Odmítá školku. Už nevím, co s ním

terezt
13. říj 2011

Tak jsme se dopracovali az k naprostemu odmitani skolky. Chodime tam od poloviny zari, takze uz to bude tak mesic a pul, pricemz vetsinou patky zustaval doma (nemoce - pokaslaval, ockovani, vyrazka, porad neco). Od zacatku mel s odloucenim problem a brecel, kdyz uz jsme skolku videli. Uz se mi zdalo, ze se mu tam zacina libit. Sice na me obcas zkousel, ze nepujde, ze zase kasle apod...ale kdyz jsem pro nej prisla, nebyl ubreceny. Ted po dvou dnech doma (minuly ct a pa) se situace vyhrotila. Tenhle tyden mi kazde rano breci, ze do skolky nechce, ze tam chce maminku, ze chce byt se mnou, ze ve skolce nechce chodit ven apod. A nejen rano. Uz jen prijdu pro nej a chvili je v poradku, pak ho napadne a co zitra - to mu reknu, ze jdeme opet do skolky, tak spusti to svoje A proc? Neposloucha moje argumenty, proste se zasekne a vyje, breci. Opravdu uz nevim, co s nim. ☹

boban
10. lis 2011

@terezt u nás ve školce mají pro děti které nastupují poprvé do školky adaptační progam...to znamená že první dny jsme byli s dětmi ve školce třeba do půl 10,malý si hrál a kdyš mě potřeboval přišel zamnou,zvykal si na všechno co je nového v školce,samozřejmě že většinu si řídila paní učitelka...postupem času jsme intervaly posouvali až jsme došli ktomu,že jsem se třeba s malým domluvila(to bylo ale jen za podmínek že nebrečí a nevyžaduje mě až moc),že půjdu do obchodu,nakoupím a vrátím se pro něj,souhlasil,odešla jsem a asi za hodku pro něj přišla,pak se interval prodloužil až do oběda,kdyš byl připravený začal tam i spávat...syn tam byl velice spokojený,ani jednou ve školce nebrečel,spíše pláče že nechce jít domůů....přeji velkou trpělivost...zkuste se domluvit ve vaší školce jestli by to takhle nešlo udělat 😉

mamkamarketa
10. lis 2011

@prochi me zase nadzveda ze zidle argument, ze SI PROSTE MUSI ZVYKNOUT. pokud ma matka moznost a dite vylozene skolku nechce,place pri zmince o skolce souhlas s @kammka nelamat pres koleno. dite nechat doma a basta. 3lete dite pokud nechce mezi deti a moznost byt doma je,melo by byt doma. a ne ho nutit. za chvilku bude chodi do skoly, studovat chodit do prace..pokud je mu lepe ve 3 letech doma, nenutila bych ho

kammka
10. lis 2011

...ale jak jsem psala už vícekrát.. bohužel, většina dětí si zvyknout musí, neb hypotéku platit je třeba ☹

berenika39
10. lis 2011

@boban takhle si to představuju, ideální stav, upřímně vám to přeji, to by mělo být úpln běžné a pak by se nemusely řešit plačící děti, které paní učitelky odtrhávají od maminek ☹

boban
10. lis 2011

@berenika39 přesně tak,my jsme se adaptovali po cca 2 týdnech,ale byli tam děti kterým to třeba 2 měsíce trvalo 😉 ale dneska jsou tam už staršně spokojeníí.(jen chci podotknout že malý tam šel ve 3 letech,takže máme rok školky za sebou),ale i než tam nastoupil tak jsme se bavili o školce co tam bude dělat a tak a on se už děsně těšil..každý mě odrazoval,že ho to nadšení přejde..ale nepřešlo je tam moc spokojený a mezi učitelkama oblíbený 😵

brisalek
10. lis 2011

@boban to je skvele, ja jsem se ve vsech skolickach (jeslich) ptala, jestli bych tam mohla byt s ni. Ale vsude mi rekli, ze maji zkusenost, ze je to pak jeste horsi a ze deti to pak vyzaduji porad. Ale ja si myslim, ze jde spis o to, ze kdyz by to videli ostatni deti tak by tam maminy chteli taky a mit tam treba deset maminek je podle me take dost narocne. A odkud jste , ze to tam tak funguje. U nas ta adaptace znamenala, ze tam byla uz od zacatku sama, ale jen hodinu a tak tam mohla chodit treba mesic, kdyz uz plakala min a zacala vic zajimat tak byla na dve hodiny atd...

