Můžou školky nutit děti po obědě spát?

alterna
22. zář 2012

Dcerce je 4,5 roku, najednou nechce spát ve školce po obede. proste uz nepotrebuje, chodis spat vecer v 20h. Ucitelky ji nuti, hrat si nemuze, a ma mit aspon zavrene oci, ale 2 hodiny. Nekdo mi rikal ze je to proti legislative? neni to nejaky blalob? prijde mi to tedy nelogicke, dcera je zlata, hodna posloucha, bezprovlemove dite. No a ted kazdy den slysim jak mi mi ucitleka vysvetliju ze ji mam domluvit at po obede spi. Dcerka ted kvuli tomu nechce do skolky. jinak skolka super.diky

mate nekdo podobny problem?

mamkamarketa
22. zář 2012

@alterna co vim, tak alespon lezet se ve statnixh skolkach musi 😒
A ucitelky odmitaji pristoupit na moznost,ze si treba bude kreslit? Nebo neco potichu delat? Urcite predskolaci u odpocivat nemusi pokud nechteji, tak zkusila bych se domluvit s ucitelkama zdali by nemohla tvoje mala s nima byt.

marrei
22. zář 2012

2 hodiny?? To snad nemyslí vážně ☹ Dcera nespí od 2 a čtvrt roku. Teď je nově ve školce, lehnout po obědě si jít musí, a kdo neusne do půl hodiny, může si jít potichu hrát... To bych jim teda ve školce něco řekla.

marecek4
22. zář 2012

tak u nás je to asi tak nějak jako u @marrei ,jen ne po půl hodince ale po 3/4,ale nedovedu si představit jak chtějí děti donutit ke spaní-zatlučou víčka hřebíčkama,nebo jako co,jsou ty učitelky normální?přijde mi to jako usnadnění práce-ne že by jí měly s tolika dětmi málo ale tohle mi přijde uhozený a asi bych se rázně ozvala,ke spaní přece nutit nejde

beruska24.9.
22. zář 2012

@alterna
Nevím přesně, jak je to u nás ve školce v praxi. Dcerka nastoupila do školky letos, chodila necelých 14 dní a od té doby je nemocná. Na spaní zůstávala od druhého dne, ale spala. Takže osobně neporadím. Jen jsem koukla do školního řádu, který jsem si fotila ve školce. Tady je citace: ´´Doba odpočinku - děti do spánku nenutíme, respektujeme jejich biologické potřeby, pokud děti neusnou, mohou pouze odpočívat, prohlížet si knížku nebo provádět podobné klidové činnosti, nesmí ale rušit spánek ostatních dětí.´´ konec citace.
Takže zkus pozjistit ve školce, kde tam mají školní řád a pak se můžeš na něj odvolávat, když tam bude uvedeno něco jiného. Probože by bylo škoda, aby dcerce školku naprosto zošklivili, jen kvůli (ne)spaní.

alamo
22. zář 2012

@beruska24.9. Myslim, ze to o respektovani biologickych potreb je i ve vyhlasce ministerstva, ale to bych musela vic hledat.
@alterna Moje dcera (2 roky 3 mesice) taky odpoledne nespi, chodi do soukrome skolky. Pry je jedina z tech prcku, kdo nespi. Vetsi deti nenuti, ty mensi jo, tak mozna skolku zmenim, zatim tam chodi jenom na dopoledne.
Vase ucitelky nechteji pristoupit na to, ze by si treba potichu kreslila, nebo neco prohlizela? Jak si predstavuje, ze ji domluvis, at spi? 😠

martaska78
22. zář 2012

U nás nenutí, dost jsem se toho bála, ale chtějí jen aby při pohádce dítě leželo a nechalo usnout ostatní, pokud neusne, tak si může potichu malovat nebo hrát. Nevím, jestli je to legislativně dané, spíš to je na učitelkách.

beruska24.9.
22. zář 2012

@alamo - tak to netuším 😕 možné to je.....

