Montessori školka. Máte zkušenost?

sovova.kamila
27. únor 2009

Zdravím všechny

a chci se zeptat, máte zkušenosti s montessori školkou??
Jak jsem se dozvěděla, většinou se jedná o soukromé zařízení...stát to zatím nepodporuje. Víte o tom někdo něco??

monizami
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
verusa.j
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
monizami
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ceekanka
2. črc 2014

Nemám zatím zkušenosti se školkami jako maminka,ale jako úča ano. Byla jsem se dívat rok zpět v naší montesori školce a dítě bych tam nedala ani za boha.Samozřejmě netvrdím,že jsou všechny stejné,to vůbec ne,ale já jsem zastáncem klasických školek. Přeji mnoho štěstí při vybírání 🙂

monizami
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
verusa.j
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lendam
26. črc 2014

Můj syn chodí do Montessori školky od 2 let a nemůžu si to vynachválit. Je samostatný, slušný, pomáhá menším dětem, až si říkám, že není možné mít tak pozitivní dítě 🙂

rewq
17. srp 2014

@lendam a myslíš, že je to díky té školce? 🙂) Kdybys ho tam nedala, vyrostl by z něj nesamostatný, neslušný člověk, neochotný pomoci a negativista? 🙂) Mám zkušenost s monteškolkou (dcerka tam chodila od 3 od 4 let), tak s "normální" školkou (tam chodí teď), tak obě mají své pro i proti. A přecejen si myslím, že vychovávají a vzory předávají dětem hlavně rodiče. Takže to všechno odkoukal syn třeba od tebe 😉 😉

lendam
18. srp 2014

@rewq to je samozřejmě možné...mám státní školku hned vedle mého domu a slyším, jak s nimi učitelky mluví: padají třeba věty "já jsem ti do prdele říkala, abys sem šel". Nesmí tam splachovat záchod, dělají to jednou za čas učitelky... Věřím, že po rodiči je učitelka ve školce druhou největší autoritou a chci, aby se k synovi chovala podle zásad partnerství...proto je pro mě montesškolka důležitá.

martiina_k
18. srp 2014

Myslím, že systém MS je vymyšlen úžasně, bohužel podle mého obtížně v dnešním světě realizovaný. Své děti zatím bohužel nemám, ale do MS školky bych je určitě nedala. Pracuju s dětma a vidím děti, které tam chodí a 90% z nich to jsou děti, které by v běžné školce "neuspěly", z nějakého důvodu jsou jiné (pochopitelně mi řeknete, že být jiný není špatné, ale oni jsou prostě zvláštní v né úplně tom pozitivním významu slova). Děti by tam měly mít motivaci k té jejich "práci", činnosti nebo jak to lépe nazvat, ale ve výsledku to vypadá tak, že dítě dělá stereotypně stále tytéž činnosti, které ho baví a věc, která mu nejde, ta ho tím pádem nebaví, tak tu si pochopitelně nevezme. Když si každá z nás sáhne do svědomí - to co nás nebaví, to nepovažujeme za výzvu, naopak se tomu snažíme vyhnout a když už tu věc jdeme dělat, tak z povinnosti. Kolikrát mi příjde dítě a já se ho zeptám, co ve školce dělalo a holčička mi odpoví, že měla nějakou skládačku, ale že nevěděla, co s tím má dělat, tak si stavila komíny... upozorňuju že je to předškolačka, která by měla mít nějakou předškolní výchovu a celé dopoledne si na sebe stavěla kostky. Naštěstí má doma poměrně dost podnětné prostředí, takže tím nestrádá. A to je jeden příklad a to bych jich mohla napsat spoustu.
Jak už se tu psalo o tom začlenění do běžné školy, toho bych se také bála.
Netvrdím, že všechny MS školky vypadají takto, mám zkušenost asi se třema, je tedy možné, že jinde to funguje.. Souhlasím také s názorem, že nejen školka, ale hlavně rodiče jsou tu od výchovy a od předávání vzorců chování.

karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rradka
22. srp 2014

Ahoj, řeším nyní dilema, jestli dát své dítě do monte školky. Jak píše martiina_k vymyšlené je to skvěle, ale těžko zrealizované. Člověk si v dnešním světě musí svoje místo "vydobít" a musí mít ostré lokty. Takže mám strach, aby pak moje dítě nebylo otloukánek. Proto bych se chtěla zeptat maminek, které tam mají děti - jak se potom dítě chová ve společnosti, kde jsou děti, které jsou z klasických školek?
A dále bych se chtěla zeptat - moje dcera je živé, společenské dítě - nezmění se? Nebude pak z ní introvert? Paní učitelka z monte školky mi řekla, že do 4-5 let jsou děti většinou vedeny k samostatné práci, protože ani nechtějí s ostatními spolupracovat. To chápu, ale určitý kontakt dětmi a začleňování přece musí být.
Nyní dcera chodí do soukromé školky, chodí tam ráda, má tam kamarádky...ale přestěhovali jsme se.

evaamy
22. srp 2014

Ze vám do toho vstupuju, montessori mi je sympatické, ale měla bych strach, že si zaplatím něco co pak nedostanu. Mam na mysli, ze to někdo může brát jen jako byznys a výuku flakat. To je jediný čeho bych se bála. Já přeci taky chodila do státní školky a měla jsem problémy s kolektivem. Ve smyslu, že mě ostatní děti nebavily a mam to tak do teď, že nejsem ráda mezi lidma. Takže pokud dítě nebude ve škole spokojené , nemuze za to montes, ale jeho povaha/typ osobnosti.

valik
4. bře 2015

Maminky, snažím se obnovit diskuzi. Máte zkušenosti s Monte školkou nebo školou??

elana
4. bře 2015

@valik syn teď začal do monte školky chodit, zatím je tam megaspokojený a já taky. Opravdu věřím, že tam s nima pracujou (je to malinkatá soukromka) a zdá se mi, že je fakt dovedou zabavit, dát jim pocit, jak "pracují" a jsou důležití. Určitě hodně dělá to, že je tam fakt pidikolektiv, je to jen taková skupinka, někdy jsou tam dokonce jen dva, jindy čtyři, pět max (měli by postupně přibýt tedy), ale chodí odtud nadšený, aktuálně mají objednané nějaké kytičky (asi semínka teprve, nevím přesně) a jak bude jaro, budou je sázet a starat se o ně 🙂

bumik1
11. bře 2015

Nepročítala jsem moc diskuzi, jen pár prvních příspěvků. Už to budou skoro dva roky, co dcerka chodí do Montessori školky. Začala ve 2,5letech. Co se přístupu, výchově k samostatnosti a tak týče, líbí se mi to. Nesouhlasím s tím, že by tam děti spolu nekomunikovaly. Není to o tom, že si spolu nesmí hrát. U nás mají terčík zelený a červený. Dá-li si dítě do svého prostoru zelený znamená to, že uvítá kohokoliv, kdo si s ním chce hrát. Takže se může k jiným připojit anebo někdo připojit k němu. Má-li červený, tak si chce hrát samo a nechce být rušeno... Navíc vždy v 9hod mají společnou elipsu - společný program.... Děti tam spoustu věcí dělají dohromady.... Asi s 90% naší školky jsem spokojená, ale zbylých 10% mi dělá velký problém..... Konkrétně naše školka vychovává k sobeckosti, egoismu. Jdu si za svým a kráčím přes mrtvoly. Nevadí mi, jak tím ublížím ostatním. Naše učitelka říká - ale dnes se lidé musí umět protlačit světem, prosadit své názory.... Nemůžou ustupovat jiným. Víte já jsem katolička a dost tradiční. A já zase razím výchovu - zapři sám sebe a služ ostatním tak jako Ježíš. Kašli na svoje potřeby a buď tady pro druhé... (Bacha, to neznamená nechej na sobě štípat dříví ;) ) Tak v tomhle se dost střetáváme, když přijde období - a přichází často, kdy začne být dcera agresivní a řve po nás, že ona to takhle a takhle udělat prostě chce! Tak jsme si vždy v klidu vysvětlili co se stane, když si danou věc udělá tak jak chce, tvrdě prosadí, jak tím ublíží bráškovi, mamince, taťkovi, jiným lidem atd, prostě koho se to zrovna týkalo... Nebo co to přinese do budoucna, aby se uměla dívat dál než na svoji aktuální potřebu, ale přemýšlela nad dopadem mírně budoucím. No a dlouho se to dalo tímto povídáním si vyřešit, že sama uznala, že to vlastně nechce udělat tak, jak chtěla.... A pak přišlo období další, kdy opět agresivně zavelela Já to takhle udělat chci a je mi jedno, že vám tím ublížím a co se potom stane.... Tak v tom momentě jsem nevěděla co na to říct.... Možná to není chybou montessori pedagogiky, ale tím, že každý učitel je jedinečný a svůj životní styl a názor chtě nechtě předává našim dětem. Kdybychom měli v dosahu církevní školku, neváhala bych a děti by od začátku chodily tam. Ale máme tu jen základní církevní, takže školky prostě zvládneme jinak 🙂