boban
10. lis 2011

@brisalek jsem z Kopřivnice,okres Nový Jičín...je to jediná školka ve městě kde tento adaptační program mají a je to vážně bezva 😉

jancule79
10. lis 2011

No jasně, pokud máma musí nastoupit do práce a není doma s druhým, tak naprosto chápu, že i když se dítku ve školce nelíbí, tak že je snaha to nějak překonat a že se to i občas trochu musí lámat přes koleno (teda pokud dítě není ve stavu, že je z toho opravdu totálně vystresované).
Ale opravdu nechápu, když se starší evidentně školku špatně snáší a máma je na MD s druhým, tudíž NEPRACUJE A JE DOMA, tak proč si tedy starší musí zvyknout? @mamkamarketa to napsala dobře - proto, že je to pro mámu pohodlější. Je to tak, přiznejme si to. A tvrzení, že se dítě bude stejně chovat ve 3 letech jako ve 4 letech, to mi přijde trochu diskutabilní. Jasně, každé dítě je originál. Ale pokud je dítě zdravé, tak se přece po psychické stránce vyvíjí. Nechce mi snad nikdo tvrdit, že zdravé 4 leté dítě se rok vůbec nevyvíjelo a zůstalo na úrovni 3 letého. 🙂

mamkamarketa
10. lis 2011

@jancule79 souhlas 🙂 pokud mama musi do prace a dite si na skolku nezvyka a ''trpi'' tam,tak pak v nekterych pripadej je mozne pracovat z domu. chapu,treba takova postovni dorucovatelka si praci domu tezko veme 😅
ale pokud dite do skolky nechce a muze byt doma nevidim absolutni duvod ho nutit? 😨 ze musi? NE NEMUSI! Musi do skoly,bude muset jednou pracovat,musi si cistit zuby atd atd. ale pokud dite skolku spatne snasi a muze byt doma,tka proc ne????????
souhlas s @jancule79 4lete dite uz je uplne o nicem jinem. jsou deti,co mluvi velice spatne ve 3 letech a proto maji problem se zapojit s vrstevniky, 4lete se chteji vice zapojovat...atd art proste jsou i socialne vyspelejsi 😉

brisalek
10. lis 2011

@jancule79 samozrejme, ze nezustalo na urovni 3 leteho, ale ono uz zna taky tu "pohodlnost" byt doma s maminkou je pro nej prijemnejsi. A tech deti, ktere sly do skolky ve 4 a rvaly vic jak 3 lete neni malo.

A ty starsi ve skolce mas? A proc ho tam davas? Jak moc se mu venujes? Kolik casu si s nim aktivne hrajes, ctes, kreslis a podobne??? Me by to opravdu zajimalo. Aby me nekdo nenarkl zase za nejaky utok jen me to proste zajima.
Ja supermatka nejsem a nestidim se priznat, ze bych si obcas chtela odpocinout. Zalezi take na tom jak je ktere dite schopne si hrat samo, jake je druhe mimi(sama dobre vim, ze existuji narocne deti= stale placici, nespici ve dne ani v noci), zalezi na tom jak pomaha manzel, jestli jsou babicky.... Vzdy me fascinuje jak kde nekdo bere pravo jineho odsuzovat.

berenika39
10. lis 2011

@brisalek můžeš prosím nechat být někde stranou ty supermatky, je to pro všechny nepříjemné, zní to jako urážka, někoho by se to mohlo dotknout. nic takového jako supermatka neexistuje, je v tom hodně ironie a jedovatosti. nevím o nikom, kdo by se do té role tady pasoval. děkuji.

