Používáme cookies. Více informací zde. OK

Nechat nebo nenechat nastoupit dceru do 1. třídy?

konidana
7. srp 2014
Máme doma velké dilema. Dcerka začátkem července prodělala zánět mozku (meningitida - neuroborelioza) a má mít 3 měsíce (tzn. asi do konce září) klidový režim. Je doma , je unavenější, potřebuje během dne několikrát odpočívat a spí přes noc 10 h místo 9, které jí stačily dřív. Myslím, že největší únavu má její mozek ze zpracovávání nových zážitků(cestování, nové lidi, emoce), což jsme teď samozřejmě omezili, jak nejvíc to jde. Vidím že po měsíci doma se hodně zlepšila, zvládne víc a je méně unavená. Hlava ji už z únavy téměř nikdy nebolí. Současný režim je , že si cca 1h hraje(doma nebo i venku na hřišti) a pak zase 1h leží a poslouchá pohádku. Když má klidovou činnost jako kreslení a pod, tak u toho vydrží i déle, nebo si zase po té zhruba hodině najde jinou hru (nemusí ležet). Je jí 6,5 a je docela chytrá (teď mě překvapila, že si sama přečte nápis kapitálkama, počítání jí také jde) a do školy se strašně těší. Doktoři se zatím nijak nevyjádřili. Poslední týden v srpnu má povoleno jít do školky. Manžel pro ni chce odklad, že by šla až za rok (bylo by špatné brát jí ze školy, kdyby se ukázalo, že na to nemá). Já myslím, že by to mohla zvládnout, třebas by ještě v září byla doma a pak by to dohnala, ale samozřejmě že nějaká (i když si myslím že malá) pravděpodobnost, že školu a školní režim nebude zvládat tu je. Do září zbývá ještě jeden měsíc. Co vy na to?
tetta
7. srp 2014
Já bych jí odklad nedávala (pokud by to teda doktoři vyloženě nedoporučili). Nešel by jí ze začátku domluvit nějaký individuální plán?
konidana
autor
7. srp 2014
@aarriel co ty na to? Sice ještě nemáš děti, ale zase víš, co je to za pitomou nemoc. Rozhodování za vlastní děti je fakt nejhorší. Šílená zodpovědnost.
lucenek
7. srp 2014
Dětský mozek je v tomto nepředvídatelný...ostatně měsíc ještě zbývá, nicméně bych nepodceňovala doporučený klid a dítě dala později. Třeba zkuste jít toho 1.9 s aktovkou a uvidíte...a rovnou bych se domluvila s učitelkou a seznámila ji s tím. Pracovala jsem na Neurochirurgii takže toto fakt není sranda a vzhledem k rapidní změně režimu, novým povinnostem, jiná skladba dne (sezení v lavici), maximální koncentrace v prvních 20ti minutách vyučovací hodiny, opravdu bych ji tomu nevystavila i za cenu pozdního nástupu......
konidana
autor
7. srp 2014
@tetta Myslím, že by se něco určitě dalo vymyslet... Jenže tady je problém, jak jsem právě přispívala do jiné diskuze, mezi mnou a M. On by jí do školy nedával, abychom jí z ní nemuseli brát. Chce 100% jistotu. (ale že ji po návratu z nemocnice chtěl brát do lesa na houby, to bylo taky v pořádku. CHjo.)
konidana
autor
7. srp 2014
@lucenek pozdní nástup o měcíc, dva? Nebo rovnou prostě o ten celý rok?
bajana
7. srp 2014
A co tak dohodnut sa v skole a davat ju prvy mesiac len na tie dolezite hodiny? Neviem, ako to funguje teraz, ale prve tyzdne prvakov zvykli byt take lazo-plazo, o nejakej vyuke sa velmi nedalo hovorit a mozno 2 hodky denne by v pohode zvladla...ono skolsky rok je dlhy a trapit sa rok v skolke kvoli par tazsim tyzdnom v zari...aby ste to vsetci nelutovali...
ale toto je len moj laicky subjektivny nazor, nejaky odbornik ho mozno vyvrati...
konidana
autor
7. srp 2014
Ani nevím jestli lze zařídit odklad ještě teď? Když je to ze zdravotních důvodů, tak to musí jít přes doktory, ne?
