Puberta tříletých. Jak jste na tom vy?

petrunka01
2. říj 2009

Ahoj holky.Chci se zeptat,jestli to máte taky ta u svých ratolestí.Malýmu byly v červnu tři roky a polsendí dobou je celkem dost protivný.Co ho dříve bavilo,dneska dělat nechce,pořád odmlouvá,posílá nás pryč,když mu něco řekneme...Je protivnej na všechny okolo.Naučil se říkat "prostě nechci","prostě ne" a používá to pořád.Možná má vliv i nástup do školky a to,že my dva se nevídáme tolik,jak bych chtěla,protže chodím do práce na krátký,dlouhý týden-dvanáctky.Nevím,co s tím,asi jen čekalt,až to přejde.Snažím se být trpělivá,ale někdy je to těžký... ☹

macka01
2. říj 2009

vitaj v klube 😀 ano deti okolo 3 roka začnú mať všeliaké maniere.Ale prejde ich to.To neznamená že ho necháš robiť si čo chce a len čakať,chce to veľa lásky,kľudu a vysvetľovania,že to čo robí nie je dobré a tak.A keď sa veľmi zlostia,tak má na rad prísť terapia pevným objatím,takto vytižne sa volá aj jedná téma tu na MK,kde sa o tom píše.Tak veľa trpezllivosti 😉

petrunka01
autor
2. říj 2009

ahoj..no já si myslela,že v tom nejsem sama🙂
Snažím se být trpělivá a vše vysvětlovat,ale někdy to fakt nejde,tolik síly nemám🙂

titkovamiriam
2. říj 2009

Jasne aj patrim do klubu 😀 a potom sa tes na odobie 5-6rokov 9-11 a uplne horor 12-15 a potom konecne klud---teda u chlapcov,dievcata neviem 😅

mayap
2. říj 2009

titkovamiriam,
mýliš sa, postupnosť je nasledovná: detský vzdor,
puberta,
kríza stredného veku
a nakoniec starecká demencia... 😉 😀 😀 😀

titkovamiriam
2. říj 2009

tam este niesom syn ma len 19 🙂 😀 🙂

mayap
2. říj 2009

aj my zatiaľ ešte bojujeme len s detským vzdorom u oboch detí, no ja mám pocit, že na mňa už lezie tá starecká demencia... 😝 😝 😝

samik2008
3. říj 2009

no tak já mám sice 4 letou holku,ale je to úplně to samé,něco jí řeknu,a ona že to neudělá,nechce to,o jídle ani nemluvě,to nemám ráda atd.a stejně to s chutí sní.možná je to i tím že pochytí spoustu věcí ve školce.Nejvíc mě může naštvat když jí říkám uklid si to a to,a ona si založí ruce v bok,ušklebí se a řekne ne a ne a ne!!!A někdy si u toho i dupne 😠

petrunka01
autor
3. říj 2009

Náš malej zase říká "když nechci,tak ne" 😠 .Je dost tvrdohlavej a vytrvalej,takže často je boj,aby něco udělal a nedošlo při tom ke ztrátám na životech🙂

penny13
4. říj 2009

Ahoj Petruska. Rozhodne nie si sama. ja mám doma neposlušné babské trio.

macka01
4. říj 2009

možno sú občas neposlušné tie naše ratolesti,ale čo by sme bez nich robili?Ono ich to az prejde a bude lepšie 🙂

mayap
4. říj 2009

macka01,
keď je to s nami maminkami už raz tak... ...ani s deťmi, ani bez nich... 😉

a ten môj menší je momentálne chorý, a tak mrnčí vkuse... je hrozne tvrdohlavý, jedovatý a zase začal škriabať ako kocúrik...

macka01
5. říj 2009

no tak pevné nervy,práve,keď tie naše zlostne poklady ochoria,vtedy si najlpšie uvedomime,že by sme za nich aj dýchali,len aby boli zas v poriadku a zabudneme,na všetko zlé,aspoň ja určite,a verím že nie som sama 🙂

gabak
5. říj 2009

Ahojte aj moja malá je od nástupu do škôlky ako vymenená. Má 3,5 . Začala ma provokovať, robí napriek, nedá si povedať a keď jej dohováram tak sa mi smeje do očí 😠 Správanie otočené o 180 stupňov. A včera keď dostala nazadok a ako sa rozplakala som si všimla že má biele ďasno vzadu. Takže sa jej pekne tlačia stoličky. Záhada vyriešená. Jedovatá bývala pri zuboch od malička. Len ma to nenapadlo.A keď som sa jej pýtala či ju to bolí tak povedala že áno aj keď papá. Ale predtým mi to vôbec nespomenula. Takže tak. 🙂

