Postupuje naša logopedička správne?

adrianka1712
20. bře 2014

Ahojte. Začala som so synom navštevovať logopedičku, pretože je predškolák a má problém vyslovovať niektoré písmenka. Sme Slováci a syna bez problémov prijali do ZŠ. Naša pani logpedička neučí syna správne vyslovovať slová apod., ale učí ho nasilu po česky,, keď niečo povie po slovensky, je na neho prísna. Dokonca aj po mne pani logopedička chce, aby som u nej plynula mluvila po česky. Sme v čr rok a po česky viem, ale plynulo rozprávať si naozaj netrúfam. Boli sme u panni logop. hodinu, z toho asi pol hodinu nam púšťala české rozprávky na youtube, a zvyšok času učila MŇA, ako mám so synom mluvit. Malý chodí do škôlky a myslím, že češtinu velmi rýchlo pochytil od detí, dosť ma prekvapuje ako vie sám od seba pomenovať veci po česky, aj keď mu pred tým nikto nepovie, čo to znamená po slovensky. Češtine rozumie dokonale. Má len problém s tou výslovnosťou. Chápem, že pani logop. chce pomôcť synovi s češtinou, ale navštevujeme ju predsa pre niečo iné. A to, že učí mňa po česky a chce odomňa aby som tak rozprávala, mi príde trochu divné, a nasilu. Poznám vela prípadov, kedy rodičia hovoria aj dvoma jazykmi a dieťa nemá žiadny problém s rečou, ani v škole ani všeobecne. Kamarátka hovorí len po slovensky, jej dcéra tiež a popritom chodí do českej školy a učí sa výborne. Naša pani log. nám dporučila aj návštevu psychológa, vraj aby nám napísal odklad nástupu do zš. Nemyslím si, že syn by mal mať odklad, veď je velmi šikovný a múdry na svoj vek, aj v škôlke ho len chvália. V škôke má jedného vietnamského spolužiaka, ktorý vie aj vietnamsky aj trochu česky a do škoy normálne ide, tak prečo práve náš syn by mal mať nejaký problém? Má niekto podobný problem? Alebo viete mi niekto poradiť, či je postup našej logopedičky v poriadku? Ďakujem.

alyssa18
20. bře 2014

Zkuste se poradit s paní učitelkou ve školce, co na to říká. (Sama učím ve školce, takže myslím, že by vám paní učitelka měla být schopná poradit.) Pokud má chlapec vyvozené hlásky, které potřebuje ke správné slovenštině, tak bych to neřešila. Je to Slovák a měl by umět mluvit hlavně slovensky. Češtinu pochytí později sám a hlásky mu pak třeba vyskočí samy (počítám, že problém je hlavně s "ř"). Mně se přístup logopedky nelíbí, podle toho, co popisujete, bych ji okamžitě vyměnila.

veruska007
20. bře 2014

Dala bych na první dojem s logopedkou a pokud si navzájem nesednete, tak bych ji vyměnila. My jsme byli také poprvé u logopedky, malý se jí bál, mně byla nesympatická, namyšlená, autoritativní... hned po první hodině jsem sedla k netu a vybrala jinou logopedku. Chodíme tam půl roku a jsem naprosto spokojená.

petrajurinova
21. bře 2014

@adrianka1712 poptala bych se u jiných logopedek, jestli můžou přijmout syna do péče. Naše logopedka sice zkouší, při prvním sezení jestli má maminka/tatínek správnou výslovnost, ale je to proto, aby věděla, jestli má doporučit procvičování toho co s dítětem probere doma, nebo říct rodičům aby požádali o procvičování někoho jiného, kdo tu správnou výslovnost má (třeba učitelku ve školce a pod.). Pro dítě, které chodí na logopedii je nutné, aby cvičilo výslovnost podle zadání i doma nebo ve školce nejlépe každý den - ty lekce u logopedky nestačí, to jsou v podstatě jenom kontroly.

kofinek
23. bře 2014

urcite zmen logopedicku, je fakt blbost, aby si na syna nehovorila materinskym jazykom. Ja tiez hovorim slovensky. a tiez dochadzame na logo. A nikto ma nenuti hovorit cesky, Teda bol tam raz navrh, ale aj ked som sa radila s psychologickou, tak podstatny u materinskeho jazyka je ton a intonacia, proste keby si hovorila cesky, tak si to predtym premyslis a zmenis "sposob" a proste to vyznie inaksie, nez by si to povedala normalne. A pre dieta je to podstatnejsie nez to, ci ma spravnu vyslovnost.
A uz absolutne nebudem komentovat to, ze mu pustala rozpravky na YT, to mozes i doma sama. Za mna zmenit logo urcite. Drzte sa, 😉