Můžou školky nutit děti po obědě spát?

alterna
22. zář 2012

Dcerce je 4,5 roku, najednou nechce spát ve školce po obede. proste uz nepotrebuje, chodis spat vecer v 20h. Ucitelky ji nuti, hrat si nemuze, a ma mit aspon zavrene oci, ale 2 hodiny. Nekdo mi rikal ze je to proti legislative? neni to nejaky blalob? prijde mi to tedy nelogicke, dcera je zlata, hodna posloucha, bezprovlemove dite. No a ted kazdy den slysim jak mi mi ucitleka vysvetliju ze ji mam domluvit at po obede spi. Dcerka ted kvuli tomu nechce do skolky. jinak skolka super.diky

mate nekdo podobny problem?

pomlka
5. bře 2013

Zdravím a přidávám se k diskuzi. Měla jsem tento problém u staršího syna, musel ve školce taky ležet a mít zavřené oči... podle mého to hraničí s psychickým týráním dítěte. Vyžaduje se po něm totiž opakovaně něco, co nedokáže ovlivnit. Můj syn se mi až po delší době přiznal, že dokonce tajně plakal, protože se bál, že když ty oči otevře, tak se učitelka bude zlobit. Když měl jít po spa, tak nechtěl do školky, dokoce mu bylo nevolno. A dnes jsem to bohužel začala řešit znovu s mladším synem. Šla jsem se zeptat do školky na termín zápisu a rovnou jsem se ptala na spaní a opět jsem se setkala s tím, že dítě musí ležet 2hod na lehátku. Mimochodem podle Rámcově vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání (RVP PV, http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploads/2009/...) na str. 33, odstavec 7.2. Životospráva je napsáno:
"V denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivých dětí (např. dětem s nižší potřebou spánku je nabízen jiný klidný program namístoodpočinku na lůžku apod.). Donucovat děti ke spánku na lůžku je nepřípustné."
RVP PV je pro školky závazný a musí se jím řídit od roku 2007 a podle něho tvoří ty školní vzdělávací programy.

romantika
5. bře 2013

ve vsech skolkach v okoli se to uz davno nepraktikuje, ucitelky maji program pro nespave deti, treba jen cteni pohadek, ci nejakou klidnejsi aktivitu.
je jasne ze pani ucitelky si chteji uzit kafe, no co se da delat.
Mam take nespave od narozeni tak jsem to take hodne resila, bohuzel u nas skolku ani nedostanem, tak tim to haslo.
Udrzet nespave dite 2 hodiny v posteli si neumim predstavit.

mirorad
5. bře 2013

Filda mi taky nespi po obede. Nevim jak to budou resit protoze to je zive dite a on v klidu lezet nebude jedine by mu na tu hodku postili tablet. Ja jen nevim jak ho mam naucit se oblekat a hlavne ut u nas je utirat si zadecek.u nas totiz vidi ze oblekam Anetku tak chce taky a nucenim se akorat zasekne

kalo
5. bře 2013

@pomlka to je teda kravina...týrání dítěte...Když nechce polívku, tak taky sedí u stolku, než ostatní dojedí. Nevím proč by dítě nemohlo 2 hodiny v klidu odpočívat...však spát nemusí. Nemluvě o tom, že předškolní děti by po obědě měly být ve fyzickém klidu...odpočnout páteři, svalům....Já bych to tak nehrotila...

