Od kdy dáváte dítěti kapesné a kolik?

vendulka
3. led 2013

Ahojte,
chtěla jsem se zeptat, kdy jste začaly dávat svému dítěti (svým dětem) kapesné a kolik to bylo?Dávaly jste kapesné každý týden a nebo jednou za měsíc?
Dcera bude mít v březnu 4 roky a napadlo mě, že by mohla dostávat kapesné třeba na kolotoče a nebo tak,když si bude někde chtít něco koupit (lízátko,malou hračku).Docela dost peněz dáváme za ty hrací houpačky a kolotoče v nákupních centrech, tak že si to mohla platit třeba z toho....
Jaký kdo na to máte názor?
Díky 🙂

evaviki
3. led 2013

Kapesne nedavam, ma 4roky, zda sa mi este maly 🙂 ale je pravda, ze ked mal provlem s oblikanim. ( nechtel, ani sa nesnazil), tak som ho odmenovala korunami a dvojkorunami za obliekanie.. Ak zvladol vsetko aj z ponozkami, dostal cca 7 Kc.. Postupne sme z toho upustili, oblieka sa sam nadalej.. Ale nasetril si a pak si koupil auticko.. Ale malo to aj svoje nevyhody, stale chcel kupovat hry na tablet a ked sme vraveli, ze nie, ze to stoji peniazky, tak nam ich nosil, ze on ma, ze to zaplati zo sveho 😀

mataharyy
3. led 2013

@berenika39
@marton Ono je to opravdu dost individuální, já vždy šetřila, odkládala si každou korunu jak blbec, vydělávala jsem si a když jsem si za své něco koupila, byla jsem šťastná, brácha ten zase když měl peníze tak je rychle utratil no a další brácha, ten nechtěl ani pracovat, ale peněz chtěl hromadu, oblékat se chtěl jen do značkového atp. A všichni jsme měli stejný vzor, stejnou výchovu... Já přestala šetřit, když mi brácha začal brát peníze, naštvala jsem se a když jsem měla peníze tak jsem je utratila 😝 No a krátce po šestnáctých narozeninách jsem se odstěhovala z domu a pak nastali jiné starosti, z práce do práce, zaplatit nájem, služby, mít na jídlo, na cestu a když náhodou něco zbylo, tak si to buď užít, nebo myslet na to co by mohlo přijít... Stejně jako když jsme byli děti, já se to naučila velmi rychle, jeden brácha byl dlouho ve škole a dospěl do toho a druhý brácha se to dodnes nenaučil, chce si jen užívat, mít hromadu peněz, ale nic pro to nedělat... Takže opravdu je nutné vystihnout ten okamžik a formu jakou to dítěti podáme a nutně neznamená že pokud máme pět dětí, tak že to bude to samé 😉

marton
3. led 2013

@mataharyy trochu mi běhá mráz po zádech.Z toho co píšeš je vidět,že jsi to neměla moc jednoduchý.

berenika39
3. led 2013

@mataharyy 😉 , já vím, ono se naštěstí nic nedá nalinkovat, člověk nikdy neví🙂)), tak jsem jen psala, co by se proto dalo dělat, bez záruky úspěchu 😀 . vy jste tedy zářný příklad toho, že jablka padají různě daleko od stromů🙂).

asi sis prošla ledasčím, ted na to myslím, mm má dva sourozence, a každé ze tří dětí je v tomhle ohledu úplně jiné...ha, budu muset svoje záměry přehodnotit🙂)). ne, jen vtip, vím, co dělat nebudu, ostatní se uvidí🙂

verciiik
3. led 2013

@berenika39
@mataharyy my jsme se sestrou byly taky dvě naprosto jiná těsta - já utratila uplně všechno hned a sestra šetřila jak blázen 😀 nikdy jsem nechápala, jak to vydrží neutratit :D

mataharyy
4. led 2013

@marton Proč? To nebylo myšleno jako stížnost na život, jen jsem poukazovala na to že ne vždy je to tak jak si člověk plánuje a i když stejná výchova, nemusí to vždy znamenat stejný konečný efekt 😉
@berenika39 Jo já taky vím co nebudu dělat a doufám že mi to bude něco platné, u vlastních dětí 😀 😀 A je to fakt každý tvor je individualita, takže když se nad tím zamyslíš, tak zjistíš že jen málo který sourozenci jsou stejný, ne na první pohled, ale v podstatných detailech 😎
@verciiik No já vždy šetřila, měla jsem nějaký cíl na co a pak najednou koukám a prachy v háji a trezůrek rozstříhaný nůžkama na železo 😀 V tu chvíli jsem se naštvala a všechny prachy co jsem od té doby dostala jsem utratila, za knížky, za blbosti, za oblečení 😀 Jen tdeď by mi ta spořivost bodla a nějak se k ní nééé a nééé dopracovat 😀 😀 😀

berenika39
4. led 2013

@mataharyy začínáš mi bořit moje mýty 😀 😀 😀

mataharyy
4. led 2013

@berenika39 jo, tak na to jsem expert 😀 😀 Horší je že dumám kam to potáhnou moje děti... 😅 😀 😀

mishah
4. led 2013

Ahoj, dáváme od 5 let, a to 5Kč kažý pátek🙂 malej si šetří do prasátka, fakt si ráda koupí ze "svých" peněz a když dostane občas nějakou "korunu" od babiček,taky jde do prasete🙂
http://www.moje-trida.cz/kapesne.html

marton
4. led 2013

@mataharyy řeknu ti,že po téhle diskuzi taky přemýšlím co je a není dobře 😉 .

mataharyy
4. led 2013

@marton Já myslím že ono rozum stačí, dost věcí člověk dělá tak nějak sám od sebe a většinou jsou to věci dobré 😉 Jen se nesmíš nechat strhnout davem šílených nápadů (a že tu na MK, se jich dá najít taky požehnaně 😀 ) a bude dobře 🙂 Koukni kolik generací lidí je normálních a lidi na to vysokou nestudovali 😀

marton
4. led 2013

@mataharyy 😀 .Tak ještě že nejsem velká čtenářka diskuzí.Ale někdy je to fajn si srovnat "myšlenky".Jenže jak píšeš,člověk pak jedná tak jak to sám nejlépe cítí.

mataharyy
4. led 2013

@marton Já se do některých diskusí chodím fakt jen pobavit, protože někdy mi přijdou tak trefené... 😅 a věci které se v nich řeší mě nikdy nenapadli, prostě jsem je dělala tak nějak přirozeně... Ale tak co je pro mě normální, jiný nechápe a naopak, že... Tudíž nesoudím, raději 😎

jennyska
10. led 2014

Ahoj @slundo @renkol @andulka86 @kitinka76 @lamarika @bledulka @majka1976 @buldok @ined77 @mataharyy @marton @mishah @berenika39 @verciiik @evaviki @vendulka a ostatní maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s kapesným pro děti do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/kapesne/ pomůžete ostatním maminkám v jejich úváhách a přemýšlení nad vhodnou dobou zavedení kapesného, jeho výši atp. Tady na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

bulharovska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz