Musí školka zajistit ošetření zahrady proti klíšťatům?

eyael
14. kvě 2012

Dnes jsem ve školce na nástěnce našla oznámení o tom, že školka neplánuje pro tento rok ošetřování školkové zahrady postřikem proti klíšťatům. Jejich zdůvodnění je, že tím chrání floru a faunu na zahradě a že je účinnost stejně jen 6 týdnů. A že si rodiče mají zajistit ochranu svých dětí namazáním indulonou a podobnou ochranou.
Sice se naše školka profiluje jako mírně eko, ale tohle už mi přijde moc. Stavět broučky nad zdraví dětí? Jestli moje dítě dostane boreliozu nebo encefalitidu tak se jim na broučky můžu z vysoka ... a co si na nich pak vezmu? Navíc, pokud bych dcerku namazala nějakým repelentem nebo postříkala postřikem každé ráno když půjde do školky, tak nejenže v čase návštěvy zahrady už nebude chránit, ale tyhle prostředky jsou jednorázovou záležitostí a ne že na ní budu patlat chemikálie každý den 😠 dcera je alergik, se sníženou imunitou, školka má navíc dvě speciální třídy pro děti s postižením...
Zítra hodlám naběhnout ráno na učitelku co mi k tomu jako hodlá říct bližšího a jsem zvědavá, co řekne na moje výše uvedené otázky 😨
Co si o tom myslíte? Existuje nějaká povinnost, třeba z hlediska hygieny, že školka takový postřik musí zajistit? Vždyť tím vlastně ohrožují přímo zdraví mého dítěte!
Díky předem za vaše názory a hlavně zkušenosti s podobným problémem!

baris
15. kvě 2012

taky si nemyslím, že ten chemický postřik na trávu bude zcela ekologický a bez chemie 🙄 . Pokud vím, děti, když si hrají, utřou si rukou nos, odhrnou si z obličeje vlasy .... Takže přímý kontakt tam je a to nemluvím o letním období. A nevěřím, že je zcela funkční těch 6 týdnů. Ke konci své životnosti musí učinkovat už zcela minimálně.

A jak bys to řešila, kdyby tvé dítě mělo klíště i přes ten postřik??? Jak chceš prokázat, že chytla klíště ve školce a ne po cestě ze školky či do školky???

Chápu tvé obavy, že nechceš na svou dcerku stříkat repelenty, ale na internetu je spousta "receptů" na výrobu domácích repelentů bez chemie.

Já stříkám holky repelenty, jen když jdeme na hory nebo do rizikových míst.. Jinak ví, že nesmí chodit do vysoké trávy - žijí tam škaredé zvířátka 😀 . A každý večer po koupání, když mažeme (taky máme atopický ekzém), tak kontroluji, zda se něco nezakouslo.

anitram18
15. kvě 2012

@kammka
@eyael
nechci tady být mimo téma...ale jen dodávám, že pásový opar vzniká reaktivací viru po proděl. neštovicích...zůstává totiž v takzvané latentní fázi ve spinálních gangliích a při vhodném podnětu se reaktivuje (sníž.imunita, stres....) takže jen pro vysvělení 😉

jasekd
15. kvě 2012

@eyael k zahradce ve skolce uz se nebudu vyjadrovat, ale ad pasovy opar. Ano, lze se nakazit od cloveka, co ma pasovy opar, kdyz mu mokvaji puchyrky, ovsem pokud se takto nakazim, propukne u me infekce v zdy ve forme nestovic. Kdyz tyto prodelam, varicella zoster virus se mi usidli ve spinalnich gangliich a teprve kdyz se nasledne aktivuje, vysypou se puchyre kolem prubehu nervu, ktery s danym gangliem souvisi, proto pasovy opar. Primoinfekce varicella zoster probehne vzdy jako nestovice. To jen tak pro upresneni 😉
@kammka mozna jestli prodelali ty nestovice v nejake velmi mirne forme? Zas tak se v tom nevyznam 😉

anitram18
15. kvě 2012

@jasekd přesně tak 😉 díky za podporu...pak se tady jen mystifikují laici... 😉

anitram18
15. kvě 2012

@kammka
@jasekd on se taky někdy herpes zoster zamění za herpes simplex...což je něco jiného a není to vázané na neštovice...

