Můžou školky nutit děti po obědě spát?

alterna
22. zář 2012

Dcerce je 4,5 roku, najednou nechce spát ve školce po obede. proste uz nepotrebuje, chodis spat vecer v 20h. Ucitelky ji nuti, hrat si nemuze, a ma mit aspon zavrene oci, ale 2 hodiny. Nekdo mi rikal ze je to proti legislative? neni to nejaky blalob? prijde mi to tedy nelogicke, dcera je zlata, hodna posloucha, bezprovlemove dite. No a ted kazdy den slysim jak mi mi ucitleka vysvetliju ze ji mam domluvit at po obede spi. Dcerka ted kvuli tomu nechce do skolky. jinak skolka super.diky

mate nekdo podobny problem?

ira
7. kvě 2013

Andy, díky žes napsala. Já už si fakt připadám jako černá ovce, přitom jsem přesvědčená, že ten můj požadavek je oprávněný. U nás ve školce by to prostě šlo, ale pohodlnost učitelek (jiný důvod prostě nevidím) je silnější. Máme 2 čistě předškolácké třídy, mísntosti rozdělitelné zatahovacími dveřmi a přesto neudělají nic a nespící předškoláci, které nemůžou rodiče vyzvednout po O, musí ležet skoro 1h a 40min. Dříve si dcera nosila časopis. Ředitelka sice řekne, že to fungovalo, ale skutečnost ve třídě byla taková, že dceři časopis nebo knížku občas zabavili, protože jiný děti chtěli taky koukat a rušily by ostatní. Máš to fajn, že to u vás šlo vyřešit lidsky. Moje dcera je fakt hodný dítě, vždycky, když jí knížku zabavily, tak mi řekla, že se fakt snaží být potichu, jenže ostatní děti takový nejsou. Tím nechci říkat, že mám andílka, ale i z reakce učitelek vím, že moje dítě opravdu patří mezi ty poslušné. Navíc mi přijde nefér, že si "normální" děti nemůžou zůstat kreslit u stolečku, zatímco malá dcera učitelky, když čeká do půl druhé na mámu, až půjde domů, tam prostě sedí a v klidu si kreslí. To je prostě vytváření rozdílů mezi dětmi. Ještě že jsem doma a můžu jí po O brát každý den. Vím, že tohle trápí víc maminek a že by určitou liberalizaci v odpočinku předškoláků přivítaly. Ale nemají nikde odvolání. Ze zápisu z jednání s ředitelkou na toto téma (jinak už to nešlo, pouze pohovor nezměnil nic) vyplývá názor: pokud se Vám nelíbí, jak to u nás funguje, dejte si dítě do jiné školky, třeba soukromé. Ale proč mě státní školka, která mi jinak vyhovuje a je hrazena z našich daní a je tu pro naše děti, nutí k nehorázným výdajům za soukromou školku, když tu jde jen o dohodnutí se?!? Vyznívá to ode mě teď asi drsně, ale k těmhle úvahám mě vede skutečnost, že se již 2 roky snažím a zabývám změnou v naší školce a výsledek žádný. Asi je to i tím, že rodiče, jak mi bylo naznačeno jednou maminkou, se přece jen bojí, aby jim další děti do té konkrétní školky vůbec vzali.
Ta konkrétní školka na Praze 10, o který jsem psala, nakonec z vyplněných dotazníků od rodičů sestavila odpočinkový režim takový, že kdo neusne po čtení nebo tiché hudbě, může si sám vzít knížku nebo potichu hrát u stolečku.
Ještě jsem mluvila s ředitelkou školky na Praze 4, kde právě druhý půlrok předškolní třídy vůbec nespí, dělají tu školní přípravu, a říkala mi, že opravdu předškolní věk nemá problém s nespaním po obědě, že by jim děti byly protivné a unavené, to se jim nestává. Ty dvě výjimky, kde rodiče požadovaly spaní, přesunuli do jiné třídy. Prostě.JDE TO, KDYŽ SE CHCE !!! Ano pochopit dokážu velmi malé školky, vesnické možná, kde je v danou dobu pouze 1 učitelka, ale možná i tam by se nějaké řešení dalo najít...

andy21
7. kvě 2013

@ira u nás ve školce předškoláci nespí vůbec....nechápu, proč by měli spát, když jdou třeba za 4 měsíce do školy....