aarriel
7. srp 2014
Já kdybych se měla rozhodovat, tak bych ji nechala normálně jít a ne odklad. Půjde se svými kamarády a určitě už se těší ne? Ale rozhodně bych na to upozornila učitelé, co může mít za problémy a tak, budou na to brát ohled. A možná bych si zařídila u doktorky ať jí uvolní z tělocviku, jestli to nějak půjde a nebo nějaký zdravotní.... No je to těžký, těžko říct, každý dítě je jiný a každý to jinak snáší. Snad jsem ti aspoň trochu pomohla 🙂
konidana
autor
7. srp 2014
@aarriel vyjádřila si přesně můj názor 🙂
zmrzka89
7. srp 2014
jsem učitelka a navrhovala bych toto (zvláště když se do školy těší, je chytrá, už trochu umí číst, nevidim důvod, proč nenastoupit do první třídy): 1. zajít za ředitelem školy, říct mu jaká je situace, zeptat se na možná řešení (třeba vymyslí něco sám) a říct mu, jak by sis to představovala ty. 2. poslední týden v srpnu se sejít i s učitelkou a seznámit se s ní a jí s plánem. 3. hrozně záleží na škole, prvňáci by měli mít max 4 hodiny, ale někde mohou mít i 5 jako nepoviné předměty (ale mně se to na ně zdá už moc dlouhé). A je pravda, že v září je to hodně o povídání, kreslení - v září hlavně uvolňují ruce, připravují se na psaní. Buď by mohla mít systém ve škole ob jeden den (samozřejmě že budete muset dodělávat doma), nebo jen na 2 hodiny, ale zas mi příde škoda, aby nechodila např na VV, HV - to jsou odpočinkové relaxační předměty, no a nebo se domluvit přímo s učitelkou - záleží to na osobnosti učitelky, naladění školy, počtu žáků ve třídě, někde bývá přítomna i asistentka v prvních třídách, tak by šlo třeba domluvit, že kdyby byla dcera unavená, půjde si lehnout na lehátko a pak se zase zapojí, ale je to všechno na domluvě!!! Může být i celý první měsíc doma, že s ní budete pracovat vy podle pokynů učitelky. První třída je hlavně náročná pro rodiče a pro vás bude zvlášť ...
lucenek
7. srp 2014
@konidana myslela jsme pozdní nástup, ne odklad
jija
8. srp 2014
@konidana bracha to mel taky v roce pred skolou a to uz asi v rijnu a stejne mu mamka dala odklad a sel do skoly v 7,5 ale chlapecek co s nim byl v nemocnici sel hned a pry mel velke problemy, jako mit to ted tak dam taky odklad prvni trida je zahul i tak a ne po takove nemoci
anushka111
8. srp 2014
Já bych své dceři dala rozhodně odklad, jenže ve svém názoru vycházím z její povahy. Těší se tvá dcera do školy, učí se rychle, je velmi přátelská a navazuje kontakty s ostatními naprosto přirozeně, nedělá si hlavu z toho že neumí to co ostatní, je spíš "splachovací" povaha ?-pokud ano, pak bych odklad nejspíš nedávala. Mě totiž přijde, že primárně bude těžší s takovým režimem zapadnout mezi ostatní děti a k tomu budete mít ještě zhoršené to učení ....
daskagal
8. srp 2014
@zmrzka89 Jsem taky učitelka a takhle nějak jsem to chtěla napsat. Opakovat, co už bylo napsáno, nebudu. Ale naprosto souhlasím.
curdibilka
8. srp 2014
Je to těžká situace. Rozhodně bych se hlavně poradila s dr., co on na to, jak totyhle děti zvládají apod. A poté se sešla s ředitelem a učitelkou, která je bude mít. 🙂 Vše se dá řešit a je fakt, že strávit celý rok zase v MŠ je taky na škodu, navíc v MŠ už s ní tak nějak nepočítají, když je předškolák, takže by už taky nemuseli mít pro ni místo...
kammka
8. srp 2014
@konidana upřímně, dala bych odklad.. ale je to těžké, když se tak těší... napřed bych zkusila jak píše zmrzka89 zajít do školy, uvidíš, jak se k tomu budou stavět..ideál by byl ten individuál, kdy by tam šla jen třeba 2x v týdnu a dělaly byste doma, ale nevím, jak jsi na tom s prací,jestli už pracuješ a nebo jsi ještě v domácnosti nebo máš časově flexibilní práci..
karlajasmine
8. srp 2014
@konidana odklad rozhodne nedavejte! 🙂 Presne to samy jsem kdysi mela ja, a sla jsem do skoly az v lednu v prvni tride, maminka se se mnou doma v klidu v prvnim pololeti neco ucila (pocitani, zaklady cteni) a v pohode jsem to vsechno dohnala. Vsak muzete dohanet i o dalsih prazdninach. Pokud je ji uz ted 6,5 tak by ji bylo pri nastupu do prvni tridy az 7,5, a to je pro sikovnou holku strasna skoda. Ja samozrejme chapu a souhlasim, ze by mela byt jeste 2 mesice doma, ale pokud nastoupi do skoly az od listopadu, tak to rozhodne zvladne 🙂 Maly deti ji hned mezi sebe vezmou, to bude jedno, jestli nastoupi s nimi nebo o chvili pozdeji.
