Respektujete školkový režim?

evulinkab
13. lis 2012

Ahojky, učím v mš a tak by me to jen tak z čiste zvedavost zajimalo, jak jste na tom vy s respektováním režimu ve školce, kterou jste si vybrali pro vase dite?..Např.spaní po obede(ačkoliv je treba vase dite nespavec) a vy ho tam musíte nechávat spát, protože nestíháte vyzvedávat...Chodíte za učitelkami s tim, aby ho nenechali teda spávat a treba mu dávali kreslení, když teda stejne neusne??Nebo to proste neřešíte...Další vec-pobyt venku za každeho pocasi(samozřejme vynechme extremy jako je velký liják, mrazy, atd)..VAdí vám, když deti behaji na zahrade, prestože trošku poprchává?Jste na to pripraveni(pláštenka,gumáky)?Nebo vám to vadi?..Budu rada za vase odpovedi...

evulinkab
autor
15. lis 2012

@pincola Dekuju...Je to jak to píšeš, každý má nejaké požadavky a proste nejde vyhovet vsem..myslim, že vseho s mirou, máme holčičku, která nepije nic jiného, než vodu.Tak ji naléváme vodu.Ale zbytek pije to co je-tedy to co nám p.kuchařky pripravili.Myslim, že alespon u nás se pani kuchařky snaži jidelnicek delat takový, aby vyhovoval vsecm, cili jednou je neslazený caj, podruhé je slazený.Jeden den máme mleko bez prichute, podruhé s prichuti.Na svačinky rozhodne nemiváme sladkosti, máme chleby s pomazánkami, s máslem a sýrem plátkovým, atd..Myslím, že pokud má rodič problem s tim, aby se dite "drželo"kolektivu, tak by mel hledat jinde a platit si trbea drahou soukromou skolku.Ve státní školce pri 26 detech proste nejde každemu vyjit vstric.

kamila297
15. lis 2012

@evulinkab tak to byl přesně náš případ 🙂 Jakmile měl syn obléct pyžamo a jít spát po obědě, byl kravál. Ale úžasné učitelky to zvládly, pyžamo mu nedaly, nechaly ho v tričku a slipkách, snažily se ho zabavit jinak mimo spací místnost (což zezačátku samozřejmě nemohl pochopit, proč si nemůže drandit s autem v herně, kde ostatní spali). Nakonec pomohlo čtení knížky, kterou měl oblíbenou, seděl v postýlce, a ujištění, že nejde spát, ale jen odpočívat. No a za týden usínal mezi prvními.

lv
15. lis 2012

@evulinkab ten výčet co které děcko umí a chce mě pobavil..no dělat bych to nemohla, nejsem na to dost trpělivá a považuju takové povolání za poslání, stejně jako jakékoliv zdravotnické..a sváči jsou snad pomazánky všude, ne? cca 1x týdně mi holka donese jogurt, někdy i sójový, jinak ten chleba s pomazánkou. A ještě k tomu režimu, moje lumpina nechce cvičit, když cvičí, nechce malovat, když se zasekne, nechce zpívat s davem - učitelky ji nechají ať si potichu hraje bokem..většinou mi řekne "děti se učili říkanku a já čučela z vokna" 🙂

morgan
15. lis 2012

@pincola máš naprostou pravdu, že není možné jít ve všem individuálně vstříc každému rodiči, ale rozhodně není správné přizpůsobit se tomu, že děti jsou z domova zvyklé pít slazený čaj a tak ho pijou i ve školce všichni. To dá přece zdravý rozum! U nás ve školce to tak bohužel je, ale syna jsem už naučila aby se hlásil na vodu 😀

monikabie
15. lis 2012

Já teda problémy nedělám🙂 Když jdou ven tak mi to nevadí, pláštěnku má stále jednu ve školce a ráno ho přizpůsobím počasí. Po o spí to jsem ráda, jídlo je boj i doma ale ve školce aspon něco sní. Dbají na to aby si umyli zuby po o, takže já jsem spokojená🙂

spikella
16. lis 2012

@evulinkab Tak jako matka předškoláka mám problém se spaním po obědě,,,není možnost dělat cokoliv jiného, a pokud už tedy musí dvě hodiny ležet tak usne,,,jenže večer pak zabere tak v 11...

