Respektujete školkový režim?

evulinkab
13. lis 2012

Ahojky, učím v mš a tak by me to jen tak z čiste zvedavost zajimalo, jak jste na tom vy s respektováním režimu ve školce, kterou jste si vybrali pro vase dite?..Např.spaní po obede(ačkoliv je treba vase dite nespavec) a vy ho tam musíte nechávat spát, protože nestíháte vyzvedávat...Chodíte za učitelkami s tim, aby ho nenechali teda spávat a treba mu dávali kreslení, když teda stejne neusne??Nebo to proste neřešíte...Další vec-pobyt venku za každeho pocasi(samozřejme vynechme extremy jako je velký liják, mrazy, atd)..VAdí vám, když deti behaji na zahrade, prestože trošku poprchává?Jste na to pripraveni(pláštenka,gumáky)?Nebo vám to vadi?..Budu rada za vase odpovedi...

jajina.c
13. lis 2012

@evulinkab Ahoj, pobyt venku mně ani synovi nevadí, je zvyklý, chodili jsme za každého počasíuž na RD, teď mají " lesní pondělky", tzn, že každé pondělí chodí na 3 hodinové procházky do lesa, takže sněhulky, zateplený kalhoty, pláštěnka, teplá bunda, čepise a rukavičky jsou nutností, chodí s batůžkama, kde mají sváču a pití. A spaní, můj syn je hrozný nespavec, já ale vždycky chtěla, aby spal, od 2 let mi v poledne nespal, školka ho ale změnila, ve školce mi nevěřili, že nebude spát, ze začátku mi pak učitelky říkaly, že fakt spát nebude a ejhle, od minulého týdne se sám i převlíkne do pyžámka a chrupe, koukám na to jako puk, ale jsem ráda, je ještě malý a potřebuje odpočinek, protože chvilku neposedí. Je tedy pravda, že večer usíná cca ve 22h, ale i to je u nás úspěch, spává běžně tak max. 7 hodin a většinou se ještě budí...Takže já jsem se školkou spokojená. Pokud ti něco nevyhovuje, určitě to s učitelkama prober 😉

ined77
13. lis 2012

@evulinkab ...ahoj 🙂 ,
já s tím teda problém nemám, s ničím z toho co jsi psala.synek má na zahradu i gumáky pro případ mokra, v zimě druhé boty, kdyby náhodou...pláštěnku ve skříňce taky má...i my chodíme v mírném dešti ven, je to lepší, než aby děti seděly ve třídách. když je venku bláto a umaže se, i s tím počítám, nevadí mi to...pračka to vypere 😉.
co se spaní týče...doma přestal po obědě spinkat přesně na své 4 roky, ale tam, alespoň co sám říká někdy spinká nebo jen tak odpočívá...konkrétně u něj si moc nedokážu představit tiše sedět a s něčím si hrát tak, aby nerušil odpočívající děti 😀 . to ne že by nutně musel lítat a křičet, ale on i u ježdění si s autíčkem vydává neustálé zvuky 🙂 .
jediné co mě naštvalo bylo, že někdo rozdal dětem do skříněk katalogy s hračkama....ale stalo se to zatím jednou, proto jsem nad tím "mávla rukou" a dál to neřešila.