elu
5. bře 2013

holky ja nevím...naše ještě do školky nechodí, ale je to spáč..tak si myslím, že bude spát i ve školce...ale nutit děti spát je blbost...rozhodně to není o tom,jak tady mnohé píšete, že když nebude spát, tak nebudou mantinely a děti si budou dělat co chtějí...přece spánek je biologická potřeba jako vylučování...přece nechcete, aby děcka chcandily na povel??? odpočívat ano...ale nutit spát ne...takže se mi líbí ten model..prvních 30 min všichni na lůžku, kdo usne, usne, kdo ne tak si potichu hraje...ti co spí tak to nevidí, že ti ostatní nespí..moje segra je reditelka školky a tak to tam mají,...nikoho nenutí a naopak..to že deti musí být potichu a třeba si kreslit...tím ukazují větší schopnost podřídit se pravdlim než usnout jako špalek 🙂...takže ja bych na místě dotazovatelky šla za ředitelkou a rozumně bych si s ní promluvila (jsem taky učitelka)

julik5
5. bře 2013

u nás je to tak, že prostě odpočívají, spát nemusí, pokud neusne tak se nic neděje, já jsem ráda, že si po obědě odpočine. Přesně tak, jak píše elu, učí se nějakým pravidlům.

ira
20. dub 2013

Teda maminky,
pojďme už proti tomu nucenýmu spaní předškoláků něco udělat. Bojuju s tím už druhý rok, dcera je předškolák, nudí ji čučet do stropu, když náhodou usnula, chodí pak doma spát v půl jedenáctý. Donutili nás chodit domů každý den po O, ale půjdu do práce a nastupuje mi do školky už 2. dítě. Už jsem absolvovala 2 schůzky s ředitelkou, mám zápis z jednání, ale stále na mě pohlížejí jako na exota, co to jako chci? A změna žádná. Musím si asi stěžovat na odboru školství u zřizovatele nebo přímo u radního pro školství naší Městské části. Snažím se zorganizovat rodiče, ale zdá se, že se všichni bojí ozvat a žádat změnu. Kde to jsme?
Tenhle požadavek nabídnout nespícím dětem alternativu pro dobu odpočinku těch ostatních není žádná zvláštnost. Funguje to v několika státních školkách v Praze, určitě ale i jinde. Jak už někdo psal, je to jen o lidech: když se chce, tak to jde. Takhle mám pocit, že učitelkám jde hlavně o jejich klid a pohodu, radši budou 1,5h okřikovat: lehni si, nemluv, atd. než aby vyčlenily třídu spací a nespací a daly rodičům na výběr, kam jejich dítě bude chodit.
Rozhodně je toto jednání proti Rámcovému vzdělávacímu programu vydanému MŠMT. Nikde není psáno, že děti musejí spát. Jde o odpočinek, který by měl proběhnout po obědě, v délce 30 - 45 min, což znamená, že je možné posadit třeba děti na koberec a číst nebo pustit pohádku. Spánek je věc velmi individuální a nepřesvědčí mě o opaku ani to, když paní ředitelka tvrdí, že děti si na nějaký "režím" musejí zvykat než nastoupí do školy. Ve škole se prostě nespí. Další režimy, ať se děti učí respektovat, ale přece nemůžou 6 leté děti nutit takhle dlouho nečinně ležet. Dejte vědět, jak je to u vás. Zjistila jsem, že to trápí dost rodičů, málokdo z nich má ale odvahu a čas se ozvat a řešit to. Přitom právě to rozvýření hladiny a diskuse o tom i se školkami může být řešením celého problému. A nebo bude lepší dostat to do Respektu nebo Reflexu? U nás se jen hledají pseudodůvody, proč to nejde.