kristi
16. lis 2012

nevadi mi nic, v nasi skolce jsou rozumny a sikovny, takze s detma nedelaji totalni kraviny

katchula
16. lis 2012

Se školkou i učitelkami jsem docela spokojená. Vycházky ven mi rozhodně nevadí ať je jak je.
Co mi vadí je spaní po obědě 2 hodiny!! Synovi jsou 4 roky a doma nespí už od 2 let, celkově je nespavec. Ve školce tedy z 90% usne, ale doma je pak čilý a ulehá ve 22h, což je dost pozdě na 4leťáka 😒 Možnost jít si hrát do jiné místnosti nebo si malovat apod. v naší školce není, děti jsou ve třídě smíšené 3-5 let. Když neusne a ruší ostatní děti (je dost živý a ležet v klidu fakt neumí), tak ho učitelka potrestá. A protože je syn podzimní, bude chodit do školky do téměř sedmi let a nedovedu si představit, že ho tam celou dobu budou nutit spát po obědě nebo tiše ležet a čučet do blba 😝

martaska78
16. lis 2012

Tak já musím říct, že naše školka, je asi rozumná 😀 . Malá nespí od 2 let, tak si v postýlce poslechne pohádku a potom si jde kreslit, ven chodí jen když neprší a když není hnusně. Nikam jsem chodit nemusela, mají to nastavené celoškolkově 😅 a jsem za to ráda. Do školky chodil i můj syn a taky nebyly žádné výtky 🙂

kalo
16. lis 2012

@asaka proč si teda nezvolíte nějako alternativní soukromou školku, kde je možnost výběru? Myslím, že "prudit" připomínkama učitelky ve státní školce, kde jsou jasná pravidla a kde je daný standardní jídelníček a systém, nemá smysl. Takto by si mohlo navymýšlet milion matek, že jejich dítě chce něco specialního viz.jak vtipně píše
@pincola
Když si maminka myslí, že se její dítě otráví po sladkém jogurtu nebo čaji, tak ať ho prostě nepřihlašuje do normální klasické školky, kde se mezi 30 dětmi na individuální potřeby moc nejede. Mimochodem...až bude chodit do normální ZŠ, taky tam nebude mít žádný speciální program nebo jídelníček...prostě se musí podřídit a tak to prostě je....

klaja
16. lis 2012

@katchula Když nedokáže ležet v klidu, tak ho učitelka potrestá??? No to je fakt řešení... Kde to žijeme? 😨

andy21
17. lis 2012

Tak já jsem asi klasický "školkový prudič" a když se mi něco nelíbí, tak se prostě ozvu. 99% rodičů mrmlá za rohem, ale učitelce se bojí něco říct.
Nejsem žádný potravinový fanatik, ale sladké pití je absolutní nesmysl.Pokud dětem čaj nesladíte, mají ho rády.Jakmile jim ho třikrát osladíte cukrem, už ho nesladký nechtějí a je to přitom tak zbytečné. Pak má půlka 4 letých dětí ve školce zubní kazy. Ale argument učitelek, že jsou děti zvyklé a že by jinak pít nechtěly....nekomentuji. Se sladkým pitím nesouhlasím ani v ZŠ.

Add jídlo pokud to není vyloženě extrém, tak dobrý, jednou týdně jim sladká tyčinka nebo bonbony atd neuškodí...

Add vycházky, pokud není vyložený extrém, at chodí ven, ale dala bych přednost tomu , aby v nepříznivějším počasí radši šly na procházku, než někde postávaly na hřišti, kde se už stejně nedá nic dělat, protože na atrakce už jim lézt nedovolí...

A argument, že se má dítě přizpůsobit davu, že to tak bude celý život......no to moc nechápu. Jak to souvisí s pitím sladkého čaje?

A jakákoliv školka, at už soukromá, nebo ne by snad měla s rodiči diskutovat a vycházet jim vstříc v mezích možností, to že by se k čaji postavila konvice s vodou přece není takový problém...

Bydlíme kousek od školky, tak kolikrát vidím, že děti jsou na hřišti je 5 stupnu a půlka z nich má nedopnutou bundu ke krku.

Jinak obecně mám pocit, že cokoliv ve školce řeknu, berou jako útok na svojí osobu a na to, že si tam na to přeci těch 20 let co tam učí, ještě nikdo nestěžoval....

