Nevzali nás do školky kvůli mladšímu sourozenci

terezt
26. dub 2011

Zdravim vsechny maminky deti, ktere nevzali do skolky kvuli mladsimu sourozenci. Chapu, ze maji prednost maminky, ktere jdou do prace, ze davaji skolku treba o hodne mladsim detem, ale to ze nas nevzali me opravdu stve. Potrebuju si postezovat a take najit pro sebe ospravedlneni, ze dite doma je treba take plus. Vasik se do skolky docela tesil, protoze tam chodi jeho starsi kamaradka. Ja jsem ho mirnila a moc jsem s tim nepocitala, no a dopadlo to tak, ze nas samozrejme nevzali. ☹ A ackoliv jsem s tim pocitala jsem z toho docela vedle. Vsechny deti kolem nas vzaly, dokonce nektere i kdyz jsou maminky doma s druhym ditetem. Proste bydlime v miste, kde je hodne deti a prihlasili jsme se do nejblizsi (a jak se ukazalo jedne z nejnarvanejsich) skolek. 😒 ☹ Stve me to hlavne z toho duvodu, protoze si myslim, ze Vasikovi bude spolecnost stejne starych deti chybet. Chodime sice na cviceni, do hernicek, ale to je neco jineho - s maminkou a bez maminky... Vasik je dost prurazny a rada bych, aby se naucil vychazet s detmi v kolektivu bez me asistence. No proste si myslim, ze ve veku 3 let by dite do skolky jit melo, aby se naucilo hrat si se stejne starymi. Ja uz moc nestiham se mu doma tolik venovat, hrat si s nim, modelovat, cvicit apod. A ted jeste, kdyz mu ubydou kamaradi, ktere do skolky vzali, se obavam, ze bude mit zabavy jeste min. (Hlavne se obavam pristi zimy. ☹ ) Vidite nekdo pozitiva na tom, ze dite muze byt doma s matkou? Dohoni deti rozdil v "socialni komunikaci", kdyz je vezmou az jako predskolaky?

bertica.h
28. dub 2011

@marjama uplne sa viem do tvojich pocitov vžit..☹mrzí ma to.

fiallinka
28. dub 2011

U nás je situace podobná, sice jsem si pro rozhodnutí nebyla, ale je to téměř jisté, že syna nevezmou. A to i přesto, že naše město zavedlo jedno jediné kritérium - a to věk dítěte, prostě nejsou místa ve školkách...

Jen upozorňuju na to, že ombudsman vydal vyjádření, ve kterém skoro všechny kritéria pro přijímání dětí do školek kromě věku považuje za diskriminační, takže pokud se chcete odvolávat, zkuste to 🙂 použít...

No a jinak si myslím, že sice většina dětí to dožene, ale děti už jim chybí, je potřeba se jim hodně věnovat, společnost dětí jim vyhledávat... ale třeba já i manžel jsme byli doma až do předškolního věku, a zvládli jsme to - prostě to asi jde, že, ale taky myslím, že školka je už pro tříleťáka lepší...

terezt
autor
29. dub 2011

No me hlavne stve, ze vzali kamosky holcicku (V. nejlepsi kamaradku), ktera ma taky mladsi segru, ale proste ta skolka nebyla tak nabita. Vlastne jsem nastvana na sebe, ze jsem ho prihlasila do tak narvane skolky. Mela jsem se asi lip informovat a treba i kousek dojizdet. Kdyz ty ucitelky ale nic nereknou - to je same - jen se prihlaste, a - letos je hodne deti - a nic konkretniho... Ted tady budem trcet sami jako kul v plote pristi rok.... 😒
@vally. to mi teda prijde dost desny, ze si ucitelky ve skolce urcuji nejaka pravidla navic! Ale asi bych se jim na to vyprdla, dite tam mas a vyhodit ti ho snad uz nemuzou, ne?! Je to "jen" psychicky teror.
@k.jolanka no, soukroma skolka by byla reseni, ale nevim, jestli tu nejakou mame, ktera by brala jen na to par dni v tydnu.
@babulinkab tak u nas presne tyhle body tento rok zrusili... 😒
@fiallinka no, ja prave nevim, jestli je to dobra cesta hrozit ombudsmanem, nebo spis jit smirlivejsi cestou - vlichocovat se do prizne ucitelek a neustale "otravovat" jestli se jim neuvolnilo misto. Na to, abych davala uplatek, nemam - jednak ani penize - a hlavne zaludek - pripadala bych si dost trapne!
Ja vam holky zavidim, kdyz pisete, jak se vam deti krasne vyviji. Mne prijde ten nas "rostak" jako takovy neposeda, ze ani nevim, jestli ma moje vychova na nej nejaky zasadni vliv. Urcite dela pokroky, to jo. Ale jak vidi starsi deti, hned se od nich priuci (ted myslim i ty dobre veci... 😉 ) A casu, kdy se venuju opravdu jen jemu je tak malo! Ja to proste nestiham!! No treba to bude pristi rok lepsi, az K. trochu povyroste...