asaka
13. lis 2012

@evulinkab ahoj, jsem vecna "potizistka". Chozeni ve v desti by mi bylo jedno, my jsme na to zvykli a vybaveny. Syn odpo nespi od 1 a 3/4 roku (ted mu budou za mesic 4). Ve skolce jeste odpo nebyl, nechape proc si ma brat pyzamo a jit si lehnout kdyz neni unavenej.. vyzkousime ale uz brzy, jsem doma, vyzvedavat ho po obede muzu, ale obcas se to muze hodit, takze zkusit to pres jeho nevoli musime. Dal mi vadi ze deti ve skolce dostavaj sladkej caj- neslazenej k dispozici neni, muzou si rict o vodu, ale kdyby chtel caj tak nesladky proste neni. Jinymi slovy- sladke piti je povazovano za standard, pokud chce clovek vodu nebo neslazeny caj, je to povazovano ze neco extra, ze chces nadstandard :-P Adal mi vadi ze si pred odpo spanim deti necistej zuby. To me zatim palit nemusi, mepredpokladam ze by tam syn nekdy usnul, ale principielne vadi. A taky sladke svaciny- ruzne oplatky, sladke jogurty a jine dezerty "jogurtoveho" typu, cokoladove krupinky ap..
S ucitelkama moc domluva neni, vzdycky jsem za exota, oni to napraskaj reditelce, ktera z toho pak udela celoskolkovou aferu, co si to vsechno navymejslim.. ach jo no..

evulinkab
autor
13. lis 2012

@jajina.c
@ined77
@asaka Dekuji za odpovedi a budu rada za další.Jak jsem psala, já učím ve školce a sama rozhodne problem s režim školky nenám, mám primo u sebe syna, takže asi tak🙂Nicmene máme problemové rodice, kteři vymýšlí a vymýšlí,nelibi se jim spaní po o, nelíbí se jim že chodime s detmi v tomhle pocasi jeste na zahradu a nechodime na procházky už, atd...Vesmes se jedná jen o jednu matku, zbytek jsou bezproblémoví.

majatob
13. lis 2012

@evulinkab chozeni ven v desti mi nevadi vubec, rano vidim jak je a podle toho bud beru plastenku a gumaky nebo ne. Pokud prece jen nejdou ven, jdou se dopoledne vyradit aspon do telocvicny. Spani by mi vadilo kdyby musel zustat celou dobu v postylce a nespal. Lehnout si teda musi jit vsichni a poslouchaji pohadku nebo relaxacni hudbu, to je v poradku, mame to tak i doma, ze po obede se jdeme natahnout a chvili odpocivame. Ve skolce T. vetsinou usne, ale kdyz se do asi 20 minut nepodari, jde s pani ucitelkou vedle a tam mu dala nejakou klidnou aktivitu, bud kresli, potichu si cte nebo treba navlikal koralky apod. Doma mi nespi od 2 let, tak jsem z toho mela trochu strach a predem upozornovala, ze je nespavec, ale nebyl vubec problem 🙂

majatob
13. lis 2012

@evulinkab a u vas ve skolce musi zustavat deti co neusnou v postylkach? dostanou aspon do postylky knizku nebo nejakou hracku? ja si nedovedu predstavit jak lezi a nic nedelaji treba hodinu, to by mi deti nevydrzely 😅

knobloska
13. lis 2012

@evulinkab mně jediné, co vadí, je chození na procházky, když je inverze. Protože ten hnusnej vzduch opravdu dýchat nemusí. Jinak vše OK.

jmisa
13. lis 2012

Mně se naopak nelíbí, když ven nejdou 😀 My chodíme ven vždy, není špatné počasí - jen špatné oblečení.
Spaní tak nějak neřeším a počítám, že syn asi i usne a když ne, tak je to na učitelkách co si tam s nepsavcema provedou.

Ale jinak třeba taky jsem byla udivena, že kartáčky si do školky měla přinést jen děcka před školou, takže tříleťáci si zoubky nečistí.
A jestli je čaj sladký nebo ne, tak to raděj nepátrám, protože počítám, že asi jo a jen bych byla naštvaná. Ale když jsem chtěla, aby nedostával mléko, tak mi bylo vyhověno a dostává právě ten čaj.

kikimaruska
13. lis 2012

Mě nevadí nic. Malej je zvyklý spát stále a pokud mají nespavce, po pohádce je vezmou učitelky vedle a dělají si jinou aktivitu. Když je mokro, dávám synkovi gumáčky i pláštěnku, mají ve školce celkem čtvero oblečení (na cestu do školky a ze školky, oblečení na uvnitř, na ven a jedno náhradní). Když je inverze, tak s dětmi ven nechodí a minule zrovna koukali na Krtečka...jinak krom silných lijáků a mrazů chodí ven nebo na zahradu denně. Jinak v naší školce se spí 2 hodiny...