KALO Ale dokud budem všichni takoví stádovití, budem se bát cokoliv říct a cokoliv změnit, nezmění se nic.Nechápu, čemu říkate "prudění".

andy21
17. lis 2012

A ještě mě tedy napadlo, jestli státní pro vás znamená synonynum pro něco horšího, čemu se musíme přizpůsobit, vždyt je to přece vždycky o lidech, o učitelkách, ředitelkách, jaký režim se nastaví...

myskin
17. lis 2012

U nás je to tak. Dcera měla minulý rok kdy poprvé nastoupila do školky skvělé učitelky, nemusela jsem mít strach jestli je dobře oblečená když jde ven - učitelky to měly zmáknuté. A pokud vím od ostatních rodičů, tak nikdo neměl zásadní připomínky. Děti učitelky zbožňovali. A letos hrůza. Učitelky máme jiné a vypadá to takto. Když jdou děti ven i za deště, tak moje dcera si jednou zapomněla v šatně bundu, tak tam lítala v 15ti stupních kdy mrholilo pouze v rozepnuté mikině. Byla jsem svědkem toho kdy učitelka chtěla hnát děti do tělocvičny pro balóny přes celý areál školky ve školkovém oblečení a venku byly 3 stupně. Cizí učitelka jí to zatrhla. Další věc je, že spát musí chodit všichni (s tím nemám problém), ale dcera tvrdí že když se jim chce na záchod tak nesmí. Na to se chci učitelky zeptat. Taky se bála ve školce kakat (3x to držela až domů), protože na ni učitelka spustila když ji poprosila jestli by jí nepomohla s utřením. Nechtěla jsem učitelkám křivdit, ale už několik dalších maminek si stěžovalo.

myskin
17. lis 2012

A ještě k tomu režimu. Loňská učitelka to měla tak, měla pro děti vymyšlený program, ale taky jim dala dost volnosti aby si vyhráli. Ty nové učitelky dětem žádný prostor pro hraní moc nedají, všechno se dělá hromadně - kreslí, skládají puzzle,...
A buzerace největší. Holky začaly tančit u piána na velkém koberci, učitelka na ně zhurta spustila že jim nakázala tančit na malém koberci (ten byl o 3 metry vedle). Loni jsem viděla jak jedna z našich učitelek (to jsem ještě nevěděla že ji letos vyfásneme) ponižovala holčičku, co nemohla najít v šatně své věci, před celou oblečenou třídou. Přestala až když si všimla že na ni zírám. Jsem z toho rozčarovaná. Loni dcera fňukala když jsem pro ni přišla moc brzy a letos ještě v říjnu každé ráno plakala (a s ní půlka třídy) a volala přes okno ať přijdu brzičko.

pincola
17. lis 2012

Myslím, že učitelky nemají osobní zájem prolévat děti přeslazeným čajem. Pokud jim budou děti pít hořký, ať pijí hořký, alespoň pak budou lépe obědvat. Spíš to je o tom, že většina dětí pije jen sladký a učitelky jsou poviny udržovat pitný režim. Hlavně aby děti pili něco. myslím, že maminky by měly učitelkám pomoct a nerozmlsávat děti doma, protože ty pak chtěj tytéž jídla a pití ve školce. Dokud ale většina dětí bude z domunaučená na sladké čaje, tak budou ve školkách. určitě, kdyby se víc rodičů shodlo, že chtěj hořký, tak by bylo dobré obrátit se na ředitelku. učitelka s tím asi nic moc nezmůže jaký čaj uvaří kuchařka. Pak ale musí dítě od rodičů samo vědět jaký čaj si má brát, protože učitelka musí mít oči na šťopkách když má 25dětí a je za ně zodpovědná a těžko může řešit, jestli má to které dítě správný čaj. S tím utíráním zadečku to je podobné. Když jsou dětem 3 roky, tak si myslím, že by jim učitelka mohla pomoct( s tím, že doma se na tom pracuje, ale chce to ještě čas a cvik), ale starší by to měli zvládat sami. To by za ten den bylo nějakých zadečků a ona by musela trávit službu na záchodě a to by znamenalo ztratit z dohledu ostatní děti. Učitelka je protivná , když je toho na ní moc, jako jakýkoliv jiný člověk. Naučit doma dítě samostatnosti je přínos hlavně pro něj, protože, když něco neumí odnese si to od učitelky. I kdyby nic neřekla tak děti hodně vycítí. Jsou i zlé učitelky, které by to vůbec neměly dělat, tam nepomůže nic. Jedině vyhazov. Ale průměrná učitelka je podle mne kvalitní. Jen má jedny ruce, jedny oči jedny uši a jeden mozek. Dětských starostí musí za den vyřešit desítky. Ono se to asi nezdá, ale určitě to je furt něco a druhý den zas a zas a třeba 40let po sobě. Chyby jsou nejvíc vidět, ale rodiče nevidí kolik dopbrého ona za den udělá, kolikrát zabránila různým nepříjemným příhodám, kolikrát zafungovala, kolikrát si něčeho všimla a včas vystarovala ze židle na pomoc. Kolik leknutí za den podstoupila. Odřené koleno je vidět-učitelka sehala. Ale to co se díky ní nestalo vidět není. Tak se to bere jako samozřejmost.
Jakákoliv pomoc od rodičů ve smyslu samostatnosti a odpovědnosti dítěte je pro ni přínos a přes ni i přínos pro děti. Myslím , že hromadně odhlasovat nějakou změnu asi nebude takový problém. Ale navalit jedné učitelce navrch o starost navíc není řešení. Bude přetížená a nepříjemná, nebo zapomene něco jiného. Lidský faktor. Ten nemají jen děti , ale i dospělí. Dítě je ještě malé, ale učitelka je zase opotřebovaná. Pravda je obojí.

