Od kdy dáváte dítěti kapesné a kolik?

vendulka
3. led 2013

Ahojte,
chtěla jsem se zeptat, kdy jste začaly dávat svému dítěti (svým dětem) kapesné a kolik to bylo?Dávaly jste kapesné každý týden a nebo jednou za měsíc?
Dcera bude mít v březnu 4 roky a napadlo mě, že by mohla dostávat kapesné třeba na kolotoče a nebo tak,když si bude někde chtít něco koupit (lízátko,malou hračku).Docela dost peněz dáváme za ty hrací houpačky a kolotoče v nákupních centrech, tak že si to mohla platit třeba z toho....
Jaký kdo na to máte názor?
Díky 🙂

slundo
3. led 2013

Tak mně to přijde docela rozumný, aby si dítko zvykalo na vlastní penízky. My už taky jako děti dostávali penízky do pokladničky, ale spíš nepravidelně. Třeba nám mamka dala desetikorunu a měli jsme z toho radost. Nebo když nám třeba něco dala babička, tak jsme si to schovali. Ale bylo to spíš symbolický. Akorát neví jestli už takhle malýmu děcku brát z pokladničky na houpačky, to bych se to spíš snažila omezit 🙂

ined77
3. led 2013

@vendulka ...ahoj, zajímavé téma 😉 . jsem zvědavá co maminky napíšou.
já osobně zatím kapesné dávat nehodlám, přijde mi to brzy. myslím, že na pochopení hodnoty peněz je ještě nějaký ten pátek čas.
ale teda když už, tak bych spíš chtěla, aby si syn na něco šetřil...na něco po čem touží (dostupného samozřejmě, ne raketu např. 😀 ).

buldok
3. led 2013

Čím dříve, tím lépe. Faktem je, že malé děti jsou velmi chápavé a chytré a rychle se učí určitým návykům. Takže když pochopí, co jsou peníze, co se s nimi dá dělat a kde se berou, bude jim to jen ku prospěchu. A navíc se třeba naučí i trošku zacházet s korunkama, samozřejmě jim s tím někdo musí pomoci - ale ne rozhodovat za ně. Vysvětlit. Máš dvacet Kč, tak si můžeš koupit kinder vajíčko, nebo pytlík bonbonků kde je jich hodně, nebo žvýkačky apod. A nedávala bych jen tak. Za něco. Ty taky nedostáváš v práci peníze za nic. Takže i u prcků za něco. Za uklízení hraček apod. Naopak když zlobí apod. nedostane nic. Aby si to spojil...

majka1976
3. led 2013

Moje starší holka bude mít v únoru 12 a zatím žádné pravidelné kapesné nedostává. K narozeninám, svátku, k vánocům, k pouti atd. dostává mimo dárků taky peníze - od někoho 500, od někoho 1.000 Kč a tyto peníze si šetří a případně si za to kupuje věci, které potřebuje (nedávno si třeba koupila mobil). Na drobné nákupy si většinou řekne a dávám jí peníze individuálně, ale moc často si neříká. Spíš mi řekne, jestli s ní půjdu do města, že by si chtěla koupit třeba oblečení, tak jdeme a nakoupíme.

vendulka
autor
3. led 2013

díky za názory na tom co píše @buldok a @majka1976 něco je, obě mají v něčem pravdu, je to na každém jak si to udělá,ale každej názor se hodí 🙂

bledulka
3. led 2013

dáváme peníze dětem už od 4 a 2 let ne pravidelně,ale příležitostně,..Oba mají své prasátko a dávají si tam peníze.. Nedávno už byla obě prasata plná, tak jsme je kuchli a část peněz dali do nové pokladničky a část si sami utratili (šla jsem s nimi do obchodu a vybrali si nějakou tu hračku)
vždy když něco chtějí, tak si plánují, že si na to našetří a ani si nechtějí nic nechávat v peněžence,ale chtějí to dát všechno do prasátek na šetření... a přitom vědí, že si budou muset rozmyslet,co si nakonec koupí..A chápe to i ten mladší (nyní 3apůl) , že pokud něco chce, tak si musí ušetřit.. ale vysvětlujeme i běžně v obchodě atd- že nemůžeme koupit všechno, vědí, že i elekřina a voda se platí ..a že až když korunky zbydou, tak si můžeme udělat nějakou radost..
taky vědí, že nemůžou mít vše,co vidí u kamarádů ve školce..
od první třídy budu staršímu dávat i peníze,které nebudou do prasátka,ale na "útratu" a dávat mu začnu od mála (deset- dvacet korun) aby si jen zvykl je mít u sebe, aby viděl, že si je musí hlídat, že když je utratí hned, nebude mít pak zase déle nic..

