Přestup z jedné mateřské školy do druhé, musí dítě vzít?

kjajule
27. led 2014

Chtěla bych poradit. Mám dlouhodobě problém s naší školkou, chtěla bych aby syn přestoupil do jiné školky. Musí ho v nové školce vzít, když bude předškolák? Vím, že přeškoláky, musí ve školce vzít přednostně, ale platí to i v případě, že už do nějaké školky docházel a jakoby místo i pro předškolní docházku ve staré školce by měl...

Abych přiblížila problémy se školkou. Dlouhodobě se dětem nevěnují a ignorují je. Děti nechají po obědě spát dokud se samy nevzbudí nebo až si je vzbudí rodiče při vyzvedávání. Takže se mi stane, že si jdu pro syna v 15:30 a on stále spí !!! Ráno když odevzdávám syna do školky tak jim paní učitelka pustí tv a na tu koukají až do svačiny 9:00 . Pak je učitelky vyženou ven, několikrát se poslední dobou stalo, že děti utekly na silnici jelikož si učitelky nezkontrolují, jestli mají zabezpečená vrátka ze školky ven. V 11:45 - 12:00 mají oběd, pak je dají všechny spát a spí až do příchodu rodičů, nebo v případě lepšího počasí do 14:30 kdy je opět vyženou ven a nechají lítat po zahradě jak se jim zachce 4 třídy dohromady... Když syna vyzvedávám dostane na cestu svačinu, kterou měl sníst ve 14:00 . Zřetelně učitelce cca 6x řekne , at mu nedává rajče, že ho nejí a učitelka mu ho nandá na chleba a rozmázne po celým krající, to samé když syn nechce vanilkové lipánky,nebo přeslazené perníky atd...prostě mu to vrazí a nazdar. Absolutně ho ignoruje a ani mu nedá najevo že by ho vnímala. Načež na vrchol všeho v pátek manžel přišel domů s tím, že si učitelka stěžovala, že je syn agresivní , neposlouchá a odmlouvá. Syna jsem se ptala , byl velmi sklamaný a plakal mi, že ho Davídek uhodil vzal mu čepici a , že mu to vrátil a strčil do něj a při tom ho chytla paní učitelka... Není to žádné zlatíčko, když mu člověk dá prostor, tak odmlouvá jedna básen to samé s posloucháním musí cítit pevnější ruku. To mám jako učitelky učit jak se chovat k dětem? Nemám pocit , že by syn vyžadoval nějakou speciální péči, patří mezi ty hodnější ve školce...

mabe
27. led 2014

@kjajule no, tak to je desny teda. to bych si na skolku stěžovala mozna nekde vis, to preci takhle nejde. u nas ve skolce, deti dopo cvici, maluji, proste takova ta rizena aktivita, basnicky...pak svacinka, jdou ven na 1,5h do lesa, do parku,...potom obed, spanek s pohadkama, pak svacinka v 14h a pak maj volny aktivity. anicka umi spoustu rikanek, pisnicek, mají na nástěnce obrazky,...fakt bych si stěžovala na nejakym krajskym urade nebo tak...chudaci deti 😖 jak je to s prestupem nevim, ale podle me by ti ho mely vzit.

kjajule
autor
27. led 2014

@mabe Nebylo to vždycky, tak školka má naoko spoustu aktivit jednou měsíčně divadlo ve školce. Básničky umí syn za ty tři roky asi dvě ze školky zbytek jsem ho učila já a manžel. Nesnáší malování, ale doma ho k tomu ukecám, ve školce namaluje, kdo nechce tak ve školce nic nemusí...Dítě řekne malovat nebudu tak namaluje, nebudu zpívat nezpívá atd... Takže syn toho využívá, ví že nemusí tak to nedělá ☹

apollo11
27. led 2014

@kjajule Určitě ho vezmou jinde, když je předškolák 😉 Ty problémy jsou v hodně školkách dost podobné, co se týče přístupu k individualitě.. Ale tohle vypadá na dost špatnou školku. Ta tv by mi teda taky vadila, školka nemá co nahrazovat vzdělávací program a tvůrčí aktivity koukáním na televizi 🙄