zuzik24
20. dub 2013

Tohle mě taky docela zajímá. Dcerku tedy tento rok ještě do školky nevzali, příští rok ji už vzít musí, bude předškolák a já už teď vím, že po obědě opravdu spát nebude. Nespí po obědě od roku a půl a nepřinutí ji k tomu ani horečky, různé virózy apod. To bych ji musela nadopovat rohypnolem, aby spala po obědě. Nechápu, proč je naše školství takhle zkostnatělé, všude se píše, že podporujou individualitu, ale přes po polední spánek nejede vlak. Jak to dítě donutí??? Moje dcerka nevydrží ani v klidu třeba půl hodiny ležet, takže předpokládám, že si ji budu vyzvedávat po obědě, protože budu ještě doma s malým. A budu doufat, že Filípek bude spáč, aby neměl ve školce nějaké problémy. Já si pamatuju, že já, když chodila do školky, tak taky nějaké děti nespaly /včetně mě/ a musely jsme ležet a když náhodou jsme vydávaly nějaké zvuky, tak nás soudružka strašila, že přijde černý pán, odvede nás a už nikdy neuvidíme maminku a tatínka. No a myslím, že jinak než zastrašováním ty děti ležet v klidu nedonutí, tak k čemu je to dobrý? Čůrat taky nechodí na povel (teda, doufám 😀), tak proč nemůžou děti, co chtějí spát, jít spát a ty ostatní si třeba prohlížet knížky? Aby paní učitelky měly klid na kávičku a pokec nebo co za tím je?

andy21
21. dub 2013

@zuzik24 ono to není tak jednoduché, jak si ty předtstavuješ....Sama mám dceru 4 roky-nespavce od 2 let, do školky chodí od 3 let a druhý rok jsem jí tam začla nechávat i na "spaní" .
Nikdy neusne, ale dopočívá a na druhou stranu, děti odpočinek po obědě potřebují, i doma se moje holky po obědě, min. hodinku povalují po gauči.

Vem si, že jsou tam taky děti, co jsou ve školce od půl 7 a vstávají před 6, ty podle mě spát chtějí a potřebují a ona by to byla pěkná anarchie, kdyby se půlce dětem povolili číst knížky a vůbec nejít spát, to ve školce prostě nejde....

Jako nesmysl mi to přijde u předškoláků, ve školkách co znám, tak musí i předškoláci třeba půl hodinky ležet a poslouchat pohádku a pak si můžou v tichosti třeba kreslit nebo prohlížet knížky....

A neboj, tvoje dcerka se ve školce nebude chovat stejně jako doma, uvidíš 😉 Individualitu podporují, to ano, ale vem si, jak by to vypadalo v extrému, půlka dětí by nechtěla svačit ted, ale až za chvíli a další půlce by se nechtělo ven a pak by se jim nechtělo na procházku, ale jen na hřiště, to prostě nejde...

ira
23. dub 2013

V podstatě mi jde hlavně o ty předškoláky. Tam už to procento dětí, které se neunaví ani ve školce, je dost vysoké. Beru to, že odpočinek je nutný, maj ve školce hluk, je jich tam hodně na malém prostoru. Ty 3 až 4leté děti spánek ve velkém procentu potřebují, i když právě i tam se dají najít výjimky.
Jak správně píše Zuzik24, ta zkostnatělost mi na tom vadí nejvíc. Proč by matky měly mít obavy nechat svoje dítě ve školce, nebo je ráno přemlouvat, aby zůstalo na spaní? Vždyť ta státní školka je hrazená z našich daní. Já touhle kritikou nechci házet špínu na školky, najde se tam spousta dobrýho, ale i něco podivnýho stejně jako kdekoliv jinde. Jen se mi zdá, že ten požadavek není nic náročnýho, co by se nedalo lidsky vyřešit, kdyby ovšem byla snaha na straně ředitelů školek.

sarriku
23. dub 2013

Kdyby děti měly spát i přesto, že některé si hrají, asi by z toho vzniknul bugr, proč já mám a on nemusí?
Většina dětí hold po obědě vyspává a tak ty ostatní, co ne, musí taky kvůli disciplíně, jinak by to ve školce vypadalo jak ve zvěřinci....😀
Já sama jsem ve školce často byla "po-o", a nikdy jsem neusnula, ale líbil se mi ten rituál a věděla jsem, že hodně dětí spinká, takže já musím taky odpočívat, protože kdybych si chtěla hrát, rušila bych je. Navíc mě paní učitelka probouzela slovy šípková růženko a nebo posílala kluky se slovy "probuďte tu princeznu" a to jsem ani nespala 😉😉.

