Pochybnosti o školce: obohacení x ochuzení

2veverka
10. dub 2012

Ráda bych si vyslechla názory těch z vás, kdo jste o školce svých dětí taky měly pochybnosti.
Můj syn by měl jít v září, to mu bude 3 a 3/4 roku. Dostal se do školky, která má slušnou pověst, ředitelka vypadá rozumně, i učitelky na procházkách, ale... moje pocity jsou dvojaké. Školka je tak trochu velkokapacitní, při návštěvě mě nemile překvapilo, že se děti před spaním dívaly na televizi a mému synovi nabídly gumové medvídky (ani jedno doma nevedem). Jsem z toho tak trochu vedle a stále zvažuji, zdali ho nenechat doma.
Dosud však neměl kontakt s vrstevníky, a tak se na ně samozřejmě třese. Do MC centra jsme nikdy nechodili - v těhotenství s 2. dítětem a pak s miminem se to nehodilo a celkově se mi nezdá dobré, když se menší dítko, které má jiné potřeby, někam tahá jako kotě a pak je třeba ho hlídat, aby takzvaně nerušilo.

Zajímalo by mě, kdo z vás prošel něčím podobným - jak jste potom reálně reagovaly na školku vy, a hlavně vaše děti? Taky mě zajímá, jestli si myslíte, že část dětské kreativity může být ubíjena prostě tím, že všechny děti mají něco dělat v konkrétní chvíli na povel apod. Moc děkuji za názory!

veruska007
10. dub 2012

@2veverka Dívej, já to řeším tak, že doma je jiný režim, ve školičce, u rodičů, u známých... je taky jiný režim. Všude se mi něco nelíbí nebo to já dělám jinak a podle mne líp. Pokud je mi něco vyloženě proti srsti, tak tam dítě nedávám. Ale většinou jsou to drobnosti, které překousnu. Nikde to není takové jako doma, že jo. Doma sladkosti taky moc nedávám, telka ani pc před dětmi nejede, ale mimo domov já pravidla neurčuju. Pro kolektivní výchovu víceméně platí kolektivní pravidla a učitelky by se zbláznily, kdyby měly vyjít vstříc všem rodičům. To bys pak musela dát dítě do drahé, soukromé školky, kde je méně dětí na učitelku a mohou tam respektovat individuální přání.

brisalek
10. dub 2012

Docela tve pocity chape a jeste nemam vlastni zkusenost ze statni skolky. Ale mala chodi do skolky soukrome uz od konce zari od svych 2let a 2mesicu. A musim jednoznaccne rict, ze je to urcite obohaceni. A prestoze byla opravdu extremni mamanek ve skolce se ji libi, i kdyz ted od unora je vic nemocna nez ve skolce/ored tim byla zdrava). Pokud jde o ubijeni kreativity zalezi urcite na kazde jednotlive ucitelce. To, ze maji vsichni delat velikonocniho zajicka nebo kyticku jeste neznamena, ze ji vsichni museji nakreslit nebo nalepit uplne stejne...myslim, ze dnes uz ve vsech skolkach daji detem prostor, aby si vybrali barvu nebo material, ze ktereho to udelaji a podobne. A pochybuju, ze by 3 lete nebo 4 lete dite samo prislo na to jak treba jednoduse nakreslit kyticku...ale kdyz jim to jednou nekdo ukaze uz to mohou pouzit priste. A maminka, ktera je doma s dalsim miminka ma malokdy tolik casu, chuti a sily takhle s nim kazdy den tvorit...jako ve skolce (i kdyz nektere maminky jsou uzasne). Ta televize a medvidky by se mi taky moc nelibili, ale jde o to jak je to casto, jestli to nebyla nahoda.

brisalek
10. dub 2012

no a k te kreativite ...mam od znamych a pribuznych informace, ze kdyz nechteji tak dnes uz ani nemuseji vse delat....ale na druhou stranu se nauci nejakamu poradku , radu, prizpusobeni vice detem a tak, coz neznamena stadnost, ale i toleranci pochopeni, ohleduplnost....

