Přihlášení do MŠ. Může mít trvalé bydliště prozatím u cizího?

khaxon
21. dub 2020

Máme trvalé bydliště v Praze. V létě se budeme stěhovat do Lysé. Bohužel nám tam nechtějí vzít dceru do MŠ dokud tam nebude mít trvalé bydliště. Otázka zní: Můžeme jí tam někam přihlásit samotnou. Otec a matka budou zatím v Praze? Dcera u někoho cizího v Lysé? Děkuji Lukáš

ivis_b
21. dub 2020

@khaxon Jasně, synovi jsem trvalý pobyt měnila do jiného města kvůli jeslím, je to fuk, kde mají trvalý pobyt rodiče. Ale chce to adresu, kde je člověk schopen přebírat případnou poštu.

blondynka400
21. dub 2020

@ivis_b to není až tak úplně pravda. Díky těmto "podvodům" se třeba u nás zavedlo, že se dokládá bydliště dítěte + OP rodiče (stačí jednoho). Bydliště musí být stejné, jakmile není, nesplňuje kritéria. A začalo to tak dělat více měst...

@khaxon musíš si zjistit podmínky, někde to jde, někde ne, viz to co jsem psala výše

lenickakl
22. dub 2020

mamka bráchovi kvůli školce kdysi měnila trvalý bydliště, ale bylo to k otci bráchy, neměl společný TP s mamkou...

tulikiss
22. dub 2020

@blondynka400 vim ze tohle nektera mesta delaji, ale je to zahranou, ombudsman se k tomu uz pred casem vyjadroval, ze je to diskriminacni kriterium, protoze omezuji pristup k vzdelani na zaklade nesouvisejiciho parametru. ma se posuzovat dite, nikoliv nekdo dalsi. je to jako treba drive pouzivane kriterium zamestnanosti rodicu.

blondynka400
22. dub 2020

@tulikiss to možná sice ano,ale své opodstatnění to má. U nás je ještě jedno kritérium v MŠ a to délka trvalého to pobytu. Zase na druhou stranu,jsou dána kritéria, podle splnění či nesplnění dostaneš body. U nás tedy spíš jdeš do kol, která jsou obsazována dle volné kapacity. Osobně na tom nevidím nic úplně špatného, je to řešení daného stavu. Za mne je hlavně nesmysl,jak se celkově řeší trvalé bydliště a spádovost, to by se mělo změnit. Přihlásit dítě je tak k někomu, kvůli školce je za mne podvod a osobně jsem ráda, že to tak ty města dělají...

alassel
22. dub 2020

U nas kontroluji delku skutecneho pobytu ditete, pak chteji vypis z katastru nebo list vlastnictvi.. tohle prehlasovani na falesno neuznavam.

zuzita15
22. dub 2020

Ja zase neuznavam, kdyz mi nekdo diktuje, ktera instituce bude moje dite vzdelavat

tulikiss
22. dub 2020

@alassel zas ono je prehlasovani a prehlasovani... je rozdil kdyz to nekdo dela protoze chce "hezky, lepsi" skolku, nebo proto ze barak bude hotovy az v lete a driv nez se zkolauduje tam bydliste napsat nejde. vim ze sousedka takhle mela smulu a i kdyz by se vekove holka dostala, tak rposte bydliste bylo az o mesic pozdeji a mela smulu.

pabka
22. dub 2020

Musím souhlasit s tím, ze prehlasovani pobytu kvůli školce je naopak za hranou... kvůli tomu ten, kdo do školky spadá a bydlí vedle ni opravdu, se třeba nedostane. Samozřejmě bych přihlížela k této situaci (budoucí stěhování), ale znám spoustu lidi, kteří si bydliště prehlasili pouze fiktivně kvůli tomu, ze chtěli některou školku víc než tu kam patří. Pak ti, kteří u ni opravdu bydlí, musí svoje děti vozit jinam.
Ale to lze špatně rozlišovat no...

