Ochuzuji své dítě tím, že nechodí do školky?

andulka86
17. kvě 2014

Ráda bych spíše upřímně, najde li se někdo, kdo by mě uklidnil nebo dal za pravdu. Znepokojuji se tím, že naše téměř čtyřletá dcera nechodí do školky. Je to souhra náhod, prestěhovali jsme se a nemáme ještě zkolaudovaný dům, takže ve městě nemáme trvalé bydliště, za druhé máme druhé malé dítě a jsem doma, za třetí manžel je učitel hudby a chodí do práce až po obědě, za další dcera je takový ten typ klasická šikulka holčička co nezavře pusu a opravdu nemá problém se bavit s kýmkoli a socializovat se. Snažím se, abychom chodili hodně na hřiště a mezi děti co to počasí dovolí. Sama mám vystudovanou hudbu na VŠ a snažím se jí obohacovat v tomto směru. Mám, ale i tak výčitky svědomí, protože vnímám, že poslední dobou je normální dávat automaticky děti do školky od tří let, i když jsou jejich maminky doma se sourozenci, Máte taky někdo doma taky schválně předškoláka ? Mám pocit, že jsem tím tady u nás na malém městě docela vzbudila téměř až pohoršení. Děkuji

llluckaaa
17. kvě 2014

Já v tom problém nevidím 😉 Obě moje děti sice od 3 let do školky chodí, ale na druhou stranu mi nepřijde divné, když jiné dítě jde až později. Přeci se stýkáte i jinde s dětmi a nežijete v uzavřené společnosti jen mezi dospělými, ne? Mám několik kamarádek, která daly děti do školky později. Nic si z toho nedělej, hlavně že to vyhovuje vám a co si myslí okolí, vám může být jedno. Podle mě dítě neochuzujete 😉
Jo a ještě píšeš, jestli má někdo doma předškoláka... My teda říkáme předškolák dítěti, které má jít příští rok do školy. Toho bych určitě už do školky poslala 😉

curdibilka
17. kvě 2014

V tomhle věku to zas takový problém není, ale od 4 let bych ji do školky dala. Jsem matka a zároveň i učitelka v MŠ a i když je holčička šikovná, což je super, tak takovou tu socializaci a řád, jako je v MŠ jí doma nebo na hřišti nedopřeješ, protože to není dost dobře možné. 🙂 Zažila jsem děti, které přišly do MŠ třeba v 5 letech i později a byl to vlastně dost velký problém, i když byly chytré a šikovné, neměly zažité určité stereotypy, neuměly se chovat ve skupině, mívaly problémy se začleněním i se sebevědomím - najednou se musely projevovat ve skupině jiných dětí, problémy s nějakou skupinovou hrou i učením... Nechci ti říkat, že to děláš špatně, určitě to děláš nejlíp jak umíš a podle svého nejlepšího přesvědčení, ale hřiště ani tvoje sebedelší práce s dcerkou, jí nenahradí takovou tu školkovskou a skupinovou práci, kamarádství a novou sociální roli, která je pro každé dítě hrozně důležitá. 🙂

petkula
17. kvě 2014

@andulka86 vůbec bych se tím neznepokojovala 😉 Má tchyně má pět dětí a z toho dvě do školky vůbec nechodily a nic jim nechybělo. Pokud je tvá dcera společenská a doma se nenudí, tak není důvod, proč ji do školky dávat. Já mám dva kluky a staršího jsem dala ve 4 letech. Jemu však školka prospívá, je totiž dost stydlivý a uzavřený a ve školce se trochu otrkal a už není takový bojácný. Navíc, mám práci doma (osvč) takže bych se mu ani nemohla tolik věnovat.
Ve školce pořád něco vyrábí nebo cvičí, prostě je tam všestranná činnost, kterou mu doma nemůžu poskytnout. Ale pokud ty s tím nemáš problém a máš čas se dcerce věnovat a ona se doma nenudí, navíc píšeš, že je společenská a veselá, tak bych se tím opravdu netrápila 🙂