lenoura
17. lis 2012

a jeeeeje.....maminky, kterym umiraj deti po sladkych cajich a bonbonech.......to by se v tech skolkach museli zblaznit, kdyby kazdymu jednotlivymu diteti meli poskytovat to, na co je zvykle z domova...jak psala kalo, pro tyhle narocne maminky jedine doporucit nejakou soukromou skolku, kde je max 10 deti a nejlepe dve ucitelky, aby mohly ke kazdymu diteti pristupoval jednotlive.....

andy21
18. lis 2012

lenoura a jeeeeeje nikdo nepsal, že nám děti umírají, jen to, že je to zbytečné...
myskin ...to co popisuješ je strašné...
pincola nikdo přeci neříká, že učitelky nedělají spoustu dobrého, ano dělají, ale pokud uvidím, že se něco dá dělat daleko lépe, tak to prostě řeknu a nebudu s tím mít problém ani pak v ZŠ

berenika39
18. lis 2012

Petr chodí do státní školky, a je to tak - ano, musím dělat určité kompromisy, ale vzheldem k tomu, co mi školka nabízí - dělám je ráda. Tím myslím třeba to, že je zvyklý na vodu, ale ve školce pije čaje, asi oslazené,ani nevím a neřeším to, nebo to, že občas dostanou bonbon nebo sladkou sušenku, kterou mi přinese, protože to nejí. Poo je zvyklý pořád spát, takže tam je to ok🙂. Ale : mám školku přímo u své práce, jsem s ním tím pádem dostatejk času, který neztrácím cestováním, paní učitelky jsou naprosto úžasné, alespon ty naše dvě, paní řeitelku mají vstřícnou, všichni včetně pomocnic i paní uklízeček jsou tam laskaví, klidní, milí, a to si myslím, že je pro dítě takové plus do života, že čaj a bonbon ho nemůžou nijak ovlivnit. Beru, že je to státní školka - 3 třídy po cca 30 dětech a tak musí fungovat tak, aby to bylo obecně prospěšné 😉 . Když vidím dítě nemocné v šatně se zelenou nudlí a uchcrchlané, upozorním na to, nejsem úplně ovce, ale tkaové ty běžné věci - ano, to respektuji.

elvira
18. lis 2012

K úvodnímu dotazu - respektuji školkový režim v plné šíři. Holt si musí mladý zvyknout, že celý život musí respektovat jistá pravidla, že se svět netočí kolem něj.
Takže pokud všichni jdou spát, musí taky - teda ne spát, ale ležet a nerušit.
Když jemně poprchá a jdou ven, tak mi to nevadí. Chodíváme ven v podstatě v každém počasí taky. Jen předpokládám, že učitelky dohlídnou, aby sundal mokré oblečení - což doteď funguje.
Malý je zvyklý i jíst cokoliv, nemá alergie, takže není problém. Nesnáším, když sousedovic holka řekne, že nejí, protože jídlo ve školce je "hnusné". Malému jsem vysvětlila, že může říct, že mu nechutná, ale ne, že je to jídlo hnusné. Že si s tím vařením dal někdo práci a ten oběd stojí jisté peníze... Možná to úplně ve svém věku nepobere, ale ono se to poddá.
Takže daná pravidla respektovat musí. Nemyslím si, že bych z něj dělala hloupou ovci, která nepřemýšlí.

