Neseženu pro syna školku. Máte podobný problém?

vendy01
28. pro 2009

Ahoj, na jaře máme jít se synem k zápisu do školky. Nástup by měl mít v prosinci. Bydlíme na vesnici bez školky. Školka je vzdálená 2 km od našeho bydliště, jenže je tak přeplněná, že máme téměř nulovou šanci, že nás přijmou. V okolí je ještě několik školek, které jsou na tom stejně a rozhodující kritérium pro přijetí do školky je trvalý pobyt v místě školky, takže bohužel nemáme šanci. ☹ Práci mi drží 3 roky, pak dostanu výpověď. V mém okolí nejsem jediná. Řešili jsme tento problém se starostou obce, bohužel bezvýsledně. Jediná možnost je mít druhé dítko nebo čekat na zázrak. Samozřejmě si přihlášky do školek dáme a uvidím.
Máte někdo podobný problém? Jak to řešíte? Moc díky za příspěvky 😉

iloha
4. led 2010

Ahoj, tak my jsme na tom stejně.........v lednu jsou nám tři, u zápisu jsme byly letos na jaře, ale všechny školky to bohužel na Praze 9 mají stejně.........dítě v daném roce musí mít tři roky aby mohlo býti zapsané. Takže nás ani nazapsaly, zapíšou nás až letos 3 roky dva měsíce a nikdo neřeší, že do 3 let je zaměstnavatel povinen vám držet místo. Ale jak nastoupit, když do školky vás prostě nezapíšou a bez zápisu ani nepřijmou. Já se snažím zatím přesvědčit zaměstnavatele aby mne vzal alespoň na brigádu (babička a miniškolka) 2-3 dny v týdnu.....jinak dostanu výpověď 😠
Ještě rada od pražské paní ředitelky je: dávat jen jednu přihlášku, ředitelky se z daného obvodu schází a porovnávají počty přihlášených dětí, Takže prý když je jedno dítě zapsáno ve třech školkách tak ho automatický odsunou a řeší až teprve jsou vyřešeny ti co mají jen jednu přihlášku a počet dětí do daného školního roku není ještě naplněn.
a pro Megan, nevěš hlavu, nám právě v tvé školce loni paní ředitelka řekla, že máme nulovou šanci, prý až po čtvrtém roce nebo dokonce před školou. Ve skříni má totiž tři plné šanony přihlášek dětí, zapsaných již rok či dva. Ti co jsou dva už vzít musí, jsou předškolní, ti co jsou teprve rok nikoli.Prý to vychází cca více jak 60 dětí na školku, co nebudou přijaté ☹ Malinkatá šance je se stavbou nového patra (jen 26 dětí ) a možná ten sponzorský dar, ale ani to není zaručené, protože je to prý většinou pak velmi zkoumáno .

vendy01
autor
5. led 2010

Tak vidím, že to je všudé stejné, bohužel 😒 Hrozné mi přijde, že když je dítko narozné třeba v lednu nebo na jaře, vezmou ho až v září 😠 U nás ještě před dvěma lety braly všechny děti, minulý rok už žádné. Chjo, musíme se stím nějak poprat. U nás jediné řešení, když Filípka nezvezmou, je nastoupit třeba na půl úvazku pokud by mi vyhověli a nějak si složitě domlouvat hlídání..

keminek
6. led 2010

U nás ve školce je taky narváno, takže k zápisu na jaře, přičemž malému budou 3 roky v červenci. Čekáme další miminko a přednost mají maminky, které pracují, což se mě samozřejmě v době zápisu netýká a nebude se mě to týkat ani potom.
Kdybych měla jít do práce a ve školce neměli volno a měla bych dojíždět nevím kam, tak to bych fakt nevěděla, co dělat 😒
Zbývají snad leda chůvy nebo nějaké placené školky 😖 V zahraničí mají lesní školky, kde jsou děti celý den venku a když třeba prší, tak jsou v jurtě. Řeší tím mj. nedostatek místa ve školkách. U nás tohle ale není povolené, takže jsou tady snad 2, nevím a jsou vedené jako kluby či co.
V té naší školce jsem se byla podívat ve třídě a je to takové malinké a opravdu přeplněné dětma, což není nic moc..

