Montessori školka. Máte zkušenost?

sovova.kamila
27. únor 2009

Zdravím všechny

a chci se zeptat, máte zkušenosti s montessori školkou??
Jak jsem se dozvěděla, většinou se jedná o soukromé zařízení...stát to zatím nepodporuje. Víte o tom někdo něco??

cervena_vila
20. kvě 2015

V dnešním globalizovaném světě stavět jakoukoliv vzdělávací metodu na křesťanství je dost zpátečnické. V RVP je jako pilíř multikulturní výchova, takže když se zabýváte katechezemi, přihoďte k tomu ještě učení o Koránu, Tóře a Buddhovi 😉

bumik1
21. kvě 2015

Maria Montessori byla katolička a v jejím montessori se zabývala Ježíšem, modlitbou, liturgií. Sofia Cavalleti to potom vypilovala... nejsem teď doma, ale jak bude příležitost můžu k tomu něco poslat. Ano, to se o montessori moc neví, taky jsem byla příjemně překvapena, když jsem to zjistila. Protože za ty dva roky co je dcerka v montessori mi tam něco chybělo, bylo to neúplné a pak jsem zjistila, že do naší země se nedostalo montessori celé tak jak vzniklo....

bumik1
21. kvě 2015

popravdě je mi jedno co je v RVP. Korán, Tora a Buddha může být fajn věc, ale je postavené na člověku a na prorocích. Ne na Bohu jako křesťanství ;) Proto je křesťanství nejstarší náboženství a stále trvá. Co je postavené na člověku nemá dlouhého trvání.... a taky mi je vcelku ukradená multikulturní výchova, žiju kde žiju, netoulám se po světě. Děti ať se věnují čemu chcou, až dospějou. Já jim předávám to, co je dle mého opravdu důležité. A je psáno: Hledejte nejprve Boží království, vše ostatní vám k tomu bude přidáno. Podle mě stavět na křesťanství, lépe řečeno na Bohu není zpátečnické, ale jediná správná cesta ;)

xdany
21. kvě 2015

@bumik1 Tak jsem googlila a fakt se tématem křesťanství zábývala, ale nezdá se, že nějak důkladněji, nevím, jak to vyjádřit, ale v tý době byli katolící všichni a křesťanství bylo součástí běžného života, tak napsala svůj pohled na věc, že by se děti neměly memorovat/zkoušet z veršů apod....jako stále si myslím, že to nebyl jeden z pilířů jejího vzdělávání,...vycházím z následujícího článku: http://www.montessorimom.com/montessori-and-rel...

xdany
21. kvě 2015

@bumik1 Sice to zavání dohadováním, ale křesťanství nejstarší náboženství??? A co judaismus? Všelijaká ta východní učení...?

bumik1
22. kvě 2015

Judaismus 🙂 Židé čekali na příchod Mesiáše. Někteří pochopili, že jím je Ježíš Kristus. Někteří to zaspali a pořád čekají na Mesiáše...... Proto zůstalo židovství. Ale křesťanství je přirozeným vyplynutím židovství, z židů se stali křesťané. a ti co se narodili až potom už byli rovnou křesťany.....

cervena_vila
22. kvě 2015

@bumik1 hodně to zjednodušujete

cervena_vila
22. kvě 2015

Už podruhé se mi stalo v téhle diskusi, že jsem něco napsala a spadl mi net, mám já to smůlu!
Tak znova:

Myslím, že duchovní stránka života chybí v celé společnosti, takže naprosto uznávám Vaše hledání a radost z nalezení.
Ovšem nemůžeme prostě doplnit montessori pedagogiku - ve školkách a školách - o tradiční katolictví, protože prostě mezi námi žijí i děti jiných vyznání a ty také navštěvují montessori školy a školky. Ačkoliv necestujete, ten svět přijde k vám, právě skrze montessori - víceméně univerzální vzdělávací systém prostupný bez ohledu na mateřskou řeč, nebo domovinu předků. A v tuhle chvíli chce prostě duchovno originální - katolické - citlivě nahradit něčím jiným. Něčím, co můžou děti procítit bez ohledu na náboženství. Třeba jako návrat k přírodě a vytvoření si malých "svátků" a neškodných rituálů spojených s plynutím roku.

bbberta
12. čer 2015

@teja86 prosim jakou skolku mate presne na mysli??dekuji

bbberta
12. čer 2015

@teja86 pardon uz jsem docetla...ale to neni uplne monte ze?a pedagogove taky asi nemaji monte vzdelani?byla jste se uz divat?vite jake je skolne?

sonaotavova
23. lis 2016

@danca93

Dobrý den,

mám na Vás prosbičku, chceme dát do Monterssori vnoučka a zjišťuji informace o této školce, jestli je tak dobrá jak se prezentují, nemám z toho moc dobrý pocit z článků co si tady čtu. Bylo by možné zaslat info z Vaších poznatků ?
Děkuji Soňa

leneee
23. lis 2016

Ja jsem byla puvodne z MS take nadsena-nejdriv na dve hodky navsteva klubiku,pak dopoledni skolka napr. od 2,5let,naivne jsem si rikala ze se dite nauci samostatnosti,rozhodovani,"jine" hracky nez ma doma ho nauci neco noveho,dite se nauci byt asertivni atd.No skutek utek-pro dceru je idealem klasicka skolka s normalnimi hrackami,kde se tancuje,vytvarnici na pravidelne bazi a s urcitym radem,proste je to dite pro klasickou vychovu 🙂 nerikam ze MS je spatna,ale neni pro kazde dite.Nase holcicka je ziva a kamaradska,a proste potrebuje jakousi akci a kontakt s detmi,urcite vedeni i stran ucitelky(autority) a ne si sama cele dopoledne neco kutit na koberecku.

berenickaa
26. kvě 2017

My ted chodíme do jedné Montessori školky na dilnicky pro prcky. Je to tam úžasné, nejraději bych malou dala do školky tam. Učitelka nám říkala, že je to evidovane jako státní školka. Jedna maminka se tam na to ptala, protoze ted resi ten povinny předškolní rok