2veverka
autor
10. dub 2012

@veruska007
@brisalek Já taky neztrácím naději, že co je do dítěte v rodině vloženo, se nedá tak jednoduše zničit.
A je mi jasné, že později si taky nebudou vybírat třídu, učitelky apod., a ačkoli chce člověk pro své děti "jen to nejlepší", někdy je reálně nutné i narazit a projít tím těžkým... No, ale když toho svého zajíčka vidím, stejně je mi z toho šoufl, protože do této školky nutně nemusí, že, a my vybíráme za něho. pořád se obírám tím, jestli si ho nenechat doma, ale mj. nemáme zařízený byt a po narození 2. dítěte jsem v tom nepokročila ani o píď...

veruska007
10. dub 2012

@2veverka Jsem na tom podobně... s dětma a bytem 😀 . Ještě skáču přes krabice. Já to beru, že je to holt kolektivní výchova, ve všemi klady a zápory. Drobek miluje děti, běhá za nimi, domluví se, postará se o sebe, tak mi přijde, že je na školku zralý. Doma si ho vychovám podle svého a to, že dítě vychovává i okolní svět, prostě musím přijmout.

majatob
10. dub 2012

@2veverka naprosto te chapu 🙂 ja to vyresila tak, ze syn (skoro 4roky) chodi do soukrome skolky 1 den v tydnu a zbytek je s nama doma 🙂 a klape to teda skvele, do skolky se tesi, uzije si s detma, vim, ze se jim pani ucitelka venuje (chodi max. 10 deti), ale casteji to zatim nepotrebuje a hromadnych akci se ucastnit nechce. Se zapadnutim mezi deti a dodrzovanim rezimu nema problem. Sice nepozoruju, ze by se tam neco extra naucil, ale beru to tak, ze od toho su mama, abych se mu venovala a naucila ho vsechno potrebne. Takze doma zpivame, hrajem na nastroje, tancime, delame pokusy, malujem, kreslime, vyrabime, chodime do muzei, galerii, na vylety apod. a su presvedcena o tom, ze je pro neho prinosnejsi byt doma nez ve skolce. Takze byt tebou, poradne o tom popremyslim a pak se rozhodnu podle svyho pocitu. Ses doma s dalsim ditkem, takze i kdyby ses rozhodla skolku zrusit, vubec v tom nevidim problem aby jeste rok (i dyl) zustal doma 🙂

brisalek
10. dub 2012

@majatob mozna to bude spatna skolka🙂. Dcera tam sla a byla bez plinek umela se sama najist, uz znala spoustu basnicek, znala barvy (zakladni, ale i sedou a fialovou a oranzovou) umela vsechna pismenka abecedy...umela se sama skoro cela obleknout atd....proste uz v tech 2 letech a kousek byla dost sikovna, ale uci se tam opravdu hodne. Mozna i tim, ze si tam za jeden den v tydnu nestaci zvyknout a zapojit se.

Zajimalo by me co si myslite, ze je uci spatneho??? neni to provokace jen dotaz , nic me totiz nenapada🙂

I kdyz me take prepadaji obcas pocity, ze s ni je spoustu casu cizi clovek a ne ja, pak si reknu, ze je tam 4 hodiny za den a zbytek je smnou a ze mi vse vypravi a povidame si o tom

majatob
10. dub 2012

@brisalek ja si nemyslim, ze by je tam ucili neco spatneho, spis, ze doma mu to da proste vic. Zapojuje se uplne v pohode, neni s nim zadny problem. Mozna je to kvuli tomu, ze jsou tam krom jednoho chlapecka vsechny deti mladsi a pro neho je to treba jen opakovani, nevim, kazdopadne jak jsem rikala, nevsimla jsem si, ze by se tam neco naucil, ale on je na svuj vek dost dopredu, potreboval by spis mezi starsi decka. A nez se nekdo zepta proc ho teda nedam jinam, tak je to proto, ze v mistni skolce o neho nemaji zajem, protoze chcou jen kazdodenni dochazku, deti tu maji dost. 🙂