jinak o finanční gramotnosti jsem četla článek, kde mají zajímavé tipy
např. občas dítěti "pujčit" když mu chybí několik korun,ale trvat na vrácení a naopak si od něj třeba někdy "půjčit" a stanovit,kdy mu to vrátíte..a i ho naučit,aby si o vrácení sám řekl (ve smylsu,aby si na to myslel sám..)
kapesné dávat ve stanovenou dobu (např. neděle večer) a domluvenou částku, kterou mu nebudete ani za trest snižovat..
u malých dětí se má kapesné dávat jednou týdně, u velkých pak i měsíčně..já jako dítě kapesné nedostávala nikdy (jen na nutné výdaje,ale nic, co bych si mohla ušetřit, utratit atd) a bohužel jsem se až jako dospělá teprve učila s penězmi hospodařit.. a naši taky hospodařit neuměli, takže jsem to ani neměla kde okoukat.. Takže jsem několik prvních výplat v práci rozfofrovala ani nevím jak...

vendulka
autor
3. led 2013

@bledulka, pěkně napsané a tak nějak bych si to i já přestavovala, hlavně pak u toho školáka 🙂
a nevíš kde nějaké ty odborné články najít na netu?

mamkamarketa
3. led 2013

Tak syn si ke 4tym narozeninam desne pral penezenku. Dostal ji. Dostal i nejake penize od znamych, rodiny. Celkem chape cisla, takze sme mu v obchode rekli kolik korunek ma a co si za ne muze koupit.
To pochopil.
. Ale priznam se, ze si nedovedu predstavit, ze svemu 4letemu diteti platim, za to, ze si uklidil hracky nebo mi s necim pomohl. Tyhle veci mi prijdou normalni a nevidim duvod proc mu za to platit.

Obcas mu babicka nebo nekdo z nasich znamych mu da par kacek. Ale on si to zatim setri 🙂

Pokud bych mu davala kapesne, tak treba 50,- tydne s tim, ze je na diteti jak si s penezi nalozi.

lamarika
3. led 2013

"Kapesné" dáváme už shruba rok. Spíš to jsou drobné co nám zbyly z nákupu. Měsíčně to je asi 60-100 kč. Alespoň se děti naučí hodnotu peněz a lépe chápou, že opravdu nemůžeme vykoupit celé hračkářství nebo všechny sladkosti. Když si chtějí něco koupit, vyberou si jednu věc a sami si ji zaplatí svými penězi. Mají radost, že můžou napodobit nás dospělí a že si něco pořídili sami 😉

mataharyy
3. led 2013

No já bych osobně nedávala peníze (zvláště dětem) za úklid atp. protože to může mít později následek v tom, že dítě bez finančního ohodnocení nehne ani prstem... Což dle mého není zrovna ideální stav.

Souhlasím s @bledulka ohledně toho že děti jsou velmi chápavé a v mladém věku spoustu věcí pochopí spíše než za pár let, teď je tvárné, za pár let bude v "pubertě" a to pak bude tvárné jen kam se mu to bude hodit (je to i dost individuální, každé dítě je trochu jiné...).

