Poprvé ve školce. Mám se těšit nebo být smutná?

akah
28. srp 2007

nevím jak začít jsem tady nová,ale má dcera jde poprvé do školky nevím jestli mám být z toho smutná,protože se těší,nebo být nadšená že chce mezi děti

draga
3. srp 2010

@zuzu_z u nás je adaptační program...první den hodinu, druhý den dvě...pak nevím 🙂 ale určitě celý první týden nepůjdou na víc jak na 4 hodiny... 😉

elema
3. srp 2010

My jdeme nakonci září jen na 5 dní v měsíci a taky jsem to pojala jako adaptační program, takže pokud paní učitelka nebo vedení dovolí, chci tam Máju taky nechávat jen krátce a postupně prodlužovat ( podle toho jak to bude zvládat) a od října pak už bude muset zůstávat až do odpoledne ☹ , pokud manža nebude mít volno nebo tak něco. Neumím si představit, že jí tam hned první den nechám do odpoledne, to by myslím ten řev žádná učitelka ani nevydržela

luckaa
3. srp 2010

U nás je taky možnost tam dát dítko ze začátku třeba jen na hoďku,jak maminky chtějí nebo tam můžu i s malou hodinu pobýt,ale to si zase říkám,že když uvidí,že tam můžu být první den,aby to pak nevyžadovala a nedělala scény každý den...Co myslíte?

elema
3. srp 2010

Já bych teda uvítala, abych tam mohla třebas hoďku ten první den být, jen než se rozkouká a než si začne hrát a než pochopí, že se jí nic nestane. Myslím, že pro nás menší zlo, než jí ve dveřích říct papa, odejít a nechat v cizím prostředí s cizí paní. Takhle mi to přijde postupné a přirozenější. A další den už to pro ni nebude vše tak neznámé a mohlo by to loučení proběhnout lepší. Teda doufám!!! ☹

emicka09
3. srp 2010

@luckaa - tady je to tak zvykem, že celej ten adaptační proces trvá měsíc, postupně se ta doba prodlužuje, nakonec odejdeme do jiné místnosti a přijdeme se ukázat, kdyby plakala..taky mě napadlo, co se bude dít, když bude plakat a my tam nebudem 😅 jestli to na ní nezanechá nějaký následky..ale snad ne, prý s tímhle systémem mají dobrý zkušenosti. jinak je to super, 10 dětí ve věku 9m-2roky, 3 učitelky..jak to bude s nemocema jsem teda zvědavá, Emmi ještě zatím nebyla vůbec nemocná.

muminek
4. srp 2010

Mám dotaz syn je přijatej do normální státní školky a mě řekli že už může nastoupit od září na těch 5 dní v měsíci ,ale 2,5 mu bude až v listopadu . A já bych nerada přišla o mateřskou. Hlavně kvůli dvoum měsícům.

draga
4. srp 2010

@muminek pokud bude chodit 5 dní v měsíci tak může a ty o mateřskou nepřijdeš...já takhle měla malýho v jeslích začal chodit v září a teprve v únoru mu byly 3 roky...dodávala jsem na sociálku potvrzení z jeslí, že chodí jen 5 dní v měsíci...o mateřskou bys přišla, kdyby chodil nastálo...neboj 😉

muminek
4. srp 2010

No jo ale jemu bude v září jen dva roky a 4 měsíce a já jsem slyšela že se může až od 2 roky a 6 měsíců

muminek
4. srp 2010

To by mě mrzelo přijít o prašule ☹

draga
4. srp 2010

@muminek no tak o tom teda nic nevím...to se raději poptej přímo na sociálce...já vím, že to je do 3 let...

muminek
4. srp 2010

@draga to jo do třech ale právě jestli to není až od toho 2,5 roků přesně

draga
4. srp 2010

@muminek no právě proto píšu, že nevím od kolika to je že vím jen že do 3 🙂

muminek
4. srp 2010

jseš moc hodná dík snad budou hodní na socce

muminek
4. srp 2010

Tak jsem volala na socku a není to podmíněný tema 2,5 muže klidně hned na těch 5 dní akorát musím nosit to potvrzeví tak to je super jsem zvědavá jak nám to půjde.

