Prosincové děti. Kdy je pro ně povinné předškolní vzdělávání?

maja7592
22. pro 2020

Ahoj, chtěla bych se zeptat neteř je narozena v prosinci 2016 teď oslavila 4 narozeniny kdy je pro ni povinné předškolní vzdělávání? Musí jít na zápis v roce 2021 nebo až další rok 2022. Děkuji za odpověď

aaa42
Autor odpověď smazal
Zobraz
aaa42
22. pro 2020

Pokud takhle v noci dobre pocitam tak pujde k zapisu az na jare 2023....

maja7592
autor
22. pro 2020

@aaa42 dekuju za odpověď sestra je prave na mateřské s 6ti měsíčním miminkem a malá ji nechce do školky když slyší školku tak z toho pomalu dostane horečku tak přemýšlí jestli ji muže nechat ještě doma aspoň ten rok.

bara88
22. pro 2020

Až v roce 2022

kami1984
22. pro 2020

Do školy půjde až školní rok 2023/2024. Půjde v 6letech a v prosinci v 1.třídě oslaví své 7.narozeniny:) ono to tak bývá, že když se narodí mimi, bývá to starší dítě odstrčené, samo dítě nabývá tohoto pocitu. že mimi je doma s mámou a ona musí do té hrozné školky🙂) To přejde. i když u nás jeden chlapeček řval každé ráno, i jako předškolák. vždy byl slyšet na celé sídliště. a teď ve škole absolutně spokojený..

mamikry
Autor odpověď smazal
Zobraz
betelgeuzz
22. pro 2020

Do školy půjde v roce 2023, předškolní vzdělávání jí začíná v roce 2022, v tom roce na jaře musí na zápis do školky.

maja7592
autor
22. pro 2020

@kami1984 děkuji za odpověď malá do doby než začala druhá vlna covidu docházela dvakrát do týdne do skupiny řekla bych ze to byl takový klubik aby si zvykla na kolektiv a na nějaký režim. Sestra je z toho prave úplně špatná protože okolí na ni tlačí ať dá malou do skolky ze musí atd... přitom malá vůbec nestrada doma. Snažila jsem se ji vysvětlit ze ostatním to muže byt jedno ať se tím nestresuje. Ještě se zeptám muže na to mít vliv ze nechce do skolky to ze od nich odešel tatínek ? Protože ještě když chodila do te skupiny tak s tim problém nebyl to se i těšila ze by šla do opravdové skolky ale po odchodu tatínka plus ten covid tak se upnula na sestru na brášku a jenom zmínka o školce tak se neuvěřitelně vztekne.

aaa42
22. pro 2020

@maja7592 není za co, školku bude mít povinnou až ve školním roce 2022/2023 protože je povinný poslední rok předškolního vzdělávání. Do té doby je to jen a jen na rodičích 😉 jinak může to být miminkem i tím ze tatínek odešel, měla jsem takovou holčičku ve školce. Tatínek se odstěhovat a holčička měla potřebu byt stále s maminkou aby měla jistotu že se ji ,,neztrati".

maja7592
autor
22. pro 2020

@aaa42 ano přesně takhle to je u nich malá je pořad u maminky. Sestra se minuly týden přestěhovala s dětmi k nám protože jsem nechtěla aby zůstala sama protože ji ten odchod hodně sebral asi dvakrát jsem řekla ať se jde projít nebo na nákup poslala jsem ji ke kadeřnici s tím ze pohlidam děti jenom oblékla bundu a malá začala vyvadet ze chce jít s ni atd. Tak jsem ji vzala za ruku udělala jsem kakao pustila pohádky vytáhla hry a po chvilce to bylo už dobrý.

veronikav31
22. pro 2020

mám dcerku narozenou v prosinci 2015, bude předškolák v roce 2021/2022. takže tvoje neteř bude předškolák 2022/2023.proč malou nedala do školky ve 3 letech? podle mě je trochu problém ten,že s malou o těhle věcech nemluví,je to těžké jak pro její mámu,tak i pro ni,musíte se jí vysvětlit,to,že půjde do školky neznamená,že odejde o ní stejně jako odešel táta, z toho třeba má strach,že bude sama,že máma má raději sourozence než jí.zkus se ségrou jít třeba na ten nákup a počkat s prckem v kočárku a s malou venku,aby viděla na mámu,že nikam neodejde,že se za ní a sourozencem vrátí.a pak postupně čas prodlužovat.chce to čas a vysvětlování,ale určitě bych nedělala to,že by odešla na tajňačku,to by mohlo být horší

maja7592
autor
22. pro 2020

@veronikav31 ona navštěvovala skupinku prave od 3 a potom byl problém když kvůli covidu kdy se ten decky klubik zavřel ona ji chtěla dat na zápis už teď v květnu 2021 nedávno odešel tatínek a od te doby je všechno takové špatné.