fiallinka
29. dub 2011

@terezt no myslím, že ten náš se vyvíjí asi jak ten váš a s tím časem je to podobné 🙂... neboj...

s tím ombudsmanem - je pravda, že celkem nic nezmůžeš, a ostatně i to lození za učitelkama má smysl jen tehdy, jestli je syn hned mezi prvníma nepřijatýma...

já jsem zkoušela 4 školky u nás a pravděpodobně nic, je jich tu 9 + okolní vesnice, všude bez šance...

berynka
29. dub 2011

@terezt , nedělej si starosti. Pokud se malému věnuješ v mezích možností, trávíte společně čas jako rodina (dovolené, víkendy), tak školka zas tak důležitá není 😉 . To se zbytečně přeceňuje.
Jiná situace je u těch "sociálnějších" rodin, kdy dítě není dostatečně třeba vedeno k hygieně, nějakému řádu, poslušnosti, nedostane se na divadelní představení, nikdo ho neučí znát barvy, písničky a počítat do deseti... tam velký význam školka má. To ale určitě není váš případ 🙂 !
Školkový režim také vyžaduje své a když máš ještě mladší dítě, tak buď ráda, že si den můžete organizovat podle sebe. A budeš mít určitě zase výhodu pro malou, že tu bys do školky lépe dostala, když už tam bude chodit starší sourozenec 😉 .

berynka
29. dub 2011

Jinak u nás ve školkách se taky formuláře při zápisech změnily. Asi kvůli té diskriminaci, ale stejně se tam vyplňuje kolonka, jestli rodič pobírá rodičovský příspěvek (bude pobírat k určitému datu). Což u tříletých dětí, když rodič napíše, že ano, tak je signál, že doma pravděpodobně mají ještě jedno dítě 😝 .

zuzik03
29. dub 2011

Tak třeba u nás je pravidlo, že matka na rodičovské s druhým dítětem, i když pracuje, je až úplně poslední za uchazečema evidovanýma na úřadu práce... takže vlastně diskriminují matky, co mají děti rok až dva po sobě - srovnejte:
matka 1 - pracuje, starší dítě má 3,5 roku, mladší má do dvou, takže pobírá rodičák. přihlášku podá v březnu, kdy rodičák bere, v září už ho brát nebude - výsledek - STARŠÍ DÍTĚ NEPŘIJATO (protože matka je v době podání přihlášky na rodičáku, to že pracuje nikoho nezajímá)

matka 2 - pracuje, starší dítě 3,5 roku, v době podání přihlášky je v 7. měsíci těhotenství, tudíž na mateřské není, v září bude pobírat rodičák (narozdíl od matky 1) - výsledek - STARŠÍ DÍTĚ PŘIJATO (protože matka v době podání přihlášky na rodičáku není)

pravidla musel stanovovat skutečně prudce inteligentní člověk 😝 mají to dát pouze podle věku a bylo by, razítko si může zfalšovat každý a spousta lidí v přihláškách lže, na věku dítěte se nic vylhat nedá.

sonije
2. kvě 2011

Ahoj, já pracuju při mateřské, takže mi syna vzali, ale u nás to celkem šlo, spíš se bojím o mladšího, je lednovej, tak nevím, jak to dopadne, jde k zápisu příští rok. Adík už chodí od září, je tam spokojenej hlavně proto, že mu nikdo nebourá hračky a je mezi svýma. Ale nemocí nosí domů dosta a samozřejmě nakazí vždycky i bráchu.
A nezkoušeli jste odvolání? Kamarádka takhle dítě umístila, vzali jí ho až v lednu, ael vzali. Kolega z práce platil na rok soukromou školku, to je taky řešení. Myslím, že děti by měli brát, třeba Adíkovi školka vyloženě prospěla, od začátku se těšil, nikdy nebrečel, je hodně společenský a taky náročný na plánování aktivit. Teď jsme se rozhodli, že ho dáme do školky i tři týdny o prázdninách, protože to tam má fakt rád. Naučil se tam konečně malovat, vystřihovat.. Prostě věci, na které já neměla čas nebo nervy😀. Ale nevzdávejte to, pište odvolání, stížnosti... Jinak s tím nikdo nic neudělá..

