Petice proti nedostatku míst v mateřských školkách

hojda
4. kvě 2012

Milé maminky,

pokud vás tento problém také trápí podpořte prosím tuto petici na facebooku.

Díky

D.

Zde přidávám informace od zakladetelky petice Kateřina Jonášové:

Jeste jsem vas chtela moc poprosit o pomoc s facebookovou akci Pro kazde
dite misto ve skolce...

http://www.facebook.com/ProKazdeDiteMistoVeSkolce

Budu vdecna za jeji jakekoli sireni. Cim vice nas bude, tim vetsi sance,
ze se tim nasim problemem bude nekdo zabyvat. Jakmile nasbirame dost
hlasu a dost reakci, budeme bombardovat media a vladu.

Mejte se krasne a diky za pozornost,

katerina jonasova

hojda
autor
4. kvě 2012

Prosím o podporu🙂

brisalek
5. kvě 2012

Ráda podpořím, ale popravdě, nikdo se tím zabývat nebude. Porodnost už několik roků klesá a oni prostě ještě tak 2-5 let počkaji, stejně to dřív nevyřeší a pak už by přece bylo školek zase moc, takže je vlastně zbytečné to dělat🙂.
A myslím, že je to také na obci ne jen na státu. Praha 8 třeba prostory školek neprodala, ale jen pronajala s tím, že je může včas vypovědět a navyšuje už třetím rokem kapacity školek zpět...i když je to pořád málo🙂.

marecek4
5. kvě 2012

@hojda no tohle je petice za školky,ale vem to taky tak,že za chvíli budou ty samé problémy i se základníma a středníma školama,což by se mělo v té petici promítnout,slučování a postupné rušení není řešení ☹

marecek4
5. kvě 2012

a navíc,se školkama byl problém odjakživa-hlavně ve městech,máma na mateřské hlídala kluka paní dr,ségra se dostala až do předškoláku,naštěstí babi zrovna šla do důchodu,takže starší ségru vodila do školky a s mladší byla doma,já chodila k jedné hodné paní sousedce než mě do školky vzali a to Královopolská měla školek řekla bych dost-vím jen o třech v blízkém okolí,kam chodily děti jejích zaměstnanců,a dvě fungují dodnes,další byla hned za rohem,jenže tenkrát lidi nepsali petice

mamkamarketa
5. kvě 2012

@hojda ahoj,
ja si myslim,ze to nikdo resit nebude.
spis si myslim,ze bude problem,jak pise @marecek4 ze to bude horsi ze skolama (zakladima a strednima) pac kamaradka bydli na okraji prahy, jejimu klukovi bude v lete 6. do skoly potrebuje a realne hrozilo,ze ho nevezmou. protoze je hodne deti celkove a jeste vice deti,co mely odklad a ted do skoly musi.
nedovedu si predstavit,ze moje dite chodi do tridy s 34 detma. ale ona to bude za par let asi realita. nebo budou soukrome zakladni skoly

ange_de_la_morte
5. kvě 2012

Ráda podpořím, ale upřímně nevěřím že to k něčemu bude 😖 ... bylo by ale aspoň fajn, kdyby se ve školkách zohleňovala zda je maminka znovu na mateřské nebo není, omlouvám se těm co na matéřské jsou a dítě chtějí do školky, ale podle mého názoru by měly mít přednost matky které se musejí vrátit do práce

mamkamarketa
5. kvě 2012

@ange_de_la_morte to je pravda.
mista nejsou bohuzel,ale maminka na MD muze dat dite treba do dopoledniho klubu, 1x tydne do soukrome skolky...uplne to postaci. jenze maminka co musi do prace musi platit celodenni dochazku v soukrome skolkce,coz teda je kolikrat vic nez plat 😖

vendyca
5. kvě 2012

Myslím si, že i když se domníváte, že to k ničemu nebude, je důležité, pokud s tím souhlasíte, petici podpořit. Vzlyky typu, že to k ničemu nebude nesjou na místě. Lépe řečeno - možná jsou na místě, ale určitě nic nevyřeší. To je taková naše povaha - házet flintu předčasně do žita, že to k ničemu stejně nebude a na to se naše garnitura třese. Něco schválí a pak remcáme a oni vědí, že ještě chvíli remcat budeme a pak skutek utek, ticho po pěšině...Takže i když si myslíte, že to k ničemu nebude, pojďmě to podepsat. 🙂

llluckaaa
5. kvě 2012

Jeden názor za mě: taková to hromadná petice vůbec nic nevyřeší. Školky se zakládají na regionální úrovni, někde jich je málo, jinde postačují (třeba u nás). Takže pokud nejste spokojeni se situací, jak to vypadá ve Vašem městě, musíte si došlápnout na zastupitele, na konkrétní osoby, které mají u Vás tuto oblast na starosti. Musím pochválit ty od nás, se situací si poradili dobře, otevřeli nové prostory, spolupracují s vesnicemi odvedle a když nejde umístit dítě přímo v místě bydliště, nabídnou mu místo o pár kilometrů dál. Tato petice mi přijde trošku jako tlachání v hospodě - hromadně si zanadáváme a postěžujeme si, ale nic aktivního pro zlepšení situace neuděláme 😒 Ale samozřejmě ji podpořím a budu doufat, že se možná někde něco díky ní pohne 😉
A souhlasím s názorem, že přednost při braní do školky by měly dostat děti pracujících rodičů (a to jsem matka na RD s mladším dítětem 😉 )

