Předškolák a mobil. Co si o tom myslíte?

ttomiis
29. led 2010

Zdravím všechny, otevřel jsem diskusy na ožehavé téma, prckové a mobil. Já sám jsem z generace, která vypadla po obědě z paneláku a do večera o mě rodiče nevěděli, zkrátka klasický husákový dítě. Lezli jsme po panelech nedostavěného sídliště, brouzdali se v bahně, občas od někud spadli a vyrazili si dech, ale nebáli jsme se aut, úchyláků a podobných nástrah svobodného života. Myslíte, že je špatně, že dám pětiletému prckovi na krk mobil? Když už mermomocí chce jít s kamarádama mezi paneláky kopat do balónu? S tím, že ho vidím z okna, ale najednou prostě s kámošema zmizne....Co mi na to povíte, maminy...a věřte, že na bydlení mimo sídliště pracujeme...

ttomiis
autor
29. led 2010

vlastně jsem se nezeptal na to, co mě zajímá....od kdy myslíte, že by měli ty naši broučci a berušky používat mobil? třeba jen na prozvánění....

hasleerka
29. led 2010

no moja dcéra má mobil, ale len doma, keby mi potrebovala volať ked som neni doma ... mala ho párkrát v škole, ale som jej ho potom zarachla ked furt volala pre blbosti ... ale budem jej ho musieť teraz zase dať, aby vedela že má jeden deň chodiť zo školy skôr, tak si nastaví pripomienku

no a moja ako 5ročná sama von nechodila, tak aby som ju nevidela .. urobila by to a viac by sama nešla, len so mnou

dvojka
30. led 2010

Když už bych teda dceři mobil pořídila(jako-že to v plánu nemám)tak jen na prozvánění.
Asi pro jistotu.Jde o to,jestli by byla schopna v dané situaci mobil použít a taky se bojim trochu toho,abych jí právě já netelefonovala pak každou chvilku a ona si pak připadala jak v kriminále 😒 .
Každopádně malou a má 5 let samotnou ven nepouštim(zatim)

lucisa
30. led 2010

Já osobně mám 7letou dceru a nebydlíme na sídlišti, spíš na předměstí, ale bohužel je tady provoz, řeka, takže já ji ještě samotnou nikam nepouštím, raději jdu s oběma, příp. ji nechám na dvorku, kde na ni vidím já nebo babička z okna a dvorek je oplocený.
A co se týče mobilu, zatím ji do školy a ze školy vozím (příp. ji doprovodím k zastávce a jede sama, mají zastávku před školou a jezdí jich více dětí, odpo na ni zase na zastávce čekám), takže v tomhle není nutné mít mobil. S manželem jsme nad tím přemýšleli jen jednou, když musela být loni hospitalizována v nemocnici a mě nedovolili kvůli věku být s ní. Dohodli jsme se, že nějaký obyčejný jednoduchý (s předvolbou a blokováním čísel) zajdeme druhý den koupit, aby nám mohla zavolat a nebylo jí smutno, ale v noci onemocněla i mladší dcera, tak jsem tam nakonec byla s oběma a mobil nebyl třeba.
A neuvažujeme s mobilem ani na školu v přírodě, protože loni s tím měli učitelé docela problémy, když ho jedna prvňačka měla a nedělala nic jiného, než že vedla s maminkou 3hodinové plačtivé hovory. Nezapojila se do žádného programu, nebavila se se spolužáky, ignorovala vyučování - katastrofa.
Tak asi tak.
S manželem jsme se dohodli, že mobil pořídíme asi tak na 10. narozeniny, pokud nenastane akutní situace dřív. Ale jen na hlídání dítěte mi to přijde jako celkem zbytečná a drahá záležitost. Raději koupit hodinky a naučit dítě poznávat čas, pokud nedodrží domluvu s místem pobytu a časem návratu, tak má pro příště smůlu.... 😒

janinah
30. led 2010

predškoláka nikam samého nepustím,takže mobil nepotrebuje,ani medzi paneláky neide sám ,niečo by sa stalo,tak si to neodpustím,nemyslím ani tak úraz,ale všelijakých debilov od šikanujúcich až po úchylákov....