kami1984
22. pro 2020

@maja7592 na zápis ji dej, do září je 9 měsíců čas

matusoni
7. led 2021

@maja7592 Je taky možnost individuálního předškolního vzdělávání doma.😉

priefi
7. led 2021

@maja7592 do školky musí nastoupit v době, kdy k 31.8.bude mít 5 let

priefi
7. led 2021

@veronikav31 já syna dávala do školky taky, až když měl 4 roky, ve 3 mi ještě nepřišel zralý na školku a jelikož jsem měla mladší dítko, tak nebyl problém, aby zůstal doma... Hold některé mámy děti do MŠ neposílají hned, když můžou 😉

veronikav31
7. led 2021

@priefi já dcerku dala taky do školky brzo-2r a 8m,syn měl půl roku a udělala jsem to to nejlepší co šlo.ted je jí 5 a umí čísla,písmena, píše a učí se číst (jo a já ji k tomu nenutím,chce...).v září bude teprve předškolák, takže do školy jde za rok,do té doby to bude umět.nektere děti na školku mají, některé ještě ne,to musí posoudit jejich rodiče, nikdo jiný

priefi
8. led 2021

@veronikav31 to je individuální, není pravda, že to je to nejlepší. Třeba pro mého syna by to rozhodně dobré nebylo. Za mě není nutné se zbavovat dítěte, jen proto, že to jde, pokud to dítě doslova netouží po kolektivu. Děti jsou různé a pro některé tak včasné dávání do školky způsobí jen újmu než užitek. Syn má 4 (do školky nastupoval, když měl 4 roky a 2 měsíce) a ještě před nástupem do školky uměl čísla, umí sčítat a odečítat menší čísla a teď ho učím i písmenka, už umí do G poznat vše. Abecedu umí zazpívat s menšími chybami celou, umí dny v týdnu, roční období, všechny měsíce jak po sobě jdou, umí všechny barvy a nově umí poznávat orientačně i hodiny. Vše se naučil se mnou a manželem. Před nástupem do školky uměl vše krom těch hodin, které jsme učili až teď během Vánoc a písmenka uměl do Č. Pak nebyl moc na abecedu čas, takže jsme k tomu sedli teď znovu, když jsem ho teď že školky stáhla. A taky jsem syna k ničemu nenutila, jen jsem se mu věnovala...

priefi
8. led 2021

@veronikav31 každopádně u mladšího syna budu muset dát do školky se dnem, kdy budu muset nastoupit do práce. Takže ho budu muset přihlásit taky hodně brzo a postupně ho zvykat. A popravdě nemám z toho moc radost. Ale snad to zvládne. U nás hrají i velikou roli alergie, co naše děti mají, další důvod, proc nespěchat do školky

veronikav31
8. led 2021

@priefi dcery spolužák má celiakii a ještě něco nemůže, když něco nemůže z jídelníčku,tak mu maminka dává jídlo s sebou do školky z domu.
A to chodí syn za vámi a ptá se vás nebo si sednete a berete abecedu jak učení básničky.krom toho,kdybyste neměli mladšího syna,tak by starší musel jít když byste nastoupila do práce.hodne zalezi na ucitelkach,aby děti něco naučily,pobavily.u nás jsou hodně i různá představení co se děti učí, hrají a my(rodiče) vidíme fotky spokojených dětí...to je nad vše.bylo i představení ke dni matek, když ještě nebyla korona.dcerka i syn jsou společenští,takže kolektiv dětí byl vyhledávaný od malička.i teď chodí, oba dva.