betelgeuzz
5. kvě 2012

Souhlasím s @llluckaaa, zakládání školek i škol je záležitostí měst a krajů, takže pokud si stěžovat, tak tam. U nás je to podobně, školky v kraji spolupracují, dokonce si ředitelky s přihláškama společně sednou a pak nabízejí volná místa těm, co se do vybrané školky nedostaly.
A přednost dětí matek, co pracují je sice hezká myšlenka, ale má to i své stinné stránky. Jak budete ověřovat, že matka pracuje? Razítko od zaměstnavatele se dá podvodem získat a školka si to ověřovat nemůže. A co matky, které dělají na živnosťák, těm dá razítko kdo. A co když matka nepracuje, ale potřebuje si práci hledat, jak to má vyřešit se školkou? Taky matka, která pracuje na jaře, když se podávají přihlášky, už nemusí pracovat v září, když děti nastupují do školky, může být klidně zase na mateřské. Jak často se to bude ověřovat? Já s tímhle systémem nesouhlasím, je to velký prostor pro korupci. Zatímco když se udělá pořadník podle data narození, tak bude jasně vidět, jestli byly děti přijímány správně a ne podle sponzorských darů.

hojda
autor
5. kvě 2012

@mamkamarketa školy u nás řešíme také, v roce 2016 bude v prstenci kolem Prahy chybět cca140 prních míst....takže naše děti nebudou mít kam jít....asi se tu zruší povinná školní docházka....

majinka1981
5. kvě 2012

Segra dělá ředitelku ve školce. A taky nevezmou třicet dětí a nic s tím neudělají. Jedna učitelka je na dvacet dětí. Nemají další prostory ani učitelky.

monika6e
5. kvě 2012

@hojda spíš tu začínají růst soukromé školky a základky... možná, že to je řešení. Některé jsou dobré a za slušné peníze... 🙂

hojda
autor
7. kvě 2012

@monika6e Jenže soukromou školku těch pár let člověk utáhne, ale soukromou školu pro dvě děti dost těžko.....

monika6e
7. kvě 2012

@hojda ale jo, jde to. V Počernicích je výborná. Manžel zná ty lidi, co ji dělají. A školné je nějak 1500/2000 měsíčně. Což je naprosto v pohodě... Max. 10 dětí ve třídě a individuální přístup... Navíc po škole jsou kroužky přímo v objektu. Výuka od 9 do 13,30... paráda....!

monika6e
7. kvě 2012

@hojda a není to tak jen v Počernicích, chce to hledat 🙂 takových škol je hafo...

hojda
autor
8. kvě 2012

@monika6e předpokládám že budou brzo dost plné a vozit dítě každý den 50 km do školy mi přijde moc

monika6e
8. kvě 2012

@hojda jen jsem chtěla napsat, že všechno jde 🙂 je toho dost a bude víc... my to máme právě kousíček, takže pro nás super 🙂)))

hojda
autor
8. kvě 2012

@monika6e Prý se tím musí vláda začít zabývat, jak nám řekla paní, která má tuto problematiku na starost, tak uvidíme, co se bude dít....

monika6e
8. kvě 2012

@hojda ráda podpořím a držím pěsti... bohužel tady jaksi už ničemu nevěřím... My jsme si sami založili vlastní soukromou školku. Chtěli jsme být neziskovka a ceny držet co nejníž. Státní úředníci dělali všechno proto, aby nám to co nejvíc znechutili a odradili nás od toho... Podařilo se jim to. Po roce a půl jsme se na všechno vykašlali a zavřeli to. Takže o tomhle absurdistánu si už opravdu myslím svý...

hojda
autor
9. kvě 2012

@monika6e my se chystáme otevřít dětskou skupinu 😉

monika6e
9. kvě 2012

@hojda jaký je rozdíl mezi skupinou a školkou?

hojda
autor
9. kvě 2012

@monika6e Nejsou takové nároky na prostor, hygienu atd. řeší to tak hodně v Německu. některé firmy už je mají.