krystalka
17. kvě 2014

@andulka86 - tak jestli tě to uklidní, tak třeba já ani můj bratr jsme nikdy do školky nechodili, šli jsme až rovnou do školy....mamka byla doma a nemám pocit, že by nám to nějak uškodilo, vyrostli z nás úplně normální, samostatní dospělí 🙂....jinak můj syn tedy do školky chodí, ale jednak je jedináček, tak i proto, aby měl víc kontakt s dětmi, ale u něj to bylo hlavně i proto, že má vývojovou dysfázii a ve školce, kam chodí, s ním pracuje logopedka a vůbec je všestranně hodně rozvíjejí podle jejich potřeb....je jich tam jen 10 ve třídě....do klasické školky o téměř 30 dětech bych ho bývala nedala....jinak bych to brala i podle dítěte, některé děti vyloženě kolektiv ostatních dětí vyhledávají a chybí jim, některé o něj moc nestojí - takže takové bych třeba pak ani do školky nedávala, pokud bych nemusela do práce....

andulka86
autor
17. kvě 2014

děkuju holky za útěchu, dcera je taková ta typická komediantka, nedělám z ní génia, ale takový ten společenský typ ( jéééé kam jdete, jak se jmenujete atd. 🙂 ) spíš jsem asi " vystíhovaná " z veřejného mínění na malém městě jako nově přistěhovaná, což je můj problém a na jinou diskuzi 🙂 chocholoušek 🙂

andulka86
autor
17. kvě 2014

@curdibilka hmm chápu, chápu, toho jsem se právě bála, jakože přiznávám, že jisté dobré návyky jí pobyt doma nenahradí , to bych lhala, že po ní zase až tak dupu, stolování na zemi atd ☹ no na ten rok před školou určitě pomaže

daniela1983
17. kvě 2014

syna dam do skolky az ked by si to vyslovene sam zelal.

benjik
17. kvě 2014

Nedělej si s tím hlavu.Víš,kolik dětí se dostane do školky až na ten poslední rok před školou? Většina školek je přeplněných.

mrazulkav
17. kvě 2014

Já bych se na ostatní taky vyprdla. Já sama jsem chodila do školky až v 5 letech - jako předškolák, protože mamka byla doma s mladšíma ségrama. Nikdy jsem to nevnímala jako handicap.

curdibilka
17. kvě 2014

@andulka86 Ten poslední rok už je tak nějak s prominutím k ničemu, za ten rok se tam rozkouká, pozná kamarády, řád a paní učitelky a půjde do školy, rok je fakt málo. 🙂 Navíc každý rodič si toho svého potomka více idealizuje a nemívá srovnání s vrstevníky, tím samo nenaznačuju, že by tvoje dcerka nebyla šikovná, vůbec ji neznám, ale mnohdy se setkávám s reakcemi rodičů "jé, já jsem si myslela, kolik toho Pepíček neumí a on toho zas až tolik neumí..." Dneska jsou na děti i na ty předškolní kladeny hodně vysoké nároky, co vše mají umět a znát, že si to sposta rodičů vůbec neuvědomí. 🙂 Ale jak už jsem psala, je to každého věc, já beru školku jedině jako plus pro dítě a vlastně i rodiče. 🙂

ninive211
17. kvě 2014

Pokud jí nejsou ještě ani čtyři roky, tak OK, to je úplně v pohodě. Navíc dnešní přeplněné školky ani moc neumožňují přijímat mladší děti, zejména ve větších městech. Jak píšeš, tvoje dcerka je šikovná, upovídaná a nemá problém se socializovat jinak, tak to snad stačí a určitě jí to nijak neublíží, že ještě nechodí do školky.
Chtěla bych ale napsat, jak to bylo v mém případě - já šla do školky (jako listopadová) až do toho předškolního ročníku, tedy dva měsíce před šestými narozeninami (do té doby jsem byla doma s mamkou a mladší sestrou), zpětně si myslím, že to byla v mém případě hodně velká chyba, protože já jsem povahy introvert a špatně navazuji kontakty s cizími lidmi a v době, kdy jsem tady tu socializaci měla překonávat a učit se průbojnosti, jsem byla zavřená doma. A v šesti letech už se to dohání strašně těžko ☹ Navíc jsem přišla už do zajetého kolektivu, tak bylo těžké prosadit se i tak. Hodně dlouho se to se mnou táhlo, trošku více jsem se otevřela světu v podstatě až na vejšce (bylo to dané i tím, že kromě introverta jsem byla ještě k tomu brýlatá "šprtka" - teda dle většiny spolužáků, já se nikdy šprtat nemusela, šlo o samo, ale samé jedničky, brýle a tělesná neohrabanost stačí k tomu, aby bylo dítě tak trochu outsider). Dlouho jsem si myslela, že jsem byla doma kvůli tomu, že mamka byla doma s mladší sestrou a dříve by mě nevzali, ale to bylo těsně po revoluci, tehdy bylo školek ještě dost a mamka sama mi později přiznala, že si mě doma nechala schválně, aby se mi mohla věnovat.