petrajurinova
7. říj 2009

Tak asi začínáme k tomuhle období dospívat i my. Mladý (za měsíc mu budou 3 roky) začíná odmlouvat a odsekávat, zkouší moji trpělivost a testuje co mu projde. Včera večer předvedl půlhodinový histerický záchvat, když se měl jít osprchovat a ukládat ke spaní - válel se po podlaze, ječel jak "Viktorka u splavu", mlátil patama do podlahy, no měla jsem chuť polít ho studenou vodou ať se vzpamatuje (něco takového předvedl poprvé a doufám, že to jednou stačilo).

petrunka01
autor
7. říj 2009

Ahoj holky..
včera se synátor zase předvedl.Pořád se mu něco nelíbilo,kvůli všemu dost hlasitě brečel-tlačil to ze sebe,uklidnit se nedal.A to mě ráno vzbudil v půl šestý,takže jsem moc trpělivosti neměla☹.Ach jo,kdy tohle období pomine...

mayap
8. říj 2009

môj malý je teraz chorý (ešte stále... 😝 ) a dostal nový sirup od lekárky. v záplave vedľajších účinkov som našla dva zaujímavé: ospalosť a podráždenosť...
... skúste 3 krát hádať, ktorý sa prejavil u nás... 🙄 🙄 🙄

akzeret1
10. říj 2009

Ahoj přidávám se do klubu,malý budou v prosinci tři, u nás tohle období začalo po druhém roce a co předvádí poslední dva měsíce je fakt o nervy,nechce se oblíkat,čistit zuby jít ven musim jí pořád přemlouvat,kvůli kravině dokáže otrávit celej den,když jí nějaký dítko vezme nějakou hračku následuje hysterák,můžeme tisíckrát vysvětlovat,že se má rozdělit,už se mi jednou ze vzteku i pozvracela,už i pár lidí z domu kde bydlíme začalo koukat divně a řikali jak se vzteká, u nás zabírá jenom jedno nechat ji vyvztekat,válí se po zemi a řve jako tur.Ted je dva dny docela hodná ale co bude následovat bude asi síla.Vždycky jsem chtěla pro malou sourozence,ale ted uvažuju,že spíš půjdu do práce.Jsem ráda,že si budu moct jít někam postěžovat

pieruna
10. říj 2009

Ahojte, dnes som na konika klikla prvy krat a hned aj mozem prispiet do debaty. Mam 3,5 rocnu dceru a asi aj my sme prisli do tej "puberty" a poviem vam, je to nieco strasne. Trva to uz asi dva tyzdne, ale uz teraz je to hrozne. Nasa dcera odmieta vsetky navrhy z nasej strany, o prikazoch nehovoriac, nic nechce jest a v podstate je cela nejaka divna - protivna, naladova, urevana. Ale vidim, ze touto "pubertou" musi prejst asi kazde jedno dieta a my maminy si len mozeme navzajom drzat palce, aby sme to prezili. Tak teda vela stastia!!!
A neviete nahodou, kolko take obdobie trva ☹ ????

susanh
10. říj 2009

Tak my sme tiež tu, ale myslim že u nas to nie je len vekom ale aj povahou ☹ . A čo robite ked take vzdorovite dieta neposlucha? Ako ho prinutite? Ci na to kaslete a urobite to za neho? Lebo u nas neplati nic... ani vyhrazky, ani zakazy, ani po dobrom, ani po zlom... 😀

elise
11. říj 2009

ahojte u nás je to rovnako a malý bude mať v decembri 3 roky neustále vzdoruje nechce nelui neda si nie nemôže toto je jeho slovník uplne na všetko. a s obliekaním je horší ako dievča len si vyberá a vyberá a to hlavne najviac ked sa ponáhľame niekam. ja mu hovorím pri tom že je nezbedník a aj tak ho lubim aj ked je nezbedník.občas nanho musím zakričať občas capnúť po riti inak by nám povyskakoval na hlavy.známi ma varujú že to bude čím dalj horšie a horšie že najlepšie to je ked sa to narodí do jednho roku potom že sa musím obrniť a predýchavať...pekná perspektíva. 😀 terza som rada ak si malého na pár dní väzmu babina s dedom(tú radosť ked k ním príde a ešte väčšiu ked po 3 dňoch odchádza opäť knám domou som ešte nezažila 😀 ) potom budem rada ked bude mať 15 ked príde domou, či príde domou a kedy príde domou 😀
teraz upratuje malý ako divý vo všetkom pomáha tak ked si predstavím ked bude mať 15 a vyhodí ma z izby že čo otravujem tak si radšej vychutnávam toto obdobie aj ked niekedy to moje dieťa dokáže vytočiť na maximum a hlavne to skrivenie pusinky a krokodýlie slzy 😀 😀 😀

