Pláč před odchodem do školky, jak řešíte?

antarres
20. zář 2013

Maminky, chtěla bych se zeptat, jak řešíte neustálý každodenní pláč Vašeho dítěte před dochodem do školky. Dcera (5 let) chodí teprve od září do školky k předškolákům, pořád pláče, že se jí tam stýská, ža tam nechce. ☹ ☹ ☹ Doma mám ještě dvouletou holčičku, takže jsme je loni ještě nechaly spolu doma, aby se holky užily, teď toho trochu lituji. Je tady velký nával na místo pro dítě, tak by na nás každý koukal přes prsty, že malá chodí do školky a já jsem stejně doma. 😒 Máte nějaký fígl, jak toho zvládáte? Na ní nezabírá už ani to, že jí slíbím třeba nějakou ňamku. Jsem z toho vyřízená. ☹ Naštěstí se nevzpírá a neutíká za námi do chodby, asi aby se jí děti nesmály, ale doma je to úplně záchvat pláče a vzteku. Po probuzení je její první věta, že nechce do školky. Díky za Vaše odpovědi.

lv
20. zář 2013

no holka, chce to vytrvat a vydržet..mě dcera takhle řvávala skoro 2 šk.roky...i teď, a to je tam 3.rok, se stejnýma dětma, lepší učitelkou, se ptá kolikrát ještě než bude sobota musí jít, v neděli večer ach joo, už zase... atd.
- nedělat z toho drama, nesmí na tobě vidět, že její pláč na tebe působí, buď věcná, do školky předškolák musí a hotovo. Stejně jako táta do práce a taky se mu nechce /sourozenec do školy, kdokoliv/
- vyptat se učitelek, jak probíhá den, jestli jen špatně nese loučení a do půl hodinky nepláče a hraje si, komunikuje s dětmi a učitelkami, sem tam jen fňukne /dcera třeba když spadne, já chci maminku../, tak je to v pohodě a zvládne to, zvykne si.
- být důsledná, nenechat se zviklat třeba i tím útěkem do šatny, naplánovat a dodržet společnou aktivitu nejlépe bez té mladší, moje třeba ráda se mnou vaří, peče, takže až jde mimino spát, má mě hodinku jen pro sebe a blbnem s těstem, moukou..
- no a my máme domluven pátek po obědě, ostatní dny ne, jde jindy jen když přijedou moji rodiče z daleka.

leni78
20. zář 2013

Pokud jsi doma, tak jaký máš důvod lámat ji přes takhle zásadní nechuť ? Nerypu, fakt me zajímá, co k tomu maminky vede ? Sociální začlenění je nesmysl, zvlášť kdyz samo dítě opakovaně dává najevo, ze chce být s rodinou doma. Pokud se musi do prace,tak je to nutné zlo, na výdělku je závislá rodina, ale pokud jsi doma a každý rano nutis holku přes jasne vyjádření, ze do školky nechce, tomu nerozumím. Proc ma být dítě v nepohode ? Opravdu me důvod zajímá 🙂

petule246
20. zář 2013

@leni78 - předškoláci do školky musí, ne? btw v 5ti letech mi nějaké odloučení od matky přijde docela vhodný, za rok bude chodit do školy, tak prostě nemůže pořád viset na rodičích.

@antarres - myslím, že ti nezbude nic než vytrvat, hodně si povídat, proč tam musí chodit, aby se něco naučila, bude chodit do školky, už je velká holka, aby si našla nějakou nej kámošku, nový hračky atd. atd ...opakovat, jak jí máš ráda, že se budeš těšit, až si pro ní se ségrou půjdete. Spávat jí tam předpokládám nedáváš, takže to dopoledne mi opravdu nepřijde tak hrozné. Jo a taky bych se poptala, proč se jí tam vlastně nelíbí (není tam někdo, kdo jí třeba "otravuje"?) a zkusila to nějak vyřešit nebo si o tom aspoň popovídat.