Po této zkušenosti já váhat nebudu a moje dítě půjde do školky nejdříve, jak to půjde (samozřejmě po dosažení těch 3 let), i kdybych měla mít doma pět jeho mladších sourozenců 😀 (zatím plánujeme dvě děti, uvidíme, jestli nakonec plány nezměníme a nebude jen jedno...)

pt1981
17. kvě 2014

ahojky, tak já si myslím, že ve čtyřech letech by do školky malá chodit měla. Pokud jí to dělá problémy denně, zkus se domluvit s učiteli, že ji budeš dávat na pár dnů v týdnu. Malá od sestřenky začínala po a st a teď k tomu přidala ještě pátek. Nadšená extra není, ale podle mě by si každý měl zvykat na to, že je nějakou povinnost. Začne chodit do školky, pak do školy, do práce.... Mezi dětma se naučí komunikovat jinak, bude umět řešit situace, které ji doma nepotkají... Dělení se o hračky, dobrůtku.... Ano, má doma sourozence a kamarády na hřišti, ale to je něco jinýho. Aspoň podle mě.

kamilka007
17. kvě 2014

@andulka86 My se dcerku sice snažili dát od září do školky (to jí budou 3 a půl), ale vybrali jsme si jen jednu školku, která nás opravdu zaujala. Nevyšlo to a vážně jsme se nehroutili - taky se stěhujeme, čekáme mimčo, takže budu stejně doma. Malá chodí na čtyři kroužky týdně, kde vidím pokroky na vlastní oči. Přesto na mě taky spousta lidí zírala, jak to, že jsem v klidu, že jsme snad nenormální, když jsme ji někde (KDEKOLI) neupíchli. Je mi to jedno, děti jsme si pořídili, abychom s nimi byli - a zkusíme to příští rok zase jen tam. 🙂

nonnni
17. kvě 2014

Ja to udelala trosku naruby. Mala sla do skolky ve trech letech. To se ji tam libilo, hodne ji to rozvinulo, upevnilo ji to jazyk (je dvojjazycna a doma cestinu slysi hodne malo). Prvni rok nadsena, minuly rok uz se obcas ozvala, ze se nudi. Sest ji bude koncem srpna, v zari jde do skoly a tak jsem tento rok pojala tak, ze chodi, kdyz musi...kdyz nemusi, tak proste nejde. Socializovana je dobre, pres predskolacka i v budouci skole, takze tento posleni rok beru, jako posledni moznost ji trosku ulevit, pres dlouhymi roky povinnosti. Ted uz je treba tretim tydnem u babicky. Jezdime za ni, vozime a odvazime segru. Ma se tam prima, ted tam mela sestrenici a bratrance...rozviji ji to zase jinak. Ja se priznam, ze svym detem nedokazu dat to, co skolka. Ani krouzky a MC to nazachrani. Na druhou stranu si myslim, ze nektere deti chodi od tri skoro do sedmi let, kdyz jsou odkladove a 4 roky skolky mi prijdou zbytecne. U nas byly prinosne tak ty dva, treti uz nemusel byt...

tkanicka
17. kvě 2014

Já sama chodila do školky až rok před školou, nastoupila jsem vlastně až v 5,5 letech. Neřekla bych, že bych na tom byla nějak špatně Jasně, určitě jsem se oproti "zaběhnutým" dětem musela něco přiučit, ale nijak jsem tím netrpěla. Jedinou křivdu si pamatuju, že se mi sousedovic děti smály, že ještě nechodím do "školy" a že oni už jsou velcí. No a na druhou stranu svojí dceru už držím doma pomalu násilím. Jelikož jsem doma s mladším, tak jsem s ní šla k zápisu dá se říct, o rok později. Kdybych šla po třech letech do práce, tak už by od pondělka musela mazat do školky a půjde od září. Ale ona je tou školkou prostě posedlá. Venku už se nám i stalo, že se vetřela do štrůdlu dětí ze školky a prostě je hrozně natěšená, takže i když klidně mohla zůstat ještě rok doma, tak by to pro ni byl trest. No takže závěrem mého elaborátu... pokud ji to samotnou netrápí, tak proč by nemohla zůstat doma s maminkou a jít až na ten poslední předškolní rok do školky.

