Montessori školka. Máte zkušenost?

sovova.kamila
27. únor 2009

Zdravím všechny

a chci se zeptat, máte zkušenosti s montessori školkou??
Jak jsem se dozvěděla, většinou se jedná o soukromé zařízení...stát to zatím nepodporuje. Víte o tom někdo něco??

binki
15. bře 2009

ahoj, zajímám se o to, většinou jsem našla, že tuto koncepci používají v soukr zařízeních, o školce píšu diplomku a tak ti poradím, koukni na www tečka dumpromotylky tečka cz, paní, která za tímto stojí je v této oblasti velmi zkušená...manžel mi říkal o známých, co mají kluky 4 a 6, oba chodí do školky s montesorri výukou a mluví plynně arabsky a anglicky...

ava
6. pro 2010

ahoj holky, je tady někdo, kdo má se vzdělávání podle MM nějak zkušenosti a chce se podělit? Teprve začínáme a mám spoustu otázek 😉 a obrovské nadšení

ava
7. pro 2010

nikdo nic? 🙂

kalo
11. pro 2010

Ahoj! Já s malou chodím do Montessori školičky od 2 let (ale je možné ji navštěvovat i dříve). Do 3 let je to takový "kroužek" na 2 hodiny a jsem tam celou dobu s ní. Hračky tam jsou jenom výukové, edukační (žádné panenky, autíčka nebo tanečky s učitelkama tam nenajdete 🙂 )
Děti se to těch 3 let učí respektu k ostatním dětem (musí si hrát ve svém prostoru, nemontovat se do hry jinému dítěti, respektovat hru druhého ). Děti si určují svoji činnost samy (to samozřejmě vychází z jejich vývojových potřeb). Činnost, kterou si vyberou, musí dokončit, poté hračku uklidit na svoje místo. Až pak si můžou začít hrát s hračkou jinou.

Od těch 3 let už tam děti zůstávají samy na dopoledne, bez rodičů...už znají systém, hrají si samy, učitelky pomáhají, proloží už i společnou činností...od 3 let se učí i spolupracovat...

Mě se tento system velice líbí. Dceři (s hyperaktivitou) neuvěřitelně pomohl udělat velký pokrok v soustředění, jemné motorice, v přemýšlení....Naučila se uklízet si hračky i doma....Píšu o všem ve velké zkratce, tohle je na dlouhé povídání.

Každopádně je to o tom, tyto zásady po dítěti chtít i doma...je to prostě styl výchovy. Naslouchat potřebám, nabízet hry a úkoly a naučit dítě, aby svoje úkoly a povinnosti chtělo dokončit a spleněný úkol bralo jako svoji výhru a mělo z ní radost...pak úžasné ve škole- když nedělá školní povinnosti jen proto že musí kvůli někomu...ale kvůli svému pocitu

kalo
11. pro 2010

Co musím ještě dodat s osobní zkušenosti je, že dceři jsou 3 a půl roku a ještě skoro nemluví. V Montessori je to ale tak, že děti spolu spíš nemluví......každý si hraje sám, druhého rušit nesmí....A v tom nyní narážíme, protože dcera už potřebuje kolektiv dětí, ve kterém spolu děti celé dopoledne komunikují, musí se domluvit. Takže logopedka i psycholožka nám doporučuje určitě do normální školky, aby se naučila sociální komunikaci mezi dětmi a byla nucena se rozmluvit....Takže tak...Z Montessori na nějakou dobu odcházíme, ale dalo nám to velice slušný základ.
Takže podtrženo, sečteno....VŘELE DOPORUČUJI!!!!!!!!!! 😉 😉 😉

verbalinka
17. pro 2010

@kalo to se mi vůbec nezdá. Montesori není založeno na tom, že si děti samy hrají. Určitě spolupracují a když chtějí, tak si můžou hrát dohromady. Ono je hodně lidí, kteří dělají tzv. montesori, ale ne vždy to je správně 😉

kristi
17. pro 2010

mi prijde divne, ze spolu nemluvi????