majatob
13. lis 2012

@evulinkab
@kikimaruska tak koukani na televizi by mi treba zrovna vadilo docela dost 😀

kikimaruska
13. lis 2012

@majatob no oni jí tam mají a právě učitelky říkaly, že se TV nezapíná skoro vůbec, že je tam pouze pro krajní případy a tím je právě doba, když je inverze a nemohou ven. Za celou dobu se dívali zatím jen jednou...ale co vím, tak jsou jiné školky, kde pravidelně sledují i komerční pořady pro děti, což u nás není. Mají jen DVD a jen dopoledne, když nemohou náhodou ven, takže mě jeden Krtek za 3 měsíce opravdu nevadí 😉

majatob
13. lis 2012

@kikimaruska tak pokud je to takhle tak jo, to bych asi taky prezila 🙂 prave uz jsem slysela o skolkach, kde jede televize naprosto pravidelne a to by mi vadilo, nedavam deti do skolky proto, aby koukali na TV 🙂 Nas nejstarsi chodil chvili se mnou do jesli, kde jsem vedla krouzek pro starsi deti a tam prave tem co nespali, pousteli TV. Ale byl tam se mnou jen parkrat tak jsem to taky neresila 😝

evulinkab
autor
13. lis 2012

@majatob Samozřejme že ne-my máme teda prevážne malé deti, které práve vzdy usnou(jsme ale smišená trida 3až6letých) , takže predškolní deti bereme po pul hodine ležení na lehátku do tridy a deláme s nema prac.listy nebo dostanou jinou "práci".Jde o to, že já osobne si myslim, že i deti které neusnou, by mely nejakou dobu vydržet jen ležet a odpocivat a myslim si, že jim to rozhodne neuškodi.

kikimaruska
13. lis 2012

@majatob tak to v naší nespavci TV nemají, ta je v herně, kde se spí a oni jsou v jídelničce a malují, skládají atp. 😉.

fram
13. lis 2012

Ve školce, kam bude chodit moje dcera (chodí tam synovec), dostávají jako odměnu za snědenou svačinu bonbony. To mi vadí hodně, zvážím kvůli tomu výběr školky, i když tuhle máme pár kroků od domu. Myslela jsem, že něco takového už se ve školkách nedělá 😠

asaka
13. lis 2012

@evulinkab mne vadi, kdyz skolka hlasa cosi o individualnim pristupu a pak ma tendence vsechny hazet do jednoho pytle. Rkam, ze mi vadi sladke piti a sladkosti, cos si nemyslim, ze je o tom , ze delam "problemy", ze jen pozaduji neco uplne normalniho a obycejneho, jako je cista voda a neslazeny caj. Pdle me cukr do pezneho piti nepatri a detem uz vubec ne.Jak to bude s ochotou ucitelek u nespicicho syna podam info az tam na odpo bude 🙂

majatob
13. lis 2012

@evulinkab to jo, myslim, ze ta pulhodina je jeste ok, to by vydrzet meli aby mohli ostatni v klidu usnout 🙂 muzu se zeptat, ve ktere ucis? od zari chci aby sel T. do statni a nejak si nevim rady 😝

asaka
13. lis 2012

no a jak tady ctu, kdyby se tam meli koukat na TV tak to by pro me byl jednoznacny duvod pro zmenu skolky.