cervena_vila
7. dub 2015

Tak výchova k egoismu rozhodně nepatří mezi monte prirority 😉
Bohužel nevýhoda montessori pedagogiky v ČR je, že za tím jménem se schovává kde kdo. Jsou "monte" školky bez monte pedagogů, nebo bez monte pomůcek... A nebo taky takové, které všechno mají. Samotné jméno montessori není záruka, i když by měla a je to snem všech lidí, co se montessori pedagogickou zabývají: aby to byla záruka kvality.

Pracuji rok a půl v nové montessori školce a rozhodně děti neučíme, jak být příšernými egoisty. Naopak. Učíme je trpělivosti a respektu k druhým. Učíme je, jak řešit problémy verbálně, jak zvládnout říct, "to se mi nelíbí", když dítěti někdo něco nutí, jak to zvládat bez agrese. Učíme je, že mohou spolupracovat, pokud se na tom domluví. Učíme je, jak dokončit úkol, který si zvolily. Dáváme jim možnost hledět na "učení" jako na velké dobrodružství, máme radost z každého jejich úspěchu. Jako každá školka, je to o lidech.

bumik1
7. dub 2015

@cervena_vila naše montessori školka je skvělá, učitelka podle mě předvádí 100% montessori pedagogiku 🙂 s tím problém vůůůůbec nemám. ale každý učitel, byť 100% dodržuje danou pedagogiku, vkládá do dětí kus sebe. své názory, tak jako rodič 🙂 úplně obyč příklad - učila děti, že dopoledne šmigrustují kluci, odpoledne holky. je to prostě její názor, získaný od dědečka, který my nezastáváme 🙂 to je příklad demonstrující, co se snažím vysvětlit. My jsme křesťané a zastáváme názor - zapři sám sebe, služ ostatním. učitelka zastává názor - dnes se musí člověk umět prodrat, prosadit sám sebe, jinak neuspěje v dnešním světě. to je názor, který je úplně odlišný od našeho. my zastáváme - nesnaž se prosadit v tomto světě, ale jen před Bohem. je psáno - hledejte nejprve Boží království, všechno ostatní vám bude přidáno 🙂 znovu opakuji, naše učitelka dělá skvělou montessori školku, je velice obětavá a dělá tam víceméně charitu.... ale předává dětem kus svých názorů (což je normální, to dělá každý učitel) Bohužel já mám pocit, že snaha prosadit sebe v tomto světě je prostě egoismus.....

teja86
19. kvě 2015
Uživatel teja86 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od teja86.

Ahoj, taky mě zajímají zkušenosti. Dcera se mi samozřejmě do státní školky nedostala, bydlíme v Brně, takže je tu s tím dost problém a já už se mám vrátit do práce, takže to vidím právě na soukromou školku. Teď nám poblíž domu otevírají právě novou anglicko-českou školku, kde se montessori praktikuje a uvažuju, jestli zvolit takovou školku nebo ne. Jaký je hlavní rozdíl mezi klasickou a montessori školkou? Samozřejmě, že se budu rozhodovat i podle prostředí. školka bude pořádat otevřené dny, takže dost taky záleží na tomto.

