Novorozenec a školkové dítě v době Coronaviru. Daly byste dítko do školky?

kris_kubko
13. lis 2020

Ahoj všem. Řešíme doma dilema, jestli dát prvorozeného syna do školky teď, kdy máme doma několik dní staré miminko. Starší už je víc jak měsíc doma, byli jsme všichni marod, pak se čekalo, až porodím... A školka mu už vyloženě chybí, stýská si za dětma, doma je jak urvanej ze řetězu. Jde o to, že ho tam dávat vyloženě nemusíme, chlap má home office (což je docela záhul s naším hyper dítětem 🙃), já doma s mimčem a teď, když všude řádí coronavirus tuplem... Daly byste dítko do školky a riskly, že vám to donese domů? Nebo zbytečně vodit v týhle době, když tolik školek vyzývá rodiče, ať nevodí děti, pokud vyloženě nemusí? Je mi kluka už líto, každý den se ptá, kdy už půjde, na druhou stranu řešíme tyhle otázky a nejsme schopní se dobrat odpovědi 🤯🤦‍♀️ Třeba mi pomůžete to rozseknout 🙂 díky.

michaela_2
13. lis 2020

Rozhodla bych se podle Vaši školky 🙂
V červnu, kdy končila karantena poprvé, jsem našeho prostredniho do školky nevracela (byť byl predskolak). Já doma s ročním, částečně home office. Do školy nejstarší šla, ale škola už je proste něco jiného. Každopádně v naší školce tehdy řešili velký problém s organizací (někteří zaměstnanci nefungovali).
Jsou školky, kde bojují s počtem zaměstnanců a prosí rodiče o pochopení - nedavala bych. Jsou ale i takové, které funguji úplně v pohodě a neřeší nic - dala bych jej 🙂
Dětem se po kamaradech stýská ...

kris_kubko
autor
13. lis 2020

@michaela_2 no u nás docela v pohodě fungujou, dětí mají málo, jsou buď nemocné, nebo je rodiče nevodí, personálně to taky dávají. Ale Dnes jsem o tom mluvila s naší pediatričkou a málem ji kleplo, když zjistila, že nad tím vůbec přemýšlím... Že mám doma mrně bez imunity, já oslabená v šestinedělí... Jsem se cítila jak debil 😏

areh
13. lis 2020

Syn se narodil 1.9., starší syn měl jít do školky od listopadu (3 měl v říjnu). Nakonec nenastoupil. Na konci října jsme měli covid u více příbuzných, tak jsem se bála. Ale kolektiv mu chybí. Půjde od ledna

luciana2111
13. lis 2020

@kris_kubko já jsem v podobné situaci, sice jsem v 7 měsíci, ale mám těhotenskou cukrovku a jsem kardiak, tak mám obavy, dcera je předškolák a taky jí chybí kamarádi, ale nechci riskovat, učitelka říkala že to nevadí, že radši ať jsme doma, ale dala nám pár malých úkolů aby si cvičila, a stále něco vyrábíme a chodíme na procházky, vydržet se to dá, když není zbytí. Až se to narodí, zeptám se pediatra, jaký má názor.

janulkaz
13. lis 2020

Zalezi na tobe..zcela uprimne..ty cisla jsou stale pomerne vysoka, vsude omezeni, nase skolka treba ma problem s personalem..karanteny,ocr,sem tam pozitivni..pokud ti nevadi,ze to dite domu prinese, pocitas s tim a je to pro tebe prijatelne riziko, skolka nema personalni problem tak ho tam dej.. Ja bych o tom ani neuvazovala, ale kazda to mame jinak

acttivia
13. lis 2020

Já mám skoro 7 týdenního syna a dcera chodí do školky normálně. Týden jsem si ji nechala doma, když jsem přišla z porodnice, abychom si na sebe všichni zvykly. Je taky neuvěřitelné živá a doma se s námi nudí a školku miluje. Chodí teda do waldorfské, jsou tam dvě třídy a v každé teď tak 10 dětí.

