Odmítá školku. Už nevím, co s ním

terezt
13. říj 2011

Tak jsme se dopracovali az k naprostemu odmitani skolky. Chodime tam od poloviny zari, takze uz to bude tak mesic a pul, pricemz vetsinou patky zustaval doma (nemoce - pokaslaval, ockovani, vyrazka, porad neco). Od zacatku mel s odloucenim problem a brecel, kdyz uz jsme skolku videli. Uz se mi zdalo, ze se mu tam zacina libit. Sice na me obcas zkousel, ze nepujde, ze zase kasle apod...ale kdyz jsem pro nej prisla, nebyl ubreceny. Ted po dvou dnech doma (minuly ct a pa) se situace vyhrotila. Tenhle tyden mi kazde rano breci, ze do skolky nechce, ze tam chce maminku, ze chce byt se mnou, ze ve skolce nechce chodit ven apod. A nejen rano. Uz jen prijdu pro nej a chvili je v poradku, pak ho napadne a co zitra - to mu reknu, ze jdeme opet do skolky, tak spusti to svoje A proc? Neposloucha moje argumenty, proste se zasekne a vyje, breci. Opravdu uz nevim, co s nim. ☹

leopolda
13. říj 2011

Nezbývá,než vydržet.Syn tam probrečel několik měsíců,občas to bylo lepší,pak znovu a pořád dokola.
Když mu byli 4roky,to už se těšil,vše OK,v listopadu,když měl jeho mladší brácha 1rok,tak začal,že nechce aasi dva měsíce jsme chodili s brekem.Tak jsme zavedli na střídačku chodit po obědě,aby se měl na co těšit,ale to je taky bič.Myslím,že na to žádná rada moc není.

terezt
autor
13. říj 2011

@leopolda My mame skolku pomerne daleko, nestiham ho vyzvedavat po obede. Navic on by bez spani nevydrzel (doted mi vzdycky po obede spal) a hlavne, nevim, jestli by to bylo lepsi.... Obavam se, ze by pak na me chtel chodit denne po o... ☹ Ale dekuju za reakci, aspon mam nadeji, ze se situace nekdy zlepsi (za rok...? 😖 )

leopolda
13. říj 2011

Já ,už jsem nevěděla co mám dělat,ale do škoky po obědě mi pro něj chodili rodiče,jelikož ml.syn spí.
Do té jejich dušičky člověk nevidí,ale je to teda hrůza.

terezt
autor
13. říj 2011

Ja nikoho takoveho nemam, kdo by pro nej chodil. Mala samo taky spi. Zrovna ji jdu vzbudit, abychom vybehli a po druhe tam byli... nevim, jestli to vubec nemam vzdat s tou skolkou... ale ucitelky rikaji, ze to bude dobry, ale ja nevim. Breci i doma, jen si na skolku vzpomene - takze vlastne porad...

berenika39
13. říj 2011

@terezt a proč není s vámi doma, když je to takhle náročné? kdyby byl ve školce rád, tak si myslím, že to je pro něj dobře, být mezi dětmi, ale když tam nechce? nemůžeš to odložit?

mamkamarketa
13. říj 2011

@terezt souhlas s @berenika39 pokud mas moznost s nim byt doma,tak bych ho tam za kazdou cenu ''necpala'' vidim,ze ses na RD,za kazdou cenu ho vystavovat stresu z odlouceni mi neprijde vhodne ☹
preci jen to je male dite a ty mas tu vyhodu,ze mu muzes vyhovet a mit ho doma.