antarres
autor
20. zář 2013

@leni78 je předškolák, dle mého potřebuje kolektiv, bydlíme na vesnici, takže tu moc dětí není, a ti, co jsou tu, tak ven moc nechodí. Všichni říkají, že si zvykne. Brečí jen ráno než tam jde, ale jak se za ní zavřou dveře, tak si prý hraje, je v pohodě. Říká, že se jí stýská. Navíc příští rok se vracím do práce, tu mladší bude doma hlídat dědeček nebo babička. Proto chceme již teď, aby si zvykla na určitý řád. Ona je s dětma moc ráda, věřim, že si hraje, doma někdy sama vypráví, jak si hráli na Karkulku a tak. V jídelně prý ok, všechno sní (z toho jsme měli hrůzu), včera šla prý dokonce říct paní kuchařce, že to dobře uvařila. Domů chodí každý den po obědě.... Snad se to zlomí, ve školce ji zabaví. Teď zrovna jsem mluvili s učitelkou z 1. třídy, přišla jim tam holčička, která nechodila do školky, sice uměla počítat atd. ale nevěděla, kam se postavit, prostě neměla žádné návyky, které se získají už ve školce. Pletla se dětem pod nohy a nevěděla, kam skočit. Proto trváme na školce.

antarres
autor
20. zář 2013

@petule246 Předškoláci do školky nemusí, je jen povinností školky předškoláka přijmout. :.-)))

antarres
autor
20. zář 2013

Nezbývá nejspíš než vydržet. Jedna holčička tady prý takhle brečela celou první třídu. Ona je jinak v pohodě doma. víc se teď mazlí a pořád mě chce u sebe....

krystalka
20. zář 2013

@petule246 - školka není povinná, ani pro předškoláky a asi nebyla ani dříve, třeba já jsem třeba nechodila do školky vůbec 🙂

krystalka
20. zář 2013

@antarres - syn mi něco podobného dělal loni, když začal chodit do školky, bylo mu 4,5 a předtím chodil rok do soukromé miniškoličky, takže na odloučení zvyklý byl...a stejně po pár dnech najednou začal vstávat s tím, že dneska nechce do školky...ale pak ve školce se mu líbilo a byl tam v pohodě, i jsem se na to ptala paní učitelek...jen se mu prostě ráno nechtělo...ani nevím proč, protože vstáváním to nebylo, je ranní ptáče, takže sám od sebe je vzhůru od 6 ráno, až na výjimky jsem ho prakticky nemusela do školky "budit"....pak mi to ještě většinou opakoval po cestě do školky, ale tam pak byl celkem v pohodě, šlo jen o ten krátký okamžik odloučení...u nás to nakonec vyřešily obrázky do kapsičky, malé papírky, na které jsem ráno v šatně podle jeho přání něco nakreslila a on si to dal do kapsy u tepláčků, aby měl u sebe něco ode mne, když by mu bylo smutno....no, většinou to dopadlo tak, že obrázek ukazoval hned paní učitelce, jak vešel do třídy, začali si o něm povídat, on se v klidu ode mne odpojil a celý den si na obrázek pak už nevzpomněl 🙂

leni78
20. zář 2013

@antarres Tak to te chápu. Uvažovala jsi o odkladu ? To ze dcera takhle reaguje je projev nějaké úzkosti z odloučení od matky, coz je prirozene. Pokud jste na vesnici a máte málo příležitosti k podpoře sociálních vazeb s okolím, je to pak těžký. Chápu te máš pravdu, aby pak ve škole nestála jak tydyt. Ono se u nás školka dost precenuje a učitele prvni tridy by měli zvládnout dítě v první třídě ktere nechodilo do žádného hlidaciho zařízení. U nás je to trochu problém. Ale taky jak kde. Je fajn, ze chodí po obede domů.