pisisvori
27. led 2014

@kjajule u nás je to podobně jak píše @mabe a plně s ní souhlasím. Televizi třeba ve školce vůbec nemají. Jediné co mi trochu vadí, to , že je nutí ležet všechny a dcera občas usne na 15-30 minut až těsně před svačinou a pak samozřejmě jde spát večer v 11a ráno nechce v 7 z postele a ten spánek jí chybí (ale naštěstí nespí od 18m, takže to není často). Mě se třeba paní učitelka teď omlouvala , že po spaní 2x za sebou nestačili dceru učesat a udělat culíčka...jen pro info jak to někde funguje🙂. Jinak u toho jídla, jsme já toho názoru, že by děti měli sníst co se jim dá pokud nemají nějakou alergii...a školka jakštak dodržuje zásady normální stravy....ne jim to nutit, ale když nechce ať to nechá, ale žádné extra buřty pro každé díte...to se asi ve státní školce čekat nedá🙂

kjajule
autor
27. led 2014

Já nechci aby měl nějaký extra přístup ke stravě, jenže moje dítě bohužel když něco jíst nechce tak to raději vyzvrátí než aby to pozřel...Jí téměř vše, ale jakmile mu někdo dá to co opravdu nejí tak to nedá ani náhodou třeba jako rajče...má to po mě já rajče pozřela prvně v těhotenství a dodnes ho tepelně upravené nedám ani náhodou max syrové. Ale když tý učitelce 6x řekne at mu ten chleba dá mazanej jen máslem bez rajčete a ona mu ho tam stejně flákne.... To samé s pitím, rád pije obyč vodu a oni mu stále nutí ty hnusný přeslazený černý čaje co tam vaří...se mi přiznal že chodí na tajnačku pít vodu z kohoutku na záchodě...no je tohle normální !!!

kjajule
autor
27. led 2014
editah222
27. led 2014

@kjajule pokud je to ve vaší školce tak jak popisuješ, tak bych poslala stížnost!!! To si přece nenechte líbit, takový režim ve školce není vůbec normální.
A přestup to vyřeší pro vás, ale co ostatní dětí? mají další rodiče stejný názor?

pisisvori
27. led 2014

@kjajule 🙂 já to chápu🙂. U nás mají "sucháče" nenamazané housky nebo chleba a děti si můžou vzít to, když jim třeb anechutná pomazánka....Nevím, jestli vaří černý čaj (u nás určitě ne), ale nechat ho natočit si vodu z kohoutku nebo mít variantu jen čistou vodu by už dnes v každé školce mít mohli, protože je to zdravější (i když dcera vyžaduje sladké pití) a už tak funguje opravdu hodně dětí, takže by se měli prizpůsobit. Ale vůbec neporadím s tím přestupem. Asi se chce porozhlédnout po jiné/jiných školkách a zeptat se přímo tam, jestli je to možné a jak by to probíhalo. Případně nějakou soukromou v okolí, pokud finance dovolí.
A asi bych i sondovala mezi ostatníma rodičema..třeba někdo bude mít sílu, čas a odvahu to řešit nějak víc....

editah222
27. led 2014

Co se jídla týče, tak můj syn nejí pomazánky a tak ve skolce svačí jen suchý chleba nebo rohlík 🙂 Ale pokaždé musí aspon ochutnat.

petrajurinova
27. led 2014

@kjajule pokud školka funguje takovým způsobem určitě bych rychle předškoláka přesunula jinam - předškoláci (a nejen oni) by ve školce měli zpracovávat určité edukační listy (dokreslování, rozdělování, určování rozdílů, vybarvování, tvary.........) a pomalu se učit disciplíně a tomu, že v určitou dobu musí dělat určitou činnost i když je to zrovna nebaví nebo na to nemají náladu.
Ke stravování - učitelka jídlo nepřipravuje, takže určitě nedává z vlastního rozhodnutí dítěti na chleba rajče, nemůže vybrat příchuť jogurtu nebo rozhodnout jestli bude na svačinu perník nebo chleba - nachystají to tak kuchařky a učitelky do jídelníčku nemají právo mluvit, tohle je třeba řešit s vedením školky. Pokud má dítě problém s nějakou potravinou je třeba to dát učitelce písemně, nejlépe potvrzené lékařem, potom by to měli ve školce tolerovat a podávat stravu vhodnou vzhledem k možnostem (finančním a organizačním) - např. moje dcera má problémy se zažíváním (má malý žaludek a nedokáže pozřít větší množství jídla najednou bez toho aby to vyvolalo dávicí refex), má to potvrzené od dětské lékařky a ve školce se tomu přizpůsobili a dostává oběd rozdělený na dvě části (polévku společně s ostatními dětmi, hlavní jídlo až po odpočinku) a odpolední svačinu si nosí domů.