to, co ty si bereš osobně jako odsuzování je normální diskuse - někdo má jiný názor než ty, nic víc. problém není na vysílači, ale na přijímači 😉

brisalek
10. lis 2011

@berenika39 promin, ale ja mam jiny nazor🙂, doufam ze na nej mam take pravo🙂, diiik

brisalek
10. lis 2011

@berenika39 a termin supermatka povazuji tady na konikovi jako "terminus technikus" ne jako urazku. 😉

berenika39
10. lis 2011

@brisalek to jistě, ale urážet netřeba🙂

jancule79
10. lis 2011

@brisalek K tvému dotazu. Starší do školky nechodí, tenhle rok jsem ho tam ani nehlásila. Jednak mu byli 3 roky teprve teď, takže i do školy pak půjde (tím že mu v září ještě nebude 6 let) v necelých 7 letech. Do školky půjde příští rok, bude tam 3 roky před školou, což je myslím dostatečný. 🙂 V kolektivu se normálně zapojí, s dětma je na hřišti, v kroužku atd., ale že by mi doma seděl a brečel - já chci za dětma, já chci za dětma, tak to ne. 🙂 Tím, že jsem stejně na RD s mladším, jsem tu školu letos ani nějak neřešila. Myslím, že se klukům doma věnuju dost (domácí práce a vaření většinou dělám když spí nebo večer), takže přes den můžeme řádit. 🙂 Samozřejmě, že si hrajou také sami, hlavně starší. Jinak prarodiče jsou pracující, manžel má taky dost časově náročnou práci, ale o víkendu pomáhá, to jo (pokud tedy není v zahraničí). Kluci jsou takoví aktivní čiperní rošťáci, mají mezi sebou jen 18 měsíců, takže je to někdy celkem hoňka (hlavně zezačátku to byl docela mazec). Ale to bych tady nerozebírala, to je trošku do jiné diskuse. 🙂 Ale byli takhle plánovaní, takže s tím člověk počítal, tak mě to ani nepřekvapilo. 🙂))
Samozřejmě, že jsem ráda, když o víkendu se třeba sejdu sama s kamarádkou a v klidu si pokecáme. Ale to asi každá máma si občas ráda od dětí "odpočine". 🙂) Tak snad moje odpověď takhle stačí. 🙂

dagina
10. lis 2011

@boban včera s tím manža také přišel (vodí malou, tak ví jak na tom je) že by bylo docela vhodné, kdyby tam s ní mohl chvíli být, vpravit jí do chodu, seznámit s hračkami, s dětmi, učitelka s tímto asi moc nenadělá a hlavně tam má více dětí..... . TAkže jak vidím, by to mohlo fungovat, ale u nás tohle nedovolí.. .

Jestli jsem to z této diskuse pochopila dobře.. pokud cca 3leté dítě si nezvykne ani po třech měsících, je něco špatně a mělo by zůstat doma?! Spíš asi se dohodnout s učitelkou.....