rioko
13. říj 2011

@terezt souhlasím, sama jsem učitelka ve školce -momentálně na MD a pokud máš možnost nechej si ho doma, za rok bude už zralejší a zvládne to líp, takhle je to stres pro něho i pro Tebe. Shodla jsem se ze všema kolegyněma ze školky, že děti jsou pro odloučení od maminky opravdu zralé až ve 4 letech - ale asmozřejmě i 3 letí to zvládají dobře, ale maminku potřebují víc

istokovam
13. říj 2011

My máme ten samý problém akorát když si tam týden chodil na 4 hod denně tak si pomalu zvykal a pak onemocněl je doma a o školce se nesmíme zmínit, brečí, vsteká se a zvrací že se mu tam nechce a a nelíbí , doufám že si brzy zvykne :-/ .
Je mě ho líto, ale musí se naučit být v kontaktu s dětmi tak na 4 hod denně není moc a na zvyknutí akorát si myslím.

brisalek
13. říj 2011

ja bych ho doma nenechavala. Za rok to bude podobne a bude vedet , ze si to vybrecel a slo to a vyjste povolili, tak to bude chtit zase. Ja bych naopak zkusila poprosit ucitelku a domluvit se na necem co by ho ve skolce zaujalo. Vim, ze toho ve statnich maji ucitelky hodne, ale treba by byla pro. Aby si tam bral nejakeho sveho medvidka a tomu tam vsechno ukazoval, nebo nejakou cinost co ma moc rad a vis ze ho vzdy zaujme, aby s nim zkusili delat...
Samozrejme i to, ze bych ho treba pul roku nechavala jen do obeda pokud to jen trosku jde zaridit.
Nakonec bych se podivala po nejake mamince nektereho ditka ze tridy, jestli by s nima neslo "kamaradit"🙂. Kdyby treba s nejakym klukem byl i mimo skolku, zvykl by si lepe a pak by se tam na sebe tesili....
Dcera zacala chodit ted na konci zari na 3 dopo v tydnu. Je to soukroma a maji dlouhou zvykaci dobu, ale uz je to dobre a to byla vzdy opravdu hodne extremni mamanek
Drzim moc palce.

mamkamarketa
13. říj 2011

@brisalek to si nemyslim, se 4letym bude jina domluva. jsou deti,ktere proste na to odlouceni nejsou zrale ve 3 letech.
zvlast pokud je mamka doma na RD prijde mi zbytecne stresovat kluka a davat ho do skolky nasilim. ☹
zvlast pokud dite place pri kazde zmince o skolce,tak bych to nelalama pres koleno....

myscha
13. říj 2011

Nechat doma, za rok to může být úplně jiné dítě. Už jsem to tu psala, syn chodí až letos od 4 let a v pohodě, ve třech letech by do školky nechtěl ani omylem, on v té době děti vůbec nemusel. Teď už je sám vyhledává a hraje si s nima, navíc odloučení už zvládá bez problémů. On i teď chodí jen na dopoledne a 3-4 dny v týdnu, ten pozvolný start se zdá být pro něj dobrý a i pro mě, víckrát se mi vstávat nechce 🙂
Sama bych dala do školky tříleté dítě (pokud jsem doma s mladším) jen v případě, že se mu tam opravdu líbí a chce tam chodit, viděla bych na něm, že mu kolektiv chybí a doma se nudí a navíc by chodilo jen na dopoledne.

A pokud jen na dopoledne nemůžeš, tak tím spíš bych ho nechala doma, celý den a celý týden je v takovém případě pro něj asi příliš. Nevidím moc pozitivní přínos školky, pokud tam dítě brečí a nechce tam být . Když to jinak nejde, tak se nedá nic dělat, ale pokud jsi doma....

Tohle je už dost dlouhá doba na to aby si zvykl, pokud brečí už jen při zmínce o školce, tak bych se nad ním slitovala, to nebude jen rozmar. Navíc to, že některé děti brečet po nějaké době přestanou neznamená, že tam netrpí, jen rezignujou. Jsou děti introverti, co školku nemusí a pak je obzvlášť lepší, když jdou až ve starším věku. A jsou i děti, co do školky nechodily nikdy a taky žijou 🙂 Taky jsme zjistila, že školka není nezbytná nutnost, do které se musí ve 3 letech nastoupit, jinak se zboří svět 🙂

