Musí školka zajistit ošetření zahrady proti klíšťatům?

eyael
14. kvě 2012

Dnes jsem ve školce na nástěnce našla oznámení o tom, že školka neplánuje pro tento rok ošetřování školkové zahrady postřikem proti klíšťatům. Jejich zdůvodnění je, že tím chrání floru a faunu na zahradě a že je účinnost stejně jen 6 týdnů. A že si rodiče mají zajistit ochranu svých dětí namazáním indulonou a podobnou ochranou.
Sice se naše školka profiluje jako mírně eko, ale tohle už mi přijde moc. Stavět broučky nad zdraví dětí? Jestli moje dítě dostane boreliozu nebo encefalitidu tak se jim na broučky můžu z vysoka ... a co si na nich pak vezmu? Navíc, pokud bych dcerku namazala nějakým repelentem nebo postříkala postřikem každé ráno když půjde do školky, tak nejenže v čase návštěvy zahrady už nebude chránit, ale tyhle prostředky jsou jednorázovou záležitostí a ne že na ní budu patlat chemikálie každý den 😠 dcera je alergik, se sníženou imunitou, školka má navíc dvě speciální třídy pro děti s postižením...
Zítra hodlám naběhnout ráno na učitelku co mi k tomu jako hodlá říct bližšího a jsem zvědavá, co řekne na moje výše uvedené otázky 😨
Co si o tom myslíte? Existuje nějaká povinnost, třeba z hlediska hygieny, že školka takový postřik musí zajistit? Vždyť tím vlastně ohrožují přímo zdraví mého dítěte!
Díky předem za vaše názory a hlavně zkušenosti s podobným problémem!

mamkamarketa
14. kvě 2012

@eyael ahoj 😉
myslim si,ze povinnost nemaji. U nas se to nedela-maji na zahrade kozy. kup nakej repelent. ja jsem koupila naky co ucinkuje 6h . rano ho nastrikam ja a odpoledne maji ucitelky za ukol ho nastrikat 😉

eyael
autor
14. kvě 2012

@mamkamarketa - doprčic, tos mě nepotěšila ☹ ale nechci jí na kůži každý den stříkat nějakej chemickej sajrajt kvůli debilním broučkům 😝 😠 při našem štěstí na repelenty bude alergovat 😠

mamkamarketa
14. kvě 2012

@eyael zkus naky ty senstive. pro miminka. tomas ma atopak a reakci nema.
fakt si nemyslim,ze ma skolka povinnost osetrovat travnik proti klistatum. 😒

eyael
autor
14. kvě 2012

@mamkamarketa - já fakt nevím. ale nelíbí se mi to už z principu ☹ nechci jí prostě patlat když se to dá vyřešit na druhé straně.
navíc když školka musí zajistit bezpečnost dětí při pobytu na zahradě třeba na klouzačkách, přijde mi, že do toho spadá i bezpečnost z hlediska zdraví - možnosti nákazy čímkoli, třeba zrovna klíšťaty...

eyael
autor
14. kvě 2012

@mamkamarketa - spíš mi přijde, že to je jen otázka financí. Že se jim to nechce platit každých 6 týdnů, at si rodiče zaplatí repelenty...

mamkamarketa
14. kvě 2012

@eyael tak zkusit to muzes,ale jsem si jista,ze ti budou oponovat,ze to nici floru a v neposledni rade to je financne narocne....
buhvi co to je za sajrat do lejou do ty travy,kdyz to ma ucinek 6tydnu. 😖

kalo
14. kvě 2012

@eyael Slyším poprvé, že něco takového, jako postřik zahrady existuje.... 😲

eyael
autor
14. kvě 2012

@mamkamarketa - btw, taky pochybuju, že každé dítě po návštěvě zahrady prohlížejí natolik důkladně, aby případné klíště našly. To by je zas nějací rodiče mohli nařknout z pedofilie ☹

eyael
autor
14. kvě 2012

@kalo - jj, např. tady o tom píšou, bod č.3 http://www.zahradavkapse.cz/reportaze/tv-recept...

eyael
autor
14. kvě 2012

@mamkamarketa - trávu moje dítě nejí tak je mi to fuk 😉

eyael
autor
14. kvě 2012

no ale jak z toho ven? argumenty penězmi a ochranou flory a fauny jsou krásný, ale zdraví mého dítěte to neochrání.
A co udělá se zdravím dítěte denní aplikování insekticidu - repelentu na kůži?

kalo
14. kvě 2012

@eyael Taky myslím, že na školní zahradě není riziko klíštěte tak strašné...trávník tam je snad posekaný a dítě tam denně stráví hodinku- dvě?
Když odpoledne a o prázdninách chodí normálně venku v přírodě, v neudržované trávě atd, tak tam je to riziko určitě větší, ale co naděláš...Ty bestie tu prostě jsou....a máš děti držet doma držet zavřené, jak umělé květinky?.......

