou mš výpis z Evidence obyvatel, občanka se ukazovala též.

zlababa07
autor
9. bře 2016

@helen_h je možné, že jinde to chtěli , nebo že se požadavky změnily, předloni na Chodovci a vloni ve Svojšovické stačil OP dítěte, pokud ho dítě samozřejmě má. Jinak by asi též chtěli výpis. 😉

helen_h
9. bře 2016

@zlababa07 Aha, pardon, OP dětí, tak to je jasný doklad, já myslela, že myslíte, že stačil OP rodiče.

kittysha
9. bře 2016

@helen_h @helen_h Aha, díky moc za vysvětlení. Já právě někde četla, že něčí dítě vzali do dvou školek a pak se rodiče rozhodovali kam půjde. Tohle mi přijde logičtější, dám 2 přihlášky s preferencí, do které MŠ chci raději a oni mě teda vezmou ideálně do té preferované, příp. rovnou do té druhé.
Pokud si to tedy chci zrekapitulovat - 2.kolo je ve výjimečných případech, ale jak se tedy postupuje, pokud bych si dala jen 1 přihlášku třeba na Chodovec a tam by mě nevzali? Řekne mi ředitelka, že na Svojšovické je místo nebo mi rovnou třeba nabídne jinou školku - když se tedy ty ředitelky scházejí?
Nebo nepokoušet náhodu a raději dát tedy aspoň ty dvě přihlášky?
Všude na webech píšou "potvrzení o trvalém pobytu" - já mám dceřin pas, ale to jim asi stačit nebude. Proto mě zajímalo, jestli se na ten úřad může třeba ještě než si půjdu pro přihlášku - ale asi to nechám na to období těch 14 dnů - což bude mazec i s doktorem...
@zlababa07
Dcera sice bude v září 3letá, ale co vím, třídy byly plné starších dětí. Je zvláštní, jestli nevzali 10 dětí kvůli věku - nám ředitelka odmítla dát i přihlášku, že je bez šance i od jara (chtěla jsem ji zkusit umístit aspoň od letošního jara, ale to stejně ještě ty 3 roky nemá) - ale pravda, už jsem teď neměla odvahu se zeptat.
Vždy je určitě nejdůležitější jakou chytne učitelku, o Alžbětě jsem neslyšela, za to teď na Chodovci psali, že jim odešla jiná na MD, takže asi vždy sázka do loterie.
Jde mi i o to, že v době zápisu mám TP, takže se obávám, že pokud se tam těhule objevím, rovnou si nás škrtnou.. já bych dceři školku moc přála, je teď se mnou více doma, protože mám trochu zdrav. problémy a určitě ji chceme minim. od září někam dát. Potřebuje mezi děti.

zlababa07
autor
9. bře 2016

@kittysha abych to uvedla na pravou míru, mezi přijatými byly vloni pouze 3leté a starší děti. Myslím, že dětí narozených podobně, jako vaše dcera, tedy 2 -2,5 roku v době nástupu (září) se vloni mezi přhlášenými objevilo jen minimum, neb nejspíš ani nedostali přihlášku ze stejného důvodu. Ty nepřijaté byly sice mladší 3 let, ale jen o málo (např. narozené v říjnu, listopadu, prosinci.)
Myslím, že pokud vaší dcerce budou 3 teď v květnu, od září se v pohodě dostane, není důvod, aby jí nevzali 😉
A přihlášky bych dala jen tam, kam skutečně chcete, tedy klidně 2, ale asi ne do všech 4 školek 😉 A můžete tam připsat, že v případě neumístění ani do jedné z těch dvou máte zájem o umístění do Trenčínské 😉

kittysha
9. bře 2016

@zlababa07 Díky moc za rady, já jsem v tomhle fakt amatér🙂 sice se pokouším ujišťovat, že bude 3letá, ale když jsem si četla ty preference a body navíc, tak mi zase sklaplo - předškolní děti, odložená docházka, nepřijetí loni, sourozenec... máme bod jen za ty 3 roky a trvalý pobyt🙂 a tedy myslíte, že když mám pas dcery, že by nemuseli chtít ten výpis? To by bylo úžasné.

helen_h
9. bře 2016

@kittysha Ano, jiné městské části to mohou mít jinak (dítě vezme více školek), ale na Praze 4 to tak není. Přihlášku je nutné dát do všech školek, které připadají v úvahu (třeba ty dvě), když dáte do jedné školky a dcerka se do této nedostane, nelze ji již dodatečně hlásit do nějaké jiné, prostě nemáte-li v jiné školce přihlášku, tak není zařazena v letošním řízení a v jiné státní jí už jen tak místo nenabídnou. Leda by pak později někdo ze školky odešel (třeba kvůli stěhování), místo by se tedy dodatečně uvolnilo a vyrozuměli by vás později - ovšem pouze ta školka, kam se dávala ta jedna přihláška.
Ale není třeba strašit, pokud je květnová, myslím, že se dostane.
Že jste těhotná, je úplně jedno, do přihlášky se už většinou neuvádí, zda pracujete nebo jste na rodičovské a pokud uvádí, nemá to stejně na přijetí žádný vliv (je to tam jen kvůli školním prázdninám, kdy mš zařizují omezený provoz a nárok na chození mají jen děti zaměstnaných rodičů).