sonije
2. kvě 2011

@zuzik03 : I my máme přihlášky takto psané, ale já jim tam dopisovala do kolonek, ředitelce jsem řekla, že na mě nemají kolonku, jako na pracující matku, takže jsem jim tam k údaji o rodičovské vypsala, že roičák beru a zároveň pracuju jako OSVČ. Uznala a Adíka přijala.. Musíš se dohadovat a komunikovat, aspoň u mě to fungovalo..

sonije
2. kvě 2011

@smecka : já si myslím, že čtyřleté dítě zařadí do nové třídy. Kamarádka to tak měla, jsou tam namíchané 3 a 4 leté, takže všichnoi začínají spolu. Spíš je tam nevýhoda, pokud máš bystřejší dítě. Mě Adík perfektně mluvil už od dvou let a když ho normálně ve třech vzali do školky s tříletýma, kteří toho moc neuměli, byl to docela problém. První půl rok byl prakticky skoro pořád u učitalky a povídal si s ní. Domů mi bohužel začal nosit takové žvatlavé výrazy a přestal se sám oblíkat, protože to tam některé děti taky nedělaly. Pak jsem mu musela decentně vysvětlit, že to, že on toho umí víc, je jeho plus a bude mít navrch. Na druhou stranu uznávám, že je nejmenší ve třídě, je to prostě odjakživa prcek, ale co nemá ve vzrůstu, má v hlavě, takže tam skvěle zapadl..

zuzik03
2. kvě 2011

@sonije u nás to tak bohužel nefunguje, potvrzení z práce jsem dala, ale prostě radnice nastavila pravidla, kdo bere rodičák, je bez šance a přes to nejede vlak. kromě toho je stejně plno a brali každé třetí dítě. horší než příjimačky na vš 😅

terezt
autor
3. kvě 2011

Tak jsem si byla pro pisemne vyjadreni a pani reditelka mi oznamila, ze jak to tak vypada, tak ani pristi rok nebudeme mit sanci. ☹ ☹ ☹ Tak jsem zase v depce. Vasik tam predvedl, jak se do skolky tesi a jak nechape, ze jdeme jen pro papir a ne si pohrat (byli jsme tam na dni otevrenych dveri). No, je to naprd!!!

mamkamarketa
4. kvě 2011

@terezt ahoj. a nepremyslela si,ze ho das treba na 2 dopoledne do soukrome skolky? nevim odkud jsi a jake mas financni moznosti, ale mohlo by to byt reseni...

terezt
autor
5. kvě 2011

@mamkamarketa o tom ted hodne premyslim. Ale soukroma skolka je na druhem konci mesta (cca 40 min autobusem), auto pouziva manzel. Nevim, jestli to vubec ma smysl, tahat ho pres cele mesto kvuli kolektivu. ☹ Jestli je to spis prinos, nebo spis trapeni...

mamkamarketa
7. kvě 2011

@terezt proc by to melo byt trapeni? Muj syn chodi 2krat tydne a je to super! (mame to 30min tramvaji) je pravde,ze ted bojujeme s mym odchodem (hodne place) ale vim,ze se do 3 min uklidni a hraje si. Nicmene skolka mu desne dala! jeden z duvodu proc jsem chtela aby tam sel,byl,ze nemluvil. manzel je american,takze rozumi vsechno cesky i anglicky,ale rikal jen slova a rozumela jsem mu jen ja. po 2 mesicich mi rekl ''ju hele mami tam jede tramvaj'' a ja byla v soku. driv by rekl max. tramvaj. naucil se sedet u stolu a jist 😕 navic je to soukrome zarizeni a je to videt. u nas maji keramickou dilnu,hudebnu,uci se jazyky,pestuji si s detmi vlastni ovoce a zeleninu,chovaji kozy. nerikam,ze statni skolky jsou spatne,to ne! ale preci jen, tady maji vic ucitelek a maji cas se venovat mensimu poctu deti a je to znat 🙂 navic rika se,ze deti do 3 let nehraji spolu ale vedle sebe. to neni pravda.kdyz dite chodi do kolektivu hriste ci materskeho centra je to jine. je tam mama. muj syn diky skolce (neni mu ani 2,5) si umi hrat. jak mi rekla ucitelka vybira si starsi a chce se zapojovat a ted si opravdu hraji ve skupince 😵
jedine negativum je financni stranka 😖 ale uz jsem se smirila,ze cast vyplaty pada na skolku 😒

alti
8. kvě 2011

@mamkamarketa ahojky zvažuji taky malého dávat od září do soukromé školky (do obecní nás nevzali) 😒 a zajímalo by mě kolik platíš v soukromé za dopolední docházku. U nás jde o to, že od září by chodil "jen" na 5 dnů v měsíci na dopoledne a od února celodenně. Díky za info.

