Pochybnosti o školce: obohacení x ochuzení

2veverka
10. dub 2012

Ráda bych si vyslechla názory těch z vás, kdo jste o školce svých dětí taky měly pochybnosti.
Můj syn by měl jít v září, to mu bude 3 a 3/4 roku. Dostal se do školky, která má slušnou pověst, ředitelka vypadá rozumně, i učitelky na procházkách, ale... moje pocity jsou dvojaké. Školka je tak trochu velkokapacitní, při návštěvě mě nemile překvapilo, že se děti před spaním dívaly na televizi a mému synovi nabídly gumové medvídky (ani jedno doma nevedem). Jsem z toho tak trochu vedle a stále zvažuji, zdali ho nenechat doma.
Dosud však neměl kontakt s vrstevníky, a tak se na ně samozřejmě třese. Do MC centra jsme nikdy nechodili - v těhotenství s 2. dítětem a pak s miminem se to nehodilo a celkově se mi nezdá dobré, když se menší dítko, které má jiné potřeby, někam tahá jako kotě a pak je třeba ho hlídat, aby takzvaně nerušilo.

Zajímalo by mě, kdo z vás prošel něčím podobným - jak jste potom reálně reagovaly na školku vy, a hlavně vaše děti? Taky mě zajímá, jestli si myslíte, že část dětské kreativity může být ubíjena prostě tím, že všechny děti mají něco dělat v konkrétní chvíli na povel apod. Moc děkuji za názory!

caverina
11. dub 2012

Daneček první tři dny ve školce proplakal,nechtěl vůbec jíst a skoro ani pít 😒 Učitelky ho nenutily jen mě o tom vždycky informovaly.Dneska mi naopak řeknou když s ni oběd celý 😀 Hned od začátku jsem jim řekla.že je to malý jedlík a některé jídla nesní vůbec a vím,že ho nenutí.Ted mame sice problém,že do školky moc nechce,protože od ledna tam toho moc nenachodil,protože je pořád nemocný ☹ Ale věřím a hlavně doufám,že se to zase zlepší a nebudou problémy

brisalek
11. dub 2012

@majatob to je moc hezke🙂

marinka
11. dub 2012

@rozarka65 Kdyby Aničku ve třech vzali, tak bych ji už taky do školky dala, ona se už v těch hrozně těšila, a dost to tenkrát oplakala, že ještě do školy jít nemůže 😅 Dneska jsme byly na zápise s mladší Leontýnkou, ta bude mít tři až v listopadu, tak je malá šance, že nás vezmou,ale ta by tam taky šla hned, už to tam dobře zná, jak chodíme pro Aničku 🙂

rozarka65
11. dub 2012

@marinka Moje Aninka byla hrozný závislák....ale od dvou jsme byly pravidelně v MC,kde jsem vedla kroužek...pěkně si tam zvykla na děti,našla kamarády a asi po půl roce byla tak samostatná,že jsem tam o ní skoro nevěděla...🙂 A první den ve školce,když jsem pro ni přišla,tak místo pozdravu mne uvítala větou..."maminko,proč jsi pro mne přišla tak brzo.." 😀 Moc se jí tam líbí....paní učitelky jsou úžasné...pořád něco tvoří...hrají si,zpívají...výletují...🙂

marinka
11. dub 2012

@rozarka65 Anička začala první den školky brečet, když mě uviděla, že nechce domů, že tam chce zůstat 😀 Učitelky z toho byly v šoku, že to ještě nezažily 😀 Jj, to MC je super, taky s Lelinkou chodíme, ať si zvyká na víc dětí..A ty učitelky jsou podle mě úplně nejdůležitější ze všeho!

kristi
11. dub 2012

na skolku nedam dopustit, i kdyz tedy taky s nekterymi vecmi nesouhlasim. Ale Mia je tam tak nadsena, ze mi to je fuk. Stejne jako ma jine zvyky a veci u babicky, tak ma i jine ve skolce. Doma jsou pravidla jasny a ty se dodrzuji.

rozarka65
11. dub 2012

@kristi To já když mám nějakou prosbu,tak není problém...dokonce na Aninku dohlíží,jestli nesundává brýle... 😀 Nebo Aninka se zvládne obléct,svléct krom tkaniček...paní učitelky hodně pomáhaly a Aninka se nechala,tak to jsem taky zakázala... 😀 Prostě vím,že když něco chci/nechci,tak se můžu domluvit a spolehnout se,že to tak bude... 🙂

