Poprvé do školky v 5 letech. Jak rychle se díte přizpůsobí?

vroninka
10. led 2010

Dobrý den
Zajímalo by mě, kdo dal poprvé své dítko do školky v pěti letech, jak rychle se přizpůsobilo. Moje 4letá dcera zatím chodí jen do zájmových kroužků, na kolektiv je zvyklá, ale není tam půl dne. Tak by mě zajímalo, jak si vedou pětileté děti poprvé ve školce.
Do školky ji nevzali, bylo plno, já jsem s miminkem na mateřské.

jolinka
10. led 2010

ja som dala svoju na 4,5 roka, lebo bola na mna silne naviazana a bola som este na MD. Predtym sme ju skusili dat na 2,5 roka aj na 4 roky ale prijala to velmi zle. Az na tych 4,5 r. konecne dozrela na skolku. Zvykla si velmi dobre a velmi rychlo asi za 2 tyzdne. Boli sme radi ze to bolo bez stresov a placu. Deti ju velmi dobre prijali. Doma aj na ihrisku sa s mladsimi detmi nudila.

senja
11. led 2010

Tak to by mne take zajimalo. Predbezne planuji dat synacka do skolky az na ten posledni rok pred skolou.

lucisa
11. led 2010

Já jsem své dcery dala do školky jednu v necelých 3 letech (je listopadová) a druhou v necelých 4, protože v těch 3 nebylo místo. A podle vyprávění učitelek mají nejhorší zkušenosti právě s dětmi, které přijdou tak pozdě. Už mají delší dobu navyknutý jiný režím z domova a špatně (nebo spíš déle) se přizpůsobují kolektivní práci.
Vůbec nejhorší je to u předškoláků, kteří přijdou jen na ten poslední rok. Učitelky totiž musí s dětmi plnit jakési metodické pokyny = přípravu na první třídu a děti, které už do školky chodily, umějí pracovat, vědí, co se po nich chce, kdežto ty "nové, předškolní" jsou někdy jak v Jiříkově vidění a mají třeba problém s udržením pozornosti, se správným úchopem tužky, pastelky, nůžek apod. Ale samozřejmě se to netýká všech, pouze ony tohle vypozorovaly, když si všímaly, jak děti spolupracují.
Bohužel se jim občas stává i to, že přijde předškolák totálně "sociálně" mimo. Nezvládá žádné dětské básničky, písničky, hry. má problém se společným stolováním, s manipulací s příborem, neumí se dělit o hračky, nedokáže základní věci, jako pozdravit, poděkovat, říct si o něco, každý konflikt řeší neadekvátně.
Takové chování se samozřejmě objeví i u mladších dětí, ale tam se to dá mnohem snáz a rychleji odstranit, u větších dětí je to běh na dlouhou trať.
Tím vás nechci vystrašit, jen já jako rodič úzce spolupracuji se školkou v rámci mimoškolních aktivit, tak mám i tyhlety informace. Proto já kdybych ještě dítě ve školce neměla a váhala kdy, tak na základě těchle informací, bych se snažila, pokud to jde, dát dítě do školky na delší dobu, než na poslední rok.
Možná řeknete, že malé děti více pláčou, ale i tak brzy pochopí, že je to nová povinnost, maminka odejde, ale zase pro něj přijde a pokud jsou učitelky šikovné, dítě zaujmou, více, než měsíc větinou adaptace netrvá. A zase, delší je u starších dětí, které byly zvyklé být déle doma s maminkou nebo babičkou atp.
Sorry za román, snad Vám některé pomůže v rozhodování, ať tak či naopak 😉

ria80
11. led 2010

Ale starším dětem to jde zase normálně vysvětlit.Já určitě neplánuju školku nijak brzo.
To je blbý,když dítě z domu nic neumí.Ale myslím,že je to chyba rodičů,že ty věci se teda dítě nenaučilo doma.Kvůli tomu ho přece do školky nedávám,aby se tam naučilo jíst příborem a zdravit.