terezt
autor
9. kvě 2011

@mamkamarketa zvazuju financni stranku, to jo. Ale taky to dojizdeni (i kdyz jen treba na 2 dny). Ty mas 2 (mensi) deti? Ja si neumim predstavit je vypravit 2x tydne na urcity cas, proste pro me je to zahul, kvuli 4 h ve skolce na druhem konci mesta a pak zas s ni pro nej jit. Proste je to naprd, kdyz je to tak daleko. Jednak ten autobus (jestli mi nekdo pomuze s kocarkem, jestli bude vubec volno, abych se mohla cpat s 2 detma do autobusu apod..), jednak tim budu blokovat Klarce 2 dopoledne. Co se tyka toho mluveni, Vasa mluvi krasne uz od 2 let. Ja bych byla vdecna za tu socialni komunikaci - ze by se jako naucil vychazet s detmi (nebrat jim hracky, nestrkat do nich, naucit se, ze neni jen po jeho). U nas doma to funguje krasne, ale jak prijdeme do hernicky, porad ho jen okrikuju... 😒

mamkamarketa
9. kvě 2011

@terezt ne,mam jedno dite. to ja sice chapu,ale treba ho tam muze pred praci odvezt manzel a ty si pro nej prijet. nebo ho tam davat jednou tydne na cely den. tak to tomas zase s detma vychazi pekne. umi se delit,pockat ve fronte na klouzacku a pod.. ale zase je to moznost,nez cekat dalsi rok na statni skolku 😒

sayast
25. kvě 2011

ahojky,
jdu od nas s nejnovejsima informacema. dceru mi nevzali a to jsem samozivitelka s pracovnim pomerem trvajicim 5 let, pri materske jsem se vratila v cervenci 2010. bez sance.
v celem meste, ve vsech skolkach brali max deti narozene leden 2009.
soukromou skolku tu nemame, ani jesle a jine zarizeni.
do prace nastoupit musim abych nas uzivila.
co bych ted dala za to mit druhe, mladsi a neresit to.

takze holky, co jste na materske s mladsim nebo mate soukrome skolky, zavidim 😅

alti
26. kvě 2011

ahojky @sayast zcela tě chápu.. u mě je situace dost podobná - taky jsme se nedostali do školky a já mám práci, kterou taky nemůžu opustit, i když nejsem samoživitelka tak máme hypotéku na dům a různé půjčky, takže si nemůžemu dovolit být doma bez příspěvku, babička taky nefunguje jako hlídací a soukromé školky jsou v Brně od nás asi 15km, ale tak drahé, že by nám to finančně nevyšlo! ☹
Co sonduji, tak jediná možnost a já doufám, že ( jen na ten půl rok) jsou maminky co jsou doma na mateřské a jsou ochotné se postarat ještě o jiné dítko. Nedokážu si teda představit jak to v praxi bude probíhat, když děti různě onemocní ap. Závislost na druhých mě celkem děsí, ale jinou možnost nevidím.... Hrozně mě štve, že stát s tím nic nedělá, pořád se jen mluví o začlenění matek do práce, ale nic pro nás neudělají, takže motivace od zaměstnavatelů (ať už zkrácené prac. doby nebo firemní školky) žádné!!!! A ty nové kritéria při přidělování dětí do školky, podle věku (ať se na mě maminky nezlobí) a né potřebám rodičů jsou taky dost na hlavu. Když nevezmou dítě, které má maminku doma s mladším sourozencem tak chápu, že se dítě už nudí a chce být v kolektivu dětí, ale nevyvstanou tam problémy existenční jako u nás co chceme jít po tříleté a nemluvě dvouleté rod. do práce....
To jsem se zase rozepsala, tak hlavně ať vyřešíte "hlídání", abys nepřišla o práci v dnešní době tak problematické! 😉