sarihy
10. lis 2011

Ahoj, už nějako dobu čtu tuhle diskuzi a napíšu to, jak to máme my...
Ellča chodí do školky od září...do soukromé, neb do státní mi jí kvůli v březnu narozenému miminku nevzali...Původní plán byl dávat jí do školky na 10 dnů v měsíci...Ellča je stydlín, mezi dětmi stojí vždy opodál a radši si dělá svoje...takže já těch 10 dnů brala tak, že to vlatně bude mít místo kroužku - trochu se otrká, bude se pomalu učit vycházet s vrstevníky, v neposlední řadě pak také učení se respektu k učitelkám...ale zároveň bude hodně doma...Upřímně se mi nelíbila představa, že dítě odložím každý den do školky, když jsem na MD. Takže začala chodit a byl to mazec...teda hlavně cesta do školky a loučení...to jsem fakt měla na krajíčku...Jenže když jsem jí po obědě vyzvedávala, měla úsměv na tváři a i paní učitelky říkaly, že byla v pohodě a vše dělala s dětmi, všechno jedla...No ale kámen úrazu byl u nás právě v té docházce 10 dnů...stále vlastně začínala od začátku..Děti v tomhle věku nemají ještě oc pojem o čase, takže i v tý hlavičce nedokázala zafixovat, že vdo školky chodí tehdy a tehdy, a pak je jinak doma. A když se do toho ještě přidala nemoc, tak to bylo úplně v háji...šla do školky po 14 dnech a fakt šílený...Hodně jsem to všechno probírala s učitelkama (které jsou opravdu bezva - k dětem se chovají krásně, dělají jim opravdu "náhradní maminky" = pochovají, když je potřeba, nakrmí, utřou slzičky...no prostě fakt lepší učitelky bych asi nenašla) a ty mi řekly, že tahee krátká docházka je pr dítě typu Ellinka to nejhorší - takže buď se na to vykašlat a začít znova třeba v lednu, nebo hned změnit na každý den...Hodně jsem to řešila, probírala s lidmi kolem, a nakonec jsme se rozhodli zkusit každodenní docházku od listopadu...A teda musim říct, že nelituju - to loučení je pořád ještě takový "nevychytaný", ale dle paní učitelek je po mém odchodu v pohodě, vše dělá, povídá, i si začíná hrát s dětmi, doma mi přezpívá a převypráví vše, co se naučila (a že toho je...spousta věcí by mě doma vůbec nenapadlo dělat..)...Rozhodla jsem se takhle proto, že znám Ellinku a vím, že kdybychom jí ustoupili (hrozný slovo, ale jiný mě nenapadlo) a vzali jí ze školky s tím, že začne chodit až příští rok, bylo by to ještě horší - ona si ta opice všechno hooodně dobře pamatuje a prostě když ustoupím jednou, tak to je konečná...Ano, jsem na MD s Laurou, ale neberu to tak, že Ellču do školky odkládám proto, abych měla klid...Díky její povaze jsem opravdu přesvědčená, že čím dřív se otrká, tím to pro ní bude lepší. A navíc se tam opravdu hodně naučí. Možná budu vypadat jako matka krkavec, ale...

Ani nevím, co jsem tímhle zmateným a nicneříkajícím románem chtěla říct...prostě jen píšu, jak je to u nás...

ludva
10. lis 2011

Ahoj dámy 🙂

jejda, tak koukám, že @brisalek naše odbornice přes statistiky od kojení po školní docházku, stále nerespektuje názory jiných 😕 To ale není pěkné.... Prosím tě, @brisalek co blbneš? Nikdo tady niikoho neodsuzuje, ani nepomlouvá 😉

Jasný je to, že každé dítko je zralé na kolektiv v jiném věku a mělo by se k tomuto přihlížet 😉

ludva
10. lis 2011

@sarihy souhlasím s Tebou 😉
Takové to chození do MŠ na 5 dnů v měsíci je snad nejhorší 😔

berenika39
10. lis 2011

@sarihy co jsi tím chtěla říct? že je to strašně individuální a je potřeba prostě selským rozumem uvažovat, co je v té které situaci nejlepší. mě se líbí, jak jsi to napsala, má to logiku a je to rozhodnutí, které bude vyhovovat váme dvěma, resp.celé rodině, takže proč ne.

sarihy
10. lis 2011

@berenika39 - jojo, to jsem asi chtěla říct 😉 😀 Děti teď 3x vstávaly v 5.30, tož jsem taková kapku vygumovaná...Já prostě vím, že tam je Ellča spokojená,a taky musim říct, že mi přijde, že si to pak doma mnohem víc užívá - začala si hodně hrát sama s hračkama, které doteď ležely jen v krabici, čteme, jsme hodně venku...možná trochu hřešim na to, že Ellinku vzdělávají ve školce, takže já si s ní můžu jen tak hrát 😉 uvidíme, jak to půjde dál, a doufám, že se nám to jako "bumerank" nevrátí i s úroky...Ale tohle je Ellča..."Pepíček" od paní XY to může mít úplně jinak...