natalie77
22. zář 2012

Zdravím, tak já mám zase druhý pohled... Syn stále po obědě spí, když byly prázdniny, tak spal i 2 hodiny. Od té doby, co nastoupil do školky, tak všichni po obědě odpočívají, někdo usne, jiný jen leží a má svou oblíbenou hračku. Syn, který doma usne bez problému ve školce neusne, večer usíná před 19.00 a od čtvrtka je unavený...
Pokud je ve třídě 25 dětí, tak nemůžou ke každému přistupovat individuálně, myslím, že pokud je odpočinek, tak stačí, když děti leží, odpočinou si. Zkuste zjistit, jak to mají v nějaké směrnici, řádu...U nás je to 1,5 hodiny. Půl hodiny jim čtou pohádky...Ono ukočírovat všechny děti asi není sranda a pokud udělám výjimku u jednoho dítěte, tak to pak můžou zabalit. Každý má nějaký jiný požadavek na výchovu, trávení času...Takže já jsem ráda, že dítě ve školce mám, paní učitelky jsou super a musím se podřídit režimu, který je daný.
Syn také pořád seděl a něco jim vyprávěl, tak mě poprosily, ať mu domluvím. Pohrozila jsem, že půjde po obědě....a teď tam leží a poslouchá pohádku..nikoho spát nenutí, ale ležet a odpočívat musí všichni, protože by děti rušily ostatní...přijde mi, že pokud někdo spí, tak je ohleduplné být potichu a dítě si může hrát v posteli, prohlížet knížku..
Myslím, že se to zlomí...držím pěsti.

evitaa
22. zář 2012

Podle mě je směrodatný školní řád, pokud je v něm uvedeno, že po obědě se musí dodržovat klidový režim na lůžku, musí se to respektovat. Vždyť máte na výběr, pokud nesouhlasíte se školním řádem, nemusíte dítě do školky dávat. Při současném počtu míst ve školkách, je každý rodič vděčný, pokud může dítě školku navštěvovat. Tedy pokud já vím. To by si za chvíli si rodiče mohli stěžovat, že jejich dítě nechce chodit na vycházku, tak proč nemůže zůstat v herně... Pravidla se musí dodržovat.

zvaskova
22. zář 2012

Co já vim když jsem chodila do školky ještě já a moje o 8 let mladší ségra tak to bylo vždycky tak... Je to školení řád a souhlasim s tím... Nemůže přece 20 dětí spát a 2 si tam hrát to by pak nespal nikdo, vždycky nám přečetli pohádku a po spaní měli pod polštářem sladké překvapení takže si myslim že je to supr, pak se vždycky chodilo na zahradu ven a tam jsme řádili jak černé ruky takže bylo i fajn že jsme byli odpočatí a nebyli pak protivní od únavy...

larnie
22. zář 2012

Pravidla se sice musi dodrzovat, ale jak to chcete vysvetlit malemu diteti, kteremu se nechce spat, ze musi lezet v klidu. A obzvlast pokud je to dite zivejsi.

natalie77
22. zář 2012

Mám také živé dítě a prostě musí pochopit, že to tak je...že se to musí dodržovat, každý má jiné metody....pokud pochybují rodiče, tak to dítě to vycítí...
To už se pak dostáváme do roviny, že si děti dělají co chtějí a my kroutíme hlavou, jak udělat to a to...děti mají mít nastavené mantinely....a prostě ve školce se spí nebo odpočívá a přes to vlak nejede...jedině je vyzvednout po obědě nebo uvolnit místo těm, co to chápou a respektují 😉 .
Také nedělám zle, že se tam děti melou a broukají a moje dítě, které je spavé, tam nemůže usnout, jsem ráda, že je ve školce a že je tam spokojený 😉 .

sacvi
22. zář 2012

Dcera ve školce nespí, sedí u stolečku a kreslí si nebo prohlíží knížku. Naštěstí ji nikdo nenutí spát a ani ležet 😉 V řádu je i napsané, že děti , které nespí si mohou v klidu kreslit apod. A jsem za to ráda!!

helcenka
23. zář 2012

Já si teda myslím, že není normální nuti dítě po obědě spát. To je jako kdyby vás někdo nutil k tomu, že i přesto, že chodíte spát až pozdě večer, tak v sedm zalehnete a prostě budete spát. Já bych teda klidně 2 hodiny koukala a neusnula a neusnula.
Jiná věc je ale to, že dítě po obědě odpočívá. Natáhne se do postele a je v klidu, třeba s oblíbenou hračkou, ale spát nemusí. To si myslím, že je rozumné.
Synovi bude 5 a po obědě spí tak 5x do týdne. Většina mamin se mi hrozně diví, že ještě vůbec spí. Do spaní ho nenutím, ale po obědě si jde vždycky lehnout s plyšákem a odpočívá, když zhruba do půl hodiny neusne, tak vstane a pokračuje ve své činnosti.

natalie77
23. zář 2012

@helcenka ale ono jde o to, že nemusí spát, ale ležet a odpočívat...nejde, aby pár dětí leželo, pár dětí spalo a pár si hrálo....jde o to, že mají všichni ležet a je na nich, zda usnou nebo budou jen odpočívat s oblíbenou hračkou....