katchi
14. kvě 2012

Ja teda jeste nemam dite skolkou povinne, ale nejaky postrik by mne vubec nenapadlo resit. Kazdy den jsme venku v prirode a tam taky nikdo nic nestrika. Dite se holt vecer pri koupani prohlidne a hotovo. A bezpecnost na klouzackach? Toho, ze se detem nic nestane, se dosahne jen tim, ze na ne nebudou moct lezt a budou celou dobu sedet jen na piskovisti. Coz ale neni moc zabava....

eyael
autor
14. kvě 2012

@kalo - klíště můžeš chytit i za 5 minut 😉 přenos do krve je pak poměrně rychlá záležitost, když budu dceru prohlížet večer při koupání, může být už pozdě ☹ očkovat jí nemůžu, je alergik. Navíc proti všemu co klíště přenáší očkovat nejde.
Zahradu samozřejmě sekají, ale golfový trávníček tam nepěstují 😉 je to zahrada, se stromy, křovisky a vyšší trávou u stromů, keřů nebo u plotu, tam se klíšťatům líbí...
@katchi - s těmi klouzačkami to byl jen příměr, že je to podobné, nicméně bezpečnost na klouzačkách se zajišťuje tak, že učitelky hlídají, aby si děti neskákaly na hlavy, jezdily po jednom a nejezdily třeba po hlavě dolů 😉 a ne tím, že by je na ně vůbec nepouštěly

eyael
autor
14. kvě 2012

@kalo a nedržím je doma jako květinky ve skleníku, jen prostě nechci hazardovat, to je všechno. Stejně jako jsem je nechala očkovat proti neštovicím tak chci udělat vše proto, aby nechytily klíště 😉

alamo
14. kvě 2012

@eyael Ahoj, mne teda prijde mensi zlo pouzivat nejaky testovany citlivy repelent (mame jeden od 6 mesicu) nez mit postrikanou travu, to bych rekla, ze bude vetsi dryak. A nemusi travu rovnou jist jak rikas 🙂, ale bude se ji urcite dotykat rukama, valet se v ni a tak.

eyael
autor
14. kvě 2012

@alamo to mě zase ne. V trávě se sice může válet apod. jak píšeš, ale v trávě je většinou v teplácích a dalším oblečení, takže není přímý kontakt s kůží a nebo jen minimální. Oproti repelentu, který je nastříkán přímo na kůži a jeho chemické látky přechází kůží přímo do krevního oběhu po celou dobu aplikace. Navíc se doporučuje po návrahu z venku repelent omýt teplfou vodou a mýdlem. To budou učitelky všechny děti po návrahu ze zahrady hromadně mýt?!

katchi
14. kvě 2012

Ja ti nevim, ja osobne bych to fakt neresila. Ze chytne kliste na trave ve skolce je podle mne mensi, nez ze ho chytne nekde venku. O tom, ze se ve skolce strika travnik, sez dozvedela pri nastupu ditete do skolky nebo az ted, kdyz napsali, ze strikat nebudou?
BTW. ja osobne nestovice ockovat nebudu, taky to podle mne nema valneho duvodu...

vercaberca
14. kvě 2012

@eyael děláš si legraci nebo to myslíš vážně? 😕
na zahradu taky může přiletět vosa a píchnout dítě. taky se proti tomu nestříká. někdo se po píchnutí vosou dusí... nebo si taky může odřít koleno a mít hlínu plnou bakterií v otevřené ráně. kočičí moč a granulovaný bobky taky žádná hitparáda a na zahradě to je taky.... připadá mi to přitažený.
btw. klíště ti tam může přiletět ze stromu za plotem ani nemrkneš. na starší dceru žádná havěť nejde na mladší jsem už letos chytla klíšťata 2 - jedno v autě, jedno v pražském nakupovadle.
osobně bych byla proti postřiku na dětské zahradě. děti na všechno sahají a potom si rukou omáchanou v postřiku odhrnou vlasy z obličeje, nebo si utřou nudličku a nebo se zamyslí a dají prst do pusy.
snad tě utěší, že děti reagují na nakažené klíště většinou dobře.

eyael
autor
14. kvě 2012

@vercaberca - klíšťata nelítají 😉
a ano, VĚTŠINOU lidé reagují na nakažení klíštětem dobře. Já u svého dítěte nehodlám riskovat to, že nezapadnou do té většiny. To mám riskovat zánět mozkových blan kvůli debilnímu klíštěti?
Jinak tvoje přirovnání k vose a ostatním zraněním je přitažené za vlasy, tam jde o náhody a ne o něco co můžeš dopředu ovlivnit.
Navíc pokud by byl postřik zdravotně závadný jak píšeš, asi by ho ve školce ty roky zpátky neaplikovali 😉

vercaberca
14. kvě 2012

@eyael tak ti ho tam foukne vítr. to máš jedno.
🙄

eyael
autor
14. kvě 2012

@vercaberca no to už se dostáváme trochu mimo téma, k tomu, jak se klíšťata pohybují. Necestují klíšťata náhodou na hostiteli?