@ludva - to je fakt...v takovéhle docházce není řád, dítě si to vůbec nedokáže uvědomit, takže je to jen zmatek a stres z toho, že neví, co bude další den...Takhle Elluš ví, že prostě každý den jde do školky a už se nemusí ráno vyděšeně ptát, jestli tam jako zase musí...už to bere jako fakt...

blandik
10. lis 2011

@terezt - no a co takhle mu nevyvracet jeho pocity a říct mu, že taky ti bylo smutno trošku a že to je normální. Že ti taky chybí...že na chvilku mu zabude smutno, pak si najde nějakou hru, pohraje si, pak mu zase může být trošku smutno..že to je normální a máš to taky tak...a pak ujištění, že pro něj vždy příjdeš a v kolik..a že se to pokusíte zvládnout...Nedávala bych mu žádné argumenty, proč tam musí chodit - určitě ne v situaci, kdy pláče, že tam nechce..tam bych mu dala pochopení...možná bych se pokusila vyzvedávat před nebo po obědě a třeba vynechala pátky, nebo ho nechala chodit na dva, tři dny v týdnu...U nás tedy není problém, když dítě sice přihlášené na plný pobyt, nakonec chodí jen dopol nebo jen pár dní v týdnu...

brisalek
11. lis 2011

nevim jak ty @terezt , ale ja si myslim, ze jsi cekala rady typu
@blandik
@sarihy , prochi atd. Urcite nikdo, kdyz zaklada takovou diskuzi nestoji o to, aby cetl xx stran diskuzi o tom "jaka je spatna matka, protoze prestoze lezi doma nacpala sve dite do skolky" A at se tady mile maminky tvari jak chteji a mysli si, ze se schovavaji za nekonkretnost a obecnost. Tohle vice ci mene jasne rikaji. Zadna konkretni rada jen moralizovani za rousko naroku na vlastni nazor a odvolavani se na tolerantnost.

Nechapu uz vubec jaky je rozdil v tom, kdyz matka musi nebo nemusi do race. Kdyz je nekdo tak nezoodpovedny, ze si vezme hypoteku ci jine pujcky nad svoje pomery je to duvod k tomu , aby se moje dite opravdu stresovalo ve skolce???? Jaky je rozdil v tomhle duvodu a duvodu, ze matka proste pro svoji pohodu potrebuje "odpocinout" si v praci, byt chvili v necem jinem nez vareni a prani a hrani??? Rozdil je jen v netolerantnosti a nechapavosti pozorovatele podle mne. Ja kdybych do prace z jakehokoli duvodu musela a moje dcera tam i po 2-3 mesicich neustale plakala a bala se (behem dne , NEEE chvilicku rano), zmenila se povahove, byla i doma uplakana nervozni nebo byla vyrazne hodne a casto nemocna tak ji necham doma a vse prizpusobim ji.

To ze dite rano place neni duvod k tomu, aby do skolky nechodila, kdyz jak se zavrou dvere si hraje a zapojuje se a kdyz pro ni mamina prijde je spokojena a vypravi co bylo. Nekomu to trva tyden , jnemu dva nekomu 2 mesice. Ale jak mamina tak ucitelky dobre vidi zmeny a pokud jsou k lepsimu staci vyckat.