eyael
autor
15. kvě 2012

@anitram18 pásový opar můžeš chytit i od někoho, kdo ho sám zrovna má a je zrovna v aktivní fázi, tj. má mokvající praskající puchýřky. To jen mimo téma.

anitram18
15. kvě 2012

@eyael to nemá smysl, no comment ...

betuse
15. kvě 2012

...postřik proti klíšťatům v mš, to jsem ještě neslyšela,no u nás v mš ani v okolních mš určitě není....................a určitě ho mš zajisti nemusí- to je nějaká blbost A to - naběhnu na učitelku - co s tím má chudák společného...............
A když jdou děti na vycházku, do parku, přez louku či les, nebo jen projdou pod stromy- tam taky nikdo bezpečí a postřik nezajistí .................. 😒 hold to jsou rizika života,a jako naschvál - postříká se zahrada proti klíšťatům a nemoc přenese komár........ 😠

sova33
15. kvě 2012

@eyael Taky mi povinný postřik přijde jako nesmysl. A já osobně bych ani nechtěla, aby si moje dítě na postříkaném trávníku pravidelně hrálo. Repelent si můžu vybrat, ale jak vím, co za sajrajt na trávník nastříkají? Viděla bych pro tebe několik možností: a) šetrný a pro děti vhodný repelent nastříkat na oblečení a požádat učitelky, aby dohlédly na důsledné převlékání a případné odpolední přestříkání (s poukázáním na zdrav. problémy tvojí dcerky)
b) dcerku si nech doma a tam ji můžeš důsledně kontrolovat (doma kojence, takže jsi asi na MD, ne?)
Chápu, že máš o ni strach, ale stejně tak by se mohla ohradit spousta rodičů, kterým by se případná chemie na trávníku zdála pro děti nevhodná.

jajulin
15. kvě 2012

@eyael o ošetření zahrady proti klíšťatům slyším poprvé. Že by to školka měla za povinnost - to je asi blbost. A požadovat to po ní mi přijde skoro hysterické - neber to jako urážku. Můj taťka prodělal boreliózu a má celoživotní následky. Ano, ale infikované klíště chytil před 30 lety, kdy se o tom moc nevědělo. Dnes by mělo stačit nasadit ATB a borelioza následky nezanechá (ale nejsem z oboru, tak nechci mystifikovat). Moje mamka má velký strach z těchhle malých potvůrek, takže když jsme u nich před 3 týdny byli a šli jsme do lesa, syna pak večer prohlédla celého od hlavy až k patě, i vlasy mu umyla. Dobrý. Jenže za 2 dny jsme mu našli přisáté klíště ve vlasech. Jestli pocházelo z toho lesa nebo se chytilo až druhý den někde v trávě, to nikdo nezjistí. Naštěstí dobrý, příznaky se žádné neobjevily. Podle mě žádná 100% ochrana před klíšťaty neexistuje, naštěstí jen malé procento z nich je infikovaných. A popravdě řečeno, existuje spousta jiných nemocí, z kterých mám mnohem větší strach než z tohoto.

catherin89
16. kvě 2012

@eyael Tak když si můžeš ošetřit na jiná místa tak si můžeš ošetřit i do školky ne?Spíš mi přijde utažená za vlasy tvá úvaha....

mates22
16. kvě 2012

@eyael tak to teda slyším poprvé, že by se stříkala tráva ve školce. A oni nechodí na procházky? Do parku? Zkrátka někam? Taky bych řekla, že tam tu zahradu asi sekaj a v nízké sekané trávě je riziko klíšťat docela malé. Obávám se, že předpis na to neexistuje, že lepší bude koupit repelent, my máme takovej od dvou měsíců, vydrží 6-10 hodin a je na citlivou pokožku i oděv, malej je alergik a dobrý. Přece když bude nastříkaná tráva a malá se v ní bude válet, je to pomalu totéž jako když stříkneš jí. Takhle jí ráno cákneš, než vleze do třídy a nebo můžeš i poprosit paní učitelku, aby jí cákla než půjdou ven, pokud jí důvěřuješ. A nebo, pokud to její imunita dovolí, nasaď B-komplex, klíšťáky to odpuzuje a uškodit by to nemělo, nebo se pro jistotu přeptej u doktora.