draga
4. srp 2010

@muminek no vidíš a máš pořešeno...ten papír se nosí na socku vždycky zpětně, každý měsíc, potvrdí ti to ve školce a dobrý to je tam dát co nejdřív....mám zkušenost, že když jsem papír donesla 1. dostala jsem mateřskou normálně kolem 7. v měsíci a jednou jsem se opozdila a dala to tam asi 5. a mateřská přišla až 20. 🙂)

muminek
4. srp 2010

To už jem taky slyšela. TTak to si budu muset hlídat

kytinka
13. zář 2010

@akah prosím o radu jak je to s dáváním dvouletého dítěte do školky?? já chci taky dát malou do školky na těch pět dní a to jsou jí dva roky a dva měsíce. Můžu o to požádat i teď když už je polovina září a co všechno k tomu potřebuju? může tam být i celý den kdyby byla hodná??

berenika39
13. zář 2010

@kytinka ahoj, no školka je školka a ta je pro děti tříleté a víc, bez plínek, schopné samoobsluhy. některé soukr. berou od dvou a půl, ale od dvou nevím, to je brzo. zkus jesličky nebo nějaké mat.centrum s hlídáním.
v té školce nejde o to, jestli je malá hodná nebo ne, ale jestli je na to už dost velká a samostatná🙂))).
do školek je zápis, na jaře na září, ale u nás se dá nastoupit i mimo, hodně to záleží na kapacitě a obsazenosti. zkus se zeptat v konkrétní školce, tam jedině zjistíš, jak to je.

nikyna97
14. zář 2010

Kytinko já bych se zeptala přímo ve vaší školce, všude je to jinak, u nás třeba mají v přijímacích papírech co mají děti umět, ale taky tam je, že s nedostatky těm menším pomáhají. Dávala jsem dcerku teď v září a jsou tam s ní i děti, stejně staré jako ona (3roky), které se ještě počůrávají, ale učitelka si je hlídá a třeba je častěji posílá na WC, s jídlem taky některým pomůžou, nenechají je hlady. Prostě záleží na přístupu těch učitelek, tak se s nimi domluv, tady se toho moc nedozvíš, protože všude je to opravdu jinak 😉

betuse
14. zář 2010

@kytinka my jsme normální školka a bereme děti od 2,5 let i mladší(vyjímky), ale opravdu záleží na dítěti. hlavně to chce pořádně zvážit, aby se dítěti neublížilo, přeci jen to jsou ještě někdy taková miminka, která potřebuji ind. přístup ,pomazlení a vyžadují neustálou pozornost - to v mš pí.uč 25 dětem dát najednou nemůže, i když se opravdu sebevíc snaží 🙂

fish
16. zář 2010

@kytinka Já taky pracuju ve školce u těch nejmenších dětí.Máme děti od 2,5 let,mladší si myslím,že už je to dítko dost malé (myslím vzhledem k psychické vyspělosti).Ale zase mezi 2,5 letýma a 3letýma není nijaký rozdíl.Nezřídka jsou mladší děti šikovnější než ty starší.Ale to je taky o výchově a vedení doma.Opracdu je to hodně poznat,kdo má na dítě doma čas a kdo ne.Jinak ,co se týká toho pomáhání malým dětem....vůbec nechápu,jak v některých školkách 3 ůetým a mladším učitelky nepomůžou...to není jen o tom,jestli je to doma mainky naučí,ale i o tom,že děto ve třech letech prostě některé věci nezvládnou,ani kdyb se na hlavu postavily,protože na to holt ještě nejsou zralé...takže pomoc na záchod,pomoct umýt si ruce,pomoct při jídle,oblékání je pro mne naprostá samozřejmost.Spíš mi připadá divný opak.A děti se rychle učí,jsou jako houbičky,chce to jen trochu trpělivosti a v říjnu už to budou šikovní školáčci a co jim v září ještě moc nešlo,bude pro ně v říjnu hračka. 🙂 🙂 🙂 🙂 Je to pro ně moc velká a složitá změna,některé vůbec nechápou "proč je ta maminka strčí mezi cizí děcka do cizího prostředí a ještě chce odejít pryč??? ☹ Vždt do teď to bylo tolik roků úplně jinak.Bojí se,že se jim maminka nevrátí a chce to čas,než postupně zjistí,že si pro ně příjdete a že je tam nenencháte....Zkusmte to vidět očima těch prcků... 😉 😉 😉 A jak tady některá maminka psala o těch různých přístupech učitelek...není zapotřebí nosit domů stovky výrobků,ale odvést si spokojené a tastné dítě.Některé děti si radši zahrají hru a zazpívají písníčky než se půl hodiny krčí nad papírem.Rozhodně bych podle toho neposuzovala,jestli je učitelka dobrá nebo ne.