ivular
20. zář 2013

@antarres Přála bych Ti, aby u vás byla nějaká přípravka na školku, jako je třeba v Praze. Psala jsem o tom už v jiné diskusi - je to školka, kam ale chodí děti i s maminkama. Jde většinou o děti, které do školky ještě nevzali (je to už od 2 let, takže bys tam mohla brát i tu mladší) nebo které mají nějaký problém (příliš úzkostní, stále plenky, apod.). A není to ani moc drahé.
Pokud by se ve školce dcerka příliš trápila, zkusila bych nějakou soukromou miniškoličku, jak píše Krystalka. Nebo přinejhorším hoodně intenzivní navštěvování různých mateřských center. Otázkou je, jestli tyhle možnosti někde v blízkosti máte 😖

antarres
autor
21. zář 2013

Ve školce se ji líbí,ale chce jen tu jednu mladší učitelku,ta starší na ní křičela,když brečela,že se jí stýská,takže asi tam bude ten zakopaný pes.😲 Ona ta starší vede školku,nechci dělat zle,protože tam bude chodit i ta naše mladší.:-/

karchinka
21. zář 2013

@antarres školka mi přijde pro ty malé nejtěžší období :( taky je mi syna vždycky líto, když ho vedu do školky, sice nebrečí a tento rok tam chodí i celkem dobrovolně, ale vím, že se tam přímo netěší (kolektiv ale potřebuje)
tvoje malá si, myslím, ten kolektiv taky potřebovat bude, aby si zvykla, vždyť za rok půjde do školy... jestli ji tam máš jenom na dopoledne, tak by to pro ni neměla být taková hrůza, ráno tam mívají nabitý program (cvičení, malování, básničky, do toho svačinka a oběd), takže se jí to tam určitě netáhne 🙂 zkusila bych promluvit s učitelkama, jak se během dopoledne chová, jestli má kamarádku/y a jestli by ji nemohly nějak pomoct se začlenit... jestli se ti ale zdá, že tam má problém právě s učitelkou, tak to je blbé, to by chtělo důrazně promluvit s učitelkou nebo změnit školku, ale pochopila jsem, že to asi nemáš možnost. My takhle školku min. rok změnili po 3 měsících, protože paní učitelka to tam taky divně vedla, a teď jsem fakt ráda (i když každé ráno musíme do školky jezdit autem a školku máme přímo za barákem).

seb
21. zář 2013

@antarres teda to je učitelka na facku 😠, má jí hned nějak zabavit a odpoutat tím od myšlenek na maminku, se malý nedivím ze takhle tam nechce, kdyz naní ta kráva řve 😝 já bych jí urcitě něco řekla, ale kdyz nejsi u toho, tak ti to zatluce a rekne ze si mala vymýšlí 😖
nasemu prckovi je 3,5 velmi bojácnej v cizím kolektivu, nechala jsem ho první dva tydny ve skolce jen na dvě hodiny, taky brecel, ted uz chodí po obedě, ráno rika ze tam nechce, ale rikam mu ze to mame uz zaplacen, tkze tam musíme a ze mu to rychle utece a uz nebrečí ráno, ale kdyz mají jít ven, tak jeste prý pláče, ale pak zas ok, tak snad si taky zvykne

antarres
autor
21. zář 2013

Učitelka ji po příchodu prý hned vezme a snaží se jí zabavit,to jsem viděla,že dělá i s jinými dětmi,když brečí.Myslím,že na ní křičela proto,že malá nebyla k utišení.Když se rozbrečí,tak to trvá dlouho,třeba dnes jsme odjížděli od tchýně a malá brečela,že se ji stýska, v autě 20 minut,pak z toho usnula.

elastiq
23. zář 2013

Na učitelkách záleží opravdu hodně, ze začátku jsme taky měli jednu, kterou malá nemusela, prostě přísná, bez úsměvu, malá se taky vždy cítila líp, když tam byla ta druhá, která se usmála, uchlácholila, snažila jsem se ale malé vysvětlit pořád dokola, že ve školce je dobře, poslouchat se musí, jak by to dopadlo, kdyby tam všechny děti plakaly a vymýšlely si, nemluvila jsem před ní nic špatného o žádné učitelce, někdy jsem slíbila i nějakou drobnou odměnu - kinder vajíčko, omalovánky a hlavně, naše malá ve školce nespí, tak že půjde domů po obědě a že jí to rychle uteče, na všechno si zvykla, chce to jen čas a vydržet, některé děti jsou holt bezprostřední a hned se s každým baví, mají plno kamarádů, některým to holt trvá dýl, užila jsem si taky.....