paolin
10. dub 2012

u nás rozhodně obohacení. především co se sociální stránky týče. zvlášť mladší syn potřebuje stereotyp a daný řád mu maximálně vyhovuje, připadá si v bezpečí. u nás tedy není nic až tak na povel - ve smyslu teď hned a všichni. děti se můžou zapojit nebo nemusí. vyjímka je samo odchod na procházku apod. určitě jsou i věci, se kterými až tak nesouhlasím, lze se ale domluvit s učitelkami. s ohledem na syna hodně spolupracujeme. každopádně televize nebo sladkost před spaním? to by se mi teda nelíbilo 😕

brisalek
10. dub 2012

@paolin souhlasim , ze ta socialni stranka je opravdu dulezita. A take se mi nelibi jak se dnes prosazuje zase az nezdrave individualita. Myslim si ze neumet se zapojit do kolektivu, neumet prijmout jiny nazor, neumet obcas chvilku delat neco co zrovna chteji ostatni je pro dite (i dospeleho) stejne zavazny problem jako byt jen clenem stada a neumet rict svuj nazor (samozrejme pominu vrozenou povahu kde se rozdily mohou pohybovat od absolutniho introverta po vrozene aseretivni vetsinou trochu arogantniho vudce a silnou osobnost, coz nema s svychovou nic spolecneho). To je vsechno ale asi vec nazoru a pristupu....Nekdo je proste matka "kvocna", ktera zije jen a jen detmi a domacnosti...v tom pripade muze mozna cinosti a tvorenim dat diteti vic nez skolka a pak ma i doma trochu i ten kolektiv, mozna??? Ale dnesni spolecnost je o jednom dvou detech a pracujicich maminkach a myslim, ze ve vetsine pripadu je skolka spise prinosem kor ve 4 letech ditete. Ja mam teda na skolku jen a jen dobre vzpominky a pamatuju si, ze s emi tam libilo🙂

2veverka
autor
10. dub 2012

@paolin A můžu se zeptat, na čem se lze domluvit s učitelkami a co nemá cenu ani nanášet?

berenika39
10. dub 2012

@2veverka záleží na tom, co od školky očekáváš ty🙂. ideální je, když si můžeš vybrat - at už mezi soukromými, nebo dokonce mezi státními. Já úplně nelpím na tom, aby školka byla dtto jako doma, protože si myslím, že dítě se tam postupně zařadí do života, kam potom bude - chtíc nechtíc - vrženo. Že tam budou jiní - různí lidé, že se tam bude muset přizpůsobit - že bude muset dělat kompromisy, že se bude muset sám rozhodovat a tak. Takže jsem chtěla, aby tam byly laskavé paní učitelky, ne nějaké semetriky a on se tam necítil špatně. To, jestli bude mít "kroužky" pro mě nebylo až tak důležité, protože ve věku 3 - 4 roky toho má dost co dělat sám se sebou 😉 . Není tam velkou část dne, jen od devíti do oběda, pak tam spí a jsem pro něj. Takže za mě -- obohacení - je to něco jiného, nového, prostě zkušenost, přístup super, žádná zásadní negativa, jsme oba spokojení. Je ve státní.
Beru to jak to je, kdybych mohla být doma (třeba s dalším dítětem nebo jen tak), dala bych ho do školky až ve 4 letech.