majenka
30. led 2010

Tak já bych také předškoláka samotného ven nepustila, o tom začnu uvažovat, až bude chodit do školy (bydlíme ve městě na sídlišti). A telefon se mi zdá tak akorát v 10 letech. Do školy si ho nebude smět brát, ale bude ho používat po škole, pokud začne chodit sama na nějaké kroužky (jde do hudebky, ta odpadne, tak zavolá/prozvoní, že potřebuje odvoz dříve...). Na lítání venku bych ho také asi nedávala.

renca3
30. led 2010

a ako ti pomoze mobil, ked nemas syna v dohlade na sidlisku? obvykle tak male deti este matky nepustaju von
bez dozoru.

urcite predskolakovi este mobil nepatri. ked som bola na den otvorenych dveri medzi prvakmi, na hodine sa jedna mala pytala ucitelky, ci moze zatelefonovat mame. neviem, co take dolezite musela povedat, ale ucitelka ju pustila na chodbu a mala si vykecavala. teda sok. vraj je to uz trend u prvakov. ja by som to chcela udrzat bez aspon do tretej triedy.

felixa
30. led 2010

Mne sa u starsej dcery osvedcil mobil hned v prvej triede ZS, lebo zacala chodit na ZS v centre mesta a aj kruzky mala v centre. Ked som pre nu prichadzala, tak som jej zavolala a ona ma cakala pred skolou a ja som nemusela hladat miesto na parkovanie (aj tak vsetky parkovacie miesta v centre su obsadene a zakazdym parkovat v podzemnej garazi si neviem predstavit 😝 ). Okrem toho, som casto cez den mimo mesta, tak som bola rada, ze "keby nieco", mozeme si zavolat. Telefon nikdy nezneuzivala, cez vyucovanie mi nevolala, takze nejake vykecavanie sa nekonalo (ani navzajom medzi spoluziakmi, ktori mali tiez mobil). Pri mladsej dcere planujem mobil takisto zaviest od prvej triedy ZS. 😉

hanka274
30. led 2010

hm...ja od temy...neviem kedy je ten spravny cas, to budem vediet az ked "na to" dojde...
no kazdopadne ma zarazil vek 😕 😕 , kokso... mam skoro 4r. dceru,tak preto... 😕 😕 😕 😕 😔

konja
31. led 2010

pětileté dítě b ych na sídlišti nikdy bez dozoru ven nepustila. Synovi je šest let a jediné kde je sám venku je na zahradě u babičky, která je oplocená a já na něj vidím. Max. může sám na zahradu k sousedům nebo na plac před domeme kde si hrají děti z okolních domů, ale tam také vidím a kdyby od tud utekl tak má chlapec dost velký problém! 😠 😀 V září bude syn nastupovat do první třídy a jelikož jsem na mateřské budu ho do školy vodit a zpět přivádět, takže mobil nebude potřeba. Přesně jak píší holky víše, dostane ho ve chvíli co začnu chodit do zaměstnání a on mimo školu na kroužky na které se třeba bude muset dopravovat sám, ale to na prvním stupni určitě nehrozí. Ttomiis, možná si o nás matkách říkáš že jsme stíhačky a nenecháme dětem volnost, ale mě nepřijde normální nechat malé dítě (cca do 9-10 let) lítat kde se mu zachce. Když bude chtít jít ven tak musí rodič vědět kde se jeho dítě pohybuje ( př. budeme na hřišti za domem) a pokud se bude chtít přemístit jinam tak musí dát vědět (zazvonit). Pokud rodiče pracují, tak má být malé dítě (první stupeň) ve škole/družině, než rodiče půjdou domů, asi bych nezvládla sedět si v klidu v práci a vedět, že dítěti zkončila škola už před třema hodinama a ono teď je možná samo doma nebo někde kdoví kde. A k tomu by mě nepomohl ani mobil.