janinka37611
3. říj 2013

malý teď taky nastoupil do školky, jsou mu 4 roky. První den byl rád, že tam jde, dokonce mě poslal domů. Druhý den taky vpohodě, dopoledne na něj prý padla trošku úzkost, že chce za maminkou. Ale paní učitelka začala s dětma zpívat, pak plavaly na suchu atd. Takže úzkost byla pryč. Pak už jen plakal, když jsem pro něj přišla, říkal, že je hrozně rád, že mě vidí a jdem domů. Dneska, jsme šli po třetí a od rána smlouval, že tam nechce, že chce být doma atd. Skončilo to pláčem, ale do školky jsme došli v klidu. Tam ale znovu začal chudák plakat. Nebylo to pro mě jednoduchý ho tam nechat, když vím, že tam pláče. Ale je pravda, že by si měl zvyknout být v kolektivu a hlavně beze mě. Jsem s mladší dcerou na mateřské a příští rok musím do práce. Loni jsem ho tam nedávala, aby si nemyslel, že máme malou tak že je na druhý koleji a taky aby si pohráli. Úplně chápu jak se cítíš, ale prý to chce jen trpělivost a vydržet. Tak držím pěsti a hodně štěstíčka, ať si malá brzo zvykne 🙂

liss_durman
5. lis 2013

@antarres Ahojky, jak se vyvíjí vaše chození do školky? Mám podobný problém, ale u nás to nejspíš bylo způsobeno tím, že jsem jmalou začala posílat moc brzy. Byla jsem nadšená, když mi ve školce řekli, že ji vezmu už od 2 let na 5 dní v měsíci. Říkala jsem si, že si aspoň zvykne a další rok to bude ok. Omyl - letos je to snad ještě horší ☹ Dost mě to štve, jednak ve školce pořád lítaj nejrůznější nemoci, teď jsme se zrovna dostávaly obě z angíny, co si odtud přinesla... Po dlouhé době jsme jsem ji tam poslala včera - vše ok. Dnes - hrůza a děs! Řev, že nechce, že to tam nemá ráda atd... Snažila jsem se jí uchlácholit, že všechny děti tam chodí a že si tam může hrát s jinýma hračkama atd... Nic nezabíralo... Do práce chodím jen na částečný úvazek, takže stejně po odpolednách hlídá babička, protože školka je mi v tomhle k ničemu. Ale jeden den ji teda potřebuju na celý den "udat" do školky. Jinak chodí po-o s tím, že pátky obvykle nechodí vůbec - hlídá manžel a ten na to nemá nervy... Pořád si říkám, jestli je to tak dobře, jestli s ní nebýt doma, ale zas plánujeme mimi a pak budu lítat po doktorech atd... Asi by se mi hodilo mít na to čas a klid... Navíc dělám školu a potřebuju nějaký ten čas na přípravu, což dělám právě když je malá ve školce...

werry
5. lis 2013

holky já se úplně bojim, když to tady čtu, malá nastupuje za 14 dní, 3 roky jí budou koncem prosince, takže jde o měsíc dřív, otevírají nám novou školku, takže všechny dětičky tam budou poprvé, což si myslim že je fajn, a vůbec sem ráda, že nás vzali, do práci nastupuji až od ledna, takže teď pro malou budu chodit, pak už to nebudu stíhat, je lepší ji tam rovnou nechat celý den, myslím i na spinkání? aby si zvykla, od ledna už to bude bez diskuze, sem na ní zvědavá, jeden čas na mě byla hodně fixovaná, ale teď si myslím, že se to hodně změnila, dokonce pláči i po taťkovi, když odejde, to nikdy nedělala 😉 držim vám všem palce, je to hrozný ty malý broučky někde nechávat celý den, ale jinak to prostě nejde, jen je to hroznej přechod - 3 roky spolu skoro 24 hodin denně, a najednou ji uvidim jen ráno a večer, budu dělat různě, i do půl sedmý ☹ dám report, jak probíhal první den 🙂