A nemyslím si, že za rok to bude stejné, že si něco vybrečel už si dávno nemusí pamatovat a čtyřleťáci už jsou úplně jiná sorta, už ty argumenty slyší. Neřešila bych co může být za rok, ale co je teď.

mamkamarketa
13. říj 2011

@myscha souhlasim 🙂 dneska je to tak,ze kdyz dite nejde ve 3letech do skolky je to nestesti (ted nemluvim o pracujicich matkach) synovi platime soukromou skolku od 2 let. a neni to proto,ze musi,protoze chce. desne se tam tesi a domu jdeme s placem a revem 🙄 kolikrat mi musi pan ucitel pomoc ho ''odnest'' do satny,pac domu nechce,si pripadam jak tyranka 😅 🙄 🙄
takze pokud fakt place a nechce tam chodit,nestresovala bych ho.

takyja
13. říj 2011

@terezt @leopolda Holky, a vy si to nepamatujete - ty pocity ze školky a jeslí? Já teda jo a nic příjemného, taky se mi tam nelíbilo, nechodila jsem tam ráda, neměla jsem ráda ty "cizí" děti, atd. a pamatuji si ty pocity "ztracenosti", osamění a ztráty bezpečí. Fuj. Jestli se malé nebude chtít, tak nebude muset, protože tohle si pamatuji (a nepřestalo to ani na základce - cca do 3./4. třídy). K tomu ještě dodám, že samozřejmě záleží na tom, zda je existenčně možné, aby si to rodina dovolila...

mamkamarketa
13. říj 2011

@takyja ja teda chodila do skolky desne rada 😵

takyja
13. říj 2011

@mamkamarketa No jo - jasně, každý jsme jiný, já spíš chtěla mamince @terezt ukázat, co se v něm asi tak odehrává, pač si to pamatuju a umím to (narozdíl od tehdy) slovně popsat.

leopolda
13. říj 2011

@takyja já jsem to cítila stejně,já dodnes nemám ráda nové kolektivy,které neznám,můj muž je na tom stejně.ale vím ,že Dominik je jiný,chce být nejlepší,nejrychlejší....

hannap
13. říj 2011

Dobrý večer, ono těžko radit, protože každé dítě je individualita a to co platí na jednoho neplatí na druhého. Syn měl také adaptační potíže ve školce. Syn má 3 roky a začal chodit v září do školky na dopoledne na 4hod. Syn je takový celkem mamánek, hodně konzervativní a nemá rád změny, všechno musí mít řád, rovněž je vybíravý v jídle a skoro nic nesní☹ Už nějakou dobu před nástupem jsme se o školce bavili a zkoušeli ho na nástup do školky připravit, sám se těšil, říkal že tam půjde rád atp. První dny jsme si zvykali a celkem to šlo, trochu plakal, když si ve školce vzpoměl, že tam nejsem. Další týden už byl špatný pořád dokola se ptal, kdy půjde do školky a že se mu tam nechce a proč tam musí a plakal, že se mu tam nelíbí, zvláště pokud byl unavený, tak to bylo horší ☹ Neustále jsme opakovali, že tam prostě musí, že už je větší kluk, že už má taky nějaké povinnosti a taky ho neustále ujišťovali, že určite po obědě pro něho přijdeme. Jinak malým úplatkem při vyzvednutí bylo lízátko🙂 Postupně se situace uklidnila a našel si kamarády a do školky se už i někdy těší, ale stejně se ráno vždycky ptá proč musí do školky a když je unavený tak fňuká 😒 Ze začátku jsem byla špatná z toho, jak je nešťastný a celou školku propláče (neplakal jenom když příšel, ale i v průběhu školky), pročetla jsem tunu diskuzí a poraden, pokaždé radí něco jiného, tak jsem se zařekla, že se nebudu trápit a nechám tomu volný průběh. Taky jsme začali chodit na písek, kde také chodily děti ze školky, ale jestli to pomohlo nevím, asi ano. Jinak školka synovi prospěla, je více průbojnější, taky začal více poslouchat a má i jiný pohled na svět, který mu já dát nemůžu.
Pokud Váš syn pláče, tak jen Vy ho znáte nejlépe a víte, co je pro něj dobré a určitě se správně rozhodnete. Znám maminky, které říkaly, že si děti zvykaly i půl roku, taky znám maminky, které dětem školku odložily a pak to bylo ještě horší, to také tvrdí paní psycholožka v poradně na Rodine.cz. Dle mého názoru si myslím, že je školka pro děti důležitá, alespoň pro předškoláky, přece do školy taky bude muset chodit. Držím Vám palce ať si syn brzy zvykne a je ve školce spokojený 🙂