bajnokova
6. led 2010

Tak já zjistila že u nás ve školce je příjem přihlášek až 15.4. a výdej rozhodnutí o přijetí až 3.5.to mi přijde strašně pozdě kde pak budu jinde lítat aby mi ji vzali tak to se budu nervovat až do května 😠

vendy01
autor
6. led 2010

Holky, já jsem ještě přesné termíny zápisů neoběhávala, ale koukám, že je nejvyšší čas 🙂
Bajnokova: To je pravda s tím termínem. My se chceme alespoň trochu jistit více školkama a doufat, že nás někde příjmou. Navíc jsem do práce dojížděla 30km do města a manža taky, takže pokud školka vyjde na opačnou stranu, než bych jezdila do práce, budu se asi muset vzdát stávajícího zaměstnání a hledat někde poblíž 😒
Je to opravdu hrůza 😠 Náš starosta se dme pýchou, jak se mu rozrůstá vesnice o nové mladé rodiny s dětma, ale že jsou všichni na bydlení zadlužení a maminky pak nemají kam děti, tím ztatí práci atd... už ho moc nezajímá.

petra.vavra
7. led 2010

Ani já nečekala, že už teď mám začít řešit školku a to nám budou tři až v říjnu. Školku máme v místě bydliště, ale bylo mi řečeno, ať na zápis přijdeme, ale ať počítám s tím, že mi jí vezmou až za rok???????? No jsem naprosto zděšená, co je toto za systém. Takže pokud nebudu mít další baby, nemám šanci. Budu bez práce, bez peněz a rok budu sedět doma s dítětem, které se se mnou bude nudit.... 😠 😠 😠 . opravdu tento náš systém nechápu. tady se pomáhá rodině s dětmi tak, až je mi z toho špatně... 😠

vendulka
11. led 2010

Baj, takze myslis, ze na zapis fakt az na jare 2012 a nastup, pokud mi ji vezmou, az v zari 2012?To snad ne, ne?Ja potrebuji k 15.3.2012 nastoupit do prace?A neberou skolky uz treba driv jak ve 3 letech?Jako ze by naspoutila v zariu 2011 ve 2,5 letech a pak v klidu pokracovala?

vendy01
autor
12. led 2010

Vendulka: Myslím, že je to dost individuální. Záleží, jak jste na tom s místama ve vaší školce. Co vím, tak brávali i děti mladší 3 let nebo byl nástup v průběhu roku s tím, že se školka platí od září. Jenže v téhle době, kdy školky praskají ve švech je všechno jinak, bohužel 😒

Jinak jsem se dnes ptala u naší doktorky, jak je to s potvrzením těch přihlášek a potvrdí mi jich kolik budu chtít za jeden poplatek 🙂 , což je fajn 🙂

lenkazdenek
12. led 2010

Ahoj holky,taky řeším, mám vyhlídnuté 3 školky a z jedné my včera napsaly ,že pokud se nemám kam vrátit do práce(měla jsem smlouvu na dobu určitou)tak ať s tím ,že by malou vzali moc nepočítám,prej mám přijít za rok nebo si mám pořídit druhý dítě! 😠 jenže jak si mám asi teĎ sehnat práci,když bych beztak nastupovala až za 9-10 měsíců? Tak dloho na mě přeci nikde čekat nebudou že,kor v dnešní době.Ještě zkusím ty další dvě a když to nevyjde tak teda fakt netuším,nemůžu si dovolit bejt doma jen tak další rok,takže pak jedině my zbývá obvolat jesle jestli by mi malou na rok vzali,ale nevím,před vánocema sem měla ožnost jít do práce na půl úvazku s tím,že od září by mi tam vzali malou do školky-jesle který byly finančně možný plný a chůva by se mi skutečně nevyplatila 😒

vendy01
autor
12. led 2010

Leni: Jsem na tom podobně 😒 Sice mám práci na dobu neurčitou, ale 30km daleko a když seženu školku v opačném směru, tak budu shánět práci novou. U nás nejsou ani jesle nebo soukromé školky.
Pořizovat si druhé dítě jen kvůli školce mi přijde dost diskriminační, navíc nikdo nezaručí, že se to povede 😎 . Držím palce!

lenkazdenek
12. led 2010

Tak se mi naskytla naídka na práci a tam by mi podepsaly ,že k nim od září nastupuju,sice post nic moc ,peníze taky nc moc,ale budou na mě do toho září čekat ,navíc je to ve škole,takže prázdniny stejně jako škola,pracovní doba od 6 do 14 což by bylo skvělí.... takže to vezmu a budu doufat,že když mám práci kam musím nastoupit tak mi malou snad vezmou

bajnokova
13. led 2010

Vendy to pochybuju že ti vezmou malou ve 2,5 letech když nechcou brát děti ve 3 letech je to nesmyslně nevím kdo ty zákony vymýšlí když má dítě třeba 3 roky v lednu tak to ho vezmou až od září taky záleží na školce jestli se jim třeba nahodou během školního roku uvolní nějaké místo,jedině soukromá školka ale ta je pěkně drahá 😒