draga
16. zář 2010

@fish nechceš jít dělat učitelku k nám do školky? 😉 takovou bysme moc potřebovali 😎

betuse
16. zář 2010

@fish naprosto souhlasím Ale mohu říci, že po těchto pár týdnech jsme poprvé nad dětmi tak trochu zoufalá. Vím že jako uč. bych si měla poradit, ale když něco základního nepochopí některé maminky, těžko to chtít na dětech. Rodiče by měli se školkou táhnout za jeden provaz, ale bohužel tomu tak vždy není ☹

verusa.j
16. zář 2010

Ahoj, taky učím v soukromé školce. K tomu pomáhání - my teda pomáháme všem, podle potřeby, snažíme se je motivovat, učit, ale pomoc je naprostou samozřejmostí. Máme děti maličké 2,5 - 5 roků dohromady. A každé dítě je tak jiné, že se nedá předpokládat, že všichni umí všechno, proto pomáháme s jídlem, úklidem, oblékáním, umýváním a zároveň přiměřenou motivací učíme postupně samostatnosti. Naše velká výhoda je, že na 18 dětí jsme tam tři učitelky, což je super.
Děti jsou různé, některé si ve školce zvyknou hned, jiné pláčou. Nětkeré maminky chodili do školky i sdětma, aby si zvyklo postupně, ale na každé dítě platí něco jiného, někomu pomůže, že se rychle rodič vypaří, jiný se dlouze loučí.z mých zkušeností, ale přechod do školky hůře prožívají rodiče než děti.

vojtisek2007
17. zář 2010

Ahoj, Vojtík taky začal chodit teď v září do školky, má moc hodné p.učitelky co pomáhají se vším, oblíkat,obouvat, s jídlem, se chozením na záchod....měla jsem z toho fakt vítr,páč Vojtěch je trošku nestandartní, zatím moc nemluví a je to takovej "lenoch", a dosti tvrdohlavej, ale paní učitelky jen chválí a já za těch 14dnů vidím ohromnej postup, co se týká jak mluvení, tak sebeobsluhy 🙂, včera se doma dokonce pokoušel přezpívat nějakou písničku....jsem z toho přístupu a vůbec ze školky fakt unešená a nadšená, zvlášť když čtu že jinde to takhle není ☹

fish
17. zář 2010

@draga 🙂 😎

fish
17. zář 2010

@betuse To je pravda.Těžko se zlobit na děti,že něco neumí nebo že jsou divoké ,roztěkané,když jsou tak vychovávané. 😒
Ono to člověku leze na nervy,takový malý rošťák,ale není nic jednoduššího než se na něho zlobit a zakazovat.Někdy se stačí podívat na rodiče a všechno je jasné.Ale je fakt,že někdy jsou s dětmi problémy,i když jsou rodiče perfektní.To zase nechci házet všechny do jednoho pytle.Ale většinou je to opravdu tak,že šikovné vyrovnané a pohodové dítko=vyrovnaný a pohodový rodič a naopak.Proto se snažím ty prcky pochopit,proč dělají to či ono a ne se zlobit,že zlobí.Třeba jn upozorňuje na něco,co není tak úplně v pořádku.

fish
17. zář 2010

Já mám sama 3 děti a někdy si s nimi nevím rady.Někdy čím člověk toho ví víc a víc nad tou výchovou přemýšlí,tak je to horší než když jedná instinktivně.taky nejsem ani zdaleka 100%,ale snažím se a snažím se přemýšlet jak to vidí ti mí potomci z té své strany.Naštěstí mi nechybí umění vcítit se do druhého.

fish
17. zář 2010

@vojtisek2007 To je pravda,já za těch pár dnů,co jsou děti ve školce a to jsou všichni nováčci,taky vidím ty pokroky.Mám Aničku taky ve školce a taky se zlepšila v mluvení a taky se chytá ve zpívání.Úplně jsem byla překvapená,když jsem doma začala zpívat a ona se úplně normálně ke mně přidávala,a to jsme zpívali jen párkrát.

kytinka
17. zář 2010

holky děkuji za názory, už jsem se byla zeptat jak to vypadá a i kdyby jí byli 3 nebo 4 tak mi jí nevezmou všude mají plný stav ve všech třídách. Nejrychleji asi od ledna kdy bude zápis tak to teď musíme zvládnout. Jenom je teĎ hodně maminčina tak doufám,že tu školku zvládne: Jinak je už moc hodná, bez plinek, umí se najíst, i hezky vykládá, má ráda děti a ráda si hraje ale je teĎ hodně maminky tak by to byl asi problém. Ale moc děkuji.