paolin
10. dub 2012

@2veverka určitě bude hodně záležet na školce a jejím zaměření a především na učitelkách. s těmi staršími to většinou nehne ani o píď, mladé jsou v pohodě. já jsem se domluvila zatím snad na všem. syn je integrován v běžné školce a u nás je ta ochota přízpůsobit se dítěti fakt velká. ale máme opravdu mladé učitelky, jedna ještě studuje speciální pedagogiku. druhá nedávno prohlásila - my máme ještě to nadšení děti vychovávat a dělat maximum a ta zpětná vazba je pro nás největší ocenění. a to je hrozně moc 😉 starší syn měl jiné učitelky, neměl až tak idividuální přístup, ale prostě školní řád a děti ho posunuly strašně dopředu. on je taky typ dítěte, kterému by strašně uškodilo zůstat doma.

berenika39
10. dub 2012

Souhlas s @paolin - je to o lidech, i v uvozovkách obyčejná, běžná školka s vlídnými učitelkami, které to s dětmi umí, může být přínos. Máme taky mladé, a fakt dobrý dojem na mě udělaly na začátku, když malé děti třeba plakaly, tak si je vzaly doo náruče a prostě pomazlily, uklidnily, povzbudily. Pro mě je přístup asi to nejdůležitější.

paolin
10. dub 2012

@berenika39 taky souhlasím 🙂 i u nás se děti pochovají, nekřičí se na ně, učitelky opravdu některé musí vychovávat místo rodičů.. taky jsou mi jedno kroužky. myslím, že z jiné MŠ by syn už letěl. a nejkrásnější na tom je, že naše učitelky mají z pokroků syna stejnou radost jako my a záleží jim na něm.

2veverka
autor
10. dub 2012

@majatob Já to cítím ako ty, ale to, co píše
@veruska007 má taky hodně do sebe. Já se s dětma taky snažím dělat zajímavé věci, ale myslím, že něco za něco. Nelze se doma věnovat zároveň čtení, výtvarce, hudebce,chození ven, nicnedělání, pečovat o vztah s partnerem, s ostatníma lidma, o domácnost, o sebe. (Viz já, věnovala jsem se doposud dětem, ale naše bydlení už přestává být příemné. ) Nebo ano, ale leda v klidu a bez tlačení na pilu, jinak takovému snaživci něco jiného (klidného, obyčejného) ze života třeba uniká.
Já si myslím, že dnešní maminky se někdy až moc snaží předat dětem informace prostřednictvím cílených aktivit, hodně toho do nich nabušit. Ale když si vzpomenu na své dětství, to, co mě formovalo, bylo hraní s dětma, lítání venku, pozorování prastrýců a dalších příbuzných. I psychologické výzkumy ukazují, že mnohem vyspělejší jsou ty děti, od nichž toho rodiče tolik neočekávají. Ehm, asi jsem odbočila od tématu...

paolin
10. dub 2012

@2veverka to je pravda. nám psycholožka říkala, že u kluků je znát, že jim velmi chybí kontakt s prarodiči a stejně starou generací. bohužel ze strany prarodičů je dost malý zájem, takže smůla.

brisalek
10. dub 2012

ja taky nechapu proc deti musi chodit uz ve -4 letech na 3 krouzky a stjen tak nechapu, co muze davat diteti 3 letemu a mladsimu treba vystava (jak tady nekde zaznelo)? i kdyz asi je pro deti. Stejne jako moc nechapu dovolene v cizine s miminkem....Myslim, ze kdyz si s nim doma ctu, zpivam, povidam, nechavam ji se mnou varit , uklizet, delam s ni babovicky na pisku a stavim hrady, jezdim za babickou a beham vedle ni , kdyz jede na kole, honim se s ni...atd. atd uplnene ji to staci🙂🙂 Je ted ctu, ze
@2veverka psala neco podobneho...a upne souhlasim s
@berenika39 v 18:43:-)

caverina
10. dub 2012

Já to vidím tak,že i v té sebelepší školce by člověk našel něco co by se mu zaručeně nelíbilo 🙂 V dobré školce at už státní nebo soukromé ,děti do ničeho nenuti.ani do jídla,do hraní,spaní atd.ale nějaký řád to prostě mít musí 😀 Vždyt je to vlastně příprava na školu a na život všeobecně,to se ho taky kolikrát nikdo nebude ptát jestli to zrovna dělat chce nebo ne...Synovi školka prospěla maximálně.o to snadnější to bude mít potom ve škole