Fakt jsou rozdíly strašný mezi školkami, já právě dceru přeřadila jinam a to bydlíme vedle školky!!!Ale už mi tam vadilo takových věcí...naštěstí se uvolnilo místo 5km ve vedle v městečku ve Zdravé školce...stejné školkovné, zdravá strava, zdravé pití, vše je o tolik lepší, že mám pocit, jak kdybych byla v soukromé školce, ale vše je o domluvě....

betuse
7. kvě 2013

Tak po přečtění některých názorů- nemá cenu některým něco vysvětlovat, když to sami nezažijí a nezkusí ( vy , co kritizujete , v době spánku sedíte u dětí a učitelky a vidíte, jak doba odpočinku probíhá? a celkově po celý den ???? ) ..... maminky doma kolikrát bojují a pláčí nad jedním či dvěma vlastními dětmi a neví co s nimi a budou radit jak to dělat s 28 dětmi aby to fungovalo a k něčemu vedlo ????? hahaha vtipné 😝

...a pojem pohodlnost učitelek mě taky vždy pobaví( asi mnohým neříká něco pojem třídnice, hodnotící listy, přípravy, nástěnky- sorry že si u toho dá učitelka kafe, nebo prostě chvíli vypne.....) - takové řeči a názory sedí od fcb maminek , které kolikráte nemají čas jít ani s děckem ven a dítě pak nepozná v 5 letech krávu od žížali 😕

andy21
7. kvě 2013

@betuse ted nevím na koho konkrétně narážíš???na mě? já nic ale nekritizovala, tady je to těžké, všechno se překroutí a zobecní .....promin, ale jak to tady holky popisují, tak to opravdu funguje všude jinak a někde je bohužel kritika na místě, akorát se vždy ozvou dotčené učitelky z MŠ, které si kritiku vztáhnou na sebe, i když na ně nikdo neútočil...

a žížaly se píše tvrdé y 😉

betuse
7. kvě 2013

@andy21 promiňte, Vás se to opravdu vůbec netýkalo.....a celkově na nikoho nechci útočit, jen trocha porozumění by byla fajn

....jen právě že, všude to je jinak , tak trochu nechápu, proč se to vše hází do jednoho pytle a akorát se straší a nahlodávají další maminky, které budou své děti do mš teprve dávat...... neříkám že všude v mš je vše bez chyb, ale vše je o domluvě, ne? nechci na nikoho útočit, jen si myslím, že po přečtení různých diskusí MŠ se tu zbytečně nafoukne nafoukne ... chápu , že se maminky snaží vyjít vstříc svým dětem a chtějí je chránit, ale to přece učitelky v mš také....proto nějaký režim, řád a pravidla....= BEZPEČNOST našich dětí.....a až dám své děti do mš, raděti plácnutí klukům přez zadek , než pak nějaký průšvih..... 😉

cabalistic
7. kvě 2013

mile maminky , jsem ucitelka ve skolce a nemyslim si ,ze by jsem byla pohodlna , kdyz po svych detech v oddelani vyzaduji ,aby spaly! uvedomujete si ,ze je to prvni krok k jejich povinnostem , ,ze nase prava ucitelky jsou minimalni ? co budete delat ,az vase dite nastoupi do skoly a bude muset dodrzovat pravidla , myslite si ,ze se jim bude chtit ? uvedomujete si co z vasich deti muze vyrust ,kdyz zadna pravidla dodrzovat nebudou ? nikdo je nenuti do toho aby spaly ,ale je to jedina vec ,to ze musi lezet na lehatku ,musi . je mi lito , ze svaluejete vinu na ucitelku , ktera se vasim detem venuje cely den a za to soudite jeji praci . prala bych vam, vyzkouset si tyden praxe s 25 detmi ,ktere jsou vedene kazdejinak a ktere jsou kazde jedinecne ,zmenily by jste treba potom nazor na to jak je ucitelka "lina" a zrovna potom vasem diteti chce zazraky . dnesni doba je hrozna ,vase deti rostou do sveta silenosti ,tak uz se proism proberte a nastavte svym detem nejaky rezim , at se potom v puberte nedivite,co mate doma za zviratko

veruska007
7. kvě 2013

No, u nás ve školce jsou smíšené třídy, takže mladší mohou spát, předškoláci "mají práci" - předškolní nácvik dovedností. Ale náš drobek je naučený i z domova, že po obědě nemusí spát, ale musí odpočívat - tj. ležet potichu v postýlce. Doma i ve školce může mít v postýlce plyšáka nebo nějakou hračku, doma si někdy vezme i knížku... každopádně ty dvě hodiny si odpočinout potřebuje jak on, tak já nebo učitelky 😉 . Takže mně osobně by takový přístup nevadil. Jsem docela ráda, že i ve školce většina dětí leží v postýlkách - protože kdyby tam půlka třídy skotačila, po pár dnech se k nim určitě přidají i ti původní spáči.

