Nosíte do školky dítěti jídlo?

dorinek
30. čer 2013

Dobrý večer maminky, chci se zeptat na jednu věc. Naše školka má prázdninový provoz prvních 14 dní v měsíci. Dětí se sešlo celkem dost, ale učitelky postupně maminky odrazují, ať si nechají děti doma. Byly by nejradši, kdyby se všichni odhlásily a ony nemusely do práce. Teď přišly s tím, že když bude míň jak 5 dětí, tak máme dát dětem do školky kastrůlky s obědem, že se nevyplatí pro tak málo dětí vařit. Loni to taky tak zavedly a nakonec z dětí vylezlo, že to jedí studené. Paní učitelka řekla, že kuchařka má dovolenou a ona tam není od toho, aby to dětem ohřívala.
A já se ptám:
1) smí se vůbec do školky nosit jídlo "zvenčí" ?? Kdo mi zaručí, že ho budou správně skladovat, že ho ohřejí....?? Co když se některé dítě po....??
2) kde bych našla vyhlášku, nebo zákon, která upravuje stravování ve školce ??

Navíc už od nás dopředu vybraly stravné na těch 14 dní. Vím, že pokud je míň jak 5 dětí, tak by provoz školky měl povolit zřizovatel (tedy obec). Tam problém není, obec řekla, že školka může jet klidně pro 2 děti, co se nákladů týká.

leniiis
30. čer 2013

No toto snad není možný jako, ty si platíš takový prachy za školku a ted ještě budeš nosit něco v kastrulku? Tak to bych tam šla udělat pěknej bugr!!

berynka
30. čer 2013

@dorinek proti hygienickým předpisům je spíš to ohřívání 😉 . Maminky spíš řeší přesně opačný problém, když děti mají dietu a chtějí si nosit jídlo vlastní, tak to školka nechce/nemůže umožnit 🙄 .

berynka
30. čer 2013

Je možné donášet vlastní jídlo do mateřské školy? Připravují školní jídelny dietní stravu?
Možnost donášení vlastního jídla do mateřské školy (do zařízení školního stravování) školské právní předpisy přímo neupravují, ale je nutné zdůraznit, že touto praxí by mohlo docházet k porušování povinnosti právnické osoby, která vykonává činnost mateřské školy, zajistit pro své děti hmotné zabezpečení (§ 122 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon). Hmotné zabezpečení zahrnuje školní stravování v době pobytu ve škole, a to v rozsahu stanoveném vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování včetně doplňkových jídel a dále právních předpisů v oblasti ochrany veřejného zdraví. Při přijetí dětí se speciálními stravovacími potřebami, které nelze zabezpečit v rámci školního stravování, do mateřské školy, musí rodiče počítat s tím, že způsob a rozsah jejich stravování bude nutné zvolit s ohledem na jejich výživové potřeby a případně i provozní možnosti dané právnické osoby provozující činnost školy nebo školského zařízení. V každém případě to bude vliv na délku pobytu dítěte v mateřské škole. Vzhledem k tomu, že činnost škol a školských zařízení není poskytování dietního stravování, nelze tento způsob zabezpečení stravování považovat za školní stravování.

dorinek
autor
30. čer 2013

@leniiis - no já se právě chystám, že na ně vyběhnu...ale nejdřív to chci mít trochu nastudované, abych ze sebe neudělala blbce 😅 Našla jsem, že dítě je povinné odebrat oběd ve školce, pokud se tam v době oběda nachází. Z toho mi vyplívá, že nemůžu prostě dítě přihlásit do školky bez jídla. Ale nemůžu nikde najít, jestli je školka povinna jídlo uvařit?

leniiis
30. čer 2013

Tak jako promin, ale pokud školka je otevřená normálně, tak snad není normální, že by nemuseli vařit ne?

dorinek
autor
30. čer 2013

@berynka - děkuji, prostuduji to... 😉

bocinka
30. čer 2013

já si teda myslím, že jsou povinni zajistit dítěti stravu, vždyť když jsou děti povinny oběd odebrat, tak školka je povinna ho připravit a hotovo..... 😕

dorinek
autor
30. čer 2013

@leniiis - no já si taky myslím, že je to blbost. Prostě buď uvaří, nebo ať zavřou, pokud je to tedy neekonomické vařit pro tak málo dětí... 😕

marecek4
30. čer 2013

pokud má školka míň jak pět dětí tak si mají donést kastrůlky-to je vtip?mají jiné možnosti jak jídlo dětem dodat-jiná kuchyně s dovozem-je to podle mě záležitostí školky jak tohle vyřeší,ale nošením kastrůlků nota bene už při vybraných penězích je přinejmenším divné a obrátila bych se na zřizovatele pro vysvětlení a na hygienu pro informace

cermi77
30. čer 2013

Dcerku jsme dávali od 28 měsíců do firemní školky, byla sice celodenní, ale stravu jsem si jako rodiče zajišťovali sami (nabízená byla závodka, která dováží dětské porce - o nutričních hodnotách se nebudu ani rozepisovat...), jak já byla šťastná, že musím denně chystat dvě sváči a oběd, měla jsem přehled, že dítě jí zdravě, má dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a taky to, co je zvyklé, přechod do státní školky byl v pohodě, ale jejich jídelníček se zasekl před 30 lety, kdy jsem tu samou školku vychodila já 😀. K tématu - do školky (státní) ani o prázdninách jídlo nenosíme, vaří se ty samé blafy jako po celý rok, třeba zítra mají segedyn....