kamila297
20. lis 2012

@asaka To, že se dítě musí do jisté míry přizpůsobit okolí, ho ještě nedělá ovcí. Tak to bude bohužel celý život, pokud nebude žít někde v lese na samotě nebo na opuštěném ostrově. Bohužel, děti, které jsou příliš vychovávané jako individualisté, to nemívají v životě moc lehké - ani v kolektivu, ani v partnerství. Někteří rodiče mají dojem, že mají doma natolik výjimečnou bytost, že ji musí naopak respektovat všichni okolo. Ale ono se to může pak vymstít v podobě šikany apod. Tak tohle zase nechci já.

kamila297
20. lis 2012

@asaka Ještě jsem neslyšela, že by dítě dostalo cukrovku ze sladkého pití ve školce - to je spíš o celkové životosprávě a stravovacích návycích.

asaka
20. lis 2012

@kamila297 ano a bohuzel se na tehle stravovacich navycich hodne podepisuje skolka potazmo skola, protoze v tehle institucich deti travi vetsinu dne, vlastne jedi doma jen veceri.

@kamila297 jak jsem psala, je treba se ucit respektu a toleranci, ale nevidim duvod proc si nezachovat osobnostni jedinecnost.
napr- uciteůky synovi do postylky ve skolce nedaji ani knizku, i kdyz proste spat nebude protoze uz 2 roky odpo nespi a nejevi znamky unavy, s argumentem, ze nekdy neusnou i jine deti. A co? je takovy problem tedy detem, ktere napr po pul hodine klidu neusnou knizku at si prohlizej aspon obrazky, za predpokladu ze je tato aktivita bavi a vydrzi byt u toho zticha? To beru jako jasny projev neochoty, protoze to ucitelkam zadnou praci nepridela a dite se aspon chudak nemusi 1,5-2h nudit a koukat do stropu..

kamila297
21. lis 2012

@asaka hm, tak my máme díkybohu zkušenost s vstřícnějším přístupem. Učitelka synovi četla z jeho oblíbené knížky, spát nemusel, jen seděl a poslouchal, děti si mohly vzít do postýlky své oblíbené plyšáky apod. U vašich učitelek asi ta neochota opravdu v těchto věcech existuje.

polaks
19. pro 2012

Dcérka chodí do škôlky a trošku mi vadí,že chodia von príliš málo.Len čo sa ochladí,tak už von nejdú,keď prší tak von tiež nechodia a to ani v prípade,že je teplo.Keď dcéra do škôlky v PLzni nastupovala,automaticky som jej dala gumáčky a pláštenku,tak ako som jej to tam v septembri dala,tak som to v júni nepoužité brala domov.Neboli vonku ani jediný krát keď pršalo.Zo slovenskej škôlky som bola zvyknutá,že deti chodili von každý deň,za každého počasia ( s výnimkou extrémov typu -10 a viac stupňov a silnej búrky.) Dcéra už vo škôlke nespáva,ale musí ležať,nieže by mi to nejako extra vadilo,aspoň si oddýchne,ale vadí mi,že nemáme na výber,že proste ležať musí,pár krát sa stalo,že aj zaspala,ale keďže v našej škôlke deti spia max.1 hodinu a potom ich hneď budia,tak spala 15 minút a keďže sa nevyspala a zobudili ju,tak bola celé popoludnie mrzutá.Keď chodila do škôlky na slovensku,tak tam deti nebudili,nechali ich spať,až do príchodu rodičov (ak sa teda dieťa nezobudilo samé skôr) ,tam sa nám stávalo pravidelne,že keď som o polštvrtej prišla po dcérku ešte spala,lenže tam mali deti samostatnú spálňu,takže deti,ktoré nespali,boli vo vedľajšej miestnosti a nerušili deti,ktoré spali.Vo škôlke v Plzni,si deti pripravujú lehátko na spanie priamo v triede,čo sa mi teda nepáči,ale to je otázka priestoru.Čo sa týka jedla a tekutín,tak s tým teda problémy nemám,moje deti zjedia a vypijú všetko.Či je čaj sladený,alebo nie,to neriešim,aj doma čaj sladím,nie veľmi,len aby sa rátalo.