evaviki
23. dub 2013

@sarriku ja beru, ze musi lezet.. Ale lezi hodinu a pul..to maly zaspi, i kdyby nechtel... Q pak je vysledek ten, ze vecer zaspava kolem 22.30.

sisstin
23. dub 2013

U nas ve skolce deti spat nemusi,ale nesmi teda hlucet,cili povolena je ticha cinnost na koberci nebo u stolecku 😉

sisstin
23. dub 2013

Ale je to smisena trida,cili vetsinou nespi deti od tech peti let vyse 😉

evulinkab
3. kvě 2013

Já nevím, ale podlě mě spousta z vás si to predstavuje hodne jednoduše.Učím ve školce a vím, o čem mluvim.Ono je asi i rozdil, pokud má školka věkově smíšená oddělení a nebo jsou v oddělení deti podle veku.Je i rozdil v prostorách školky a ve všem...U nás z 26ti dětí spává běžně 23,24...čili plná herna.Jednou za čas se stane, že nás poprosí rodič, jestli by mohl sve ditko vyzvednout po obede, ale až trochu pozdeji...čili zatimco ostatni deti leží a usínají, on/ona si maluje...a to by jste koukaly, jak to dokáže narušit ten režím odpočinku.Děti po nem koukaji, vedí, že proste ve třide u stolečku sedí chlapeček a maluje si, slyší ho..A to jde o jedno díte!Nedokážu si predstavit, že by ve tride u stolečku sedelo takoých 10 detí, které by neusnuli a meli si v tichosti kreslit.Možná by 10,15minut vydrželi nemluvit a být potichu, jenomže porad to jsou deti...tudiž by ten klid byl narušený jejich šeptánim, vrzáním židliček, smrkáním, odcházením na wc, atd atd..NAvíc nevim jak v ostatních školkách, ale já rozhodne ten cas, kdy deti leží nevyužívám k pití kafíčka 😠 , ale k přípravě na následující dny..Kdy jindy mám stříhat 26 šablonek pro děti?Nebo strouhat pastelky??Ve svem volnu doma?Proč??...Režim školky je proste takový, že deti mají po obede odpočinek na lehátku a mel by se dodržovat.Jasně- taky s předškoláky, kteří neusnuli, delám pracovní listy apod.Ale neni to pravidlem.Když mám moc práce, moc dětí na spaní, tak se neumím rozkrájet.Být v jednu chvili u menších spících deti v herne a hlidat je(človek nikdy nevi, co se muže stát i na tom lehátku, muže se díte začit dusit, cokoli..), zároven být u nespavců ve tride a jeste delat další potrebné veci..Nezapominejte, že ve státnich školkách jsou jen dve učitelky na jendo odděleni, přičemž v rannich činnostech je jen jedna a druhá přicházi na odpoledne a bývá tam sama....

olusenka
3. kvě 2013

@pomlka já teda zatím školkové dítě nemám, ale jsem docela nepříjemně překvapená, když tu čtu i ostatní příspěvky, že ještě v dnešní době leckde nutí děti po obědě spát. Já tím ve školce docela dost trpěla. Přestože jsme do školky chodily s mamkou brzy, už zhruba v šest, po obědě jsem spát nechtěla, ležet a koukat do stropu bylo pro mě utrpení, chtěla jsem si povídat s ostatními dětmi okolo, které ale většinou chtěly spát, leckterá učitelka pak byla hodně nepříjemná, musela jsem se otočit a lehnut si na posteli opačně hlavou než ostatní děti. V tichu si hrát povolené nebylo, no jiná doba, učitelky byly ještě soudružky.....
Tuhle říkal nějaký host v Sama doma na ČT1, že v nařízení je, že školky nesmějí přihlížet ke stavu maminky, která žádá o přijetí dítěte do školky, zda je doma s mladším nebo není, přesto to většina školek dělá a děti těchto maminek nebere. kdoví, jestli se řídí i tímhle nařízením ohledně odpočinku.

baris
3. kvě 2013

@evulinkab plně s tebou souhlasím. Moje mamka je učitelka, takže já jsem nejhodnější a nejchápavější rodič 😀 vůči učitelkám.