romca05
17. kvě 2014

@andulka86 Nedokážu posoudit, jestli dcerku o něco ochuzuješ, ale jsem v podobné situaci. Syn bude mít v září 5 a taky ho mám doma, ale bohužel "nuceně". Do školky ho zatím nevzali. Teď jsme byli opět na zápisu (už potřetí 😒 ) a doufáme, že letos už ho snad přijmou. Je na něm hrozně vidět, že do čtyř let byl doma fakt spokojený, ale teď už tu školku potřebuje. Žádné děti na hřišti mu prostě ten školkovský kolektiv nenahradí! Tříleťáka bych do školky ještě neposílala, pokud bych nemusela, ale čtyřleťáka už jo 🙂 Na veřejný mínění bych se ale vyprdla 🙂 A že vím, co píšu, taky bydlím na maloměstě 😉

78marcela
17. kvě 2014

@andulka86 naprosto souhlasím s @curdibilka. Nemá cenu to rozepisovat, úplně přesně vyjádřila můj názor. Tříleté dítě možná ještě doma, ale od čtyř let už do školky.
Školka každému dítěti může maximálně prospět. Ve školce učím málo, pouze čtyři hodiny týdne, ale děti jsou tam spokojené a co všechno s nimi ty učitelky dělají, to obdivuji. Dnes zrovna jsem byla na vystoupení pro maminky své neteře (sama vlastní děti bohužel zatím nemám). A vystoupení se mi líbilo, jde vidět kus prace za tím vším. A na neteři jde taky vidět, jak ji školka prospěla.
Za mě tedy rozhodně od čtyř do školky.

benjik
17. kvě 2014

Já bych dala nevím co,kdyby dcera do školky mohla chodit i dřív než jako předškolák.Přesně,jak se tu píše,doma ji vše nenaučím.Ale bohužel,když jsou školky plné,člověk neudělá nic.

tarra27
17. kvě 2014

@andulka86 já bych byla v klidu...neříkám, kdyby jsi byla doma a nechodila nikam, ani na hřiště, ani nikam ven...prostě jste byli zavření zabarikádvaní doma a ty jsi cíeně izolovala dítě/děti...ale takhle...prosím tě, bud ráda, že ji máš doma...navíc by mohla mít podezření, že ji odstrkáváš a s mladším dítkem jsi doma a mohlo by ji to být líto.....

já taky dám holky pozdeji, respektive starší asi s tou mladsí, jsou spolu od sebe a 14měs....na hřiště chodíme...i do skupinek, ale nijak pravidelne...a me to vyhovuje...nekdy přijdou deti k nám...a nemají problém...

vůbec bych se tím netrápila...jen si jich užij...jak začne školka, škola....to se nezastaví....a najednou bude mene a mene společneho času....

tarra27
17. kvě 2014

@andulka86 ps v peti bych ji daa určitě...ale témeř čtyřletá...pokud se doma nenudí a nekouká celý den na tv, nevidím problém...

sarriku
17. kvě 2014

Ahojky🙂
moje mamka si mě chtěla pořádně užít, takže jsem chodila do školy až od pěti let a pak jsem volně přešla do základky🙂 Nic mi nechybělo, naopak se mi ve školce moc nelíbilo, poprvé jsem se tam setkala s utlačováním, závistí a s vlastnostmi, o kterých jsem zatím neměla ani ponětí a byla jsem z toho dost pohoršená.
Myslím, že není nic špatného na tom, že je malá u tebe, nikdo ji za tebe totiž líp nevychová a nevštěpí víc potřebných hodnot než ty jako maminka a myslím, že nikdy už na to nebude tolik času jako teď, když jste spolu doma🙂 Nenech se odradit zlými jazyky, vždycky se najde nějaký klevetník, který hned pomluví, že nemusíš pracovat a posílat malou do školy, tak to na tom budete asi hodně dobře, kdo ví co ještě nedělá ten váš manžel, rádoby učitel hudební výchovy...prostě vždycky se najde něco, to je hold nevýhoda malých měst a vesnic, nemáš tam soukromí.
Držím palečky.
@andulka86