veronikav31
8. led 2021

@priefi a jsem sobec,ale dojít si v klidu k zubaři,když třeba vrtá,dá mi injekci a já přijdu domů a jdu si odpočinout, protože můžu a nemusím mít za zadkem dvě děti je super.doktory si schválně dávám na ráno,abych nemusela shánět hlídání nebo aby se mnou nemuseli chodit do ordinace.to doteď jsem dělala,když dcerka byla ve školce,syn chodil se mnou,krom zubaře,ale to jsem ho pak měla doma,takže jsem si odpočinout stejně nemohla,i když jsem to potřebovala.je potřeba,abych myslela taky na sebe a užívám si to

mydvaapes1
8. led 2021

Moje dcera je prosinec 2014 a do školy jde letos. Čili v 6 letech a 9 měsících 🙂

priefi
8. led 2021

@veronikav31 tak moje děti mají alergii na víc věcí a se starším to je ještě komplikovanější, takže buď bych si tehdy zažádala o neplacené volno, nebo by musel být u babičky, protože u něj ty alergie jsou náročnější. Veškeré jídlo musím nosit, každý den. Takže aktuálně chodí jen dopoledne (teda teď ne, teď je doma). Mladší je s alergiemi sice na tom lépe než starší, ale jídlo musím dělat sama, v jídelníčku bych nenašla skoro nic, co by mohli.

K tomu Ti můžu napsat, že každý to máme jinak a nejde paušalizovat a podávat to, že dát dítě do školky brzo je nejlepší. Protože to je nejlepší jen pro některé děti s pro některé mamky.

veronikav31
8. led 2021

@priefi já psala že když jsem dala dcerku brzo do školky,tak jsem udělala dobře.to bylo míněno na mou dcerku.kazdy rodič zná svoje dítě dobře,nikdo to za něj nerozhodne.jinak asi záleží jak vaří ve školce,co školka to jiný přístup k jídlu.u nás vaří zdravě,ne slovem,ale jídlem.hodne maso,zeleniny,ryby, luštěniny,atd.jednou za měsíc sladké hlavní jídlo

priefi
8. led 2021

@veronikav31 ještě jsem si uvědomila, že ses ptala jak se učí. Je zvídavý. Třeba byla knížka, která obsahovala obrázky pro různé měsíce a on chtěl vědět, jak se jmenují. Pak to chtěl po mě opakovat a opakovat, pak to říkal i on a nakonec se to naučili celé. Čísla se naučil když jsme si hráli s Albi tužkou v knížce pohádkové čtení. Barvičky jsem ho učila na kostickach. Vždy jen jednu barvu a postupně další a další. Procvičovali jsme si pak barvy na autech, když jsme byli na procházce. Hodně si s ním povídám. Hodiny, to zmercil, že se hýbou a že ty čísla se opakují, tak se ptal a manžel odpovídal. Dny v týdnu taky že jsme se si říkali každý den, co je za den. Když ovládnul čísla, poznával i v kalendáři dny a datum. Osobně mě to hodně překvapilo, jak je šikovný a učenlivý. Ale od malička se opravdu hodně věnuji.

U synů moc není šance, aby se jídelna přizpůsobila. Jen pro představu, starší má alergii na mléko a výrobky z něj (vše, co obsahuje mléko, syrovátku, máslo aj.), Vejce a výrobky z něj, byl alergický na brambory, ale naštěstí toto už snad vymizelo, dále má alergii na jablko, banán, lískové oříšky, sóju a beztak jsem ještě na něco zapomněla. Navíc nesmí histamin, což je skoro všude, takže aspoň jídlo musí být tak, aby toho histaminu bylo čím jak nejméně.

Mladší má také problémy, ale ještě nemáme vysledovány alergeny. Víme, že má alergii na mléko a že má alergii na vejce. Ale vadí ještě něco a my musíme ještě zjistit co, následně se to bude testovat krevními odběry.

veronikav31
8. led 2021

@priefi dcerce vadilo mléko,tak to ve školce nepila,ale potraviny z něj,když je uvařené jí nevadí.priklad jídelníčku na příští týden.

priefi
8. led 2021

@veronikav31 naše děti nesnesou jakoukoli podobu mléka. Mají silnou alergii. Ano, některým dětem nevadí mléko v něčem, ale to není náš případ. U nás cokoli s mlékem = krvavý ekzém a silné bolesti bříška. Ale tohle málokdo chápe 😉 jen Ti, co si tím skutečně prošli.

priefi
8. led 2021

@veronikav31 jinak co se týče těch jídel, tak vše, co má u sebe 3,6,7 a vlastně i 4 nesmí

veronikav31
8. led 2021

@priefi já sleduji 1, ten vadí dost mě.ten ekzém znám-bohuzel, osobně.rozskrabane ruce do krve,i voda na ruce je jako nůž, bolestivé.

priefi
8. led 2021

@veronikav31 ještě k těm příznakům, krom bolesti bříška také několik dní zácpa, nebo silný průjem.

A ještě jedna věc, nesnášenlivost laktózy a abkm je naprosto něco jiného. Dle toho, co píšeš, u Vás je problém s laktózou, nikoli abkm 😉