kaculetka
16. kvě 2012

Žádná školka nemá povinnost zajistit ošetření zahrady proti klíšťatům, ani z hlediska hygieny, pokud se jedná o výlet např. do lesa, doporučujeme rodičům ošetřit oblečení dětí repelentem, ale je to na jejich zvážení (ani tohle není naše povinnost), stejně tak je věcí rodičů mazat nebo ošetřovat své dítě repelentem při pobytu na té zahrádce...A jak si psala, že si tu "službu" platíš, to mně moc pobavilo 😀 platíš si pobyt dítěte ve školce, kde zajišťují pro tvé dítě mimo jiné bezpečnost při pobytu v MŠ, ne však ochranu proti napadení klíšťaty nebo hmyzem 😀

zelivka
16. kvě 2012

@eyael nečetla jsem celou diskuzi, ale co zkusit dítěti dávat b-komplex, ten odpuzuje klíšťata, protože jde z těla pach toho b-komplexu a ten klíšťata neradi. Já to dceři dávám, abych ji nemusela každej den stříkat repelenty 🙂 a zatím klíště neměla.

alti
17. kvě 2012

Absolutně nechápu ..... 😕 Píšeš, že máš silně alergické dítko a proto nechceš užívat pravidelně repelenty a chceš aby vystříkali zahradu školky chemickým sajrajtem (určitě neschváleným na používání na kůži) a nechala bys dítě se v tom denně prodírat ???? A píšeš, že jej nemůžeš kvůli alergii naočkovat proti klíšťatům (se kterými je v denním kontaktu), ale očkování proti planým neštovicím (které by prodělalo jednou za život) necháš dát!!!! ???? Opravdu protiřečení... to my hlavu nebere. 😒

veruska007
17. kvě 2012

Určitě bych nechtěla, aby školní zahradu před školkou stříkali nějakým postřikem proti kllíšťatům nebo hmyzu... bála bych se, že to bude mít negativní dopad i na dítě (utrhne si pampelišku, strčí ruku do pusy... brrrr). Když večer dítě koupu, tak ho zkontroluju a je to. Jezdila jsem přes 10 let na tábory, večer jsme všechny děti pod 14 let prohlíželi, odstranili jsme za tu dobu stovky klíšťat a ani jedno dítě z toho nic nemělo. Odborníci uvádí, že 24h klíště pije a to se nemůže nic stát, až potom začne zvracet, a to teprve dochází k nákaze. Já nepoužívám repelenty proti klíšťatům ani pro sebe a své děti.

pepibubu
17. kvě 2012

@eyael Hele, to je především TVOJE povinnost, ochránit dítě. Existujou i repelenty pro mrňata od 3 měsíců, ale někdo tu psal, že pokud se odstraní do 24 h tak se nic nestane, každopádně já bych taky nebyla kdovíjak hin kdyby stříkali zahradu kdovíčím, nikde není psáno že by tím tu zahradu totálně nezabili....

jasekd
17. kvě 2012

@eyael prosim te, precti si poradne , co jsem ja a @anitram18 napsaly, nikdo tu nepoprel, ze pasovy opar muze byt infekcni 😉 Cti, a pokud tomu ani potom nerozumis, tak uz to nekomentuj 😅 My nechcem delat chytry, jen jsme sem napsaly upresneni, aby se tu nesirily mylne informace.
Ad repelenty, jsou recepty na prirodni repelenty, co si udelas doma, zkus pohledat na netu a najdi si i ten h.zoster, jo? 😉

anitram18
17. kvě 2012

@jasekd díky 😉

fiallinka
17. kvě 2012

No, jsem si jistá, že naše školky zahrady nestříkají, navíc často chodí i na veřejné hřiště...