lucieandrlova
18. kvě 2014

@andulka86 Ahoj, nečetla jsem podrobně ostatní příspěvky, ale jen Ti řeknu svůj názor. Máme teď čerstvou zkušenost. Začali jsme dávat dceru do školky ve 2,5 letech. A plně souhlasím s @curdibilka. Do teď jsem si myslela, že dceři připravuji doma program, že se to rovná školce, ale teď vidím, jaké ohromné pokroky dělá ve školce. Je to prostě jiné trávení dne, které ji doma nezajistíme. První dny ráno plakala, tak jsem to konzultovala s pediatričkou, zda není brzo a ta mi řekla, že je nejvyšší čas, že děti by měli jít do školky ideálně kolem těch 2,5 let. Později ve 3 nebo 4 letech už nastává dvojí problém - jsou strašně fixovaní na maminku a mohou pak školku (později školu) odmítat a za druhé - kolem těch 2,5 let potřebuji zažít řád, povinnosti, zkušenost, že vždy se jim nevyhoví, že se musí dát přednost třeba i skupině apod. Jinak kroužků jsme měly taky hodně a taky jsme chodily hodně na hřiště, do heren... Ale fakt se to nedá se školkou srovnat. Dítě může být šikovné a chytré, ale jen ve školce pozná, že není "pupek světa" a že se občas musí i podřídit. Doma logicky je. To je jasné. Pro každou maminku je její dítě to nej... a děti to moc dobře vědí... 🙂
A dcera je ve školce šťastná. Vždycky mi odpoledne skočí do náruče a tetám a dětem zuřivě mává, div jí ruka neupadne... 🙂 a taky se jí líbí pocit, když ráno přijde a děti volají "jéé Kačenka přišla, ahoj Kačenko", to se v hernách nestává...
To je má zkušenost. Ale kvůli pocitu, že ostatní se na malém městě dívají blbě bych to nedělala... Je to každého věc, jak žije i jak vychovává dítě a ostatním do toho nic není...

andulka86
autor
18. kvě 2014

@sarriku ano je to pravda, je to mimo jiné operní zpěvák a bojí se rýmy 🙂 🙂 já jsem taky chodila až těsně před zš a neměla jsem následně problém ani se studiem ani se socializací. Ale chápu, že každý je jiný a věřím, že že pro takové ty introverní dušičky to musí být šok jako blázen

liss_durman
18. kvě 2014

@andulka86 Ahoj, umělkyně. Jsem shodou okolností zpěvačka a musím říct, že ty nemoci, co dcera nosí ze školky, to je děs ☹ Když mám před vystoupením, nedávám ji tam. Ale to jen na úvod.
Nikdo ti samozřejmě nemůže poradit dost dobře, co máš dělat. Ale to, že dcera ve 4 letech ještě nechodí do školky, není žádná tragédie. Ale vzhledem k tomu, jak to popisuješ, asi není přihlášená ani na příští rok, že. Pokud připravuješ pro dceru program doma, asi to zatím není velký problém. Na začlenění do kolektivu to dle mého nemá vliv vůbec, můj muž například nechodil do školky vůbec a nepoznala bych to na něm. Na konzervatoři jsem měla spolužáka, který dokonce nechodil ani do školky ani do školy na základku, poprvé šel až na střední. A nepoznala bych to na něm. Takže si nemusíš nic vyčítat.
Na druhou stranu, moje dcera je taky šikulka a je neskutečně komunikativní. Bydlíme na vesnici, kde není NIC, nemáme žádné vyžití a ona se prostě doma hrozně nudí. A můžu se stavět na hlavu, ale stejně jí kolektiv nenahradím. Taky jsem zaznamenala ohromné pokroky v jejím vývoji, ta školka prostě dokáže dělat divy. Viděla jsem třeba, jak vystupovala na besídce, věděla přesně, co má dělat a pak tam vydržela dobu sedět a ani nedutat. To když jde se mnou na koncert, nevydrží ani 15 minut 😀 Dle mého je to určitě důležitý proces, ale na druhou stranu tvoje dcera má ještě čas to zažít 😉 Za mě jsou teď nejhorší na té školce ty věčné nemoci, jen kvůli tomu ji neposílám denně. Ale i to koneckonců patří ke kolektivu. A musím říct, že když ji mám doma, už z ní šílím, takže tě dost obdivuju, že to podstupuješ dobrovolně 😀