shariii
25. led 2010

jj je to děs, nejhorší mi přijde to, že se všeobecně ví, že je tu tenhle problém, ale nikdo to nechce nějak řešit třeba zřízením nových školek nebo navýšením míst v těch stávajících, protože tenhle problém prý potrvá jen pár let, porodnost už zase klesá a za pár let zájem o školky tak velký nebude. My máme prostě smůlu, že jsem "blbě porodily" 😒
Já mám malou narozenou 27.12. vracím se po tříletém rodičáku do práce v lednu 2010, teď jdem v únoru k zápisu, ale už předem jsem si zjistila, že šance je téměř nulová, leda, že by se v průběhu roku někdo odstěhoval. Na soukromé školky a profi hlídání nemáme,babičky nejsou, takže v úvahu připadá jedině zůstat doma a najít si alespoň na víkendy nějakou brigádu a začít se živit suchýma rohlíkama. Ještě mě teda napadlo, zkusit hledat "neprofi" hlídání, nějakou důchodkyni přes inzerát nebo maminu s miminem, co by byla ochotná hlídat za menší poplatek ještě tříleťáka. Docela mám z takovéhle možnosti strach, dát malou k někomu cizímu, přes agentury jsou to alespoň prověření lidi...no ale ze zoufalství už začínám uvažovat i o téhle variantě. Co vy jak se na tuhle možnost díváte?

majenka
25. led 2010

sharii: jenže i neprofi hlídání musíš něco zaplatit. Tady u nás je takové minimum (berou studentky pajďáku nebo zdrávky) 50 Kč/hod....a když si to spočítáš na celý měsíc, vychází ti cca 12 tis./měsíc. To už ti levněji přijde soukromá školka 😉 .
Já to budu řešit prací na doma (ve svém oboru můžu, pokud něco seženu) a budu holt dělat po nocích (malé budou 3 v únoru 2011 a do školky ji chci dát až od září-myslím si, že ten půlrok je tam hodně znát a děti to lépe snáší. Ale rodičák mi samozřejmě skončí v únoru, tak jsem zvědavá, jak se uživíme-jsem samoživitelka). Plánuji to podobně i až bude malá ve školce-chci, aby chodila jen na dopoledne (já v kanceláři nebo práce doma) a zbytek práce bych dodělávala doma po večerech. Nějak se nemůžu smířit s myšlenkou, že bych ji měla na 8-9 hodin předat na výchovu někomu jinému a trávit s ní takové minimum času po práci 😅

shariii
26. led 2010

Majenko, no mě to vychází, že za neprofi hlídání přece jen pořád zaplatíš o něco méně a alespoň tady v Praze tedy soukromá školka rozhodně levněji nevyjde, tady se to pohybuje od 15 tisíc výše.
Ale jinak přesně..taky je pro mě myšlenka, že dám malou v podstatě skoro na celý den někomu jinému strašná, holt ale asi to jinak nepůjde.

majenka
26. led 2010

shariii, jak jsem si pravě dala do vyhledávače vaše pražské soukromé školky a zrovna ty, co jsem prohlížela, byly okolo 6-8 tis./měsíc. My tady nemáme žádnou...A Timulenka tady o kousek výš dávala odkaz na elitní rodinnou školku, kde ty ceny jsou také takové. Nad 13 tis. jsem narazila na cizojazyčné soukromé školky, ale ty klasické tak drahé nejsou 😉

shariii
26. led 2010

Majenko tak sem s nimi, 6-8?? O tom tedy fakt nevím. Je pravda, že já prohlížela pouze soukromé školky v té části Prahy, kde by se nám to hodilo, jak už jsem tu někde psala malou nikam vozit nechceme, to by nešlo s prací spojit, stejně bych k tomu musela asi platit někoho kdo by jí tam vozil a vyzvedával....tady v okolí máme pouze jednu soukromou školku, kde jsou ceny i se stravným necelých deset tisíc, tu mám v záloze, ale berou jen málo dětí...no a zbytek je opravdu okolo těch 15ti a to nejsou jen cizojazyčné.