kalo
17. pro 2010

Holky, my chodily do dvou Montessori zařízení a můžu říct, že to funguje obdobně. Od 0-3 let si dítě hraje samo (a nesmí druhé děti rušit nebo se mu vkládat do hry- to je takové to učení respektu k druhému). Musí se naučit vybranou činnost začít, vyřešit a dokončit...rodič nebo uč. pomáhá a navádí. Důležité je naučit se soustředit - to je pro spoustu dětí těžká věc. Nerušit druhé a nenechat se rušit sám. (takže v praxi to vypadá tak, že když se k hrajícímu dítěti někdo přiblíží, hned ho odhání, aby si šlo dělat svoji práci 🙂 ) Komunikace nic moc 😉 A od 3 let si děti už umí hrát samy, ale jsou tam už i společné činnosti, že se učí navzájem spolupracovat a komunikovat.......Ale kdo ví...někde to může být opravdu jinak, jak píšeš Verbalika...

Ale určitě si ráda přečtu i zkušenosti dalších!!!!!!!!!!!! Pište 😎

anatanka
18. pro 2010

Je to ted velky hit, ale me to tedy nijak nenadchlo a Miri taky ne. Obe chodime radeji do kolektivu, ktery je vedeny klasickym zpusobem nez Montessori.

pajafra
11. dub 2011

Chodíme do Montessori do kroužku, máme docela problém, dcerka má 2 roky a 2 měsíce, je docela aktivní a vždycky se jí líbí hračky, se kterými si hrají jiné děti - což se tady nesmí.

kalo
12. dub 2011

@pajafra to byl i náš problém...chtěla si hrát s ostatními. Tak to kolikrát dopadlo tak, že jsme polovinu času strávily tím, že obcházela děti a koukala na ně (koukat se u nás mohlo, když do hry nezasahuje). A ve finále byla nešťasná z toho, že jí celou hodinu zakazuju něco, co chce zrovna dělat (myslím tím hru s ostatními)......

verbalinka
17. dub 2011

My máme zkušenost s Montessori školkou a teda nikdy více. Přijde mi, že Montessori zase někdo převzal a udělal z toho české pojetí. V té školce nejsou vůbec klasické hračky, jen samé výukové. Tzn. přesýpání, přelévání, různé logické skládačky apod. První, co syn chtěl, bylo autíčko. A dívali se na nás dost divně 😅 Neumím si představit, že by Willík celý den nedělal nic jiného, než se učil. Vždyť dětství je o hrách a o fantazii a ne o přesně striktně dané práci. Takže za nás montessori ok, ale ne školka 😉

andyalukasek2008
20. dub 2011

No, myslím, že všeho s mírou... Respektovat druhé dítě ano, ale nesmět si s ním hrát, pokud obě děti chtějí, mi přijde divné... Tak akorát pro děti individualisty, ale ...

kalo
21. dub 2011

@andyalukasek2008 To mi taky vadilo..Na druhou stranu, jakým jiným způsobem tohle dítě naučit, než kolem té hry?? Je to jejich nejpřirozenější projev. A pomalu se tím učí ovládat..Je fakt, že ty děti si na to zvyknou..

Ale podle mně je další negativní stránka věci ta, co potom, když nastoupí do normální školky / školy? Bude takového dítě tam jeho okolí respektovat??? Dítě bude zvyklé pořád respektovat ostatní, ale v normální škole na něj budou jeho spolužáci kašlat, protože v dnešní době (ve školách, i základ rodin) to tak je...silnější,drzejší a schopnější vyhrává... 😒

andyalukasek2008
21. dub 2011

@kalo Myslím, že jsi to vystihla přesně. Na základce pak bude dítko očekávat, že jej budou i ostatní respektovat, navazující problémy se samy vybízí...