terezapetrova
18. kvě 2014

@krystalka Prosim prosim do jake skolky tvůj synek chodi? A z jake Prahy jste? Pro syna ted shanim skolku a rovněž ho nemuzu dat mezi 30 deti. Dekuji 🙂

andulka86
autor
18. kvě 2014

@liss_durman ahojky souhlas, já nechci, aby to vypadalo, že tím, že mám vystudovanou konzervatoř a HAMU ( klasický zpěv ) si myslím, že mám patent na výchovu a jsem něco jako Makarenko 🙂 rozhodně nééé. Ano zpíváme spolu, krajeme na klavírek a umí možná zarecitovat celou Karkulku od Hrubína, ale jinak samozřejmě vnímám, že školkové děti jsou prostě vycepovanější a umí lépe zpracovávat povely. Asi taky tím, že je neudílí jen jejich maminky. Samozřejmě ,že by mě to někdy tak moc bodlo, když mám práci s mimčem a nebo když prostě nemám sílu s ní něco vytvářet. Asi jsem si spiš na tom chtěla najít trochu nějaká pozitiva, když tu zatím nemáme trvalé bydliště a nikoho tu neznáme natolik, abychom se k němu nahlásili. Bude muset jít až v pěti, ale tím, že je narozená v září tak možná bude chodit i tak do školky dva roky

blahova_andrea
18. kvě 2014

synovi budou tři až v prosinci, ale taky jsem se rozhodla ho nedávat hned do školky. šance na přijetí by stejně byly minimální vzhledem k tomu, že se narodil až koncem roku, navíc čekám další dítě,...důvodů, proč jsem se tak rozhodla je více. taky mám doma kecku, která se seznámí a zapadne kdekoliv, takže o jeho socializační schopnosti strach nemám. spíš si ještě ráda chvíli ponechám doma svého "malého" chlapečka, než mi začne nosit manýry jiných dětí domů. na to mi stačí bohatě jeho nevlastní sourozenci 😅 nehledě na to, že by mi nosil k novorozenci hned nemoci a tyto starosti si taky ráda odložím až bude mimčo větší 😅 špatné svědomí z toho vůbec nemám a názor ostatních je mi docela fuk. taky jsme na malém městě, ale nikoho tu neznáme, tak proč řešit, co si kdo myslí 😀 je fakt, že bych mu kamarády přála, ale mám i obavu, že být ve školce 4 roky, že by se tam pak už nudil 😅

krystalka
18. kvě 2014

@terezapetrova - jsme z Prahy 5, je to speciální školka a je kousek pod Motolskou nemocnicí a jsme s ní fakt moc spokojení, mají i hipoterapii, canisterapii.... chodíme sem www.mssslunicko.cz

sarriku
18. kvě 2014

Jo a ještě jsem chtěla dodat, že naše mamka, když měla moje bráchy těsně za sebou, tak je měla pěkně otužilí a fakt šikulové a od té doby, co je začala dávat do školy, tak furt nemocný kvůli tomu teplu, co tam je.
Takže za mě, pokud nebudete malou dávat do školky, tak o nic nepřijde.
Já si ze školky pamatuju jedině to, že jsme tam jednou jeli na koloběžkách, když na mě jedna holka žalovala, že si tam dávám s jedním klukem pusinky, to, že mě nechtěly ostatní holky pustit do stanu a já nechápala proč a to, že se mi strašně líbila flaštička od parfému barbie a vzala jsem si ji domu a pak jsem se tak hrozně styděla, že jsem ji nechala ležet asi tři roky pod stolem zahrabanou a trpěla jsem jak pes, protože jsem měla výčitky svědomí, že jsem ji vzala...takže za mě školka není oukej, dneska tam už stejně není taková disciplína jako předtím, děcka si tam dělají co chcou.

kasparci
18. kvě 2014

naopak,prijde mi to normalno. ja to taky hodne resim. ja sama jsem skolku nemela rada a nimyslim si,ze je nut,aby dcera "trpela"(pro me skolka fakt bylo utrpeni :-/ ),kdyz to neni nutny. na druhou stranu,se do skolky tesi,tak ji o to pripravit nechci. u zapisu jsme byli,prijata je. v zari zacne asi jednim dnem v tydnu a pak uvidime