vercaberca
14. kvě 2012

@eyael nabízí se no comment.

vercaberca
14. kvě 2012

nejsem zoolog. 😀 osobně jsem viděla klíště přilítnout nebo lézt. jestli letí na vlastní pohon nebo jinou silou jsem nezjišťovala. prostě jsem ho zabila. 😀

eyael
autor
14. kvě 2012

@vercaberca 😀 já taky nejsem zoolog, když nevím, tak zagooglím 😉 klíště se pohybuje na větší vzdálenost na hostiteli, na místě výskytu se pak už jen množí. Samozřejmě umí léz, jako pavouk, s kterým je vlastně skoro příbuzný 😵

eyael
autor
14. kvě 2012

@katchi - promiň, nevšimla jsem si tvého příspěvku. Dnes jsem se dozvěděla, že nestříkají.
a úplně mimo téma: neštovice jsem nechala očkovat, protože tím ochráním i proti herpes virům (takový pásový opar je mňamka, vím z vlastní zkušenosti). A jelikož má dcera sníženou imunitu, je dobře, pokud má protilátky vytvořené šetrně díky očkování. A také jsem nechtěla, aby si tím musela projít - většinou je průběh mírný, ale opět, vzhledem k naší anamnéze je pro ni ze zdravotního hlediska lepší, když je chráněná, tj. očkovaná.
A navíc jsem sobecká máma, nechtěla jsem, aby se dcerka onemocněním trápila a měla jizvy na celý život, pokud by neštovice chytila 😎 😀

kammka
15. kvě 2012

@vercaberca to nebyla klíšťata, ale kloše, klíšťatům se podobají velmi, nicméně krom velmi nepříjemného pokousání od nich nic dalšího pokud vím nehrozí...pokud jde o přesun klíšťat na větší vzdálenost, tak snad leda na kočce..nebo psovi.. kočka se dostane přes každý plot, tak snad leda tímto způsobem.

@eyael no co to musí být za sajrajt... když to působí šest týdnů...na trávníku.. a co když prší??? já teda účinnosti těchto věcí nevěřím, tak leda na zvířatech ty pipetky, které se nasají do kůže a fungují, ale i ta kočka či pes, když zmoknou, tak se účinnost zničí nebo velmi sníží..a jaký je problém dítě večer při kouopání/sprchování prohlédnout???a parazita vyndat s použitím jodové dezinfekce, která riziko nákazy minimalizuje??podle mně je menší zlo dítě nastříkat dermatologicky zkoušeným repelentem, než aby se pak v krátkém rukávu a šortkách válelo po trávníku takto ošetřeném.. ten se navíc určitě pravidelně stříká...
ad. to očkování proti planým neštovicím: účinnost vakciny proti pásáku bude max taková, jako imunita získaná prodělanými neštovicemi, ale není prokázána celoživotně, tak dlouho se ta očkovací látka netestovala...a očkuje se tím poměrně krátce.. zatímco riziko pásáku u osob, které prodělaly neštovice je minimální, já například neznám nikoho, kdo by ho dostal i přes prodělané neštovice.. ale pokud mají děti opravdu narušenou imunitu, tak prosím.

eyael
autor
15. kvě 2012

@kammka no vidíš, a já neštovice jako dítě prodělala a stejně tak pásový opar v dospělosti a několikrát...
přičemž každé očkování je šetrnější než prodělat přímo nemoc na kterou se očkuješ 😉

katcha21
15. kvě 2012

Nemusí. Nic proti nikomu, ale fakt mě fascinuje: Zítra hodlám naběhnout ráno na učitelku co mi k tomu jako hodlá říct bližšího a jsem zvědavá, co řekne na moje výše uvedené otázky.
Určitě to není učitelčin výmysl 😉
A zrovna tak by sis mohla stěžovat na městě, že nepostříkají všechny trávníky a tím: Vždyť tím vlastně ohrožují přímo zdraví mého dítěte!
To snad ne 😉 To by sis mohla stěžovat u pána Boha, že jsou na světě klíšťata 😀

sabuse1
15. kvě 2012

no taky bych asi postřik neřešila, kde v přírodě jsou trávníky postříkané? spíš souhlasím s učitelkou, když udělají postřik proti klíšťatům zahubí tím x dalších brouků a rostlin...dneska se navíc dají sehnat i repelenty bez chemie, jsou i různé éterické oleje které fungují odpudivě na klíšťata takže ani tím se nemusíš stresovat, že bys plácala na dítě chemii...