Myslím si, že by děti ve školce měly po obědě spát. Moje holky taky doma nespí a ve školce spí. Sice se pak doma občas "trápíme", protože pak obvykle usínají později, ale NIKDY by mě nenapadlo říct učitelkám, aby holky nedávala spát po obědě.

Ve školce musí panovat určitý režim. Většina z Vás si tady občas stěžuje, jak nestíhá s jedním či dvěma dětmi a učitelky tam jsou 2 na 28dětí a to jen v čase cca 8-13hod, pak jen 1. To pak budete říkat ve škole - víte, moje dcera nerada píše, co kdyby si šla mezitím do kanýtny něco koupit na sváču, když budete cvičit psaní 😝 😝 😝 😝

ira
3. kvě 2013

No právě, že si všichni vzpomínáme, jaký to bylo, když jsme museli ve školce usínat my. A představte si, že i po těch letech se rodiče bojí ozvat, přitom alespoň někde už považují předškoláky za děti, který už vážně spát přes den nepotřebují. Nejvíc mi vadí, že nám učitelky tvrdí: takhle to funguje už 50 let a my víme, že všechny děti spát potřebují a tedy spát budou 😠 😠 😠 !!!
Opakuji: třída, která je rozdělitelná napůl šoupacími dveřmi přes celou šířku, tam přece jde umístit děti, které prostě neusnou, nebo usnout, ale pak usínají doma po 22h. A Baris, chtěla jsem jen připomenout, že ta učitelka má oproti rodičům neskutečnou autoritu. Vidím to u své dcery. To je věc, která učitelkám moc usnadňuje práci. Ale já je fakt nechci hanět, jen si myslím, že konkrétně v naší školce, kde jsou šoupací dveře rozdělující třídu na dvě poloviny a navíc třída je plná jen předškoláků, by to lidsky v klidu zařídit šlo. Mluvila jsem osobně s ředitelkou MŠ V Benátkách v Praze 4, tam už dospěli k tomu, že druhé pololetí předškoláci nespí, učitelka s nimi dělá přípravu na školu. Našly se jen 2 výjimky, rodiče si u nich žádali, aby spaly, tak jsou přesunuty do jiné třídy, kde se spí. Přípravu na školu oželí, vlastně o nic nejde. Ale opakuji: spaní je potřeba biologická, nelze ji 6 letému dítěti vnucovat, s tím fakt nesouhlasím. A navíc, určitě je to řehole tohle učitelský řemeslo, ale jak vidím u své dcery, ty učitelky mají neskutečnou autoritu, což jim dává šanci tak nějak přežít ten nápor, který by matka s tolika dětmi fakt nezvládla. No a na Praze 10 nakonec učitelky pod nátlakem rodičů ustoupily, školka rozdala dotazníky, projevili tím zájem a dnes mají dvelké děti i jiné varianty než jen spánek. A ten Rámcový vzdělávací program, který je závazný pro školky, je tímto nuceným spaním narušen a překročen.

monivo
3. kvě 2013

Co já bych dala za školku, ve které je možnost spánku. U nás ve školce jsou třídy smíšené a po obědě se vůbec nespí. Dokonce mají děti po obědě angličtinu či logopedii, což mi přijde zhýralost. Dle lidského biorytmu je po obědě aktivita utlumena a oni v tuto dobu mají takovéto činnosti. To je ale věc rodičů, já bych dítě v tuto dobu nenutila se plně soustředit. Jinak si děti prostě hrají, koukají na pohádku, čtou se pohádky apod. Ale alternativa - někdo spát někdo ne prostě není. Nemají tam žádné matrace, nic. Takže dceru vyzvedávám po obědě, protože je zvyklá ještě spát. Jakmile nespí, po 17hod je to fakt peklo. Údajně si to takto před lety odhlasovali rodiče a už to tak zůstalo napořád.