katchula
27. led 2014

@kjajule Normální to rozhodně není. Taky nejsme se školkou nijak extra spokojení, ale to, co popisujete, je už vrchol. Ač nejsem žádný prudič, tak bych už ve Vašem případě dávno naklusala za ředitlkou, případně dát stížnost na úřad, pod který školka spadá. Je to fakt smutný, že se tohle ještě někde děje ☹ A jinak myslím, že máte velkou šanci, že syna jako předškoláka vezmou jinde, určitě bych to zkusila. Od takovéhle školky rychle pryč. Co ostatní rodiče, těm to nevadí?

editah222
27. led 2014

@kjajule a nezdá se mi, že by ve školce byl černý čaj, všude mají ovocný ne? Moje děti taky čaj nerady a tak jim ve školce učitelka natáčí vodu z vodovodu, problém v tom nevidí.

hrusti
27. led 2014

@kjajule Možná bych zkusila obvolat školky už ted. Třeba by ti ho někde vzali v průběhu roku. Jako předškoláka by ti ho měli vzít. Nejspíš se budou ptát, proč přestupujete, když chodí do jiné školky.
Jinak syn nesmí mléko a čaj taky nepijde, učitelce jsem to řekla, napsala si to na papír na náštěnku ve třídě a snad to dodržuje. Místo čaje si syn řekne o vodu. "Výchovné" aktivity snad ani nekomentuju, tragédie ☹

lenka5731
27. led 2014

ke školce se vyjadřovat nebudu, ale nenechej se ukolébat tím, že je dítě předškolák, tak ho jinde vezmou automaticky. Nevím teda, jestli je i druhá školka v místě vašeho bydliště a jaké tam mají podmínky pro přijetí. My jsme se stěhovali a rychle jsem byla vyvedená z omylu, že předškoláka vezmou automaticky. Odvolání proti nepřijetí jsme řešili skoro dva měsíce, u ředitele, starosty a na krajském úřadě jsem byla jako doma (právní názor jsem si vyžádala i na ministerstvu), pokud bychom nebyli fakt hodně důrazní, tak by dítě prostě nevzali, i když je předškolák, a co jsem tak hledala různé zkušenosti a názory na internetu, tak je nepřijetí předškoláka do MŠ naprosto běžná věc. 😒

kjajule
autor
27. led 2014

@petrajurinova učitelka jim právě tu svačinu připravuje dostane od kuchařky nakrájené pečivo namazané , zeleninu nakrájenou zvlášt a učitelka to rozdává a kompletuje dětem takže to rajče opravdu ovlivnit může 🙂 ale to jídlo je to poslední co mě síří spíš mi vadí to chování celkově...

pisisvori
27. led 2014

@hrusti když o tom přemýšlím tak myslím, že u nás to taky tak mají, že něco co děti opravdu nejedí 1 věc si napíší na tabuli někde u výdeje jídla a těm dětem to nedávájí..(ale nejsem si jistá, jestli to není jen když mají třeba nějakou alergii...) ale u nás to funguje tak, že jim dají k pečivu na talíř ovoce , zeleninu a ne na chlabe... a děti buď snědí nebo ne ... a s tím mazáním už jsme psala, že dají namazané a kdo nechce vezme si z koše suché....takže pro mě je to takhle OK. Ale dcera tam snad kromě kedlubny sní vše co dostane i to co dome nejí🙂 ajak jsme psala já bych jí ani moc nepodporovala, kdyby si "vymýšlela", ale zase je fakt, že by bylo něco jiného, kdyby je nutili a nedali žádnou možnost

kjajule
autor
27. led 2014

@editah222
@hrusti
@lenka5731 čaj je určitě černý při předávání svačiny si syn nosí do šatny skleničku s čajem aby se po spaní ještě trošku napil a chutnala jsem za jedno je neskutečně tmavý a za druhé je opravdu ten čaj černý ☹
S ostatními rodiči jsem neřešila celkově jsme dost zaměstananí s manželem takže na rodičovské dýchánky nechodíme (ted jsem to nemyslela nijak zle) od tchýně kolegyně má ve školce taky malého a je uplně stjně znechucená...

ve městě máme školek asi 6...

lenka5731
27. led 2014

@kjajule tím líp, píšu svoji zkušenost, abys pak třeba nebyla překvapená 🙂

hrusti
27. led 2014

@pisisvori Syn má intoleranci kravského mléka, má to napsané i v papírech od doktorky pro školku. Ale učitelce jsem to radši ještě hlásila a ona si to právě napsala na tu nástěnku. U nás to myslím není jen u alergiků, protože tam měla napsané, že jeden chlapeček nejí zelí 😀 A co se týče mazání chleba, tak u nás vozí svačinky hotové z jídelny do třídy a suchý chléb, rohlík tam nemají. Aspon co mi říkala učitelka. Prý může max. pomazánku seškrábnout stranou.
A čaj mají černý, navíc prý docela sladký.