karlajasmine
8. srp 2014
Ted jsem si jeste jednou precetla tvuj prvni prispevek, a pokud ma mit klidny uz jenom zari, tak o to vic bych ji nedala odklad. Vsak muze nastoupit az v rijnu, nebo v zari jit na par hodin do skoly na 'seznameni se'.. Chudinka jinak bude od listopadu uplne v pohode, bude se nudit v matersky skolce a tohle se na ni podepise daleko vic nez cokoli jineho... Znam to z vlastnich zkusenosti... ja jsem puvodne mela mit odklad celej rok (taky to tak chtel tata), a na Vanoce uz jsem pry byla ve skolce tak nesnesitelna, ze k nam prisla ucitelka domu prosit moje rodice, at uz me daji do skoly.. a do ted jsem jim nesmirne vdecna, ze me do te skoly dali. Diky tomu jsem odmaturovala v 18ti a i v tech 18ti letech pro me byla obcas ta stredni skola uz nesnesitelna.. maturovat ve 20ti bych svym detem neprala.
zaludova
8. srp 2014
Já bych jí odklad nedávala. Když je takhle šikovná a navíc píšeš, že u klidové činnosti vydrží. Navíc, když se do školy těší... 🙂
konidana
autor
9. srp 2014
@zaludova
@karlajasmine
@kammka
@curdibilka
@anushka111
@jija
@zmrzka89
Holky, díky moc všem za názory a za podporu. Právě to zas se mnou probíral manžel a jsem z toho úplně hotová. Furt dokola opakuje stejný argument, že na podzim si už nenajde kamarády, když půjde do školy později a tím bude vyloučená celý první stupeň. A kdyby to nezvládala, tak ukončení školy v průběhu školního roku z pátky do školky je taky katastrofa. Moje argumenty, že je chytrá, a společenská (též, tedy tomuto nástupu po nemoci na škodu, ctižádostivá - když jí něco nejde , tak se vzteká,ale to je myslím jediné mínus), jako by vůbec nechápal. Podle mne je dáno i tím, že jsme každý z jiného společenského prostředí (oni jsou v rodině všichni vyučení, já VŠ, moji rodiče SŠ) Chci to ještě konzultovat s ošetřující doktorkou a podle výsledků vyšetření se pak případně domluvit ve škole. Zařídila jsem si práci z domova, takže nějaký pohodovější režim by šel. Ale vůbec nevím jak to pak případně přežiju doma s mužem😞

A co ten odklad? Jde vůbec ještě teď nějak zařídit? Vždyť je nějaký termín do května nebo do června , ne? Vůbec nic o tom nevím , protože o odkladu jsem (před její nemocí) neuvažovala ani vteřinu.
curdibilka
9. srp 2014
@konidana Ze zdravotních důvodů ti odklad jistě povolí, ale asi to bude záviset na dr. Já tvého muže chápu, argumentuje taky správně, kdyby jste ji museli v části roku brát ze školy, to je pro děti opravdu veliká katastrofa, i když jim to člověk vysvětluje, jak chce, berou to jako selhání. Ale s těmi kamarády nesouhlasím, to je totéž jako když se někdo v půlce roku přistěhuje a nastoupí do třídy, taky si ty kamarády najde. 🙂 Ale určitě to ještě pořešte s dr. a vezmi manžela s sebou, ať to taky slyší. 🙂 I na tu scházku s ředitelem, učitelkou běžte určitě oba. 🙂
konidana
autor
9. srp 2014
@curdibilka To je dobrý nápad, navrhnu mu to, ale nevím jak pochodím. On se veškerému zařizování vyhýbá jak může... , když nemůžu já , tak jde, protože není zbytí, ale že by šel se mnou, moc šancí nevidím. Kdyby měla odklad, tak stejně nevím kam by šla do školky. M tvrdí, že by ji 99% vzali tam kde chodila, ale to si nemyslím. Máme ve městě 4 školky a všechny jdou plné. Podle mne je šance tak 50 na 50, že by šla do stejné školky a mezi kamarády, nebo taky na druhý konec města.