Nikdo je spát nenutí, ale nemůžou si každý dělat co chce 🙂 .
Jinak to máme doma stejné, syn také spí...ale když do 20 minut neusne, vstane a jdeme ven.... 🙂 .

peroli
23. zář 2012

@alterna Nutit spát ne, ale lehnout si ano.. je to prostě pravidlo školky a ve chvíli kdy do ní své dítě dáš s tím jakoby automaticky souhlasíš...
je to prostě bráno jako jedna z "povinností" které děti ve školce mají.. kdyby šel spát jen někdo a zbytek si hrál tak by v tom prostě byl bordel a za chvíli by ty děti mohli taky skákat učitelkám po zádech.. navíc neznám dítě které by si dovedlo někde potichoučku v koutečku hrát 2 hodiny.. 😅 zní to sice možná divně ale je to svým způsobem i výchovnej prvek.. stejně jako to že svačinka je třeba v 8:30, oběd ve 12 apod..
děti se tak učí nějakému řádu.. 😉 🙂

Pokuď ale učitelky opravdu nutí do spánku tak to bych asi zakročila.. řekla bych prostě že moje dítě není spavé, tak ať na to berou ohledy, ať to respektují a že jim prostě musí stačit jen to, že bude ležet a koukat třeba do stropu...

samik2008
23. zář 2012

nemusí spát,ale ležet a odpočívat,u nás to teda tak je...syn ani dcera nespali po obědě od roku a půl a ve školce odpočívali bez problémů,syn dokonce i někdy usne 🙂

helcenka
23. zář 2012

@natalie77 - no ale alterna píše, ať ji domluví a po obědě spí, nebo má zavřené oči a to se mi úplně správné nepřijde. Moc dobře vím, jak to ve školce funguje, vím, že si děti nemůžou dělat, co chtějí, naivní opravdu nejsem. Záleží také na podmínkách školky a na celkovém přístupu.
Syn např. je v nové třídičce, která je vybudovaná opravdu tip top na místo, vlastně navíc ze skladových prostor jen proto, aby mohli vzít víc dětí, ve třídě jich je 24 a mají k dispozici jen jednu velkou místnost, která je zároveň herna, jídelna a kde i spí, mají tam koutek na přípravu svačinek... Takže opravdu vím, že si tam děti nemohou dělat, co chtějí, protože by rušili ostatní... 😉

lamarika
23. zář 2012

Myslím si, že nutit spát dítě školka nemůže, ale odpočívat asi ano. Nejlíp kouknout do školního řádu jak je tam spaní (odpočinek) po obědě formulován a podle toho to pak řešit s učitelkama, popř. poprosit o toleranci v tom, že bude jenom ležet a koukat.

verka12
2. říj 2012

@alterna Ahojky, jsme učitelka v mš, o legislativě tedy nic nevím, ale nezdá se mi to. Máme uspokojovat potřeby dětí tudíž reagovat i na potřebu a "nepotřebu" spánku. U nás děti po obědě odpočívají cca od 12.15 do 13.45. Děti , které neusnou do 13 hod. si mohou potichu hrát tak aby nerušiy kamrády, kteří usnou. Do té 13 hod. nemusí mít zavřené oči 🙂 , ale jsou potišku aby mohli usnout ti co spí, tu dobu jsme tak vypozorovali a taky se vytírá takže z důvodu bezpečnosti. S tímto máme velmi dobré zkušenosti hlavně nepoužíváme výraz spaní nýbrž odpočívání 😉 . Takže hodně zdaru 🙂

garfie
2. říj 2012

@verka12 Neučíš náhodou u nás ve školce? 🙂 Máme to úplně stejně.....

verka12
2. říj 2012

No to nevím, pokud jsi Orlovačka tak je to možné 😀

petuch
2. říj 2012

Tak se taky připojím. Učím také v MŠ, a u nás se děti po obědě dělí na dvě skupiny (předškoláci a starší děti) si lehnou v herně na koberec se svým polštářkem, je jim přečtena pohádka a následně z pohádky vychází nějaký úkol a další činnost, poté si děti mohou v tichosti hrát. Někdy pro ně dále připravujeme individuální práci směřující k přípravě na ZŠ.
Druhá skupina jsou maličké děti, popř. notoričtí spavci, kteří odcházejí na lehárnu do postýlek. Tady také přečteme pohádku a děti poté usínají. Spát chodí třeba i větší děti, které tráví ve školce hodně času (např. přicházejí ráno již v 6.00 a odcházejí až kolem 16. hodiny.)
Spaní je také často o zvyku z domova, pokud dítě doma nemá režim a není zvyklé odpočívat, těžko bude spát v MŠ.