2veverka
autor
11. dub 2012

Docela by mě zajímal i názor na jednodenní docházení do školky, jak psala @majatob. Připadá mi totiž, že je to jen taková ochutnávka dětí, ale těžko se v tak krátkém čase můžou rozvinout první kamarádství, která podle mě mají velký význam. A vůbec, aby dítě mohlo těžit z výhod školky (spolupráce s lidmi jinými než vlastní rodina), zdá se mi, že je třeba pravidelnějšího styku a častějších rituálů....

kristi
11. dub 2012

@rozarka65 jasne, to zase ja takovy veci neresim. To,ze v patek dopo se divaji na pohadku vsichni spolecne mi proste nevadi. A ze snedi bombon nebo cokoladu, no to je asi taky nejak moc neovlivni

@2veverka mozna by pro tebe bylo lepsi, kdybys uvazovala o jine skolce? Montessori nebo nejakou soukromou, kde deti jedi bio a cvici jogu. Ve statni skolce to proste nejde, jeste aby jo, za 1000 Kc mesicne

ia.
11. dub 2012

já jsem taky ze školky nadšená. Můj syn nastoupil, když mu byly 2 roky a 11 měsíců. Skoro nemluvil, ve školce se během půl roku rozmluvil parádně. Moc mu chyběly děti, miluje kolektiv a celé léto tráví na zahradě s dětma sousedů. Navíc jsem ráda, že se ve školce učí malovat, vyrábět atd, já s ním zpívám a čtu, ale jsem absolutně nemotorná výtvarně, kreslím jak 5 leté dítě, a fantazii na různé vyrábění taky nemám. My jsme hodně sportovně založená rodina, náš syn umí lyžovat, jezdit na kole, bruslit, šlape po horách, ale výtvarně jsme na tom bledě 😅 Navíc se můžu věnovat miminku a odpoledne se těšíme do školky na Vojtíška...jo a bonbonek dostávají, když se vyspinkají a tak 1x za 14 dní koukají na pohádku. To mi nepřijde nic strašného, doma má taky oblíbené pohádky a sladkosti, nedělám z toho tragedii...

jop
11. dub 2012

@2veverka ahoj, podle mě to zbytečně řešíš (bez urážky). Ano, u nás je TV taky vyjímečně, gumové medvídky syn nezná atd., ale skoro ve 4 letech by se mohl naučit žít v kolektivu a přijímat pravidla jiná než domácí. Těch medvídků tam přece nesní 20 denně a na TV taky nekoukají celý den. Podle mě je nejdůležitější, jestli je dítě ve školce spokojené a pro jeho rozvoj je taky moc důležité, aby se uměl adaptovat na jiné prostředí, jiné zvyky, nemůžeš ho izolovat. Tvoje obavy bych řešila, pokud by mělo dítě 2 roky, ale ne skoro 4.

2veverka
autor
11. dub 2012

@jop Víš co, řeším to proto, že u státních školek nemám moc na výběr. Do dvou školek, které se velmi líbily nám i synovi, se nedostal. Tam, kde nastupuje kompromis, se člověk pořádně zamýšlí nad klady a zápory.

garfie
11. dub 2012

@2veverka já za sebe hlasuju pro školku, souhlasím se spoustou věcí, co už tu padlo....tak jen moji zkušenost-Natálka nastoupila asi týden před 3.narozkama-chodí teda jen na dopoledne-a je nadšená! Naučila se tam spoustu věcí-hlavně automaticky uklízet hračky 😉-pravidelně nás překvapuje novýma básničkama a písničkama-vyrábí různé věci, no super. Když zlobí, stačí pohrozit že nepůjde do školky a je klid 😀
Televizi jim nepouští, ale bonbony taky frčí-už jsem se ozvala a občasný bonbon toleruju.....jinak my máme ale relativně malou, takovou "osobní" školku.....
A pak ještě trochu mimo téma, jak jsi vzpomínala na vlastní dětství a přetěžování dnešních dětí kroužky-neznáš knihu Líný rodič? Možná by se ti líbila....