barunka1408
13. lis 2020

Dcera chodí od září. To byl synovi měsíc. Nemyslím si, že školka by byla pro mě větší strašák než jakékoliv jiné kontakty, které máme a můžou být potencionálně rizikové. Ve školce fungují normálně i jsem se ptala jich jestli jim tam nějak "nepřekážíme", ale bylo mi řečeno, že zatím se jim to zdárně vyhýbá. Neměli žádné omezení ani na jaře. Ale od kamarádek jsem slyšela, že je ve školkách docela šikanují když ví, že mají rodiče home office nebo druhé dítě doma, podle mě je to, ale jen pohodlnost učitelek. Tím se nechci nikoho dotknout , ale pokud nemají nějaké personální omezení. Přijde mi trochu přes čáru od dítěte sondovat jestli tatínek chodí do práce a jestli se maminka učí s bráchou doma, aby zjistili jestli matka chodí nebo nechodí do práce. Nebo posílali maily, kde vyložene tlačí at si děti nechají rodiče doma. Jak říkám kdyby byl důvod ( málo učitelek atp.) chápu, ale ani v jednom případě tomu tak není.

martt
13. lis 2020

@kris_kubko Já když jsem porodila mladšího syna, tak mne naše doktorka říkala, abych si alespoň staršího nechala 3tydny doma a nejlepší by prý bylo celé 6 neděli,aby něco nepřinesl ze školky. A to jeste nebyl žádný coronavir. Takže já osobně bych si ho doma nechala. Alespon 14 dni.

meronym
13. lis 2020

@kris_kubko To je zajimave, ja mam taky novorozence (5 tydnu) a detska lekarka mi posilani starsiho syna do skolky vyslovene schvalila. Asi co lekar, to nazor.

barunka1408
13. lis 2020

@kris_kubko jinak naše pediatra na mě taky nastartovala, když jsem se zmínila, že malá chodí do školky.

veronika2719
13. lis 2020

@kris_kubko mám 2 týdny do porodu a syn předškolák taky nechodí už 3 týden do školky. Měli jsme tam pozitivního rodiče ze třídy, čekalo se na dítě jestli bude taky hned jsem ho stáhla.Sama ředitelka poprosila, ti co můžou ať si nechají děti doma. Teď mají pro změnu celou školku v karanténe a já jsem ráda, že malý nemusí na testy. Taky ho tam nechci dávat jak se malá narodí. I když se mě taky ptá kdy může za kamarádama😞snažím se ho co nejvíc zabavit. Mám v plánu ho dát až v lednu a to podle toho jaká bude situace.

ma33
13. lis 2020

No já mám to stejně dilema. Za dva týdny budu rodit. Měla jsem dcerku před mesicem doma 14 dní, když vedle ve třídě měli nemocnou paní učitelku. Ale byl to horor. Dcera chodí do školky ráda, miluje deti, doma se očividně nudí a pak děsně zlobí🤯. Neni vydováděna a po obědě nechce spát. Manžel je na home Office, ale bydlíme v paneláku, takže se nemůže nikde schovat. A já na celé odpoledne ven s dcerou už taky nemůžu.
Už mě všechno bolí a už jenom funim. Teď teda 14 dní do školky chodila, ale teď si ji nechávám na 2 týdny do porodu doma. Ale pak po porodu plánuju, že chodit bude. Bojím se, aby nic nechytla a nepřinesla to domu, ale já se jí bohužel s miminkem a hlavně po císaři nebudu moct vůbec věnovat. Takže mám taky dilema. Uvidím podle situace, no.... Ale taky se bojím...doufám, že už to bude jen a jen lepší. Stejně budou muset pomáhat babičky a moje mamka je učitelka ve školce, takže další riziko. Ale nic jiného nezbývá....