jmisa
9. bře 2016

Já jsem žádný výpis o pobytu nedokládala, oba s manželem tedy mám bydliště na Spořilově, takže jsem předkládala OP.
Co se týká pasu, tak tam žádné bydliště uvedeno není.

helen_h
9. bře 2016

@kittysha Info o dokumentech, které se mají dokládat, najdete určitě na webu školky anebo Vás poinformují při rozdávání přihlášek (dávají to i sepsané), pokud by v ten den člověk něco neměl, doloží to později při odevzdávání (bývá to od sebe minimálně týden, takže čas je).

jmisa
9. bře 2016

v přihláškách jsem uváděla , zda jsem zaměstnaná a název zaměstnavatele. Ale mohlo se za tři roky něco změnit.

Osobně bych se zeptala, kolik dětí odchází do školy. A bude vidět, kolik je volných míst.

Syn je červen a dostal se ve třech v pohodě, ale oba pobyt na P4, a oba zaměstnaní, za to byl taky bodík navíc. Ale v náš rok měli jen 14 míst. rok nato odešlo cca 30 dětí do školy, letos bych si to odhadla na zhruba stejný počet.

jmisa
9. bře 2016

http://www.mssvojsovicka.cz/zapis/

koukám, že už tam to potvrzení o pobytu mají vypsané, tak asi změna 🙂

helen_h
9. bře 2016

@jmisa Školky i zveřejňují kritéria pro přijetí a mám pocit, že nyní tedy již žádná školka nedává za zaměstnání rodičů bod (hlásila jsem děti vloni a předloni), je to pojímáno "diskriminačně". Někdo dává za toho sourozence a někdo ani to ne a rozhoduje pouze bydliště a věk.

zlababa07
autor
9. bře 2016

@kittysha Na stránckách Mš Svojšovické dokonce píšou toto: Děti, které dovrší tří let během podzimu 2016 a budou přijaty k docházce. Tzn. že vezmou i ty, kterým budou 3 v říjnu, listopadu a prosinci, jen nastoupí až v den svých 3. narozeni. To ještě vloni vůbec neslibovali, kriteriem bylo dovršení 3 let k 31.8. Takže toť pro mne dostatečný důkaz, že míst bude letos dost 😉 😎

kittysha
9. bře 2016

@helen_h Tak to moc děkuju za info, tohle jsem potřebovala vědět. Prostě se raději pojistit aspoň tou druhou MŠ. Na tři už asi dávat nebudeme, ale ty dvě jsou asi základ.
Bod připisujou za sourozence snad všude. Musím doufat, že hodně předškoláků a odložených docházek nebude.

@jmisa Máte pravdu, já to spletla. Je tam místo narození Praha 4, což samozřejmě není doklad toho, že tady pořád bydlíme. Takže myslíte to zkusit vyřídit ještě předtím, než bych si zašla pro ty přihlášky? Těžko říct, jak potom budou úřady vytížené, pokud budou všichni chtít stejný výpis. Jde jen o to chtít výpis o trvalém pobytu, nepotřebuji k tomu tu přihlášku, ne?

@zlababa07 Tak to je dobrá zpráva! Jen na Chodovci píšou, že mají 40 volných míst (nevím, jak to bylo v předchozích letech), u ostatních školek se to nepíše.

nejmeh
11. bře 2016

Diky za diskuzi.... fakn info. Ja jsem mluvila s pani reditelkou Na Chodovci a rikala,ze od pristiho roku se bude ze zakona rozhodovat na zaklade spadu .... kde bydlite a kam to mate nejbliz. Ted je to tak taky, ale vice mene neoficialne ....

nejmeh
11. bře 2016

Jeste bych chtela vyuzit, ze tu jsou maminky ze Sporilova, stehujeme se sem v kvetnu z Prahy 10 a chtela jsem se zeptat, kde jsou v okoli nejlepsi hriste, parky, aktivity, komunitni centra ...Znam Roztylske namesti a Hamr jenom ...🙂

kittysha
21. bře 2016

Tak jsem tedy dost vystresovaná z infa různých diskuzí o MŠ v Praze.. všude docela problém se dostat.. na stránkách P4 doporučují se zapsat JEN do jedné MŠ, ale na to asi nemám nervy (i když manžel chce jen zkusit tu Na Chodovci).. já se fakt začínám bát, jestli nám tu naší květnovku vezmou. Navíc mi kámoška psala, že nějakou těhotnou maminu loni s dcerkou nevzali, že může být s dítětem doma. To se snad dneska už nesmí, ne? Teda nevím, jestli se u vydávání přihlášek vůbec ukázat, ale kdyby chtěli, tak si to asi stejně zjistí přes úřady - nevíte, jestli se to tak v reálu opravdu děje? Díky moc