Pokud tam chodi tyden , mesic, dva budu se snazit udelat vse pro to, abych zjistila , jestli se to zlepsuje a aby se to zlepsilo. Snaim se , abychom s evideli s detma ze skolky i mimo skolku, aby to pro ni byli kamaradi a tim i znamejsi prostredi, hooodne diskutuju s ucitelkama jak to vidi. Take jsem ji pro to dala do soukrome skolky a take jsem si pro to nechala cas (cele 3 mesice) abychom to vse mohli resit. Diskutuju s ni o tom co se ji tam nelibi. Tak jak pise blandik, rikam , ze me se take styska, kdyz tady neni a kdyz jsme spolu doma venuji se driv jako driv(jestli to v nasem pripade kdy mi stoji u nohy pri vsem jeste jde) rikam ji casto, ze ji mam rada, mazlime se a povidam ji o tom jake to bylo, kdyz jsem ja chodila do skolky. Dokonce jsem byla u dost zname detske psycholozky a cely postup jsem s ni rozebirala.

A jedna poznamka na zaver. Pokud se tady nekdo tvari, ze dite da do skolky at uz v kteremkoli veku pouze a pouze jen kuli ditete je to lez!!! vzdy je tam nejaky zajem dospeleho a nechapu jak nekdo muze mit pocit, ze ma nejake pravo posuzovat jednani druheho. To ze sem mamina pise a diskuzi zalozi uz samo o sobe znamena , ze nad tim premysli a na jejim diteti ji opravdu zalezi. A to, ze nechce byt jen ztrhana troska (to ze se neda posuzovat materska jedne a druhe zeny, protoze kazdy ma uplne jine podminky a jine deti uz snad rozebirat neni treba)a chce si chvili odpocinout a vyuzit toho i pro to jak popisuje sarihy k tomu aby si dite zvykalao na kolektiv atd atd neni nc proc by byla horsi matka nebo clovek.

@terezt sama tady pred par dny napsala, ze uz je maly ve skolce spokojeny.

jancule79
11. lis 2011

@brisalek Jelikož zakladatelka diskuse ve svém příspěvku uvedla "Tak jsme se dopracovali az k naprostemu odmitani skolky". Pod NAPROSTÝM ODMÍTÁNÍM ŠKOLKY si nepředstavuju takové to běžné adaptační ranní pofňukávání co má spousta dětí. Z tohoto tvrzení jsme taky já a nejspíš i @mamkamarketa, @berenika39 a @ludva vycházely, když jsme napsaly, že prostě pokud děcko školku opravdu špatně snáší a máma je STEJNĚ NA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ S DRUHÝM DÍTĚTEM, tak že bychom to nehrotily a nechaly starší doma. Jak prosté a jednoduché. 🙂
To, že si některé věci bereš osobně, to je mi líto. @berenika39 Ti to napsala dobře - tohle je pouze diskuse, každý vyjádří svůj názor, o tom to celé je. 🙂

mamkamarketa
11. lis 2011

taky se k prispevku od @brisalek vyjadrila,ale @jancule79 byla rychlejsi 😅 uplne se s ni ztotoznuju 🙂

proste podle meho je naprosto zbytecny dite stresovat odloucenim,kdyz ma moznost byt s ditetem doma. deti jso v tomhle veku strasne zranitelne