capy
1. únor 2010

tak my uz mame mobil od 4,5 roka. ale pouziva ho len na prezvananie ked je u starych rodicov a che sa ma nieco opytat, alebo ked je doma a chce hovorit zo starkymi. inak von este sam nechodi

hanka274
1. únor 2010

capy 😕 🤐

zuzulatko
1. únor 2010

Podla mna mobil patri detom, kt. su vo veku druheho stupna ZS. Ti mali ho tam maju zbytocne, nepoviem moze sa hocikedy nieco stat, dietatu zostane zle a chce zavolat rodicovi, ok, ale nato su v skole ucitelia, u starych rodicov stary rodicia,...
Zbytocne mu niekto starsi ten mobil ukradne alebo ho tak mobil irituje a ovplyvnuje, ze nemysli na nic ine len ta mobil.
Ako je kazdeho rodica vec kedy dietatu kupi mobil, a je aj na nom co mu ppovie, ako sa treba s nim zaobchadzat, atd. ale tak stvrtakovi na ZS je podla mojho nazoru mobil uplne zbytocny 🙂

titkovamiriam
1. únor 2010

starsie deti mali mobily od 10-12 rokov tusim neviem uz v ktorom roku to bol taky boom.no marek bude mat urcite skor,asi tak v prvej triede ked uz bude samostatnejsi -asi v skolke by mu bol na prd aj ked ho dokaze ovladat 🙂

capy
1. únor 2010

ved ja mu ho do skolky nedavam. ma ho len ked je u nasich alebo u svokrovcov 😉

hanka274
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hanka274
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
other_side
1. únor 2010

predskolak sa rozumie vek 5 - 6 rokov, vsak? ,-) no tak ttomiis, ja si takisto pamatam na bezstarostne detstvo, kedy sme sa hravali medzi panelakmi, ale je tiez pravda, ze vtedy bolo na nasom novuckom sidlisku strasne vela deti, a mamicky sa mozno ani tak nebali kedze sme chodili vo veeeeelkych skupinach 😀 ale dnes ked sa pozriem z okna, deti je velmi malo, hlavne vo veku mojho syna.. zatial som ak sa mam priznat ani nic podobne veru nespozorovala.. 🙂)) takze ked bude mat dajme tomu 6 rokov a pojde von, mobil mu samozrejme rada dam, aby som mu mohla v pripade potreby zavolat, alebo on mne, a kedze sa nase deti narodili do sveta pc a mobilov, nevidim v tom ziaden problem.. moze nastat situacia, kedy bude mobil potrebovat a nebude ho zrovna mat.. neni boh vie co.. takze ja sa tomu vobec nebranim 😎

hanka274
2. únor 2010

capy, to ma normalka taku vymozenost, ze vlastny mobil doma ked chce volat s babkou?? waw! a naopak?? z tvojho mobilu nemoze volat? a z babkinho??
hm, vlastne aj hanka ma mobil ked mi "nieco chce povedat" alebo babkam...taky ruzovy Barbie 😀 , boli v nom aj cukriky 😀 😀 😀

other_side, taktiez sa nebranim tomu, no fakt az ked bude vo veku ked bude chodit von sama...no posnazim sa nevyhnutne to odkladat co najneskor...strach...asi budem za krickom vzdy ked bude chodi prvykrat von 😖 😖

other_side
2. únor 2010

hanka 🙂)) si ma rozosmiala 🙂)) ja tiez budem chodit poza kricky 🙂 strach budem asi dlllho prekonavat.. ani si to neviem predstavit ze ked pojde vonku sam.. 😅

hanka274
2. únor 2010

no, mame asi rovnako stare deti, my mame v aprili 4r...fakt, neviem...preto mi skoro oci vyskocili pri prvom prispevku...ze von...oooo bozinku, doma do 18r... 😔 😔 😔
ale mobil dam, no len na volanie mne alebo 112, jedna SMS prejde tym mobilom a dostane po prstoch 😀 😀 😀 myslim tym obrazne na to, ze ho bude mat iba na pouzitie v pripade "nudze"...chapes. 🙂