elinkav
13. lis 2020

Máme 3 týdenní miminko a dceru (4 roky) mám doma. Byla se mnou doma skoro celé těhotenství, kdy jsem byla na neschopence. První týden po porodu s námi byl doma manžel. Do školky ji dávat nechci, nestojí mi to za žádnou chřipku, kterou by mohla přinést a předat té mladší 🙂 covid necovid, nechala bych si ji doma tak jako tak 😊

teerulka
13. lis 2020

Měli jsme covid celá rodina, miminko tehdy 6 týdenní to zvládlo úplně skvěle, bez horeček, jen slabá rýma a kašel. Můj průběh byl nejtěžší z celé rodiny, asi se na tom podepsalo šestinedělí, kojení, únava z nočního vstávání. Podruhé už bych to opravdu chytit nechtěla, deset dní jsem měla vysoké horečky, dušnost, šílená únava.. Dceru jsem teď po izolaci do školky dávala, spoléhala jsem na tříměsíční imunitu. Ta nám bohužel pomalu končí a opravdu budu zvazovat co a jak dál... Dcera školku potřebuje a chodí tam moc ráda. Na druhou stranu mám s covidem osobní zkušenost a velký respekt před touto nemocí, tak zle mi nikdy nebylo.

drakenn
13. lis 2020

Já osobně bych dítko do školky nedala. Proč jako něco pokoušet..
V republice se testuje hlava nehlava, máme denně vysoké čísla pozitivních, sedíme kolektivně doma, domovy důchodců jsou zavřené a chudáci geronti jsou v DD jako rukojmí, které testují co 5 dnů..
Takže už kvůli těm důchodcům bych jako matka, která může být doma, dítko do školky nedala!

console
13. lis 2020

Nedala bych...

ma33
13. lis 2020

Tak taky záleží, jestli bydlíte v malém bytě v paneláku nebo máte třeba domek se zahradou. Pokud to druhé, tak asi není co řešit, ale ja bohužel po císaři nebudu moct chodit nikde s malou a kočárkem na procházky a zabavovat ji celý den, než přijde manžel z práce nebo než vyleze z obyvaku, kde pracuje na home Office, když budu ráda, že budu ráda s "rozparanym" břichem. Samozřejmě pokud bude špatná situace, tak ji nechám doma, nějak to určitě dáme, ale moje dcera teď prochází obdobím vzdoru, kdy neposlouchá, na vsechno ne, nic na ní neplatí, prostě hrůza. Takže taky záleží na povaze dítěte. Moje je cholerická histerka, na kterou v současné době nic neplati. Na miminko se těší, ale taky bůhví, jak se bude nakonec chovat. Samozřejmě bych ji chtěla nechat doma, ale každá je v jiné situaci a pokud máte klidně dítě, které se dokáže třeba zabavit samo, máte zahradu, kde si s tatínkem odpoledne vyhraje mimo další kontakty, brzy po porodu budete fit, takže budete moc v pohode vyjíždět s kočárkem, tak proč si starší několik týdnu nenechat doma....

puhelin
13. lis 2020

Ne nedala bych. Nejen kvuli covidu. Starsi se muze citit odstrceny, zacne zarlit, delat naschvaly. Neni to narocne mit doma novorozence a skolkove dite, starsi muze pomahat, zapojit se, vytvorit si spolu blizsi vztah.

pavcatko
13. lis 2020

Ja jsem tedy zatím těhotná ale dcerka normálně chodí a mám v plánu, že bude chodit i jak se malý narodí.Ja se jí nebudu moci věnovat na 100 % a proč ji zatěžovat další změnou 🙂

eviicka
13. lis 2020

Nedala bych první tak 2-3 týdny, ani kdyby Covid nebyl. Já rodila na začátku léta a nechávám navíc starší doma v týdnu kdy má mimčo očkování. Ono ani třeba neštovice člověk doma nepotřebuje.

ivis_b
13. lis 2020

Jak jsem porodila, syna jsem ze školky stáhla, je s námi doma (od začátku října) a nějakou dobu ještě bude. Školku by potřeboval jak prase drbání, ale nehodlám riskovat, že mi to dotáhne domů. Navíc mi to teda přijde nekolegiální, školy zavřený, školky sice ne, ale beru to tak, že jsou otevřené pro pracující rodiče, kteří nemají děti kam dát. U nás i žádali rodiče, ať každý zváží své možnosti a pokud může, dítě si nechá doma. Mají to stažené ze 4 tříd na 2, taky musí samozřejmě řešit karantény, očr a pod. zaměstnanců, tak proč jim to ještě ztěžovat. Já jsem unavená i bez koronáče a fakt nechci ještě horečky atd.