dorinek
autor
30. čer 2013

@cermi77 - no ale dali vám na vybranou...Podle té vyhlášky jsou povinni dětem jídlo zajistit buď ve vlastní kuchyni, nebo dovézt jídlo ze zařízení k tomu určenému. Což vám nabídli. Navíc v soukromé školce by si asi nedovoli říct, že dětem jídlo neohřejí, což tady udělali....

cermi77
30. čer 2013

@dorinek ano, já byla s možností volby moc spokojená, rozdíl firemní a státní školky je bohužel v počtu dětí, ohřát jídlo 7mi dětem nebo 20ti je samozřejmě rozdíl.

helcenka
30. čer 2013

@dorinek - u nás je to tak, že pokud se dítě nachází ve školce v době svačiny, oběda nebo druhé svačiny, je povinno dané jídlo odebrat (píšu záměrně odebrat - protože dopolední svačinu a oběd musí sníst, s odpolední svačinou dělají trochu výjimku, dítě si jí může odnést domů). Jinak i v prázdninovém provozu se vaří, většinou bývá školka otevřená poslední týden v srpnu.
Děti si do školky vlastní jídlo nosit nesmění, a to ani na výlety ani o prázdninovém provozu. Všechno potřebné i pití dostávají ve školce.

zvirka
30. čer 2013

@helcenka Ahoj, trošku odbočím od tématu. Píšete, že dítě je povinné sníst oběd a svačinu. Malý jde od září do školky a špatně jí. Máme zavedeno, že může sníst jen tolik, kolik chce, samozřejmě místo toho nedostane sldakosti, ale až další řádné jídlo, např. svačinu, kdy si třeba ten nedojezený oběd dojí. Bude tedy asi nutné zdůraznit učitelkám, ať ho do jídla nenutí, co? Já myslela, že tohle už neplatí, sama mám dodnes trauma, jak mě učitelky nutily jíst namazaný chleba na svačinu, až dodnes to nesnáším, chleba jím suchý. Budu ráda za postřehy, jak to v tomto směru chodí.

terezkax
1. črc 2013

@zvirka mamka je učitelka v MŠ a do jídla se nenutí... nechceš, jíst nemusíš... ale neočekávala bych, že mu to tam nechají a dítě to sní třeba za hodinu.

rioko
Moderátor
1. črc 2013

@zvirka jsem učitelka MŠ, záleží samozřejmě na školce, ale většinou se děti do jídla nenutí, nabízí se, někde chtějí aby alespoň ochutnalo, ale je možnost se domluvit třeba na suché pečivo, pokud nejí namazané. Odkládat se na jindy jídlo nesmí, takže pokud nesní svačinu, musí vydržet hlady do oběda, takových dětí je víc, třeba můj syn je v jiné školce než kde pracuji a tam je často hlady celý den, protože jíst prostě nechce.Ale trochu se to lepší.Dopředu učitelku upozorněte, že je nejedlík a ať nenutí - ale moje zkušenost jako učitelky, děti se často ve školce zlákat na jídlo dají víc než doma, ale ne všechny

dorinek
autor
1. črc 2013

@zvirka - dítě je povinné oběd odebrat...já myslím, že je to jen taková právnická fráze napsaná ve vyhlášce. Dítě prostě musí dojít do jídelny, sednout si ke stolečku a musí mu dát talíř s jídlem. Jestli to sní, nebo ne, to už je jeho věc. Někde učitelky děti nutí, jinde je jim to jedno. Ale to nucení už je spíš přežitek minulé doby. Řekla bych, že dnes většina učitelek děti motivuje, aby alespoň ochutnaly...a většina dětí, které doma nejedí se ve školce nají. Vidí ostatní děti, tak jedí taky.
Ale to mi opravdu odbočujete od tématu 😅 Mě hlavně zajímalo, jak to s těma kastrůlkama je. Napsala jsem dotaz na dvě místa, tak až mi někdo odepíše (jestli vůbec) tak vám to sem píchnu. Zatím tedy to vypadá, že se do školky jídlo nosit nesmí a školka je povinna dětem uvařit.

zvirka
1. črc 2013

@terezkax
@rioko
@dorinek Děkuju moc za odpovědi, určitě na to upozorníme. A ještě jednou se omlouvám za odbočování od tématu.