evulinkab
autor
13. lis 2012

Já myslim, že nase skolka vychází vstric rodicum co jen muže, jdeme takovou zlatou stredni cestou,čaje se nám ruzne stridaji, nekde je slazený, nekdy neslazený, nekdy bylinkový, nekdy ovocný..po celý den je k dispozici pro deti cistá voda, kterou si mužou z plastového džbánku nalít.Televizi máme, ale používáme jednou za uherský rok a to v pripade, že treba k danemu tematu toho týdne máme napr.na dvd nejaký naučný program a venku je nepřiznive pocasi...Stejne se ale najdou rejpalove, kteri vzdy NECO najdou.

kikimaruska
13. lis 2012

Já abych ještě dodala o té vstřícnosti školek rodičům, musím říct plus...malej chodí do běžné státní školky ve větším městě. Má ve třídě holčičku alergickou na laktozu a chlapečka s celiakií (snad to píšu dobře). Ve většině školek by je odmítli, anebo jim jídlo nosila maminka a obědy nejedly..., ale tady jsou dohodnuté, každý týden dopředu mají maminky jídelníček a s kuchařkou individuálně proberou, co z toho jejich děti mužou a co ne (plus mají seznam, co dítě nesmí) a příp.jim jejich porci kuchařka upraví dle potřeb, což se málo vidí. Máme školku se dvěma dvojkomplexy, kdy každý dvojkomplex má vlastní kuchyn pro 4 třídy (menší děti a větší děti)....jedna kuchyň vaří pro cca. 150 dětí a i tak se v případě piplají ve spec.dietách pro dětičky, co běžnou stravu nesmí a to bez příplatku. 😉

citun
13. lis 2012

@evulinkab Naše děti byly spavé,takže problém s nespaním po o nebyl.Já si osobně myslím,že by děti měly chodit ven za každého počasí,kromě vypsaných extrémů.Děti měly věci na zahradu,na zašpinění,takže nebyl problém je vzít a vyprat. 🙂 Vždycky se najde někdo,komu se to co děláte nebude líbit.To jsou ty lidi,kteří se hrozně rádi dohadují a nejen ve školce.
Jako malá jsem chtěla učit ve školce a děti mám ráda do dneška,ale asi bych to neuměla.Takže i když si na všechny učitele ráda zanadávám,dělat bych to nechtěla.Vám co to děláte,určitě musí světélkovat něco nad hlavou. 😉

lv
13. lis 2012

ten čaj mě zaujal 🙂 - já ho doma do holky nedostanu, kdežto ve školce ho pije, což jsem ráda (a že je slazený, přivřu oko, doma pije vodu se sirupem, takže to vyjde nastejno a čistou vodu jen večer po vyčištění zoubků)..holt příklady táhnou..jinak režim školky plně respektuju i když mám kolikrát zbytečné obavy - že je moc zima atd., že když jde 27dětí na hřiště s průlezkama s 1 učitelkou, jak je možný na ně dát pozor - ale nechávám si to pro sebe, je to jaksi výchovné i pro mě, že nemůžu stát holce pořád za zadkem a říkat jí "tam nesmíš, to je vysoko.." a pod. I to že se musí přizpůsobit většině, není vždy po jejím považuju za dobrou a nutnou adaptaci na život, že si musí svoje místo na světě obhájit sama - přece nebudu chodit za jejím šéfem v práci a říkat mu, ať je na mou květinku hodnej 🙂

klaja
13. lis 2012

Já si myslím, že náš školkový systém optimální není. S malými dětmi jsem v zahraničí nežila, takže osobní zkušenost se školkami v cizině nemám, ale nedávno jsem četla příběh paní žijící ve Skandinávii, kde mají nikoli učitelky, ale dámy a pány, kteří se v rámci školek o děti starají, na každého z nich připadá 3-5 dětí. Jak je to u nás, víme. Někdo tu zmínil individuální přístup jako heslo, ale nikoli praxe, s tím souhlasím. Přitom jde hlavně o to chtít vyhovět. Hrozně bych si přála, aby tu bylo víc školek, kde by na 20 dětí nebyla jedna učitelka (u níž je pravděpodobnější vznik pocitu "vyhoření"), a vše, co neodpovídá zaběhnutému koloritu, nebylo bráno jako provokace, ale třeba jako upřímná snaha o zlepšení. To první je o penězích, nicméně spousta rodičů si za kvalitu rádo připlatí, k tomu druhému stačí dobrá vůle.