liss_durman
5. lis 2013

@werry Já bych řekla ji nejdřív nechat jen na dopoledne, určitě minimálně první týden. Pak třeba zařadit jeden den spinkání a pak už na férovku... My právě loni jak chodila jen na jeden den, tak já jsem měla v té škole odpoledne výuku, takže jsem ji tam potřebovala mít na celý den a to byl asi hrozný šok, že jde jednou do školky a hned na celý den... No ale asi nejsem ta pravá co má radit 🙂 Kdo bude malou vyzvedávat, až budeš chodit do práce?

antarres
autor
5. lis 2013

@liss_durman
@werry Tak holky, s radostí můžu napsat, že jsem už teď úplně v pohodě, ale zase je tu mezi našema dětičkama rozdíl věkový, naší Luci je už 5 a kus. Takže ráno jí do ouška ve spaní pošeptám: "Vstávej, jdeš do školky" a ona bez řečí vstane, v obýváku už má puštěné její oblíbené Kačery z Kačerova, k tomu něco rychle sní, oblíknem se a dole už čeká babička, vodí jí do školy. Takže fakt jsem ráda, že se to takhle obrátilo. Luci je tam spokojená, skoro každý den přijde s novou říkankou nebo písničkou. FDakt se jí tam líbí. Minulý týden měli podzimní prázdniny 2 dny a ona nám řekla, že chce do školky. Tak to mě teda dostala. Takže i Vám držím palečky, aby to dobře dopadlo, protože příští rok nás už čeká první třída, vůbec si neumím představit, že bych tyhle scény musela zažívat za rok. Našetěstí si zvykne a s dětmi, co je teď ve školce, tak bude pak ve škole, takže snad to bude i za rok ok. Navíc nastupuju do práce a doma mám ještě teď dvouletou, tžak to bude stejně tak pro mně těžké, lae snad mi vyjdou v práci vstříc a upaví mi práci tak, abych mohla malou vyzvedávat ze školy.....u nás je totiž družina něco šíleného, chodí do ní i děti ze speciálních tříd, takže prý je to masakr, nechci ji tam nechávat. Takže držím palečky....

werry
5. lis 2013

@liss_durman no uvidíme, mohla bych jí ten první týden vyzvedávat po obídku a pak už nechat spinkat, jeden týden manžel - má ranní směnu do 14 h, to je ok a pak se budou dělit babičky, děda a teta 🙂 jinak to nepůjde, chtěla jsem si nechat upravit směnu, že bych měla do 16 h, ale je to problém, takže dělám do 16:15, 16:45, a 17:15, někdy do těch půl sedmý, takže to stíhat nebudu, když je školka do půl pátý..a nejspíš půjdu od prosince na brigádu než nastoupím oficiálně, a to budu mít do 14 h, takže už tam bude muset spinkat