marti457
12. říj 2009

Ahojky tak nám to začlo před 3 rokem a přesně mě napadlo, že je to taková puberta 😀 děs - běs, prostě hrůza. Všude asi stejný to období kolem 3 let 😝 ale znám "horší" zlobivější děti, jenže mě tak ten můj vytáčí jen proto, že vím, že je hodnej a na jeho věk rozumnej kluk a on se hrozně opičí po ostatních a to mě mrzí ☹
Navíc máme ještě ročního synka a začíná být už teď pěkně vzteklej 😝 jestli já se z nich někdy nezblázním 😀 😀 😀 ale stejně je to radost ty naše dětičky 😉
Kamarádka má 4 letou holčičku a už je v pohodě 😎 tak maminky vydržte !!!

pampam
12. říj 2009

Ahojte maminky, som rada, ze sa mi potvrdil moj nazor, ze nasa Paulinka (bude mat 3,5) je v "puberte". Tiez uz dlhsie vymysla s oblecenim, s tym, ze stale hovori "ja chcem" castokrat s dupnutim (a pritom uz davno vedela pekne povedat prosim si), ale presne je to len opakovanim po druhych detoch a skusanim hranic. Pri scenach a hysterickych zachvatoch mi pomaha vytrvalost - nehnem sa, kym nepovie "mamina prosim ta" a ked vidim plac nasilu, poviem - poplac si, ked potrebujes a idem prec. V poslednej dobe, ked zamrnci a ja sa spytam preco, povie "chcem si len trosku poplakat" a ja poviem "dobre moja" a bud idem prec alebo ju objimem a hned je to zas moja zlata Paulinka. Potrebuje skratka pocut, ze je vsetko v poriadku a ze ju beriem taku, aka je 🙂 puboska malinka. Deti vzdy vedia, co je najlepsie a kde je pravda a ked sa trosku "stratia" v navale informacii zvonka, sme tu my, aby sme ich podrzali. 😵 Drzim palce aj vam!

miky31
15. led 2015

Ahoj mamči, i já se přidávám do klubu. Syn má 3 roky a je na "zabití".
Neuklízí si hračky, hází s nima když se na nás zlobí že chceme po něm aby si je uklidil. Nepomohlo ani hození do kotle, to byl šílenej hysterák že jsme mu spálili jeho hračku( i když si s ním už rok nehrál a válela se v koutě). Posílá nás pryč, když po něm něco chceme a on nechce, ječí, vřeští, vzteká se, kope do všeho a všech, bere nám mobily a ovladače na který ví že sahat na ně nesmí, jen když mu řekneme. Učíme ho slovo prosím a děkuji, ale použije ho jen když něco opravdu moc chce.
Vydupává si věci, v obchodě je to sním za trest protože všechno bere z regálů a ječí ☹
Nic na něj nezabírá. Snad jen děda,ale toho vídá jednou za 14 dní, což je dle mě málo, protože stačí aby mu dal na zadek a zase je chvíli hodnej chlapeček 😀
Někdy je zlatej, rozdal by se.Tulí se, muchlá se, hraje si sám a někdy o něm zase nevím,ale to je tak stav 1x za měsíc na 1 den.
Odpoledne mi už spát nechce, takže když dojde ze školky po poledním obědě tak kolem 16hodiny je jak z divokých vajec a je strašně něpříjemnej a škaredej. Ale spát ho nedonutím, jen max o víkendu kdy je táta doma, to pak někdy zalomí že ani nevíme jak.
Budíček máme v 5:30 a usíná v 18:30, dýl ho nedonutím vydržet 😢