lucisa
11. led 2010

ria, já taky neříkám, že se mnou musíte souhlasit. jasně, že ty základy by mělo dítě mít, ať jde do školky ve 3 nebo v 5, za tu sociální negramotnost mohou pouze rodiče, kdo jiný, to je jasné.....
já jsem dala starší dceru do školky ve 3 i přesto, že jsem byla doma s mladší dcerkou. viděla jsem na ní, že jí chybí dětský kolektiv, byla tam velmi spokojená a já si zase mohla s mladší v klidu chodit na cvičení, plavání, vyřizovat úřední věci, pro mě to bylo jednodušší s jedním dítětem, než se dvěma.
záleží na každé z vás, já jsem to nemyslela nijak zle, jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám ☹

zitaje
11. led 2010

Ja som dala starsiu do skolky v necelych 3 rokoch a bola to katastrofa. Stale plakala, vecne bola chora, ked uz skoro vyzdravela, tak po veceroch plakavala, ze nechce ist do skolky, proste des. Ale vtedy mi to celkom nedochadzalo a nevedela som vymysliet lepsie riesenie. Na ten spravny krok som prisla az po roku - davat ju tam len doobeda na 4 hodiny, hned bolo vsetko lepsie. Teraz je druhacka a odmieta chodit aj do druziny, ona je celkovo taky individualista a samotar, obcas mam pocit, ze je to aj vplyv tej skolkovej traumy a dost si to vycitam. Ona by byvala urcite spokojnejsia doma, aj sme vselico robili, vedela cele knihy naspamat, krasne kreslila od dvoch rokov, rozhodne sa nenudila, akurat ze som musela ist do prace. 😒 Myslim si, ze je velmi individualne, ktore dieta kedy je zrele na skolku, ale teraz pri druhej to rozhodne nebudem nijako urychlovat, je februarova, takze najskor pojde ako 3 a pol rocna, hoci sa mi zda, ze je ovela viac v pohode v tomto smere.
Jediny problem, ktory ja vidim, je ten, ze sa take 4-5 rocne dieta nema s kym hrat na ihrisku, hlavne doobeda, lebo vsetci su v skolke. A ak nie je skolka, urcite treba kruzky aspon 2-3x tyzdenne a pravidelne, plus pestovat kamaratstva s podobne starymi detmi.

ria80
11. led 2010

Ne jasně,já jsem to nemyslela nijak zle.Pro každého je dobré něco jiného.Ale třeba když to beru podle dcery,tak ona je velká samotářka,ona je tak spokojená,krásně si hraje sama.Kdybych ji dala do školky,strašně by se trápila.Ona nemá ráda děti.Doufám,že se to změní.
Ona to už přehání,tak z toho nemám dobrý pocit,jak to bude dál.Přijde k nám třeba kamarádka s holčičkou a ona pak dva dny chodí a pořád se ptá,jestli ta holčička už ale opravdu nepřijde,je celá vystrašená.Tak trochu nevím,co dělat.Ale řešit to školkou,to by bylo to nejhorší,co bych mohla udělat.
Ale to už by bylo zas jiné téma.

vroninka
autor
12. led 2010

Děvčata 🙂 ,
moc vám děkuji za příspěvky.
Taky si myslím, že pokud rodiče s dětmi vůbec nepracují, nevěnují se mu, tak je pro ně školka od tří let asi výhra. Jinak by ve škole dost trpělo. POkud se rodina dítěti věnuje, maminka je dlouho doma, připravuje si pro dítě program, tak je pro to děcko nejlepší být co nejdéle doma s maminkou. Ty roky tak utečou, potom bych asi litovala, že jsem si děti neužila v tom nejlepším věku.
Také nevýhodou je časté onemocnění. Ve školách a školkách teda žádný med, co tam je za hrozné nemoci. Máma je učitelka a maj tam snad celoročně vše. Od úplavice až po meningokoka. Takže je zbytečné,aby brala ve třech letech antibiotika. Ale zase je fakt, že záleží na imunitě toho človíčka.
Klady a zápory se najdou ve všem.

zuzik31
15. led 2010

Ahoj, nechci se nikoho dotknout, ale souhlasim s lucisou, že, čím dřív /myslím 3 roky/ se dá dítko do školky, tím líp pro něj. Dítko si lépe zvykne na cizí lidi, pokud jsou nějaké zájmové kroužky lépe spolupracuje a hlavně je v kolektivu stejně starých dětí a to potřebuje. Musí se naučit toleranci a kde se to nejlíp naučí než mezi tolika dětma. Začátek je pro všechny těžký, já jsem taky brečela, když dělala dcerka scény a nechtěla tam jít, ale trvalo to max. 1 měsíc a byl pokoj. A s nemocema si nevyberete, jestli ho dáte ve 3 nebo v 5 stejně ten první rok většinu času promarodí. 😒