blandik
25. dub 2011

Já bych dítě do montessori dala hned, kdyby tady nějaké bylo /krom kvazi školky za 12 tis měsíčně). Předškolní věk je podle mě nejdůležitější ve formování dítěte a z toho, co jsem si monteossori přečetla, jsem si udělala názor, že je to naprosto úžasné...Nejde o to, že děti celý den ve školce "pracují" - je to hrozně baví, dělají jen to, co je přirozeně zaujmě, na co mají senzitivní obodbí a z toho se pak nejvíce naučí - malé děti poznávají smyslově - a montessori právě využívá poznání konkrétního /osahání/ a až jako poslední krok přechází k abstraktnímu /př. čísla, abeceda, gravitace.../. Je to geniální...a navíc právě ta svoboda v činnosti vede k vnitřní disciplíně, ne k poslušnosti, ale k vnitřnímu přesvědčení, proč se chovat tak a tak...- to, co jsem si výše přečetla pramení z naprostého nepochopení toho, o čem montessori je...Montessori zvyšuje vlastní pocit hodnoty, sebeúcty...

Montessori učí uvažovat, vyhodnocovat, pracovat s chybou - děti se například vůbec neopravují, ale je tam mechanismus, jak si dítě samo příjde na chybu. Při zkoumání se pracuje s encyklopediemi, přesnými názvy..

Podle mě - respektu se tam dítě naučí, ale současně se i naučí, že ostatní respektují i jeho a líbí se mu to a právě pak nebude náchylné se ne základce podbízet vůdcům skupiny, neudělá cokoliv, jen aby se zalíbilo, ale dokáže více uvažovat jestli to je pod jeho důstojnost, jestli to chce nebo nechce...

helenisis
1. led 2012

Objevila jsem anglickou Montessori školku v Olomouci se zajímavým programem a cenou
anglickaskolka

rewq
12. led 2012

@helenisis Taky jsem na to narazila. Na můj vkus to zní až moc lákavě 😒 Není tam uvedeno jediné jméno, nikdo, kdo to organizuje, kontakt na konkrétní osobu, jestli je to občanské sdružení nebo jiná forma apod. ... Na mě to tím pádem působí dost nedůvěryhodně ... Pokud někdo něco organizuje a nepodepíše se pod to ...

helenisis
15. led 2012

@rewq

Oni tým lidí pořád ještě vybírají. Ředitelkou je velice zkušená Mgr. Marie Pelíšková a zřizovatele lehce nalezneš , když zadáš do googlu Zdravá anglická MŠ s.r.o. v jakémkoli rejstříku firem. Až budou mít konečnou podobu pedagogů, tak je tam dají, aby nenabízeli něco co se bude např. měnit....

rewq
15. led 2012

@helenisis fajn, tak tyhle informace nemám🙂 Znala jsem jen odkaz na web. Zřizovatele jsem si samozřejmě našla, v obchodním rejstříku, to mě taky napadlo. Ale zdá se mi solidní napsat to přímo na stránky ... Je teprve leden, do září času dost - na výběr toho personálu. Ještě jedna věc - budova ještě není kompletní, stavba se může protáhnout, to není v dnešní době nic neobvyklého, tak je taky možné, že to do září třeba nestihnou ....

helenisis
16. led 2012

@rewq
myslim,ze stihnou🙂. Dela jim tam stavebni firma, ktera ma stanovene datum dokonceni...jinak by musela platit vysoke penale z prodleni a to by se jim nevyplatilo🙂.

rewq
25. dub 2012

Ahoj maminky - obnovuji diskusi. Ráda bych se zeptala, zda máte některá zkušenost s tím, že dítě chodilo do Monte-školky a pak šlo na "obyčejnou" školu. Byl to pro něj "šok"? Chci dát od září dcerku do Monte-školky, ale škola v našem městě není. A dojíždět do jiného města nechci. Pár lidí v mém okolí mě od toho odrazuje, tak nevím. Sama si myslím, že škola je velká změna pro dítě už tak, ať navštěvuje školku klasickou nebo alternativní. Díky za reakce.