brisalek
11. lis 2011

@mamkamarketa tvuj prispevek ve me jeste vyvolal pocit, ze mi vlastne nevime jestli ten stres z odlouceni maji jen ty deti co placou hodne. Ja myslim, ze ani tvuj syn, ktery vypada, ze je mu ve skolce fajn urcite stres z odlouceni proziva jen ne treba takovou formou jako ostatni. A kazdy psycholog by mozna rekl, ze urcity stres a urcita forma je pro organismus prinosna a ve vyvoji ditete nevyhnutelna. Prirovnala bych to kobdobi vzdoru, kazde dite ho ma jen v jine mire a jinym zpusobem reaguje. Jsou deti, ktere jenom reknou ne nebo si utecou do kouta a jsou jine , ktere sebou mlati o zem. Kdo vi, co je lepsi??? Netrapi to ty , co si utecou do kouta vic??? Nema to na ne horsi vliv v jejich vyvoji???
@jancule79 nic v materstvi a vychove neni tak proste a jednoduche, proto vzdy to nejpodstatnejsi je instninkt matky (ne rady kohokoli), to aby byla sama vyrovnana spokojena, aby umela v sobe najit to co chce, aby byla v sobe jista tim jak vychovava, ze je spravne....to vsechno,aby dokazala dat diteti bezpodminecnou lasku. Jakymi prostredky k tomu dojde uz neni tak podstatne.
@mamkamarketa myslim si to same, ze je zbytecne dite stresovat . Jen si myslim, ze je uplne jedno jaky ma matka duvod k tomu davat dite do skolky a je uplne jedno, jestli neco muze nebo musi........, ze podstatne je tady jen to JESTLI JE DITE opravdu tak STRESOVANO nebo jen potrebuje delsi dobu k adaptaci. Proto mi vadi ta "lustrace" typu a "proc ho tam davas ?" Proto jsem taky psala, ze i kdyz mam dost padny duvod k tomu nastoupit v lednu do prace a dceru dat do skolky, kdyz do prosince nebudu mit pocit, ze je tam v pohode , tak proste do prace nepujdu pripadne zacnu jeji hlidani resit hlidaci pani....
Nema to nic spolecneho s moji osobou, nic neberu osobne (ja mam jen jedno dite a nedavam ho do skolky proto, abych si mohla byt na materske jen s druhym...). Ja jsem totiz presvedcena, ze je mnohem pravdepodobnejsi to, ze za rok by to prave u tehle deti bylo to same ( a to z nekolika pripadu v mem okoli).

mamkamarketa
11. lis 2011

@brisalek to je ono. podle me tim hodne stresujicim,je uz to,ze dite je rozrusene a place pri sebemensi zmince o skolce. souhlasim,ze nekomu ta adaptace trva dele. kazde dite je jine a musi mit individulani pristup. ja mam zase zkusenost,ze dite po stresove situaci zacalo koktat. nerikam,ze to vzniklo,kvuli skolce,ale stat se muze vsechno. proste se mi nelibi nazory,ze MUSI...

podle meho by chlapeckovi zakladatelce hodne pomohlo,kdyby ho vodil tatinek a maminka si pro nej prisla po obede

jancule79
11. lis 2011

@brisalek Souhlasím s Tebou, že každé dítě má jinak silné období vzdoru, jinak reaguje. Určitě, protože každé dítě je originál. Tudíž se i jinak adaptuje v kolektivu. Když už jsme u těch psychologů, např. Prof. Matějček doporučuje, pokud se dítě neadaptuje ve školce do 3 měsíců, dítě ze školky stáhnout, aby se dále nestresovalo a zkusit ho dát do školky třeba za rok, kdy je zase sociálně a emočně vyzrálejší. Sice 50ti leté zkušenosti Prof. Matějčka a zkušenosti tvoje, resp. v tvém okolí jsou tady v naprosté negaci, ale to je asi jedno. 🙂 Samozřejmě máš pravdu v tom, že nejpodstatnější je instinkt matky a ona sama (tudíž i zakladatelka diskuse), se musí rozhodnout, jak se v dané situaci zachová. Myslím, že kdokoliv zakládá diskusi, tak určitě nečeká, že všichni budou mít stejný názor a i z těch jiných názorů si může každý něco vzít. Já jsem ráda, když si přečtu i jiné názory, než je ten můj. A ještě radši jsem, když mi někdo ten názor může vysvětlit a logicky podložit. 🙂 Pořád se těším (a určitě nejen já), kdy se dozvím odpověď na otázku "Proč tedy, když je dítě evidentně ve školce stresované, tak proč tedy do té školky MUSÍ, když jeho maminka je stejně doma?" Myslím, že to, že je doma je docela podstatné, protože pokud by byla v zaměstnání, tak se postup řešení situace bude asi trochu jiný.
@mamkamarketa ma pravdu - dětská dušička je křehká. Jasně, děti to taky na nás "zkouší", ale každá máma svoje dítě zná a každá má umí odlišit, kdy to dítě pouze "zkouší" a kdy je mu na dušičce ouvej.

brisalek
12. lis 2011

@jancule79 jenze pan profesor Matejcek byl jeden z nejvetsich propagatoru jesli v 70 letech v CR. Nic proti tomu, mozna byl mlady nezkuseny a jen blbci a mrtvoly nemeni nazor, ze🙂🙂. Nic proti nemu, vse co jsem cetla od nej se mi libi z poslednic doby.