blandik
2. říj 2012

@alterna - myslím, že to takto je těměř ve všech školkách, co vím, a je to pěkný nesmysl...

kammka
2. říj 2012

u nás ani ne tak dle potřeb dětí jako dle přání maminek....já bych ráda, kdyby holka spala, ale má lehátko vedle dvojky notorických vykecávaček 😀 které ji ruší 😒 zatím letos moc ve školce nebyla,tak jsem to zatím neřešila, ale asi budu muset požádat učitelku, aby jí pelíšek přesunula mezi prcky,kteří spí, holka je pak později odpoledne urvaná a až nebezpečně protivná ☹ 😠 😒 😖 😢

amelie001
28. led 2013

@petuch -já myslím že to o režimu není,já jsem se snažila co to šlo,aby mi syn spával po obědě,ale prostě přestal a už nechce.Jeho tatínek taky nespával co byl malý.Nevěděla jsem si rady,zkusila jsem všechno a stejně to nepomohlo,ani pozdější čas na ukládání ke spánku.To si za tím tvrdě stojíme,aby malý chodil rozumně spát,protože on má tolik energie že by řádil kdo ví do kdy.Myslím,že to není opravdu o režimu,ale o povaze dítěte.

muminek
7. únor 2013

U nás ve školce děti musí po obědě všechny ležet v postýlce a poslouchat pohádku. Paní uklízečka zatím vytírá a jak to uschne tak děti co neusli můžou postupně vylézat a jít si hrát. Podle mě je dobré si po obědě chvíli odpočnout, ale nutit někoho do něčeho co nechce je hrozné kór když je to malé dítě.

petrastudent
10. únor 2013

Ahoj, podle "legislativy" ale spíš bych to nazvala hledisko psychohygieny musí Mš ať státní nebo soukromá dodržovat jistý režim a to časové odstupy mezi jídly a také poobědový spánek. každé dítě bez ohledu věku i toho zda chce spát a nebo ne, si jít lehnout na své lůžko a v oděvu tomu určeném- MUSÍ. Povinost je min.(myslím) 30-45 minut odpočinku na lůžku. Pak může dítě jít dělat klidovou činnost, ale zde je další problém. Aby dítě mohlo dělat klidovou činnost mimo lůžko a tudíž i mimo ložnici musí být zajištěn pedagogický dozor. takže pokud zřizovatel nezajistí dvě učitelky na odpolední spánek tak prostě dítě musí zůstat na lehátku, protože ho učitelka nemůže pustit do jiné třídy a sama být v ložnici s ostatními dětmi. já to třeba řeším časopisem nebo knihou na lůžko, ale děti ví, že je dostane jen ten kdo krásně leží a neruší ostatní. je to složité, ale legislativa je legislativa. Pěkný den

anatanka
18. únor 2013

@alterna Miriam prave taky musim brat kazdy den po obede (a je to dost narocny obcas zaridit), protoze je pro ni neprekonatelny problem spani. Je ji 5,5 a nespi po obede uz nekolik let. Nase skolka je ale snad jedina v okoli, kde musi spat i predskolaci. Vetsinou to byva tak, ze velke deti do spani nikdo nenuti a v te dobe delaji jinou oddechovou cinnost, nekde maji dokonce v te dobe krouzky, zatimco mensi deti spi, ale to by podle me podle vyhlasky uplne neproslo...

krystalka
18. únor 2013

@alterna - ahoj, tak u nás ve školce odpočívají po obědě cca 1,5 hodiny - nejdřív jim paní učitelka čte pohádku, pak poslouchají pohádku z CD a kdo neusne, tak si může potichu hrát s plyšáčkem apod., ale musí být v postýlce a nerušit ostatní....ke konci si může vzít i nějakou knížku....jako těžko asi paní učitelky přinutí dítě spát, když se mu nechce - syn taky nepotřebuje spát, tak jen odpočívá, večer usíná kolem 19:30. Taky jsem se bála, že ve školce usne a pak bude strašit do noci, ale naštěstí ne 😉 , ale jemu už je skoro 5, takže si to dá vysvětlit, že musí být potichu....