caverina
11. dub 2012

Já si myslím,že to ted nemá cenu moc řešit.Jak už jsem psala tak i v té sebelepší by se určitě našlo co by se ti nelíbilo a bylo ti proti "srsti".Každý máme na školku jiné nároky a nejde asi prostě vyhovět všem 😒 V naší školce se například jedné mamince nelíbí,že nechodí moc na procházky,ale že chodí "jen"na zahradu.A to já jsem zase ráda,protože maji obrovskou zahradu,kde se fakt perfektně vyřádí i najednou děti ze všech tříd a maji tam spoustu vyžití,koloběžky,prolízačky,pískoviště atd.a jsou relativně ve větším bezpečí než kdyby chodili na procházky po rušných ulicích.Na procházky chodí jen když je po dešti a mokro a někdy i to ne,protože u nás bývá dost časro smog a tak ven vůbec nejdou a jsou na střídačku v tělocvičně
@2veverka

jop
11. dub 2012

@2veverka no jasně, každá máme jiný pohled na to, co je ještě stravitelné a co už ne. Mně přijde hodně "nezdravé" izolovat tvého syna v jeho věku od vrstevníků, to už bych radši překousla nějaký ten bonbón atd.. Myslím si, že i velkokapacitní školka může být fajn, strašně záleží na jednotlivých učitelkách, je to o lidech jako všude jinde.

beranek
11. dub 2012

Na školku, a i jesle nedám i já dopustit, jedno zařízení obecní, druhé soukromé, rozdíl prakticky žádný, u nás v obou případech spokojenost a jen přínosy 😉

brisalek
11. dub 2012

@2veverka ja uz jsem to tady psala a trochu souhlasim s @jop ...budou mu uz 4 roky ne 2 a neco (jako bylo moji male , kdyz jsem resila, jestli ji dat do soukrome nebo ne). Myslim, ze jeden den je malo, je tam chvilku a vubec se nemuze s nikym skamaradit, utece mu vse co se uci, co pripravuji, protoze to nikdy neni jen na jeden den, ale basnicku si opakuji vice dni dokola, aby se ji vsichni naucili...jeden den pripravi dohromady neco, co druhy den vybarvi atd. Kdyz tam je jeden den je tam porad jen jako na navsteve, myslim, ze ty ostatni deti ho mezi sebe neprijmou tak jako "soucast skolky". Kdyz ne kazdy den tak ja bych dala na 3 dny urcite.

evulinkab
12. dub 2012

@2veverka Ahoj, já si taky myslim, že řešíš uplne prkotiny.Že dali tvemu synovi gumového medvidka???Co je na tom špatného?Ano, pokud nechceš, aby mel zkažené zuby a nezvykal si na sladkosti, tak mu sladkosti proste nedávej a p.učitelkám mužeš při nástupu v září řict,že si neprejes, aby dostával sladkosti.
Já učím ve školce(státni, máme 26deti v oddelení) a spolu s kolegyní máme informace od rodiču napsané jak v evidenčních listech jejich deti, tak na nastence, kde máme treba napsané: Tomu a tomu nechutná maso..nedávat!!Vše je to jen o domluvě, my se snažime s rodiči komunitkovat, řešit problémy a ač vetšina z vas tady státni školky odsuzuje kvuli preplnenosti a jiným vecem, tak si myslim, že i ve státni školce muže být fajn, pokud je tam ten správný kolektiv, správné učitelky, které ta práce bavi a detem se venuji.U nás jsou deti spokojené a to je myslim to HLAVNI!!Televizi nepouštíme temer vubec(jen opravdu vyjimečne a to jeste ne pohádky, ale spis naučné programy, atd..)
Myslim, že školka je pro díte obrovským přinosem, začleni se do kolektivu, naučí se řešit samo za sebe problémy a situace ruzné, naučí se řádu, děleni se o veci, systemu, kolektivní práci...Jako učitelky zároven nesmime deti NUTIT, ale nenasilnou formou je učíme, vytvářime..Rozhodne nepotlačujeme kreativitu, jak již bylo psano-at už vsichni delaji treba velikonocni vajičko, rozhodne ho nemusi mit vsichni stejne...Takže asi tak.Muj názor.

2veverka
autor
12. dub 2012

@evulinkab Pro mě úvaha nad prostředím, kde bude moje dítě trávit spoustu času, prkotinou rozhodně není. A nebo jo, ale pak je celý MK sestaven z prkotin, které byly pro autory diskusí v dané chvíli důležité...
Aby mi bylo rozuměno, mně jsou bonbónky v podstatě šumafuk, nekupuju je, ale při nástupu do školky bych na to ani neupozorňovala. Šlo mi o něco jiného: jdu do školky na den otevř. dveří, děti pobíhají při potřeštěné hudbě a cumlají bonbóny, jdu tam po druhé a koukají na televizi... Je to tedy školka se správnou atmosférou a rozumnými učitelkami? Jasně, mohla to být náhoda, ale taky dám na svoje pocity a když jako maminka vidím jen toto, mám důvod ke znepokojení.
S tou kreativitou je asi to složitější. Moje kamarádka, výborná a obětavá učitelka MŠ, mi potvrzuje, že děti si čím dál tím méně hrají. Otázka je, jestli to nesouvisí právě se školkou - buď s tím, že aktivity jsou prostě nalajnovány (samozřejmě s volností v rámci dané činnosti, ale přece jen je to naplňování základního nápadu někoho jiného) anebo s velkým množstvím konkrétních hraček, které pak dostatečně nestimulují vlastní fantazii.