Naše děti dostanou teď k narozeninám (budou jim dva a čtyři roky) pokladničky a každý týden dostanou 10 Kč s tím že si budou šetřit a utrácet dle svého uvážení a jasně jim bude vysvětleno, že když peníze rozhází, budou mít smůlu... U mladšího si nedělám iluze o účinku, ale zase on dost opakuje po starším, takže si myslím že to bude tak akorát pro oba... Zázraky nečekám, ale povede je to k určité zodpovědnosti a když si měsíčně rozhází 40 Kč, tak mě to nezrujnuje a oni se něco přiučí a do budoucna budou vědět že je nutné moudře volit za co utratí atp. 😉

kitinka76
3. led 2013

@vendulka já kapesné svým dětem nedávám. Maximálně když jedou na výlet nebo tábor. Živím je, šatím je, platím jim telefony... Dostávají peníze od babiček. Z těch si můžou koupit co chtějí. Pokud chtějí peníze navíc musí si je vydělat. Terez odnáší lahve od piva a od sirupu, Tina má od patnácti let brigády.

vendulka
autor
3. led 2013

@kitinka76 to máš pravdu a takto se to dá praktikovat jen u velkých školních či bubertálních děti 🙂

marton
3. led 2013

Ahojky,můj názor je takový,že na pravidelné kapesné je předškolní dítě malé.Vysvětlit hodnota peněz se dá i jinak.Na houpačky v obchodních centrech dítě chodit nemusí,a na poutě a tomu podobné věci se chodí pro radost dětí a ne aby si to platily samy.My jsme začali dávat peníze klukům tak ve třetí třídě.Pravidelně jako kapesné snad až na druhém stupni.Jinak souhlasím s majkou1976 🙂 .

vendulka
autor
3. led 2013

@lamarika tak nějak jsem to chtěla, ne stokorunové částky,ale pro zatím malé a časem navyšovat jak budou chodit do školy

vendulka
autor
3. led 2013

@mataharyy 🙂 tak nějak

mataharyy
3. led 2013

U nás taky ve starším věku bylo dáno že pokud jsme chtěli něco nad standard toho co jsme potřebovali, tak jsme si určitou část museli našetřit 🙂 A s tím že si dítě opatří peníze prací, jak píše @kitinka76 souhlasím, ale tam to jde skutečně až od určitého věku a to dítě musí mít možnosti kde k penězům přijít, například my jsme uklízeli dílnu, nebo jsme drhli auto a tak... Ne přímo domácí práce a ne věci co jsou běžné, později jsme pomáhali rovnat účtenky do daní a jiné veselosti 😀

vendulka
autor
3. led 2013

já jsem třeba jako školák ,ale pozdější myslím tak v 5 či 6 třídě dostávala peníze za známky, bo jsem se špatně učila a tak mě asi takto chtěli naši motivovat k lepším výsledkům 😀
s tím, že jak mi bylo 15 musela jsem chodit na brigády a dosti značné částky dávat našim na domácnost, což mi nepřijde nejlepší proto hledám nějaký dobrý způsob pro děti jak je naučit hodnotu peněz s tím, že těmi penězi budou "manipulovat"

marton
3. led 2013

@vendulka začít stokorunami se fakt nedá.Kolik by pak dostávali v pubertě? 🙂
@mataharyy když je možnost brigády,tak je to super 😉 Vydělané peníze se utrácejí jinak než ty od rodičů 🙂 .

mataharyy
3. led 2013

@vendulka Já musela doma platit až ve chvíli kdy jsem nestudovala... Tím mě chtěli donutit abych zůstala ve škole... No takže jsem od 16. platila část provozních nákladů, no když jsem chodila do práce, nebylo se čemu divit 🙂

mataharyy
3. led 2013

@marton ano u těch vydřených sakra dumáš za co jsi ochotná je utratit, nebývají to cigarety a tak 😎

kitinka76
3. led 2013

@vendulka vidíš, to je další způsob jak přijít k penězům 😉 od první třídy jin děda platí za jedničku na vysvědčení. Terez už je v balíku, páč je šprtka 😉

berenika39
3. led 2013

ahoj, já mám 4,5 letého a zatím to ještě neřeším. souhlasím, že se dá začít s tím učit ho hodnotu peněz - že s ttáou musíme pracovat, za to dostáváme plat a za ty peníze musíme kupovat všechno, co potřebujeme, a když nám zbude, i to, co chceme. určitě je fajn komentovat všechno, co s penězi dělám, aby prstě přiměřeně věku pochopil, kde se peníze berou a jak to s nima je. Petr zatím žádné svoje peníze nemá a nedostává. Tak nějak si myslím, že kolem pátého roku mu dáme kasičku, do ní nějaký základ bude si tam moct přidávat, pokud mu někdo koruny dá, at už my nebo babičky a spol.
Zásadně mu ale nebudu dávat peníze za něco, co udělá, za ten zmiňovaný úklid, za to, že bude hodné, za to, že nebude, tak peníze nebudou. to je opravdu strašný úlet, později to pak vede k tomu, že dítě se učí jen proto, aby za vysvědčení dostalo peníze (nebo hodnotné dary). To dělat nechci a nebudu. Dítě by mělo dělat všechno pro to, jaký to má smysl - učit se, aby něco věděl, uklízet, aby byl pořádek a...hodné, zlobivé - to u nás není. je jaký je 🙂.