majenka
26. led 2010

Sharii, tak to třeba zrovna byla náhoda, na které jsem narazila...hledala jsem na soukromeskolky.cz-máš tam vyhledávání podle města i ceny... 😉 Pokud ale žádnou "levnější" nemáš v dosahu, tak je to blbé 😒 . 15 a více už je teda dost 😝

lenkazdenek
26. led 2010

Mě minule nalákala nabídka školky od 4 000,tak sem jukla na stránky a samozřejmě ta 4 byla jen dopoledne na pár dní 🙄 já mám štěstí,že když bude úplně nejhůř můžu dát ještě malu k sestře,ale nechtěla bych to takhle hrotit,zítra jdu na den otevřených dveří tka uvisím co se dovím nového,ono asi úplně nejlepší v dnešní době je mít někde ve škole nebo na úřadě školství známý 😔

shariii
27. led 2010

Majenko, díky na soukromeskolky.cz jsem předtím nekoukala, ale bohužel ty do sedmi tisíc co mi to našlo fakt nemáme v dosahu. Ale je fajn, že nějaké "levnější" vůbec existují, já jsem opravdu nabyla dojmu, že nejlevnější je těch 10tis měsíčně a že je to ještě vyjímka, tak snad jich bude vznikat víc, asi je to v týhle době celkem dobrej byznys.

pecule
27. led 2010

ahoj holky:mám syna narozenýho v říjnu a slyšela jsem že tyhle děti už nemají šanci,a ani si ty dva měsíce nemůžu dplatit k vůli tomu že je moc dětí a co dál??!!!! nevím příjdu o praci a na nic nemám nárok a chtěla jsem víc přihllášek a prej se může snad jen jedna a pak si to ty školky prohoděj mezi sebou.Nevím,zápis je až v březnu a tak budem všechny chytřejší,ale bejt doma ještě rok a bez peněz a do druhýho se mi ted nechce. Snad se stane zázrak a třeba mi ho vezmou...

shariii
28. led 2010

Pecule a odkud jsi z Prahy? Já z Prahy 8 a tady jsou zápisy už příští týden a já navíc všechny dostupné školky obvolala nebo navštívila a bohužel jsem se dozvěděla přesně to co tu píšeš. Letos budou přijímat jen děti narozené do 31.8.2007, ty narozené později až dle toho jestli bude místo. Platit od září si to můžeš pouze v případě, že dítě už teď u zápisu přijmou, což u těch později narozených asi moc nehrozí. Jinak budete jen zapsaní jako že máte zájem chodit od října a šanci dostanete pokud se někdo odstěhuje nebo přestane chodit. Na počet přihlášek jsem dostávala dost vyhýbavé odpovědi, jako že měla by se jedna, ale praxe je jiná. Nicméně jedna ředitelka mi řekla, že když podám přihlášek víc mohla bych si spíš uškodit než polepšit, takže už jsem rozhodnutá podat jen jednu. Taky doufám v zázrak 🙂

lenkazdenek
28. led 2010

Ahoj holky,mě včera ve školce řekly,že by celkem nebyl problém v tom,že je malá narozená v Listopadu,že šance je vysoká,ale protože to není naše spádová školka tak smůla a musíme do té spádové... takže doufám,že tam místo bude.
Jinak na počet přihlášek mi bylo řečeno,že klidně i tři ,ale jak se dostane rozhodnutí tak okamžitě zbylé školky obvolat.

pecule
28. led 2010

Shariiii,já jsem z prahy 10 a zápis je tady až v Březnu a nebo pak něco jako je sponzorskej dar,no snad se nikam vejdem a hlavně ted i hodně maminek se pořizuje druhý a to by mohla bejt veliká šanci no uvidíme .S těma přihláškama si taky myslím že oni to nechtěj,ale zkusím alespon dvě

belda
28. led 2010

ahoj, no tak já na tom budu asi stejně, rodičák mám na tři roky, skončí mi za rok únoru a pak asi rovnou na pracák...v práci na mě čekat nebudou...
ale chtělajsem se zeptat na jednu věc-kamarádka je ve stejné situaci,navíc se asi do práce vrátit nebude moct, tak ji napadlo, že by začla profesionálně hlídat děti. nevíte někdo, co všechno je k tomu potřeba zařídit? a jde to vůbec? jde to na ŽL? a co vzdělání? musí být pedagogické? upřímně doufám,že jí to vyjde, protože bych byla asi její první klient 😀 .díky

timulenka
30. led 2010

záleží na tom jestli chce hlídat pár dětí doma,nebo udělat školku - jesle.

belda
30. led 2010

timulenka-právě, že chce hlídat je doma. 😵

belda
30. led 2010

jen

timulenka
30. led 2010

měl by stačit ŽL služby pro rodinu a domácnost . je to živnost volná ,tedy nemusí nic splňovat -školu či něco podobného. Nesmí ale hlídat děti mladší tří let .