lolam10
13. lis 2020

Jsem ve stejne situaci a budu davat starsiho az po sestinedeli(pokud se situace tedy zlepsi v cr s covidem)...mimco bude mit to nejrizikovejsi obdobi za sebou a starsi to par tydnu zvladne.nakonec bude doma min.2,5 mesice prave kvuli covidu ale zase si rikam ze to je vlastne jen chvile a ze bych si to vycitala kdyby domu donesl byt jen nudle prave v sestinedeli...

kris_kubko
autor
13. lis 2020

Děkuju všem, nechám ho teda doma. Mě tahle varianta byla teda bližší, ještě to budu muset nějak vysvětlit chlapovi a tchánům. O covid doma fakt nestojím a ani o nic jiného, i když je fakt, že chytnout to můžeme i u tý doktorky, když tam teď budeme chodit co tyden. Naštěstí máme aspoň tu zahradu. Nemůžu sice sedět, ale chodit ano, takže procházky taky nějak zmákneme, dá-li počasí. Jen o ten kolektiv přijde, chudák. Chodil totiž teprve od září, sotva se zaběhl, už zase přestal. Děsná doba, už aby to bylo za náma 😕

vladienka
14. lis 2020

@kris_kubko ja mam teraz dceru dva tyzdne doma, najprv mala trochu rymu a pak volali zo skolky ze je pani ucitelka v karantene ci si ju nemozeme nechat doma. Da sa to zvladnut, ale neprospieva jej to moc, takze som sa spojila s jednou maminkou, holky su najlepsie kamosky zo skolky a obcas sa stretnu vonku, uplne z nich srsi stastie.. je to smutne, sme aj uplne bez rodiny a malej vsetci chybaju.. po porode by som ale dodrzala to sestnedelie, pak podla situacie normalne do skolky.

michaela_2
14. lis 2020

@kris_kubko doba je naprd. Syn je v 1. třídě - ještě se ve škole ani nerozkoukali a byli doma. Dcera (3. Třída), byla od jara ze školy doma už podruhé.
Teď to snad vypadá, ze se to pomalu zase spustí, kez to vydrží alespoň par měsíců 🙏🏻😅

kupi
14. lis 2020

@ma33 já jsem na tom po císaři byla úplně stejně jako po prirozenem porodu, procházky a starani o deti šlo úplně v pohodě, třeba to budeš mít taky tak a budeš si moc nechat malou doma

lida9
14. lis 2020

ja mela novorozence a triletaka... do skolky sel, ale protoze je to vesnicka skolka ( 1 trida 25 deti) . jsem si rikala, ze k nam se to nedostane... a ejhle, dostalo, jedno ditko pozitivni.. a vysledek? prestoze deti byli neustale v kontaktu s nakazenym, tak nikdo to nechytl, ani ucitelky... tak se na chvilku zavrelo a pak se zas otevrelo. ono v tomhle veku ty kontakty decka potrebuji, to jim nikdo nenahradi a uz vubec jim to nikdo nevrati!

zelenaesmolda
15. lis 2020

@kris_kubko kdyz mu skolka takhle chybi tak bych ho dala.

leneee
15. lis 2020

@kris_kubko Osobne bych nedavala. Synovi byly4 mesice kdyz sla dcera do skolky a porad tahala domu skolkove bacily, takze mrnous vse od malinka chytal, ac byl kojeny a narodil se zdravy... A takova ryma u mimina je fakt vopruz,... zbytecny. Nas pak si to vybral vcetne nestovic v osmi mesicich. Takze s ohledem na to,ze mate cerstveho novorozence bych to fakt nechala az na jaro, kdy budou i ve skolce vic chodit ven a vy i mimco uz budete taky “silnejsi”. Deti mu asi budou chybet, ale pak si to vynahradi, v tomhle veku je lepsi kdyz se nejdriv szije s miminkem.

veroniquecz
4. led 2021

@kris_kubko jsk jsi to prosím vyřešila? A pokud byl doma, řešili, ze je předškolák atak dlouho chybí?