krystalka
17. led 2015

@miky31 - no jo, to je to klasický období vzdoru..., u nás to bylo už před 3.rokem, šíleně se vztekal, taky tou dobou přestával spát po obědě, spal už pak jen tak dvakrát týdně, někdy ani to ne, ve školce pak usnul tak jednou za měsíc.....taky večer vždycky vytuhnul brzy, chodil spát klidně po 17h, ale časem se to srovná, i to ranní vstávání se upraví, to je takové přechodné období, než si zvykne být bez toho spaní.....Jinak vstávání v 5:30 ještě není tak hrozný, syn měl období, že vstával ve 4:30 a už neusnul ani za nic.....no, teď pro změnu musí vstávat do školy před 6h.... syna ten vzdor tedy přešel celkem brzy, netrvalo to dlouho, ale pak kolem 5.-6. roku přichází taková ta první puberta a to bylo několikanásobně horší....teď mu bude 7 a je úplně miliónový rozumný kluk....tak si to užívám, než přijde ta opravdová puberta 😉

miky31
18. led 2015

@krystalka No já taky tak tajně doufám, že ho to už brzy přejde 🙂 Začíná mít ale nový školkový manýry, takže uvidíme co se mu začne zase nelíbit apod.
Já ho spávat ještě dávat chci,ale když vidím, že je v postýlce hodinku a nic tak ho vytáhnu ať si hraje,ale stejně......V 16 hod je už k "nepoužití" a nedá se s ním už nic dělat. Malování ho nebaví, puzzle staví jen chvíli, lego sem tam apod. U ničeho dlouho nevydrží a když mu chci číst pohádky tak po dvou větách už musím obracet stránku, protože ten obrázek v knížce se už dlouho nehejbe a je pořád stejný 😀

krystalka
18. led 2015

@miky31 - tak to je ale celkem normální, že v tomhle věku u ničeho moc dlouho nevydrží...jinak knížky u nás byly vždycky oblíbené, ale v tomhle věku měl nejraději takové ty knížky, kde byl obrázek přes celou stránku a měly se hledat detaily na obrázcích a nebo různé knížky s těmi otevíracími okénky....číst delší text si nechal jedině před spaním, když už byl unavený, přes den jsme prakticky nečetli, to byl pořád někde v pohybu, nejradši venku na odrážedle, koloběžce, lítal po zahradě....delší dobu si vydrží třeba se stavebnicí hrát až tak od těch 6 let a třeba Lego se u nás nikdy moc nechytlo, trošku ho začalo bavit kolem 5 Duplo, ale třeba klasické malé Lego nechce ani teď v 7 letech...Ale od necelých 2 let miluje tu dřevěnou vláčkodráhu, máme toho už obrovské množství a různé specialitky, sbírá to doteď a to byla vlastně jediná hračka, u které vydržel delší dobu a občas k tomu ani nepotřeboval nás 😉

bobo1
19. led 2015

@miky31 uplně jako byste psala o našem Tomínovi 😲

floresta
20. led 2015

ahoj, si tu ctu, jak na tom jste vy ostatni. Ja jsem grogy. Syn je rozjiveny, neposloucha, porad fnuka, kdyz ctu nektere prispevky, tak vidim, ze to muze byt i horsi, a muze to i znamenat, ze se k tomu jeste dopracujeme. Jen tata na nej plati, s nim je celkem v klidu a nema problem. Jenze tatinek je doma tak malo, ze se na vychove podili jen sporadicky, nezbyva cas na ty otravne povinnosti a kdyz uz, tak si to uzivaji, tak jestli to muze mit take nejaky vliv. Mne uz dosla energie, co jsem mela jeste pred asi rokem, to jsme jezdili na ruzne kurzy pro deti, planovala jsem, ted uz jen jedu ze setrvacnosti.

malaeva
22. led 2015

kamaradka cetla o nejaky psychologicky metode .. pry je normalni, kdyz ve 2-3 letech vyzaduje dite absolutni pozornost a pry je na to jednoducha cesta .. vzdy kdyz je moznost a je zrovna vklidu, tak se k nemu tulit, rikat mu jak ho mate radi a zahrnovat ho laskou, jak to jen jde, pro dite to je prijemny a jakmile zacne vyvadet a byt energicky tak na nej nesmite byt nastvani ale spis pusobit smutne, jakoze vas tim zklamal .. kdyz to kamaradka vyzkousela poprve, tak to malou naprosto dostalo a pry nahodila smutne oci a ptala se "maminko co je s tebou?" ... je to treba asi umet na dite i trochu zahrat 🙂