evulka25
18. zář 2012

my také navštěvujeme MS školku a jsme moc spokojení. Že by spolu nesměli mluvit vůbec tak to není. Hrají si v odpoledním bloku spolu, v dopoledním se "vzdělávají" nebo jak to napsat. Syn dělá velké pokroky, má celkem dobrý řád ze školky a je hodně samostatný 🙂

danca93
3. bře 2013

Zdravím všechny maminky, které mají své dítko v Montessori školce. Ráda bych vás požádala o pomoc. Pracuji na maturitní práci na téma „alternativní školství“ a prosila bych o vyplnění krátkého dotazníku, váš názor o montessori. Mockrát děkuji všem za pomoc je to pro mě důležité.
1) Proč jste si vybrali Montessori školku?
2) Co se vám na této školce nejvíce líbí?
3) Je něco s čím v Montessori školství nesouhlasíte?
4) Chtěli byste s Montessori škostvím pokračovat, až bude dítko ve škole?

Ještě jednou mnohokrát děkuji 🙂

karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
miri9
12. bře 2014

ahoj. mám zkušenost s oběma formami, montesori i státní školkou, tak to zkusím shrnout. rozhodně MS ano! je to báječný systém. nenásilný, obejvuj si svět, my ti pomůžeme.....ta nekomunikace tedy není pravda: u nás děti když chtějí pracovat s hračkou druhého, prostě přijdou a zeptají se, můžu to dělat s tebou? odpověd ano nebo ne je jasná.....můj první syn má velké obtíže s přizpůsobením se okolí, chce si dělat jen to svoje odjakživa, okolní svět řeší jen tak mimochodem, začal až MŠškolkou, nechodili jsme spolu na klubíky a obrovský rozdíl vývojový byl na něm vidět, téměř pokaždé přišel ze školky s nějakou novou důležitou zkušeností, kterou pak prosazoval doma sám od sebe. socializoval se krásně, ve školce je klid, pohoda. děti kooperují, starší pomáhají menším atd.
měla jsem stejný pocit, jako někdo výše, že z této idylky rovnou do ZŠ bude problém, takže jsme zvolili přechod do běžné školky, radši nekomentuji, od počátku jsme museli s m. "vychovávat" učitelku alepspoň k tomu, aby ráno přišla ke dveřím a přejala si ho, připadal si tam zcela ztracený a sám. atd atd milion věcí mi na státní školce vadí, ale když už jsme jednou rozhodli nechci to malému měnit. pominu to, že se tam za 1,5 roku krom lumpáren od kamarádů naučil max tak několik básniček, užitečného zcela nic! pro nás je školka jen o tom, že se pobaví a pohraje s kamarády, vzdělávací funkci bohužel neplní
mladší synek navštěvuje zatím klubíky se mnou, hračky tam miluje, nesmírně se těší, když tam náhodou přijde s námi i starší synek, nemůžu je pak dostat domů, protože ještě "nestihli úplně všechno". ty hračky tam a hry jsou jiné. ale dětem se líbí....a aut apod mají doma milion, v MS školce jim fakt nechybí. v té naší je mimochodem klasická vláčkodráha
do MS školky alespon dočasně rozhodně dám i ladšího syna. velmi mě to oslovilo. taky proto, že práce na klubíku učí i mně trochu jinému přístupu, možná trpělivějšímu, možná praktičtějšímu....rozhodně mi návštěva MS rozšířila obzory. vyzkoušet doporučuji. je to o lidech, se kterými se tam setkáte, zda se vám tam bude líbit nebo ne.

pro Danca93:
1) protože nám ji tu zřídili pár kroků od domu, vyzkoušeli jsme program play wisely tam a byli jsme spokojeni s individuálním přístupem, který je opravdu individuální
2) klid který tam panuje, pořád se něco nového učí, opravdu individuální přístup
3) nelíbí se mi slovo"práce", kterou pro děti používají, pro mně si prostě hrají a tak by se mělo požívat slovo hra
4) pokud by byla v místě bydlení, rozhodně ano, bohužel zatím není

karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petraukulele
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
karolin54
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petraukulele
Odpověď byla odstraněná
Zobraz