monivo
3. kvě 2013

@ira na Praze 10 myslíš nějakou konkrétní školku? Takže tam taky děti nespí?

baris
4. kvě 2013

@ira ano, učitelky mají autoritu (teda alespoň většina), ale to proto, že důsledně dodržují veškerá nastavená pravidla. Čím je učitelka "přísnější", tím je oblíbenější. To ale neznamená, že se neumí s dětmi pomazlit, nebo že je zlá. Jen neuhne. My - rodiče uhneme 😀

U nás jsou třídy taky smíšené - od tříleťáků až po předškoláky i s odklady a chodí spát všichni. Něktěří jen necelou hodinu leží a pak vstanou (menší ještě nechávají spát). Ale co vím, tak i 80% předškoláků ve školce spí 🙂 já jsem přesvědčena, že pokud několik dětí nespí, tak to musí narušit chod celé třídy. Mami, Janička nespí, já nechci taky, pak řve, jak je unavená. A nevěřím tomu, že budou potichu .... No a pak si může další maminka stěžovat, že jejímu dítěti neumožní ve školce se vyspat, protože ho pořád ruší hluk 😢 😢 Vždycky někdo bude "znevýhodněn".

Navíc v té době si učitelka dělá přípravu - jak pro předškoláky, tak i pro menší děti. Ne, že by seděla s nohama nahoře a pila kafíčko.

evulinkab
4. kvě 2013

@ira Je videt, že každý na to máme jiný názor..Já nejsem zastáncem toho, aby dítě SPALO, mělo zavřené oči a nesmělo je otevřít.Ale odpočinout si snad mužou...A myslim, že by nemelo být pravidlem, že učitelka všechny nespící děti bude MUSET každý den brát z lehátka a bude jim povolovat hraní.Podle me by si mela v danou chvili učitelka sama rozhodnout, jestli je na to vhodná chvile, aby deti které neusnuly, mohly vstát a jít si hrát..Jak jsem již psala výše, tak nekdy to situace opravdu nedovoluje...My treba nemáme mezi třídou a hernou šoupací dveře.Navíc máme smíšené třidy a nekdy se stane, že nemuže usnout i mladší díte...Myslíš, že takové mladší díte si dokáže treba hodinu hrát u stolečku bez mluvení a delání rámusu?I předškoláci to nedovedou a ten odpočinek mladších deti je proste narušen..Navíc jak jsem psala, na odpoledne je učitelka u dětí sama(stejne jako ráno).Takže když jsem na takových 24 děti sama, nejde se rozkrojit.I ty spící deti se musi hlídat, neni to tak dávno, co byl v televizních novinách případ, že se díte zacalo na lehátku ve spánku dusit...

Další vec-já když jsem chodila do MŠ, tak jsem samozřejme taky musela ležet na lehátku.A problémy mi to nečinilo.Pomatuji si to žive, ležela jsem a proste jsem to tak brala...Alespon jsem si odpočinula, i když jsem neusnula.

andelka
4. kvě 2013

U mojí mamky byly smíšené třídy...obvykle všechny děti si lehly, četla se pohádka, často usly i ty které původně na to nevypadaly..jinak spát nemusely,ale ležet a odpočívat ano. Snad jen ti největší(předškláci, s odloženou docházkou) spát nemuseli, a po pohádce a nějaké chvilce si mohli jít hrát potichu, nebo prohlížet, kreslit..nějakou samostatnou tichou činnost.
Starší jde do školky v září, teška spí tak obden, obdva..zpočátku bude chodit po obědě, celý dne bude zůstávat pokud pochopí, že má spát nebo ležet.