kjajule
autor
27. led 2014

@lenka5731 Díky i to pomůže abych věděla , že to tak jednoduché zřejmě nebude...

editah222
27. led 2014

@kjajule tak já na žádné rodičovské dýchanky taky nechodím, ale snad potkáváte ostatní rodiče v šatně ne? 😀 😀

petrajurinova
27. led 2014

@kjajule to je ale nezákonné - co na to hygiena? Tohle je na uzavření školky.

kjajule
autor
27. led 2014

@editah222 To jistě,ale na potkání se neptám líbí se Vám ve školce co Vám tu vadí? Nebo tak... popravdě ty lidi vůbec neznám takže bych nerada narazila na nějakého známého paní učitelek a tak...
@petrajurinova
jídlo se mi hrotit opravdu nechce...je to spíš taková poslední kapka, že by to mohlo fungovat lépe jde mi spíše o tu ignoraci ze strany učitelek k tomu jak děti ve školce tráví volný čas...
Posadit ho k televizi nebo vystrčit ven at si hraje umím taky. Nečekám od školky, že by mi dítě vychovávala, ale ráda bych aby v kolektivu dělal aktivity, které mu já poskytnout nemohu. A když se Vás 5-ti leté dítě zeptá co je to kolo kolo mlýnský a zlatá brána otevřená neví co absolutně je...tak mi to přijde opravdu neštastný.
Snažím se ho motivovat doma "musí" malovat, počítat, poznávat barvy tvary, atd...ale vše nemůžu stihnout čekala bych od školky minimálně že ty děti budou ve výuce podporovat a ne že jim budou dělat paní na hlídání...

Rok se učitelek ptám jestli by nebylo vhodný malýmu dát nějaké hodiny logopedie. Školka má svou logopedku, která jim dojíždí do školky a uči děti. Stále mi opakují, že není třeba...ale já si moc dobře uvědomuji, že by malý mohl mluvit lépe snažím se ho neustále opravovat, ale na tohle nemám vzdělání, tak jsem ho objednala k soukromé logopedce. Nevysloví správně ani veverka říká spíše bebeuka a to mi na 5-ti leté dítě přijde , že by mohl mluvit lépe. Máte také s tímto některá zkušenost?

pisisvori
27. led 2014

@kjajule tak k té logopdii nevím jak kde , ale asi jí mají všude až v předškolní. Dcera neumí V,F, K Ď,Ť..samozřejmě R a Ř (jinak je hodně šikovná - grafomotoriku, počítání, zná písmenka , umí napsat....). Na logopedii už jsme byly asi 4x a vždy nám jemně odkáží až na 5 rok☹. Teď jdeme za měsíc. Ale řešila jsme to tady v jedné diskuzi a nic se odkládat nemá...a v 5 letech už je opravdu čas začít. Jestli dobře chápu tak taky asi neumí V a prý to je lehké a jde to hodně rychle, když se začne trénovat.

kjajule
autor
27. led 2014

@pisisvori jj přesně tak neumí V, on je syn listopadový dítě takže bude předškolák až od září ale v listopadu už mu bude 6 a mě přijde, že už je nejvyšší čas s tím mluvením začít...:-/

pisisvori
27. led 2014

@kjajule no to už určitě je. Všichni logopedi říkají, že když v 5 letech něco neumí ...tak už není na co čekat. Ale u nás ve školce jsem taky zatím neslyšela, že by tam logopedka byla (taky mají svojí a svoje hodiny) a dětem už je letost postupně všem 5 let.

petrajurinova
27. led 2014

@kjajule není na co čekat, syn neuměl jenom R a Ř a na logopedii nás doporučili nejen ze školky, ale doporučovala to hlavně dětská doktorka na 5-leté prohlídce. Trvalo rok (při návštěvách 1x až 2x v měsíci a každodenním trénování) než se naučil R a Ř zvládnul potom během dvou měsíců. Dcerce byly v září 4 roky a ve školce už její špatnou výslovnost sykavek řeší - zatím skupinovým trénováním básniček na výslovnost v rámci logopedického "sezení" ve školce, pokud to do 5 let nepomůže, tak nás zase čeká klinický logoped.