curdibilka
9. srp 2014
@konidana Pracuji v MŠ a taky si myslím, že by ji už do staré školyk nevzali, záúisy jsou na jaře a vždy se všechna místa obsadí. Samozřejmě zůstane třeba jedno, dvě kapacitní místo pro někoho, kdo se přistěhuje, ale nemusí vás vzít, pokud nechtějí. A pokud se k tomu manžel takhle staví, tak bych mu řekla, že to vlastně řešit nechce a ať to teda nechá na tobě. 🙂
tkanicka
9. srp 2014
Moje nejlepší kamarádka nastupovala o 14 dní později do školy, kvůli nemoci (teda jenom angíně), ale že by ji to poznamenalo na celý první stupeň je hloupost. Říkala, že ze začátku to bylo blbý, že všichni se už znali a ona byla nová a nenáviděla mě (seděli jsme spolu v lavici, já už si to ani nepamatuju), že jsem se pořád hlásila. Řekla bych, že byla jedna z těch nepostradatelných osob kolektivu. Naopak bratranec dostal v 6,5 letech odklad ze zdravotních důvodů (těžká alergie a astma, které se stejně odkladem nijak nevyřeší) a ve škole teda trpěl celou dobu, protože byl hodně chytrý a snaživý a oproti ostatním dětem prostě napřed, ve škole se nudil, protože už všechno uměl a zlobil. Kamarády si nikdy nenašel a dodnes žije samotářsky.

Já osobně bych ji asi nastoupit nechala, s tím, že bych se zkusila domluvit, aby chodila jen na "důležité hodiny"
evaviki
9. srp 2014
Prober to s dr. a zkus jeste nejakou PPP, at se ti vyjadri, aby si mohla argumentovat manzelovi.. Nemyslim si, ze by nezvladla skolu a musela se vratit do skolky, pokud je sikovna a na skolu pripravena, tak to zvladne.. Ve skole bych domluvila nejaky volnejsi rezim, ze se s ni budete ucit cast uciva doma, podle me to zvladnete bez problemu..
karlajasmine
9. srp 2014
Hlavne jde i o dceru a o to, co chce ona.. ja jsem tenkrat vubec zpatky do skolky nechtela a byla jsem vnitrne strasne nastvana a i proto jsem silene zlobila.. a pokud tvoje dcera do skoly chce a tesi se tam, tak je opravdu blbost ji nechat doma 🙂 Kdyby onemocnela v zari tak nereknu, ale ten jeden mesic klidu a nastup do skoly v rijnu ji opravdu vubec nic neudela.. a dlouhodobe za to bude fakt rada..
konidana
autor
10. srp 2014
@karlajasmine
@evaviki Jo o té PPP jsem včera také přemýšlela, že by mi řekli, jak na tom dcerka je a co doporučí oni. Jestli je schopná dohonit třebas 2 měsíce. Bude tam mít nejlepší kamarádku ze školky a i další kamarády. Ona do školy rozhodně chce, ale záleží co řeknou doktoři. Tu PPP bych měla pro svůj klid, tak pro jistotu, protože já si myslím, že ve škole mít problémy nebude. Ty by spíš hrozily , kdyby nešla, protože by se nudila.
zaludova
10. srp 2014
Argument muže beru. S tím začleněním do kolektivu může mít pravdu. Spíš bych se domluvila s doktorkou, jestli je ta škola problém na zdravotní stránku. (Pár měsíců může být omluvená z TV) V první třídě jsou stejně maximálně 4 hodiny denně a stále tam sedí, takže klidový režim podle mě zase tak hrozně narušen nebude. Navíc první týden mají snad jen 1h, druhý den 2...atd 🙂 dyštak může být pak na pár dní uvolněná pro nemoc, ale do kolektivu už patřit bude 🙂
konidana
autor
10. srp 2014
@zaludova Jenže problém se začleněním do kolektivu může mít úplně stejně za rok, protože už bude intelektuálně úplně jinde než o rok mladší děti. Ale zase teď může mít ze začátku problém se soustředěním a udržením pozornosti. Klidový režim se týká především mozku tzn. omezit přemýšlení, emoce podněty... V září ji asi doktoři do školy ještě nepustí, to by byla doba rekonvalescence o třetinu zkrácená a na tuto nemoc bohužel platí jen čas. Ještě uvidím co mi řekne doktorka.
ludva
13. srp 2014
@konidana Ahoj, moje kamaradka ma dcerku, ktera tuto hnusnou nemoc prodelala v 1. tride. Zvazovala preruseni dochazky, ale nakonec to mala dala. Zalezi i na pristupu ucitelky. Co bych rekla byl nejvetsi problem byla imunita. Jakmile se vratila do kolektivu, tak okamzite onemocnela, takze studium spise dalkove. Vim, ze dopisovat nemohla hodne dlouho.. Kazde dite je samozrejme jine i jeho imunita. Uprimne, nevim jak bych se zachovala na tvem miste.

Sem začni psát odpověď...

Odešli