capy
2. únor 2010

hanka ano ma vlastny mobil. on ma prezvoni a ja mu volam naspat. ma nas na rychlej volbe tak to ma jednoduchsie. moze volat aj z mojho, ale on je sikovny tak ho ucime zaobchadzat z elektronikou. aj na pocitaci si hra hry. dokonca ucil babku ako sa to pusta a na co ma kliknut ked sa chce niekam dostat. TV a DVD ani nehovorim 😉

hanka274
3. únor 2010

hm...vlastny mobil...super... 😅 😅

capy
4. únor 2010

hanka co narobime, taka je doba. a ked som nechcela aby sa hral s mojim, tak ma moj stary 😉

marcca
4. únor 2010

my sme prváci, mobil ešte nemáme, ale je to otázka blízkej budúcnosti 😉 ...bude potrebný, najmä čo sa týka družiny, cesty domov, krúžkov a pod...
von ale chodieva sama už cca 2 roky (sme malé mesto, malé sídlisko), ale tam by som jej ho istotne nedala...keď vyjde von kopať do lopty, sánkovať a pod. ešte stále sa mi nezdá natoľko zodpovedná, aby ten mobil ustrážila či ochránila pred prípadnými možnými nárazmi a pod 😅 ...ak je von sama, jasne vie, že sa má zdržiavať len okolo domu a to v miestach, kde ju môžem hocikedy skontrolovať z okna, príp. ak chce ísť potom k nejakému kamošovi,resp. ihrisko, každú zmenu vopred ohlásiť zvončekom zdola 😉 ...zatiaľ to tak funguje a keby nie, tak vie, že je sama von posledný raz 😉 😉

ttomiis
autor
4. únor 2010

Ahoj, jsem moc rád, že jste se zapojili diskuse. Čekal jsem spoustu kritiky a různorodých názorů. Chci jen napsat, že bydlíme také na malém městě a sídlišti bez silnic, takže je pro nás snažší pustit pětiletého Honzíka ven s bandou kluků. Samotný by určitě ven nešel a kdybychom bydleli někde na jižáku v Praze, asi ani neví jak vypadá okolí paneláku. Myslím si, že je možná chyba, nepěstovat v dětech samostnatost, spoléhat jen na společné procházky a kroužky, kam je odveze někdo z rodičů, nebo babička... Jasně, taková je prostě doba, a vlastně se i sám těším, až si najde nějaký zájem, nebo sport v nějakém oddíle...

brumdinka
5. únor 2010

ttomis - tak vždycky záleží na situaci a kde bydlíte, jiný je to v Praze a jiný na malym městě, my sme malý město, mobil nemá a hodně dlouho ho ani mít nebude - příde mi to v našem případě zatim zbytečný

jinak souhlasim samostatnost se má pěstovat a mě mrzí, že díky tomu co píšeš je třeba i náš malej co se týká lítání venku nesamostatnej, max.tak na zahradě nebo když sem s nim, ale jak pude do školy ráda bych, aby ještě jednou holčinou chodili sami, maj školu tak přes 3 ulice od baráku

a to, že Váš kluk může lítat s partou je nádherny, u nás v okolí děti moc nejsou, a tak Jiřík tu ani nemá někoho s kym by mohl takhle řádit 😒

marcca
5. únor 2010

súhlasím s tou samostatnosťou a myslím, že keď sa dopredu určia podmienky a pravidlá, ktoré treba dodržiavať, dieťa si postupne v sebe pestuje aj istý druh zodpovednosti 😉 ...u nás to takto funguje už dlho a v pohode sa to dá... 😎

hanka274
5. únor 2010

capy, ok...to je vasa vec... 😔

capy
8. únor 2010

hanka v poho. kazdy ma svoj nazor a svoju vychovu 😉