majatob
10. dub 2012

@brisalek v souvislosti s vystavou jsem psala o svym 4 letym synovi ne o triletym a mladsim diteti 😉 ja to beru tak, ze mu to dava hodne. Je to aktivne straveny cas o samote s jednim z rodicu, je to cas, ktery venuju jen a jen jemu (coz proste doma nejde, kdyz jsou tam tri). Navic se snazim hledat takovy akce, ktery ho zajimaji, byli jsme na vystave rekvizit z filmu Kuky se vraci, v hasicskym muzeu, v botanicke zahrade, chystame se do leteckyho muzea, do vlastivednyho muzea atd.. je to zajimavy pro neho i pro nas, rozhodne to neni, ze bych ho vlacela kazdy tyden po vystavach co ja vim treba umeni 17. stoleti 😀 ikdyz nepochybuju, ze pokud by to bylo zajimave podany, ze by se mu to mohlo libit taky 😀 jdeme na takovouhle akci tak 1x za mesic, jindy se treba jen jdeme projit po meste, vylezeme na nejakou kostelni vez, sedneme si v parku a dame si zmrzku...nedavno jsme sedeli v kostele a poslouchali nekoho, kdo zrovna hral na varhany a byl naprosto nadsenej... ale zpatky k tematu, kultura do naseho zivota patri a jak nejsu zrovna priznivec anglictin pro miminka a podobnych krouzku, tak tohle si myslim, ze je pro neho hodne prinosny, do niceho ho nenutim, neco malo se tim vzdycky nauci a uzivame si to oba 😉

2veverka
autor
10. dub 2012

Mně přijde, že dětství je opravdu zlatý věk pro tu bezstarostnost, pro to hraní, které má smysl samo o sobě a nemusí z toho být nějaký výstup, ve srovnání s těma nervákama, co přijdou později na školách. Běhat vedle děcka, které jede na kole, to je podle mě taky slast....
Ale na druhou stranu se nedá říct, že jakýkoli intelektuální podnět dítěti škodí. Podle mě děti se snadno nadchnou pro to, co baví i rodiče. Já třeba miluju umění, a kdybych ukázala synovi nějaký obraz, který na mě silně působí a řekla mu proč, věřím, že to vycítí a že to na něho zapůsobí. Ale nevedu ho systematicky.
Podle mě je to přehnané až ve chvíli, kdy člověk to do děcka buší, naplňuje každičký nápad z knížek pro maminky, chce ho přehnaně vzdělávat, aby vyniklo, bylo nejlepší... v tomhle věku je přece čas na hraní, byť je to občas hraní s nějakým vážnějším podnětem..

@brisalek
@majatob

2veverka
autor
10. dub 2012

@berenika39
@paolin Mohla bych se ještě zeptat, nakolik lze učitelky požádat pro své dítě o něco konkrétního? Můj třeba vůbec nepije čaj, ani dobrý, toho školkového by se netknul - předpokládám, že můžu poprosit, jestli si může brát vodu. Ale navrhovat, zdali by se neomezilo sledování televize, to už je, předpokládám, zásah do řádu, který tam běží nezávisle na nás...

paolin
10. dub 2012

@2veverka Adík čaj nepil vůbec. Ve školce od začátku v poho. Jinak nechce svačinky, oběd omezeně, půl roku nesnesl papučky, musel mít stejný talíř, stejnou skleničku, svoje místo u jídla, nesmělo se na něj sáhnout, děti na něj mluvit..apod. Ze začátku jsem byla ve školce skoro pořád s ním, chodila jsem na procházky, vše jsme si spolu pomalu a důkladně probrali a proukoumali. Teď je to úplně jiný dítě. Hraje si s dětmi, komunikuje s nimi, změny ho nerozhodí. Nedovedu si představit, být ještě rok doma..
Upřímě - že nechce čaj je fakt prkotina 😉 děti ho ztrhnou. Hodně jich třeba nesneslo mlíko, ale jak vidí ostatní, tak to prostě taky zkusí. Nejlíp zeptat se ve školce, jaký mají přístup.