helcenka
1. črc 2013

@zvirka - no u nás záleží na učitelce. Syn jí dobře, neměli jsme s jídlem žádný problém, má rychlý metabolismus, takže víceméně má neustále hlad, takže ve finále je to tak, ač chodí do školky, tak toho sní víc než já. Nicméně jediné jídlo, co nejí, je lečo. Upozorňovala jsem na to ve školce, oni věděli, že není žádný nejedlík a paní učitelka mi oznámila, že kdyby si každá maminka měla napsat seznam jídel, které dítě nejí, tak to by asi opravdu nešlo. Naprosto s tím souhlasím, nicméně syn opravdu nejí jen tohle jedno jídlo, takže když ho ve školce měli, nutili ho, aby alespoň půlku porce snědl a on z toho pak měl půldenní bolení bříška, pokaždé. V další třídě s jinou paní učitelkou se to zase dělá jinak - k obědu děti musí sníst buď polévku nebo hlavní jídlo - už mají otipnuté děti, jak jí nebo nejí, takže ví, komu dát naběračku polévku a komu dvě. Když sní dítě polévku, tak ho nenutí jíst druhé jídlo, když mu nechutná. Nebo naopak.
Možná jsem to špatně napsala, myslela jsem tím, že je povinné sníst to ve školce, pokud se tam v tu dobu jídla zrovna nachází. Některé děti se v jídle jenom porýpou, co vím, ale učitelky většinou u nás trvají na tom, aby dítě opravdu něco snědlo. Nedovedu si vůbec představit, že bych měla doma nejedlíka, to by jsme asi museli změnit školku nebo co. 😉

zvirka
1. črc 2013

@helcenka Díky, snad budou u nás vstřícnější.

amabilis
1. črc 2013

@dorinek Dorínku, to je fakt síla.... Jestli se budou nějak vzpěčovat, tak to už je normálně na nějakou kontrolu (něco jako ČOI u obchodníků...), napadá mě jedině hygienik? Ale nevím. Snad to s nimi půjde vyřídit i bez hrozeb atd. Držím palce!

veruska007
1. črc 2013

Já nosila jídlo často do soukromých školiček, nevadilo mi to, jídlo dětem ohřáli.
Ve státní školce bych čekala, že stravu zabezpečuje MŠ ze zákona. Nicméně u nás se školka celé léto rekonstruuje a děti mají dva měsíce smůlu. A to budou s rekonstrukcí pokračovat i ve školním roce, takže jsem zvědavá, kolikrát mi učitelky řeknou, ať si necháme děti doma nebo je vodíme jen na 4h... letos to už bylo hooodně krát. Nedávno jsem se fakt naštvala s několika rodiči, školka otvírá 6.30 a ještě v 7.20 byla zamčená, jen jsme přes okna viděli učitelky, jak tam vesele rozpravují při kafíčku. Na zvonění nereagovaly, vyřešila to až ředitelka, které jedna rozzuřená maminka volala. Ať žijí postsocialistické školky 😉

dorinek
autor
4. črc 2013

Tak mi přišla odpověď od školní inspekce:

k Vámi zaslanému dotazu sděluji:

problematiku školního stravování řeší vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování, kde dle § 2, odst. 1 školní stravování zabezpečuje:

a) zařízení školního stravování,
b)jiná osoba poskytující stravovací služby

(nejedná se tedy o rodiče dětí navštěvujících mateřskou školu)

Ředitel mateřské školy po dohodě se zřizovatelem by měl (např. ve školním řádu) stanovit počet dětí, pro které bude v době prázdnin mateřská škola v provozu s ohledem na potřeby rodičů a ekonomiku provozu. V době provozu mateřské školy musí být zajištěno i stravování právě podle výše uvedeného §2.

Zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů vymezuje v §10 uvádění potravin do oběhu:

citace:

(1) Do oběhu je zakázáno uvádět potraviny

a) jiné než zdravotně nezávadné
b) klamavě označené nebo nabízené ke spotřebě klamavým způsobem
c) s prošlým datem použitelnosti
d) neznámého původu…
e) překračující nejvyšší přípustné úrovně kontaminace radionuklidy…

konec citace.

Jídlo donesené rodiči lze považovat za potraviny "neznámého původu", neboť není jasný zdroj potravin ani postup přípravy.

Tak to sem kopíruji, třeba se to bude hodit ještě někomu jinému.

berenika39
4. črc 2013

@dorinek tak to je super, máš jasno. snad to pomůže.

vendulka
4. črc 2013

tak u nás ve školce nesmí ani díte do školky donést dort, který maminka napekla doma pokud k němu nedoloží doklad o čerstvosti surovin (jako jsou třeba lístky s datumem nákupu a spotřebou atd.) takže pochybuji, že je správné nosit dětem do školky jídlo,aby ho tam ohřívali...u nás si nesmí dítě ani donést nic na jídlo a nechat to v šatně, že kdyby mělo třeba hlad, že se dojí...