kamila297
15. lis 2012

Myslím si, že pokud dítě nemá nějaké zdravotní překážky, že by školkový režim mělo dodržovat úplně stejně jako ostatní děti, včetně spaní. Náš malej taky spát nechtěl, ale učitelky byly trpělivé a za týden usínal mezi prvními 🙂 Vždyť celý život bude v kolektivu a bude se muset chtě nechtě přizpůsobovat a dělat kompromisy. Školka je příprava na režim v ZŠ, který bude o hodně tvrdší. A učitelky jsou většinou taky mámy od dětí, tak snad jsou natolik svéprávné, aby posoudily, co si mají děti oblíknout na ven nebo zda tam vůbec jít. Obávám se, že mnoho maminek tyhle věci zbytečně řeší, protože se nemůžou zbavit pocitu, že nikdo jiný se o dítě nepostará líp než ony. A to se týká i stravování - pokud nemá dítě nějaké alergie nebo jiné potíže, tak by mělo jíst všechno, co ostatní děti. Náš malej třeba vůbec nejí sladká jídla a jednou mi pí. učitelka řekla, jak do něj padaly buchtičky se šodó 🙂 My jsme se školkou spokojení a synek se tam vyvíjí velmi dobře a dělá velké pokroky, a to chodí do obyčejné státní školky, kde jsou 4 třídy po skoro 30 dětech. Žádný individuální přístup, úplně normální kolektiv a naštěstí moc fajn učitelky.

kamila297
15. lis 2012

@asaka Mám jednu známou, která taky dětem zakazovala sladké. Dopadlo to tak, že když to dnes děti někde vidí, tak jsou jako urvaný ze řetězu a nahází to do sebe a pak jim je špatně. Pokud dítě není obézní, tak nevidím důvod mu občas něco dopřát.

asaka
15. lis 2012

@kamila297 ja nic nezakazuju, jen se mi nelibi, kdyz je to povazovano za normu, pit ke kazdemu jidlu sladkle piti a ke kazde odpo svacine dostat neco sladkeho, z vyzivoveho hlediska zcela nevhodneho, jen cukr, tuk a mouka, co zasyti jen na chvilku a pak ma dite o to vetsi hlad. Male dite nema dost rozumu aby se samo rozhodlo, navic kdyz jsou na deti naraficeny navnady v podobe barvicek ve sladkostech, krupek u jogurtu, ktere s jogurtem nemaji nic spolecneho ap.. proste co je pro detske oci lakave. Cukr je de facto droga, jeste v 19. stoleti byl vzacny, sladilo se max. medem,spotreba celosvetove stoupa, cukr se cpe i tam, kde by ho clovek necekal, diabetiku 2. typu kvapem pribejva a to i v detskem veku!!!! coz jeste do nedavna vubec neexistovalo, cukrovka 2. typu byla jen nemoc starsich lidi. naprosty zakaz je nesmysl, ale vest dite ke svobodne volbe na zaklade informaci, jejich veku adekvatni a rozumnym stravovacim navykum povazuji do zivota za zasadni.

asaka
15. lis 2012

@kamila297 ja teda nevidim duvod, proc by se z deti v kolektivu mely delat ovce a ze vsichni budou delat vsechno, protoze to tak delaji ostatni. Kazde dite je jine, kazdy clovek je jiny, ucit toleranci k odlisnostem jednoznacne ano. Syn je treba velmi hodne dite, kdyz ho uctilek ybehem spani daji do vedlejsi mistnosti tak si vydrzi bez problemu potichu stavet nakou stavebnici, malovat si nebo si "cist". Tak nevidim duvod, proc by ho mely prevychovavat na odpo spanek.Je to proste na vuli a osobnosti ucitelky, ne na moznostech, protoze ty samozrejme vzdycky jsou.
A proc by mel pit jako ostatni sladke piti.. ridit se vetsinou, zvlast kdyz vetsina dela neco spatne, jen proto, aby zapadl do davu.. to teda fakt ne..

