Nadměrná fantazie nebo chorobné lhaní? Co s tím?

konidana
30. led 2014

Nevím jak se vyrovnat s šílenou dětskou fantazií. Dcerka ji má téměř bez hranic. Kolikrát netuším jestli si všecko nevymýšlí, když povídá příhody ze školky. Kolikrát ne, to se pak vzteká že jí někdy nevěřím, ale na druhou stranu kdykoli něco provede, něco se doma stane, tak si hned vymyslí příběh, jak to udělal bráška, a do detailů vypráví, co se nestalo. Moc dobře potvora ví, že něco neudělala dobře (něco rozbije, vyleje, sebere bráchovi,...) a hned to vypráví tak aby z toho vyklouzla jako neviňátko. Bojím se že z toho hned tak nevyroste.
Máte také dítě, které bájí? Co s tím?

konidana
autor
31. led 2014

Ahoj, tak to vypadá, že všechny máte děti, které si neumějí vymýšlet. To snad ne?

katchula
31. led 2014

Tak syn má taky velkou fantazii a navíc je to velký vypravěč, všechno rozvíjí do detailů a vymýšlí si svoje teorie. Ale já to nevidím jako problém 🙂 Že by si nějak moc vymýšlel, to tedy nedělá. Sourozence nemá, na nás toho moc nesvede 😀 takže tento problém nemáme. Jinak velkou fantazii, upovídanost a zvídavost vidím spíš jako pozitivum 😉

jasekd
31. led 2014

@konidana muj syn je uplny Baron Prasil. Sugestivne popisuje veci, o kterych stoprocentne vim, ze se nikdy nestaly (protoze v tom ucinkujeme i my, popisuje mi treba podrobne autonehodu, kterou jsme udajne meli mit, ukaze mi i misto, kde se to stalo). O skolce mi temer nevypravi a kdyz uz, taky neverim vsemu. Ale vcera jsem mu treba neverila a z petne zjistila, ze mel pravdu. Ale rozhodne u nas neplati, ze deti jsou uprimne a mluvi vzdy pravdu 😅 To svadeni neceho na druheho sourozence, to mame taky.

blandik
1. únor 2014

@konidana - a jak se dcerka doma cítí, když něco "provede"? Cítí se bezpečně nebo se na ní zlobíš? Možná můžeš zkusit zapracovat na tom, aby se cítila bezpečně - tudíž, pokud něco vyvede, tak ji říct - jasně, to se stane..třeba pak nebude bájit, že to udělal někdo jiný. A můžete to pak jít společně napravit.

konidana
autor
1. únor 2014

@blandik Jasně, že ji varuju, taky ve většině případů to beru v klidu a vysvětluju a vysvětluju, ale někdy taky ujedu. Jinak i ,když se s ní na něčem domluvím, tak ona mi za 5 minut je schopná tvrdit, že jsem nic takového neříkala a bude se se mnou o tom hádat a tvrdit, pravý opak.

jasekd
1. únor 2014

@konidana koukam na tu hrubici, "zpetne" je samozrejme dohromady, skocila mi tam mezera 😀 Taky vysvetlujem horem spodem, povidame si, snazim se nekricet, netrestat za jeho omyly (neco jineho je schvalnost nebo kdyz neco udela pres me opakovane upozorneni), spis pomahat a podporovat, a vymejslej si oba. Beru to tak, ze to k detem i patri a nez nekoho za neco potrestam nebo si udelam nejaky zaver, ptam se obou stran, obou deti, ve skolce pani ucitelky apod.

lenkazdenek
12. únor 2014

@konidana tak to jsme na tom podobně,naše si taky vymýšlí takové příběhy ,že nestačím koukat..některé jsou úsměvné,má nejlepšího kamaráda -první lásku a vše co chce totiž už Tomášek má,nebo bude mít ....vymyslela si k němu spoustu příběhů..tohle mi příjde jako fajn fantazie,horší jsou takový ty situace,kdy člověka zamrazí,jako že jí nebudeme chtít teď když bude miminko-přitom se jí věnujeme daleko víc aby si nepřišla odstrčená! Nebo,že jí nedáme najíst-to už je fakt na pováženou-až mám někdy strach co vše si vymýšlí ve školce... 😕
Ale synovec je to samé-kdo udělal bordel-babička-kdo maloval po zdi-babička 😀

kocka5
12. únor 2014

JJ, taky jsem na vážkách jak se k tomu postavit..... u nás už přes rok dělá vše imaginární Daneček...... taky máme doma Prášila a taky když mu třeba nevěřím se ukáže že měl pravdu..... jde mi z něho hlava kolem😀