terezt
autor
14. říj 2011

Dekuju za nazory. Zvlast tvuj nazor, hannap, me potesil. Ono se to lehko rekne, vzit ho ze skolky.... Muj syn je dost zive dite, urcite ne introvert. Asi tedy nebyl zraly na to odlouceni, ale z niceho jsem to nepozorovala. Myslela jsem, ze bude normalne pobrekavat a casem ho to prejde, ale ne, ze se uplne sekne. Ja se prave obavam toho, ze si bude pamatovat, ze si to vybrecel, vyvztekal. A vim, ze to za rok nebude lepsi, on si snad pamatuje uplne vsechno. (Proto se mi zda, ze uz neni cesta zpatky.) On mluvi naprosto perfektne, v mnoha vecech je dost napred, jak jsem rikala, je pomerne dost akcni, tak jsem si myslela, ze skolka mu pomuze ucit se nove veci, a hlavne byt ve skupine beze me. Zjevne jsem udelala chybu, kdyz jsem ho do skolky dala. Zkusim teda se domluvit s ucitelkama (ale ty se zdaji byt zlate) a zachytit nejakou maminku, jestli by se mnou nechtela nekdy nekam zajit... diky za tipy...

hannap
14. říj 2011

@terezt Netrapte se určitě jste neudělala chybu, když jste dala syna do školky, nemohla jste přece vědět, jak syn nástup do školky zvládne😉 Berte to jako další zkušenost a poznání sebe a syna. Jinak se ještě zkuste zeptat na názor paní učitelek, které mají syna ve třídě, zda ony si myslí, že to zvládá nebo někdy zvládne či nikoli, jsou to přece odborné (alespoň pevně doufám) pracovníce. Mějte se krásně a držím palečky, ať už to dopadne jakkoli 😉

mamkamarketa
14. říj 2011

@terezt tak pamatovat si to asi bude,ale bude strasi,rozumejsi a pochopi,ze ve skolce jsou kamaradi...
ted se te nechci dotknout nebo urazit,ale v soucasne dobe, tvuj syn chodi do skolky,protoze je to prinosnejsi pro tebe (nemusis doma vymyslet program, ty se muzes venovat male) coz ja naprosto chapu,ale zase mysli na syna,pokud je ve skolce nestastny,place pri zmince o skolce,je to podle me signal,ze opravdu neni zraly byt odlouceny od tebe.
me to prijde zbytecne,pokud mas ten ''luxus'' ze mu muzes vyhovet a byt s nim doma,udelala bych to.
treba za rok ho vezmou do skolky bliz k domovu a vsechno bude jednodussi 😉

terezt
autor
14. říj 2011

@hannap Ucitelky prave rikaji, ze to bude dobry, ze breci jen chvilku. A ze se zapojuje do her, zpivani apod. Nechce chodit ven - ja jsem si myslela, ze proto, ze se nechce strojit, ale ucitelka mi rikala, ze to muze byt proto, ze to tam nezna (to me vubec nenapadlo)... Ze pry mam vydrzet. Mne to pripada, ze to zkousi jen na me, nebo ja nevim..... ☹ ☹ ☹ Je jasne, ze si tam pripada sam a nechce si tam najit kamarada... Dokonce ani nechce si tam nosit svoje hracky, plysaky... nevim proc...

