Návštěva v psychologicko-pedagogické poradně

honzina
26. bře 2013

Tento týden nás čeká návštěva v psychologicko-pedagogické poradně ohledně případného školního odkladu (syn je narozený v létě). Co a jak mám načteno z oficiálních stránek, nicméně bych byla ráda i za vaše praktické zkušenosti a postřehy. Co nás čeká? Jak to probíhá? Na co se připravit? Nějaké tipy? Rady? Cokoliv... díky

hav81
26. bře 2013

A vy odklad chcete nebo ne?

honzina
autor
26. bře 2013

Nevíme. Chceme názor odborníka.

hav81
26. bře 2013

Já osobně zkušenosti nemám,ale známá byla v poradně s dcerou protože odklad chtěli.Holka tam něco nakreslila,vybarvila...a nakonec tak nějak doktorka řekla,že stejně na školu není zrala.Přitom známé nepřišlo,že by to kreslení bylo nějak hrozné.
A loni zase bylo pár rodičů v poradně kvůli předčasnému zápisu do školy a prý ty testy byli tak hrozné,že by je snad neudělalo ani dítě,které do školy má jít normálně.
Zkuste se radši poradit s učitelkama ve školce,ty přece jenom děti znají lépe,déle a v různých situacích 😉

bledulka
26. bře 2013

@honzina jediná moje rada je- nijak syna nepřipravovat (tím myslím nic ho neučit a podobně)
protože chcete předpokládám objektivní posudek

jen bych mu vysvětlila, že jdete tam a tam a že si s ním bude paní doktorka povídat a hrát a zjistí, zda by bylo fajn,aby šel do školy.. že kdyby tam byl sám, že se nemusí bát a že na něj počkáš (některá vyš. se dělají v nepřítomnosti rodiče)

Byla jsem se synem u psycholožky ohledně případného odkladu (je v půlce června a měla jsem pochyby ohledně udržení pozornosti)

Při první návštěvě si se mnou popovídala (sepsala si potřebné informace) a pak mu udělala test školní zralosti dle Jiráska (kresba postavy, opis písma a překreslit obrazec z puntíků dle předlohy)
pak mu dělala test na zkoušku sluchové diferenciace ( zda pozná, zda nesmyslná slova jsou stejná či rozdílná např. DINT-DYNT, FLEŠ-FLAŠ,..) a Edfeldtův reverzní test. A pak ještě jeden test,který nevím jak se nazývá,ale řekla např .OKO-slyšíš tam K? a kde-na začátku, uprostřed nebo na konci...
tam byla sama taky na pochybách s tou pozorností, tak mu při další návštěvě dělala jeden hodinový test u kterého jsem nebyla, tak nevím co tam dělal konkrétně,ale bylo to zaměřeno na více oblastí (matematika, sociální inteligence,....podle toho co pak říkala )
nakonec máme první třídu schválenou 😉

honzina
autor
26. bře 2013

Učitelky ve školce právě taky neví. 🙂 Proto jdeme do té poradny. Já se ptala na praktické zkušenosti a tipy, ať vím, na co se "připravit".

honzina
autor
26. bře 2013

Bledulko, děkuji za odpověď. Jak dlouho ten test školní zralosti trval? Na stránkách PPP píšou, že vyšetření je tak na 2 hodiny, ale od jedné maminky ze školky jsem slyšela, že tam se synem byly skoro čtyři...

bledulka
26. bře 2013

@honzina byli jsme na etapy.. poprvé jsme tam byli hodinu a podruhé taky.. výsledky mi pak řekla při třetí návštěve,kdy jsem tam šla bez syna (mimo jiné proto,aby o výsledcích nemluvila před dítětem,ale v klidu jen s rodičem)

Kamarádka byla na vyšetření ,kde byli jednou na celkem cca 3 hodiny...

Buď v pohodě, většinou to s dětmi umí 😉 A pokud Ti řekne výdledek se kterým bys nesouhlasila (resp. o kterém bys vědděla, že neodpovídá skurtečnosti, tak můžeš jít i jinam pro druhý názor)

U nás psychložka po prvním krátkém testu také váhala.. (věk + ta pozornost) ale po druhém už měla jasněji a i když o drobné poruše pozornosti víme, tak nám ZS dovolila s tím, že nám řekla co dál dělat atd..

honzina
autor
26. bře 2013

@bledulka tak uvidím, jak to bude. Ale ačkoliv si to nechci úplně připouštět, jsem z toho hodně nervozní - i když vím, že vlastně vůbec o nic nejde... asi respekt z toho prostředí 🙂

andulkaavetrelec
11. dub 2013

No to koukám, syn je narozený na konci července. V poradně s ním udělal pan dr. test a za půl hodiny měl jasno: jde do školy. A já nic proti tomu neudělám, bez potvrzení odklad nebude, i když jsem mu ho původně chtěla dát. Tak to snad všichni zvládneme. Zatím to nevypadá, že by měl mít problém, oba jsme vysokoškoláci, syn občas něco někde přečte (když je to psané velkými písmeny), počítá ( i násobí), chodí na kreslení, pozornost má dobrou, není bázlivý, snadno navazuje přátelství, sebeobsluha v normě.

bledulka
12. dub 2013

@honzina jak jsi se synem dopadla?