Nepravidelná docházka do školky, máte zkušenost?

apollo11
17. srp 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat na zkušenosti s nepravidelným docházením do školky. Zvažuji práci, která má hodně nepravidelnou pracovní dobu, některé dny v týdnu bych měla volné a chtěla bych je trávit s dcerou, jako satisfakci za to, že jindy bych musela být třeba dva dny v kuse pryč. Bylo by to ale všelijak, ne pravidelně. Některý týden by třeba mohla do školky jen dva, tři dny v týdnu. Zajímalo by mě, jestli je to dobré v období zvykání na školku, přece jen určitý režim je potřeba, aby se v nové situaci dítě orientovalo. Nebude pak ve školce moc "mimo"? A zajímalo by mě i jak se k tomu staví školky (jde o státní).. řešili jste něco podobného? Díky za zkušenosti.

betysek
17. srp 2013

Myslím, že to záleží na dítěti. Já jsem chodila s Eli do školky ještě před prázdninami, aby si zvykla na školku. Učitelka mi to při zápisu i navrhovala, že s tím mají dobré zkušenosti. Byly jsme tam asi 5x. Když přišla v září do školky, tak už některé děti znala, tak že mi jen zamávala a mohla jsem jít. Tak že jsem to spíš nesla špatně já 🙂 že nejsem nepostradatelná. Jinak na nepravidelnou docházku se taky můžou dívat všude jinak. Chodíme do státní školky a je jim celkem jedno, jestli přijdeme 2x v týdnu nebo 2x do měsíce 🙂 Někdy je nevýhoda v tom,že nějaké aktivity ve školce na sebe navazují i více dní po sobě, tak že pak máme třeba problém,když je nemocná, nebo je nemocná mladší a nechám doma i starší, že pak hůř naskakuje do "rozjetého vlaku". Někdy jí to vadí, ale přijde mi, že ne nějak zásadně.🙂

kikimaruska
17. srp 2013

My jsme chodili na zvykání už od listopadu a synek nastoupil k 10.květnu...takže na zvykání sem s ním chodila já ještě o RP. Pak sem nastoupila do práce na 12hod.směny a podle toho chodil do školky, když sem byla v práci já, ale když sem měla volný den anebo sem měla před noční nebo po noční, tak byl doma. Vloni jsme se stěhovali a syn změnil i školku. Občas tam taky nejde, protože u nás je to ještě složitější, že jezdí k otci na víkendy, někdy i déle a k mým rodičům, kde synek vyrostl a dost na nich visí (takže často odjíždí ve čtvrtek po obídku k babičce a pátek, někdy pondělí třeba také nejde. Není problém ohledně absencí. Pokud se to ví dopředu, je v šatně sešitek na zapisování, dlouhodobé nepřítomnosti nad 14 dní se zavolají,nebo se pošle email. Obědy se podle odebraných rozpočítají a pokrátí, takže není problém. Jiné je to třeba s plánovaným divadlem, výlety, vystoupení atp.je to často v pátek, kdy tam syn nebývá a jede právě k otci nebo babičce...ale pokud je to něco na čem nám záleží, aby se účastnil atp.tak se přizpůsobíme. Ze začátku byl syn také nemocný (záněty průdušek) a to nechodil skoro vůbec celý pulrok a nikdo nikdy nic neřekl...hlavně platit školkovné, ikdyž dítě nechodí a víc nic.

kubulapreschool
21. srp 2013

@apollo11 Hezký den, můj názor je, že je vždycky lepší, když je dítě ve školce v pravidelné dny, nejlépe denně. Malé děti potřebují určitý typ "režimu". U nás v mateřské škole probíhá výuka a různé aktivity a projekty, ve kterých se pokračuje více dnů.
Když se na věc podíváte prakticky, tak například při docházce pondělí, středa, pátek v jednom měsíci Vám může do těchto dnů vlézt nějaký státní svátek nebo volno nebo nemoc a rázem může vzniknout proluka. Děti si pak zase na školku musí zvykat a ne každé dítě snáší tyto změny dobře.

apollo11
autor
21. srp 2013

@betysek
@kikimaruska Díky za reakce, dobře že to jde a že děti to snášejí. Musím se ještě rozhodnout, zda vůbec tento pracovní režim přijmu, ale to, jak to sladit se školkou, je jedno z kritérií rozhodování.

@kubulapreschool Ano, já tento režim chápu (zvlášť z hlediska učitele), ale na druhou stranu, je tu více věcí, na které si dítě musí zvykat a pro mě je důležité, abychom trávili dostatek času i spolu, tím více v úplných začátcích školky, je to velká změna.. kdybych dceru neměla vidět dva dny v kuse, je to prostě hodně. Zatím preferuji možnost být spolu v nepracovních dnech, uvidíme, jak to bude za pár měsíců a co na to ona sama 😉

kubulapreschool
23. srp 2013

@apollo11 Samozřejmě, uvidíte jak bude reagovat. 🙂