terezt
autor
14. říj 2011

@mamkamarketa Chapu, co myslis. Casto si rikam, ze pro me by to bylo i jednodussi, kdyby se mnou byl doma. My prave meli program dost bohaty, ale vsude chodil se mnou a mala se vezla (musela se prizpusobit). Ted jsou vsechny deti jeho veku ve skolce, tak jsem si prave myslela, ze se bude nudit s tema prckama, co nam zbyli...

llllucka
14. říj 2011

@terezt:souhlasím s hannap,vy znáte svoje dítě nejlíp,je to jen na vás.Já osobně bych si nechala poradit od učitelky.Ony jsou tam s dětma celý den a ví,jak se chovají bez maminek.Kamarádčin syn vyváděl při chození do školky,pořád si vymýšlel,že ho něco bolí,ale přitom byl ve školce spokojenej.Učitelky říkaly,že si normálně hraje,vůbec nebrečí,... prostě to na maminku zkoušel.A to začal ve 4 letech,takže nikde není psáno,že to za rok bude lepší.
Vy jste předtím nechodili nikam,kde by měl kontakt s jinýma dětma?

mamkamarketa
14. říj 2011

@terezt a neublizuje mu nekdo? preci jen je jeden z nejmladsich...

terezt
autor
14. říj 2011

@llllucka No, my jsme chodili prave na hodne krouzku, do hernicky a tak, takze mezi detma byl opravdu odmalicka. A on byl prave vetsinou ten "agresivnejsi", hracky si sebrat nenechal, musela jsem ho krotit. Vubec nechapu, jak takhle otocil....

majatob
14. říj 2011

@terezt ahoj, ja bych ho netrapila a skolku pro letosek odpiskala... vsak co na tom, ze by sel az za rok, dva... a to by pak sel zaroven se sestrickou a bylo by to jednodussi pro oba (pokud by meli moznost byt spolu ve tride).. ja vim, ze to neni jednoduchy venovat se obema detem a snazit se je nejak rozvijet, ale jde to, akorat pro tebe by to bylo slozitejsi na pripravu a organizaci 🙂 a mezitim by jste se mohli v klidu skamaradit s nekym ze skolky aby nesel v zari zase do uplnyho neznama a mel se na co tesit 🙂

terezt
autor
14. říj 2011

@majatob Ja nevim, jak u vas, ale tady je opravdu tezky se do skolky dostat. Pokud nebudeme chodit, je jasne, ze pristi rok nas zase nevezmou. To me je pak vezmou oba dva najednou az pujdu do prace a obavam se, ze se z toho zblaznim - rvouci deti ve skolce a zaroven nastup do prace. Nikde neni psano, ze nebudou jancit oba dva. A do tridy spolu rozhodne chodit nebudou. I to skamaradenim s nekym zvenku nevyslo. 3 deti nas vzali do skolky na druhem konci mesta a kazde je v jine tride...

terezt
autor
14. říj 2011

Asi opravdu bude nejlepsi poslouchat ucitelky... takze chvili vydrzet... Znate nekoho, kdo dite ze skolky vzal? Jak to bylo dalsi roky???

mamkamarketa
14. říj 2011

@terezt zase tak slozity to nebude,kdyz ti vzali 3letaka mamky co je na RD,ne? 😉
u nas to je peklo. maji spoustu podminek a vim,ze syna mi vezmou az v predskolnim veku.
tak nejaky krouzky,hernicky,zvat si obcas kamarady domu...

majatob
14. říj 2011

@terezt tak to uz asi nic jinyho neporadim 😀 no u nas..statni skolky netusim, ale asi budou plny, nas nejstarsi chodi jednou tydne do soukrome skolicky (sam projevil zajem o skolku, jinak by byl letos jeste doma), od brezna chci prihlasit aj prostredni, ale jen pokud to bude zvladat, prece jen bude jeste malinka. 🙂