bumik1
19. kvě 2015

montessori znamená nechám dítě samotně rozhodovat, co bude dělat. může si vybrat aktivitu podle senzitivního období, které prožívá. tzn nebudu dnes všechny děti učit stříhat nůžkama nebo malovat kolečka, když každé prožívá jiné senzitivní období a má zájem o něco jiného a zvýšené schopnosti se něco jiného naučit 🙂 tzn jako učitelka pozoruji děti a podle jejich senzitivních období jim mohu nabídnout, jak se více naučit to či ono, o co má dítě zrovna zájem. ale samožrejmě je tam i společná aktivita.. dále to znamená dát dětem vše na dosah ruky. nábytek a vše je přizpůsobeno dětem. police nízké a otevřené, žádné vysoké skříně, děti mají vše na dosah. naším úkolem není ochránit děti od ostrých věcí, například, ale naučit je s těmito věcmi bezpečně pracovat. proto se děti kdykoliv mohou rozhodnout vzít nůžky nebo nůž do ruky 🙂 heslo montessori je Pomož mi, abych to dokázal sám. Nic neděláme za děti ale učíme je, že jejich rozhodnutí nese následky. Nevychováváme trestem, ale přirozenými následky z jejich rozhodnutí. Například svačiny si děti chystají samy - krájí zeleninu, berou pečivo, sami namažou pomazánkou atd... oběd si nakládají sami - učí se tím zodpovědnosti. co si naložím, to si s ním. rozhoduji o tom sám, neboť já vím, jeslti mám plné břicho nebo ne, jestli mám na to či ono chuť. po jídle si po sobě děti uklidí nádobí - umyjou, utřou, uloží do police. používají keramické nádobí, ne plastové.... atd atd.... někde na netu bude určitě oficiálně popsaná montessori pedagogika, stačí zadat do prohlížeče a můžete si počíst. nejdůležitější krok v montessori je změnit přístup rodiče k dítěti, nejde jen o školku, mělo by se to praktikovat i doma. jde zvláště o změnu myšlení rodiče ;)

teja86
19. kvě 2015
Uživatel teja86 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od teja86.

@bumik1 tééda, díky za vyčerpávající odpověď 🙂 nikdo ze známých dítě do takové školky totiž neposílá, takže bohužel nemám konkrétní zkušenosti nebo poznatky někoho známého. A jak to funguje v případě, že má dítě třeba dva roky nebo 2,5? I tak malé děti se přece do těchto školek berou nebo nee?
A vy pracujete jako učitelka montessori?

cervena_vila
19. kvě 2015

@teja86 to záleží na konkrétním zařízení, u nás je to od dvou let.
Říká se, že montessori je vhodné pro každé dítě - ale ne pro každého rodiče 😀
Určitě se tam běžte podívat! Ať si vaše dítě osahá, co tam mají na poličkách a uvidíte.
Jinak oproti běžným školkám v montessori zařízeních nejsou hračky - leda naučné, jako skládanky, nebo stavebnice. Určitě tam nenajdete auta, plyšouny a kočárky.

teja86
20. kvě 2015
Uživatel teja86 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od teja86.

jo, mám v plánu se tam kouknout. jedná se o tuhle školku http://skolkahappypanda.cz/index.php/cz/ a vypadá to, že se ještě dodělává, podle toho když jsem kolem ní šla. Asi i proto mají otevřené dny a až v červenci a na webu nemají žádné fotky školky. No asi uvidím, jak to na mě bude celé působit a taky na malou a uvidíme, co z toho bude 🙂
cervena_vila a kam chodíte do školky vy??

bumik1
20. kvě 2015

No u nás je taky od dvou let, dcerka začala chodit když měla cca 2,5. Nejsem učitelka, jsem jen matka. Ale zjistila jsem, že montessori bylo postavené na Ježíši Kristu a mělo tomu přizpůsobenou místnost, katecheze a tak. Do naší pototalitní země ale přišlo jen montessori okleštěné od Ježíše Krista a jeho učení, tedy montessori neúplné. Já se nyní soustředím právě na ty katecheze. Jmenuje se to Katecheze Dobrého Pastýře. Takže co se montessori týče znám tu pedagogiku, praktikujeme to doma, mám v montessori zařízení dcerku a nyní se vzdělávám v těch katechezích. Jsou na to semináře, bez kterých to člověk nemůže učit. Jako u montessori samotného ;)

betelgeuzz
20. kvě 2015

@bumik1 a to jsi vyčetla kde, že by bylo montessori postavené na Ježíši? O montessori se dost zabývám a tohle slyším prvně.

xdany
20. kvě 2015

@bumik1 Tak jsem to zběžně vygooglila, protože mě to fakt zaujalo, že by Montessori bylo založené na náboženství a ty Katecheze vypracoval úplně někdo jiný, kdo se inspiroval Montessori metodou, to přece neznamená, že Montessori je postavené na J.K., ne?

cervena_vila
20. kvě 2015
cervena_vila
20. kvě 2015

@bumik1 a co montessori v nekřesťanských zemích? 😀