khaxon
autor
22. dub 2020

Díky za rady. Ředitelka mluvila jen o dítěti. Každopádně nám řekla že už teď má dost přihlášek a že nás nevezmou. Je škoda aby dítě bylo doma, když se nám narodí v srpnu druhá holka. Myslím že opravdu máme i já budeme rádi když bude do školky chodit. Nové bydliště, sourozenec, no bylo by to mnohem těžší :(

prejeta_zaba
22. dub 2020

Mně ve školce řekli o nějakém čestném prohlášení (taky z důvodu změny bydliště) , víc k tomu nevím, asi jakože doložíš dokumenty k novému bydlišti, že nepodvádíš a nepřehlašuješ tam jen dítě...zkus se na to poptat. 🤷‍♀️ Nicméně přednost by měly dostat hlavně děti pracujících rodičů (na to se hledělo za našeho dětství, co pamatuju). Aby byly školky plné dětí s maminama na mateřské a chudáci pracujicí vozily děti do jiného města, jen aby vůbec něco sehnaly, to mi přijde na hlavu postavené. 🙄

blondynka400
22. dub 2020

@prejeta_zaba souhlas, mne taky. Ale to je diskriminační... 😝 Všechny děti přeci mají mít stejný způsob ke vzdělávání 😀 Od určitého věku s tím souhlasím, ale ve 3 letech?....
Když ono aby vůbec tu školku dostaly. Stačí, aby dítě bylo o pár dnů starší, matka na MD a do školky se dostane, druhá matka by chtěla do práce, ale dítě je mladší než to první a místo už na něj nezbyde. Takže co, bude doma a nebo si najde drahou soukromou.... A navíc tam to první bude chodit max do oběda, přeci proč by tam mělo spinkat a být celý den, když "jsem" doma. To je přeci mimo ne?....

khaxon
autor
22. dub 2020

@prejeta_zaba dnes už čestné prohlášení nejde, aspoň v Lysé. Musí být trvalé v den přihlášky.
@blondynka400 Ať si říká kdo chce co chce, od tří let máme právo na školku. První dcera chodila do soukromé od dvou let na jeden den v týdnu.

blondynka400
22. dub 2020

@khaxon to je krásné slovo právo 😀 To, ano a dokonce od dvou let, ale kapacita je prostě taková jaká je. Můžeš se ohánět právem, stavět se na hlavu, ale to dost často nepomůže. Moc se mi líbí, že se oháníš právem, ale chceš podvádět s trvalým pobytem. To je fakt super 🙂
To že je celkově systém blbě nastavený je fakt, to že se některé obce k tomu postavily čelem a navyšovaly kapacity a jiné ne, je též fakt.
Mně se hlavně líbila ta tvoje věta, je škoda, aby holka byla doma, když se v srpnu narodí druhá holka. Takže nejde o vzdělávání, o to, aby dcera měla sociální kontakt, ale o to, aby jste se jí zbavili a byl klid na miminko. Bezva práce .-)

khaxon
autor
22. dub 2020

@blondynka400 Asi to tu smažu, blondýna prudí ajéééé. Tak za prvé bloncko, já nepodvádím, ale když od srpna budeme trvale v obci, tak tam chceme školku. Za druhé, ano máme právo na školku od tří let, je mě líto jestli nějaká paní chce pracovat a nevezmou jí dceru do školky, hold smůla. Proč by měla být dcera doma, chceme aby zažila školku a vše co k tomu patří. Za třetí bloncko, ještě slovo a mažu tě!!

khaxon
autor
22. dub 2020

@blondynka400 chci poradit a né tu poslouchat blondýnu jak prudí :D

blondynka400
22. dub 2020

@khaxon y nebudeš moc normální že? Dělej si co chceš. Ať žije IQ tykve .-)

astyna88
23. dub 2020

Ja jsem asi jedina blbka,ktera pri pohovoru do skolky rekla,ze na to tak nespecham,ale za rok jde mladsi taky do skolky,tak chci starsiho otrkat ve statnim zarizeni. Nepracuju, ale chci,aby pa syn uz byl zvykly a nebudu resit to,ze jesle a soukromou daval,ale statni uz ne. Ikdyz jsem byla doma s tehdy rocnim.synem...Ja to bohuzel videla na kamoskach,ktere tam daly deti, to stejne chodi mesic na zkusenou a pak co s nim,kdyz to neklapne. Takto mam ms vyzkousenou a vim,ze to pujde,ze je dite zvykle tam.byt az do svaciny. Ja to videla zase takto....bohuzel osud tomu chtel jinak, u mladsiho se obj PAS a VD a misto ms jsme resili doktory. Zakratko se na narodi treti syn a starsi bide chodit opet do skolky, mladsiho ceka pripravna soukroma specialni, protoze sama uz nevim,co s nim mam dal rozvijet a ona je na to primo stavena. Takze to,ze zena je doma na rd neznamena nutne,ze chce dite nekam jen strcit a mit klid,ale i dlouhodoby pohled a v neposledni rade socializaci ditete,kdy ono casto s rodici nechce delat to,co ve skolce rado. Jo a my jsme byli treba az 3.nahradnici.