sofinulik
7. led 2014

@elastiq
@antarres no my jsme asi special pripad jak vidim, momentalne zazivam stresujici rana, male jsou tri roky a tri mes.a od zari mi zacala krasne chodit do skolky, pozdeji tam i spala, meli totiz docela dlouhy adaptacni system, takze skoro tri tydny zustavaly deti jen dopolko pak i na obed atd.tesila se tam, nemohla dospat, v pohode, bez slzicek, jeste mi vypravela jak zas deti plakaly nektere...no a pak prisel zlom pro me uplne nepochopitelny....mely jsme doma asi 5tyd.mimco a mala marodila asi 14dnu no a pak uz tam nechtela, tak to zacalo a trva to dodnes....s malyma obdobima zlepseni, ted vcera a dnes blby....po prazdninach....i ucitelky i psycholozka i kamosky co maji doma miminka me varovaly ze to prijde, ok, beru to, ze je to zarlivost, chce byt doma s nama....po domluve s psycholozkou jsem ji z acala brat po obede domu a spi doma....celkem to slo....byla uz docela v pohode....a ted zase....vymysli si sto ruznych duvodu a breci a breci a o tom ze by tam casem zase spala o tom nechce ani slyset....hned place....fakt sila, nikdy bych to nerekla ze se nam to takto otoci po tak krasnem zacatku...je fakt ze nektery rana uz stracim nervy a reaguji mozna jak bych nemela, ale je to vycerpavajici, jeste kdyz mi do toho place maly...mam dost.v poledne ji vyzvedavam a je v pohode, ucitelka rika ze byla ok uplne, vypravi mi co delaly, kde byly, co jedla....a rano bum, zas to same dokola.
nekdy uz mi to pripada ze to s mimcem nema nic co delat, ze proste zjistila jak muze dosahnout to svy a hotovo, jede si to svy, a je hrozne litostiva, pro vse place....jsme na navsteve u kamosky, hrajou si se svoji nej kamoskou a pribehne ze ji ta druha holcicka neco rekla a rve hrozne litostive...a takovych situaci je spousta....a furt mamiiiii, mamiiiii,
vsechno chapu, potrebuje cas, dostala ho, akceptuji ze je jeste malo vyzrala a nezvlada to dobre, ale nevidim vubec zadne zlepseni, spise naopak...jestli me tohle ceka kazde rano do cervna, tak te buh 😅
jak to ted vypada u vas holky? zlepsilo se to? psycholozka mi rekla ze casem si i sama rekne ze tam chce zustat, coz mi momentalne u jejich reakci prijde jako pekne silene sci fi ze by se to tak otocilo..... 😝

pisisvori
7. led 2014

Tohle je důkaz, že některé děti budou "plakat" a "nechtít" i v 6 letech. 5 leté dítě, které půjde za rok do školy, do školky potřebuje, aby si zvyklo na režim, ostatní děti...i když mě třeba ukamenuješ. Pokud je v té školce dítě spokojené (přes den) a pak vypráví co dělali a povídá o kamarádkách, o tom jakou budou mít besídku....je to jen to ráno není důvod nechávat ho ve 4 -5 letech doma. Dcera taky stále pořád nechce , když je se mnou chvíli doma, ale pak mi zase řekne ať nechodím ve 3, ale až později, že si po spaní chce pohrát....Doba kdy děti běhaly venku celá parta ve věku 2-6 (příklad) let, každý je znal a tak i pohlídal je pryč ...takže ten kontak s ostatníma jim 100% nikdy stejný jako ve školce nikdo nedá a mě by takového dítěte drženého mimo bylo i líto🙂.

@antarres jé až teď čtu poslední zprávy od vás🙂, chtěla jsme psát vydržet, vydržet, vydržet aono už je fajn🙂

@sofinulik budu ráda, když budeš psát další vývoj. Čekám něco podobného letos v září. V červnu budem spolu doma, v červenci se narodí miminko a pak ještě srpen...takže už teď se bojím, že dcera nebude určitě do školky v září chtít☹. Počítám s tím, že ji budu muset určitě brát po obědě...ona ve školce spala jen když na ní lezla nějaká nemoc (nespí od 18m přes den) takže to spaní je tam pro ní "nejhorší"...no uvidíme...asi taky zkusím nějakou radu psychologa..ona je na mě vůbec hodně vázaná, takže i to , aby byla s tatínkem, když budu muset být s miminkem..bude asi náročné...ale třeba jsme jen pesimista🙂

bulharovska
13. led 2014

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit, zda byste kamarádce nevyplnili dotazník. Je anonymní, kratičký, zabere to pár minutek. Moc tím pomůžete. Prosím, fakt to nezabere moc času. Předem děkuji
Dotazník najdete na tomto odkaze:
http://www.survio.com/survey/d/J1Z6G7K7O0X4C8H6M