lucidela
7. kvě 2013

Před otěhotněním jsem pracovala v soukromé školce a bylo nepřípustné, abychom děti nutili 2 hodiny ležet se zavřenýma očima. Já sama bych to nevydržela ani teď v dospělosti. Všechny děti si šly po obědě lehnout a kdo neusnul do půl hodinky (případně se probudil dříve než ostatní), šel si potichu hrát vedle do herny. Děti byly naučené, že ale musí být potichu a nesmí rušit. Pochopily, že je to čas, kdy mám jinou práci (případně odpočívám) a nedožadovaly se, abych jim při hře asistovala. Většinou si prohlížely knížky, kreslily, stavěly puzzle apod. Nebyl s tím žádný problém. Když jsem si potřebovala připravit materiály na další den, prostě jsem to dělala a nerušilo mě, že vedle na koberci si dvě děti čtou knížku 🙂 Upřímně u syna si teď mnohem víc přeji, aby po obědě spal a já měla chvíli pro sebe 😅

andy21
7. kvě 2013

@cabalistic proč srovnáváš spaní po obědě s povinnostmi ve škole, to je snad přeci něco maličko jiného... 😉
myslím, že děti jedou podle režimu ve školce celý den a celý den mají svoje povinnocti, některé je holt tak drzé, že neusne....nikdo tady neříká, aby to dítě co neusne lítalo po hlavách spících dětí....

Nejsi v roce 1975 😉 Doba je holt jiná a nemyslím si, že z dětí co po obědě neusnou vyrostou zvířata, o tom život fakt není...

monalis
7. kvě 2013

Prostě musím napsat. Raději jsem ani nedočetla všechny příspěvky do konce. Jsem učitelka na základní škole a doma mám 2letou holčičku. Mimochodem ta mi přestala spát po obědě už před dosaženým druhým rokem.
Musím sama za sebe uznat, že v dnešní době to učitelé jednoduché nemají a to ať učí v MŠ, ZŠ či SŠ. To Vám potvrdí i letité učitelky, které odučily už několik generací.
Ovšem ale také chápu to, že se opravdu musí respektovat děti jako individuality. To co platí na jedno, neplatí na druhé a už vůbec neuznávám nějaké paušalizování. Paušálně v dnešní době již nic neplatí a nefunguje. U nás v práci doslova musíme brát dítě individuálně a k tomu je individuálně ještě učit. Prostě musíme a pokud trošku chceme tak to jde. Je to dřina, ale jde to. Vše nespočívá zrovna v extrémních řešeních a malých drobných úpravách. To že když dítě nemůže usnout a musí přes hodinu ležet a nudit se, vede následně k rušení a vzdoru proti "pravidlům". Určitě souhlasím s tím, že může dítě mít knížku a po neúspěšném pokusu si ji prohlížet.
A víte jaká je to radost pro učitele, když něco úspěšně vyjde? Velká pokud o to, ale sám stojí 😉

andy21
7. kvě 2013

@monalis 100% souhlas 🙂
´Tady je vidět paní učitelka 21.století 🙂škoda, že nebudeš učit moje dítě 😉

monalis
7. kvě 2013

@cabalistic Mé dítě tedy režim má a to dosti důsledný. A věřím, že i když ve školce nebude spinkat, že z ní bude slušný člověk. A práci s dětmi z nichž každé je jiné znám velmi dobře a prostě se to musí umět. Nic víc nic míň. Všichni mluvíte o povinnostech, ale co třeba dovednosti. Na ty by se měl v MŠ brát ještě větší zřetel. Ale to už zacházím dost daleko a mimo tuto diskusi.