2veverka
autor
12. dub 2012

@garfie Tu knížku znám, je to trochu nadsázka a sranda, ale myslím, že má zdravý základ 🙂

evulinkab
12. dub 2012

@2veverka No podle me si deti cim dál méne hraji díky svemu rod. zázemi a vychove..protože když se dnešnich deti zeptáš, co jsi delal o vikendu, tak ti polovina z nich rekne:Hral jsem hry na počitači, dival jsem se na televizi...Bohužel tohle je pro ně zábava!Takže pak nejaké hry, které jsme treba drive hraly my, je pro ne nuda..Tohle je podle me neco co si deti přináši z domu a né co se naučí ve školce.A teda taky nechápu, jak myslis, že deti si málo hraji vlivem toho, že delaji aktivitu nalajnovanou...to nemaji podle tebe vytvářet a vyrábet deti v mš výrobky?

2veverka
autor
12. dub 2012

@evulinkab Ne, podle mě jsou školkovské výtvory klasika a ke školce patří. Ale připadá mi, že volná hra na zahradě, na dvorku, mezi barákama, pro naši generaci ještě běžná, dávala dítěti víc, protože si ji vytvářelo samo.
S těma počítačema a televizí máš jistě pravdu, ale vidím háček i v hromadách hraček. Ta má kamarádka (učitelka MŠ) tvrdí, že děti chodí po školce, že se nudí, a ta je přitom narvaná hračkama. .

brisalek
13. dub 2012

@2veverka take si myslim, ze to o cem pises v poslednich pripspevcich neni rozhodne dane skolkou , ale spise spolecnosti. Za nas sli rodice do prace v 6 a ve 2 byli doma. Ktery z rodicu je ted doma drive jak ve 4??? V Praze urcite skoro nikdo a jen proto, ze firmy jsou nadnarodni a cizinci proste pracuji od 10. Rano noc nezaridis, protoze obchody banky....maji take od 9 10 a v praci trcis do 5-7hodin. A promin, ale za komunistu stejnou praci delali 2-4 lidi proti dnesku,aby nebyla nezamestnanost, takze tezka pohoda🙂. Proste rodice na deti nemaji tolik casu. Druha vec je, ze ve vetsim meste je proste samotne na ulici pustit nemuzes. My jsme se setrou uz v 5 letech behali venku a jen jsem se kazdou chvili nahlasili...dneska to zadny rozumny rodic neudela. Do skoly , na koruzky a z nich jsme chodili sami, dneska take malokdo dite samotne muze pustit (zase spise ve vetsich mestech) atd., atd. pocitace holt existuji a je to urcite uloha rodiny a ne materske skolky, aby si s nima deti nehrali. To, ze se diteti kupujou jen a jen dalsi hracky, aby si s nim z prace utahany dospely nemusel hrat za to take zadnou odpovednost materska skolka nenese🙂. Treba nekdo namitne, ze jeste drive lidi dreli na poli a take nemeli cas, ale fyzicka prace je zase o necem jinem a jina byla spolecnost. Deti zili na cele vesnici dohromady ucastnili se prace rodicu, kterou videli...dneska asi tezkou budou s rodiem v kacelari...neumi so predstavit co prace znamane a tak muze ztracet dulezitost pro ne, protoze nevidi co to tatinka stoji, aby ono melo kinder vajičko a podobne....

kristi
13. dub 2012

@2veverka jasne, my jsme vypadli ven, lezli po stromech a kradli na zahradkach, nase deti tohle bohuze asi znat nebudou, strach je velka mrcha. Nicmene stale jsem toho nazoru,ze skolka prospeje. Nase se tam naucila jist skoro vsechno, pani ucitelka nam rekla, cemu by se mohla venovat, co ji bavi, ma nejlepsi kamosku, se kterou krute zlobi 😎 kdyz jsou venku na dvorku, do niceho se jim nezasahuje, hrjaou si jak chteji a s cim chteji. Asi chapu tve rozpolozeni, ale zkus to neresit a syna do skolky dat, sama se ho pak zeptej, jak se mu tam libi.