monika6e
9. kvě 2012

@hojda tak to jsem zvědavá... my nebyli klasická školka, ale rodinné centrum. Hlídání dětí jsme měli jako vedlejší činnost. Prudil nás neskutečně živnostenský úřad i hygiena. Musely být počty záchodků (1 záchod na 5 dětí) atd. S paní z hygieny jako s jedinou byla řeč. Říkala nám, že dneska už je jedno, jak se jmenuješ nebo pod čím to máš schovaný, že na všechny platí stejný pravidla. Dřív to tak nebylo, tohle platí údajně cca rok. Pokud hlídáš už byť jen jedno dítě, seš povinná mít rekolaudaci, schválení hygieny a všechno s tím spojený... A to my jsme byli kopie RC, které dodnes bez problémů funguje na Benešovsku. A tam je neprudí. I když mi bylo řečeno, že teď půjdou postupně po všech. Všichni - kdo hlídají třeba jen jedno dítě (pokud nehlídají přímo v rodině), budou tohle kolečko muset absolvovat. Během následujcích let to prý budou muset změnit všichni, pokud budou chtít dál fungovat... A vzhledem k tomu, že seš taky z Phy-východ... tak přeju hodně štěstí.... 😲

hojda
autor
9. kvě 2012

@monika6e Mrkni na meteřské centrum v Nižboru, tam už to mají a prý to šlo celkem rychle, tak uvidíme.

monika6e
9. kvě 2012

@hojda Njn, ale to je to, co jsem říkala... Benešov taky zatím nechávají na pokoji... Praha-východ po tom ale jde jako slepice po flusu... ŽIvnosťák nám původně chtěl i napálit pokutu za nelegální podnikání. Nakonec řekli, že teda vidí, že jsme to nedělali se zlým úmyslem, ale z nevědomosti a dali nám varovně jen litr... Doporučuju se poptat na hygieně (nech si spojit paní Tomicovou, ta by Tě měla na starosti), případně na živnosťáku. Fakt si na to dávej bacha, oni si teď aktivně vyhledávají lidi, kteří hlídají děti a jdou po tom... My tu zkušenost bohužel máme. Co se nákladů týče byli jsme v tom za statisíce, chtěli jsme pohodový rodinný podnikání a dělat s dětma. Manžel si kvůli tomu dělal i roční rekvalifikační kurz... Dopadlo to holt, jak to dopadlo. Znovu bych do toho nešla. No co, řeknu to - jeli jsme dost dlouho načerno. Ale co Ty víš kdy Tě kdo udá... tož tak 🙂

monika6e
9. kvě 2012

@hojda jo a to jsme byli původně založený jako neziskovka... (což u toho Benešova to RC je...). To nám taky zakázali. Resp. nám pán ze živnostenskýho úřadu mezi 4 očima řekl, že nám to nedoporučuje a pokud ho neposlechneme, tak nám nedá pokoj a bude dělat kontroly a prudit tak dlouho, dokud nepovolíme....

timbouctou
9. kvě 2012

my tu na Praze - západ máme jednu neziskovku, vedou to bývalé spolužačky a už druhý rok nám to klape. Je to teda cekem darda, protože nám samozřejmě napařili obří nájem, za jedno dítě i se stravou to je něco přes čtyři tisíce. A taky to taktak taháme, mám kvůli bývalému manželovi exekuci a přítel musel vzít hůř placené místo je to na rodinném rozpočtu hooodně znát. Až doroste ten mladší, tak jestli nevezmou oba do mš, tak to nedáme. A nestátní školu už vůbec, zeptejte se maminek, co mají prvňáčky, kolik zaplatí za pomůcky ve státní škole, a kdybysme do toho měli platit ještě něco navíc, tak už budeme sociální případi.

martaska78
18. kvě 2012

Ahojky, teď jsme přišli od zápisu do školky 😒 a musím si někde postěžovat a dostat to ze sebe ven. U nás v HK můžu dát jen 1 přihlášku, malá se do školky těší, je šikovná a 15.9. jí budou 3 roky. Já mám 3- letý RP a čekají na mě v práci. Myslela jsem, že nebude problém, ale paní ředitelka (mimochodem strašně hodná, syn chodil do stejné školky a velká spokojenost) mi rovnou řekla, ať raději se školkou nepočítám, že vloni brali poslední narozené v červnu 😖 . Bohužel, je tady takový debilní nastavení, že berou děti s ohledem na věk a na trvalé bydliště. Teď vím, že hodně maminek nakrknu, ale tím pádem dostane školku i dítě, které má maminku doma s druhým, a já pokud nenajdu východisko, kvůli tomu příjdu o práci 😢 . Rovnou napíšu, že na soukromou školku nemáme finance, to bych celý měsíční plat dala na školku. Já jsem tak nasrrrrr....., že jsem to musela někam napsat, tak se omlouvám, že si tu vylévám srdce. 😢

kammka
18. kvě 2012

@martaska78 no to je pěkně na prd.. u nás naštěstí měly přednost děti zaměstnaných rodičů...a když jsem řekla řídě, že holka bude mít tři až 19.9., a že makám na dohodu od jejích 11ti měsíců a musím nutně vzít úvazek, jinak neutáhnem hypotéku, řekla, ať donesu potvrzení a že to púůjde.. takže holčina je ve školce druhým rokem.. hurá..ale denně vidím před školkou kočárky, jenže není možné vyřadit ze školky třeba dítko, které je tam druhým rokem a maminka jde na MD.. já tam ten kočár budu od podzima parkovat taky...