monalis
7. kvě 2013

@andy21 Děkuji moc. Ono učit najednou děti průměrně chytré, nadprůměrně a zároveň podprůměrně s různými druhy postižení je fakt velký výcvik. A hlavně naučit tolik kolik jejich vlastní individualita pojme. Naší školu vždy kritizují neználci, že když máme ve třídě takto různorodé děti, že musíme být s učivem pozadu a že ti chytří jsou chudáci, že se nic nenaučí. To by mě zajímalo tedy jak je možné, že moji žáci jsou na gymnáziích, středních školách a někteří již na vysokých školách a to velmi renomovaných. Je těžké práci obhajovat před lidmi, kteří vidí jen tu svou pravdu. A to je bohužel problém i zde diskutovaného tématu 😉

petaov
7. kvě 2013

malý půjde do školky až za rok, ale už teď nespí, tak jsem si předběžně zjišťovala, jak je to tady u nás ve školce. Děti spát nenutí, jen musí být potichu a nerušit ostatní, případně tam mají nějaké kroužky pro děti, které nespí, takže jsou v jiné místnosti. Jsem za to ráda, protože já jsem byla taky nespavé dítě a dodnes si pamatuji, jak mě zavíraly na samotku, když jsem odmítala spát. Učitelky chodily a kontrolovaly, jestli máme zavřené oči a když se jen špitlo, hned bylo zle a zavíralo se na samotku. Dvě hodiny jsem pak čučela do zdi a nespala. Nesnášela jsem to.

zofinecka
7. kvě 2013

@andy21 ale u nás máme smíšená oddělení a když bch povoli jednomu dítěti něco tak by to za chvilku vyžadovali všichni. MLuvím z vlastní zkušenosti. A velcí už by měli být schopní vydržet chviličku odpočívat v klidu na lehátku a ne si pořád s něčím hrát. A já bych teda dítě do soukromé školky nedala. 😀

andy21
7. kvě 2013

@zofinecka u nás jsou také smíšená oddělení...a kdo mluví o tom, že chce dát děti do soukromé školky?

Ano velké děti at leží v klidu na lehátku, panebože slyšíš jak to zní?Velké děti by si snad mohli po usnutá malých v klidu něco tvořit nebo malovat ne?Samozřejmě je lepší jednoduchá cesta, než ta složitější že...

ira
7. kvě 2013

Andy21, mluvíš mi z duše. Spousta holek se asi do diskuse zapojuje někde v prostředku a stále se pak vracíme k tomu, že se snažíme udržet debatu na tématu "jak lidsky vyřešit klidový režim nespících předškoláků". Tohle není diskuse o neschopnostech učitelů, ani jejich kritika. Je to spíš menší zoufalost nás, které máme větší již nespící děti a jsme přesvědčeny, že by se dalo něco dělat pro to, aby i ony rády chodily ráno do školky a neškemraly, že neusnou a že se pak nudí a že chtějí jít po O. Tvoje poznámka o roce 75, TA SEDLA! Mám pocit, že si některé zde píšící maminky pletou školku se nějakým nápravným zařízením. Přesně tak, pravidla jsou jedna věc a ono to nevypadá, ale už jich je v tý školce pro děti dost, to by paní učitelky měly vědět, jaká je to pro děti změna, podřizovat se celý den ne jen mámě. Ale spánek vážně do žádných pravidel svázat nelze, možná u kojenců lze vypěstovat návyk, ale snad ho pro Boha nechcete šroubovat do hlav dětem, co budou za pár měsíců sedět v lavicích! I když to někteří neradi slyší, mění se doba i my a naše děti se tím pádem taky liší od těch před 30 lety. Chviličku odpočívat snad neznamená ležet bez ničeho na lůžku téměř 2 hodiny!!!

andy21
8. kvě 2013

@ira ano, myslím, že 90% z nás na diskuzi to chápem úplně stejně a máme stejný názor, jen se sem občas zapojí nějaká zkostnatělá učitelka a je problém 😉

Jinak doba se opravdu mění, dříve děti lítali sami celé odpoledne až do večera, dnes už by se většina rodičů bála je nechat, od narození můžem s dětma na různá cvičení, plavání, kroužky a pak mají jít do školky, v které je to úplně stejné jak před 30 lety, protože proboh nebudeme nic měnit, děti musí ležet 2 hodiny bez hnutí, protože už jsou velké a basta!!!!

Možná my budeme mít z dětí sebevědomé jedince(nezaměnovat s arogancí) a někdo bude mít z dětí poslušné loutky s celoživotní snahou se někomu zavděčit ...

A teda moje holky po obědě doma nespí obě, tak polahávají na gauči, prohlížejí si knížky, nebo jim pustím nějakou pohádku, ale abych je nechala někde 2 hodiny nehnutě ležet?????? A zase mi jdou večer po večerníčku spinkat....

Režim a výchova je něco jiného než individuální tělesné potřeby jako je spánek....

ira
8. srp 2013

AHOJ,
založila jsem toto jako nové téma v kategorii Předškoláček: NUCENÍ PŘEDŠKOLNÍCH DĚTÍ KE SPÁNKU VE ŠKOLCE...