prejeta_zaba
23. dub 2020

@khaxon tak si to slavný právo na školku zaplať v soukromé. Prostě školka je plná, tak co asi má ředitelka dělat, dát vaši dceru do sklepa nebo co? 😂 Asi logicky, když je manželka doma s miminem nemusí vaše dítě zabírat místo pracujícím. Se podívejte v okolí po školkách a po soukromých, když na tom tak trváte. 🤷‍♀️ To mě baví, to tvoje "právo"! 😂

pincola
23. dub 2020

Je mi z toho úplně blbě, dneska má každý na všechno právo....

drep
23. dub 2020

@pincola hele a uvědomuješ si, že je to právo dítěte na vzdělání a socializaci? Že vlastně vůbec o maminky nejde? Mně to naopak smysl dává, prostě se posuzuje čistě dítě a ano, nechápu, jak s právem dítěte souvisí, jestli jde máma do práce nebo ne. Takže do školy ho taky nemají vzít, protože máma je doma s mladším sourozencem?!

fifina86
23. dub 2020

@drep pletes jablka s hruskama ;) Do skoly ho vezmou, protoze je povinna skolni dochazka. A stejne tak ho vezmou jako predskolaka, protoze je povinna skolni dochazka. Ale trilete dite nema zadne pravo na skolku ;)

pabka
23. dub 2020

Vůbec nechápu, proč by dítě matky na mateřské nemělo mít možnost chodit do školky? Jde přeci o to dítě a ne o matku! Copak takové dítě nemá právo na socializaci, kamarády, zážitky ze školky, ale také na učení se povinnostem, poznávání vztahu a procesu ve větší skupině? Bože to jsou názory 🙈
A za další ne každá matka na rodicaku se válí doma s kávou...
A pro jistotu uvádím, ze to říkám jako pracující matka, nejsem doma a stejně neuznávám zaměstnanost nebo rodicak jako relevantní údaj k posuzování přijetí dítěte. Fakt ne.

fifina86
23. dub 2020

@pabka mam mit moznost, ale pravo ma az jako predskolak, zakon je v tomhle jasny ;)

astyna88
23. dub 2020

@pincola

tady se to právo odsuzuje,ale na webech o porodech se to právy jen hemží 😀DD

pabka
23. dub 2020

@fifina86 a zákon umožňuje posuzovat zda je nebo není matka zaměstnaná?
Mluvím o tomto parametru, takže jak píšeš - možnost má či nemá jakékoliv dítě, povinnost a nárok predskolak. Zamestnane i nezaměstnané matky.

madbetka
23. dub 2020

@fifina86 Dítě od tří let má právo na vzdělání. Ze zákona, když už se tím oháníš. Naše tříletá v září taky půjde, pokud ji vezmou, i když jsem doma a i když jsem jako učitelka schopná ji celkem bez problémů rozvíjet sama. Děti a kolektiv jí ale doma nenabídnu a ona je potřebuje. Tak půjde. A ano, na půl dne. Ale ne do státní školky, pravda 🙂
Mateřské školy nejsou hlídací instituce, nýbrž instituce vzdělávací. To spousta lidí stále nechápe...

fifina86
23. dub 2020

@madbetka pokud skolka nema kapacitu, dite, ktere neni predskolni proste prijmou nemusi, zakon ji to neuklada, tam neni co rozporovat. Skolku jako hlidani neberu, je to vzdelavaci instituce.

fifina86
23. dub 2020

@pabka parametr zda matka/otec je zamestnany je diskriminacni, to uz zaznelo i od ombutsmana ;)

pabka
23. dub 2020

@fifina86 vždyť o tom prave mluvím přeci 🙈 k věku apod. jsem se nevyjadřovala, pouze k parametru zaměstnanosti matky. Ten je prave podle mě nesprávné brát v potaz, není to vůči dítěti fér.