zofinecka
4. kvě 2013

nemohu tady nic nenapsat. Jsem učitelka ve školce a nejsem pro aby děti v době odpočinku si hrály nebo dělaly jiné věci. My máme smíšené oddělení a už máme odzkoušené, že když se jednomu dítku povolí, tak pak by chtěly všechny. Do súánku nenutíme a kdo neusne, tak prostě je leží na lehátku a tu 1 h a něco to porstě vydrží. NAvíc máme i spoustů kroužků a větší děti, tedy děti předškolního věku , mohou chodit do kroužku, který trvá tak dlouho když ostatní děti spí. Je fakt že do tohoto kroužku nechodí všechny děti. Je velmi nereálné vzít všechny děti předškolního věku a nechat si je hrát někde jinde. Musela by se zajistit učitelka a na tot prostě nejsou lidi a navíc by to byl přesčas pro učitelku a jak je známo tak pak je problém tyto přesčasy zaplatit a nebo později nějak vybírat. Děti toho za celý den ve školce mají docela dost a ta chvilička po obědě na lehátku nikoho nezabije. 😀

zofinecka
4. kvě 2013

@baris omyl od rána u nás 2 učitelky nejsou. My se střídáme na ranní a odpolední směny. Ranní začíná od 7.00 a druhá učitelka přijde na 10.00. Tajže celé dopoledne, kdy je to hlavní vzdělávání je tam učitelka sama a dětí je tak v průměru 20 a na spaní jich bývá někdy i 25 a tam je taky učitelka sama. A při těchto počtech nechat někoho si někde hrát jinde a bez dozoru to teda opravdu nejde. 😀

andy21
4. kvě 2013

Tak holky aktuálně k tématu, naše nespavka si může po hodince ležení a odpočinku potichu prohlížet v postýlce knížky, navrhla mi to sama ředitelka, protože uznala, že prostě spát nezačne a zároven jí nechce dávat k předškolákům.....ona je opravdu potichu a funguje to,takže kompromis, což je podle mě super, aby byl ve školce individuální přístup v rámci režimu a možností 😉
A je jediná ze všech menších dětí, které neusnou, jsem moc ráda, že nemusí ležet téměř dvě hodiny, ona to titiž není taková chvilička, jak tu některé píšete....
¨
A nesrovnávala bych, že my máme doma dvě děti a učitelky 20, dítě se ve školce chová úplně jinak, než doma a navíc ty učitelky si tu práci vybraly....litujete popeláře pro špinavou práci, zdravotní sestřičky, prodavačku v krámu????

zofinecka
7. kvě 2013

@andy21 ale tady nejde o litování učetelek. Tady jde o to , že spousta lidí si myslí že učitelky nic nedělají. Ikdyž odolední směna je méně náročná, tak i tak když děti leží na lehátku a odpočívají, tak učitelka má spoustu poráce co musí udělat a ne že by jenom seděla a popíjela kafíčko někde v křesle. Taková práce se u dětí mnohdy nedá stihnout a proto je fajn když děti odpočívají a učitelka si dělá svou práci. KAždá školka to má hold jinak zařízené

andy21
7. kvě 2013

@zofinecka učitelka na základní škole si také nosí práci domů, dělá doma přípravy, opravuje písemky......já jsem určitě neřekla, že učitelky popíjejí kafíčko, ale z vlastní zkušenosti vím, jaké jsou mezi státními školkami propastné rozdíly...a jestli tady má někdo řeči typu, že popíjíš kafíčko, na to vůbec nereaguj 😉

andelka
7. kvě 2013

@andy21
@zofinecka ale některé věci se dají dělat jen v práci, ne doma. a je na to potřeba trocha klidu. Když je učitelka sama na děti, tak má kolikrát problém si zajít i na záchod.

andy21
7. kvě 2013

To ja merné tady, jedna mluví o koze a druhá o voze...já jen napsala, že se vždycky dá nějak vyjít vstříc , pokud to jde,viz. moje dcera, která si může potichu prohlížet pohádky a nemusí se tam hodinu a půl nudit na posteli...tady se z toho hned strhne diskuze chudáci učitelky, kolik mají práce....ale o tom diskuze není...