Mozna by bylo lepe kdybys cetla diskuzi a "nehledala tam jinotaje", protoze nevim o tom, ze by nekdo napsal, ze tam dite musi, kdyz je matka doma, ale vzdy byla rec o tom, ze je potreba diskutovat s ucitelkama a hodnotit vse a dat diteti nejaky cas a ne po 14 dnech mesicu breku rano pri louceni, kdy maly je pak behem dne uplne v pohode vzit spatecku jen proto, ze muzu.
A to jsem taky napsala hned na zacatku diskuze. At tam maleho dava treba jen na dopoledne, proste hleda reseni co by mohlo pomoc v adaptaci a kdyz tahle nepomuzou a maly bude horsi pak teprve vzit domu.
Ale ja se priznam, ze to asi beru trosku jinak, protoze male nejsou 3 , ale teprve 28 mesicu.

Jo a taky mam jeden priklad ted ze skolky. Kdyz zacala dcera chodit, tak tam nastupovala Sarinka, byla tam prvni den a rodice ji vubec nezajimali...litala po cele skolce a bylo ji fuk, ze tam je vse cizi. Kazdy den kdyz prisla uplne v pohode, mami papa a uz letela🙂, rikala jsem si ta se ma mamina, ze to ma takhle jednoduche. Holce je o 3 mesice mene nez nasi. Rikali, ze ji tam davaji prave pro to, ze hrozne spolecenska....atd. Ted po mesic zacala rvat vic nez mala a maminu vubec nechce pustit pryc. Mamina je ztoho v transu a nevi co☹. Uz jsem to od ucitelek ze skolky slysela, ze nekdy je to tak, ze se ten brek objevi az pozdeji a ze je to horsi nez ty deti co buli na zacatku a pak si zvyknou.

jancule79
12. lis 2011

@brisalek Jasně, v 70. letech se jesle propagovaly obecně. A co si budeme povídat, v těchto letech nějak názorově vyčnívat, to se moc nevyplatilo, že. ☹ Když jsme u Prof. Matějčka a jeslí, doporučuji knihu "Prvních 6 leth ve vývoji a výchově dítěte", str. 133, kapitola O jestlích a mateřské škole. Zde Prof. Matějček uvádí: Nejrůznější šetření ukázala, že jesle jsou zařízení především ku prospěchu dospělých, nikoliv dětí, a že z vývojového hlediska jsou předačasná. atd....... Dětský organismus nemá být zatěžován něčím, čemu nedozrál. atd..... Všechno to tu nebudu vypisovat, na to bohužel nemám čas. Ale to jsme se dostaly už trocnu někam jinam. To jen tak na okraj a trochu na vysvětlenou toho, proč také nesouhlasím s tvrzením, že když dítě nebude snášet školku ve 2 letech, tak že i ve 3 letech to bude stejné, že se jen problém oddálí. To bych skoro mohla říct, že můj 1,5 letý a 3 letý syn jsou rozumově de facto skoro na stejné úrovni - půl rok sem, půl rok tam. 🙂 Na batoleti je znát každý měsíc a za rok udělá dítě opravdu obrovský pokrok. Ale netvrdím, že se nemůže stát, že by problém mělo i za ten rok. Ale přece jenom, dítě ve 3 letech alespoň spostu věcí řekne a vyjádří, což se o 2 letém zas tolik říct nedá. 🙂 Ale to už jsme fakt někde jinde. Asi se tímto příspěvkem rozloučím, k problému zakladatelky diskuse jsem se vyjádřila snad jasně, ráda jsem si přečetla i ostatní názory a podiskutovala.
Přeju všem krásný víkend!