A taky záleží asi na tom, jak je které dítě v uvozovkách chytré, některé to pochopí, jak to s penzi funguje dřív, některé později, oni si řeknou, co je zajímá, a přesně v té době to pochopí🙂))).

Staší syn měl kapesné asi od školy, od první třídy, a hodně brzo jsem mu udělala jeho účet - s omezenými možnostmi, s kartou, a na střední škole běžně a bez jakýchkoliv kopanců platil příkazem, kartou v obchodě, v 18ti si vzal půjčku, aby si mohl z části platit soukromou školu, splácel, prostě byl finančně gramotný🙂))). Od doby, kdy pracoval, by´t příležitostně, a bydlel doma, dával přiměřeně na náklady. MAlému ten účet taky udělám, ale na to je ještě kopec času.

kitinka76
3. led 2013

@berenika39 holky mají u Komerčky dětský účet, v patnácti ho starší změnili na studentský s platební kartou, možností kontokorentu..... myslím že kreditka je její nej kámoška 😀 😀 😀

berenika39
3. led 2013

@kitinka76 jj, MIchal byl strašně důležitej, to si pamatuju, a strašně si dával pozor, aby něco nezkonil🙂. myslím, že mu to moc prospělo🙂.

marton
3. led 2013

@mataharyy Jasně,to vidím doma 😀 .Jinak s tebou musím souhlasit u toho studia.Máme to tak nastavené s nejstarším synem.Dokud bude studovat má kapesné.Pak srandy končí 😉 .Nebereme to ani jako bič nad školou,ale aby věděl,že to není zadarmo.

marton
3. led 2013

@berenika39 jo tak když to takto funguje,tak to je ukázkové 🙂 .

berenika39
3. led 2013

@marton no já si myslím, že ne ani tak ten fakt, jestli dítě dostává kapesné a kolik a kdy není tak důležitý jako to, jak rodiče sami s penězi nakládají. děti se výhradně učí nápodobou, z toho, co vidí doma. rozhazovat a nezodpovědně nakládat s penězi bude dítě, které to vidí u rodičů. věřím tomu, že když se s dítětem o všem mluví, nechá se nakouknout do rodinného hospodaření, nebo se mu nabídne něco z "ekonomiky", aby to pochopilo, tak potom bude přirozeně i to dítě se chovat rozumně a ne jak utržené ze řetězu. každý extrem je špatně, dítě peníze má mít, ale má mít i možnost se dozvědět, kde se berou, kolik co stojí a tak.
Já bych moc chtěla, abych prcka naučila peníze dávat za prožitky, akce, tak jako to děláme my, ne za věci. je mi jasný, že jeho největší sen je v pěti letech nějaký prevít skládací robot auto nebo co 😀 , ale postupně aby věděl, že je lepší si ty peníze šetřit na permanentku na lyže, než na mekáče. No, bude to fuška🙂.

andulka86
3. led 2013

většina těch finančních poradců a ekonomů to doporučují, že se tím děti učí být zodpovědné za své finance, ale kolik ? Dávala bych jí 20ku týdně, symbolicky

renkol
3. led 2013

Děti dostaly na Vánoce kasičky a tam jim dáváme, když poslouchají tak 10 korun týdně + 50 korun k narozeninám, svátku, ke dni dětí. 😀

marton
3. led 2013

@berenika39 To je Bereniko určitě pravda,ale jak sama píšeš je to fuška to ty dětičky naučit.Náš nejstarší by utratil jakékoliv množství peněz a mladší má rok svůj účet na který mu posíláme kapesné a on si s tím hospodaří sám.Prckům zatí stačí občas entilky 🙂 .