marinka
10. dub 2012

Anička šla do školky taky skoro ve čtyřech letech a myslím, že už to bylo fakt na čase, i když jsem se toho taky hodně bála 🙂 Ale strašně jí to prospělo, jednak kontakt s vrstevníky, má spoustu nových kamarádů, na které se každý den těší, a taky má plno nových zážitků - různá divadýlka, školičkové akce, pořád se něco vyrábí, učí se básničky, písničky, které já ani neznám, nové hry apod. A taky se učí respektovat jiné autority, než jen rodiče apod.
U nás ve školce teda není nic, co by mi bylo nějak proti srsti, je to malá školička, jen 50 dětí na celou školku, učitelky jsou moc hodné, televizi tam nepouští vůbec, před spaním bývá čtená pohádka..A bonbony jsou, když má někdo narozeniny, což mi přijde fajn, Anička se taky těšila, když mohla na narozky donést dobrůtky pro děti, jinak co vím, tak žádné jiné sladkosti nedostávají, jen když je nějaká akce, jako třeba karneval..

2veverka
autor
10. dub 2012

@paolin Čaj určitě je prkotina! I když komu podle mě zachutná ten erární čaj, začne mít bohužel posunutý chutě...Šlo mi spíš o tu televizi...

paolin
10. dub 2012

@2veverka u nás mají dobrý čaj. Žádné máchané ponožky 😉 Většinou jeden i s citronem nebo ovocný.

2veverka
autor
10. dub 2012

@marinka Víš, co, to je ideál, sama jsem to zažila v dětství (dvoutřídka v krásné vile se zahradou). Ale co si počít tady ve městě?

berenika39
10. dub 2012

@2veverka ty indivindi požadavky - to se chce asi vyptat v té konkrétní školce. asi taky jak co. s jídlem je problém v tom, že se nesmí kvůli hygieně a bezpečnosti nic donášet - ale znám školky, kde to kvůli dietě třeba jde🙂. pokud si nebudeš přát sladkosti, aby dostávala, to určitě budou brát, ale otázka je, jak to bude vnímat malá. já jsem řešila spaní v pyžamu 😀 , petr od mala poo spí "jako táta", prostě se svlíkne do slipů, zachumlá a dvě hodiny o něm nevím. a ve školce chtěli pyžamko na odpo spaní, on nechtěl...tak pohoda, nechali ho pár týdnů normálně jen v tričku, pak se domluvili, že si zkusí vzít tričko od pyžama a ted už spí jako člověk v pyžamu. sice prkotina, ale pro něj to bylo fakt zásadní problém...podle mě se bál, že to pyžamo znamená noc, tak jak to zná z domova, a že tam bude sám přes noc. až pochopil, že tam spí jen poo, pyžamo vzal na milost🙂. tak tohle třeba u nás úplně v pohodě a mě i petrovi to moc pomohlo.

berenika39
10. dub 2012

jinak petr chodí do stejné školky, do které jsem chodila já i jeho brácha....vždy proluka přesně +-20 let 😀

rozarka65
10. dub 2012

@2veverka my to máme stejně jako @marinka jen teda Aninka šla už ve třech....doktorka ze mne udělala krkavčí matku,která se zbavuje dítěte....ale A. tam chtěla a moc se těšila.....paní učitelky jsou moc hodné,zajímají se....teď před velikonocema bylo společné tvoření,přišlo mi to milé.... 🙂 Nemám,co bych vytkla,jsem moc spokojená...a nejdůležitější je,že je spokojená moje malá-velká beruška...🙂 A kdyby tomu tak nebylo,tak si ji nechám doma a dám ji tam později....🙂