evulinkab
autor
15. lis 2012

@asaka Dobre, tvuj syn je hodný a vydrží si behem spaní kreslit a nerušit ostatní.Ale bohužel ne vsechny deti jsou takove a proste "ruší"...Co pak s nema...

petkula
15. lis 2012

@evulinkab syn bude chodit do školky až příští rok ale chození ven při škaredém počasí mi určitě vadit nebude, při inverzi asi ano. Nucení do odpoledního spaní mi asi trochu vadí, hlavně pokud je školka větší a je tam více učitelek, které se mohou nespavcům věnovat. Pokud je školka malá a nemá kdo ty ostatní děti hlídat, tak to beru.
A přidávám se k @asaka slazený čaj by mi vadil taky (stejně tak jako mi vadil v porodnici, takže jsem si dělala svůj. Sladké svačiny jako jsou kostíci nebo oplatky mi taky vadí.
@kamila297 já třeba dětem sladké nezakazuji ale všeho s mírou a slazený čaj mi přijde naprosto zbytečný, děti pak nechtějí pít nic jiného než sladké nápoje. Dávám třeba občas med do čaje, když jsou nachlazení.

pincola
15. lis 2012

@evulinkab Myslím, že máš velmi náročnou práci. Rodiče se často dívají, jestli je učitlka dobrá a ochotná a vidí až za roh, vychází dětem vstříc. Ale ani dobrá učitelka nemá svatozář. Má na starosti 20 děti a nad sebou ředitelku a každý den si ji měří 20rodičů. Možná ani tak už nezáleží na názoru učitelky, jestli ona by šla v tomhle počasí ven, jestli si ona myslí, že pro děti prospěšný slazený čaj. Ona se musí přizpůsobit většině. Když bude čaj neslazený, tak zas přijdou jiné rozčílení matky, že jejich dítě neslazený čaj nepije a pak žízní. Když dá na výběr, tak za chvilku bude chítí zas jiný rodič taky pro své dítě něco na výběr. Dneska prostě děti dostávaj doma bonbony a přeslazený šťávy, což je jistě špatně jak píše@asaka . Ale tím, že už ten návyk mají tak se školka přizpůsobuje, jinak by jim tam děti nejedly a nepily a ozvalo by se zase několik jiných rodičů.. A pokud rodiče uviděj, že se jednomu rodiči vyhovělo v něčem tak sami budou chtít pro své dítě taky vybojovat lepší podmínky-když to jde. Ale jak by to vypadalo? Přijde jedna maminka, že Lukášek nechce cvičit, ať ho nenutěj. Druhá maminka, že Alžbětka nepapká v půl jedné ale že ve tři a že jí má prostě školka nakrmit až si Alžbětka řekne. Toníček je zas zvyklej papat jen u TV, tak děti, které chtějí by měli dovoleno papat u televize. Miluška naopak má TV zakázanou, že to nerozvíjí ducha. Zuzanka zas by měla být víc venku za každého počasí. Naprotti tomu Stefanii izabelu po procházkách bolej nožičky a ,měla by mít možnost zůstat ve třídě, když nechce jít ven, Damiánek nesnáší bačkorky, tak ho maj nechat chodit bosky, Jůlinka papá méně a často, tak jí mají dát každou hodinu něco, nejlépe banán a nebo sýr a křup.....Stázka je nerůbojná a učitelka by si s ní měla hrát sama, když se Stázka straná dětí, Osvaldek už čte a tak by ho osgtatnéí děti neměli zdržovat a měl by mít možnost rozvíjet ve školce svůj intelekt místo stavění báboviček......no já když si to představím, tak nevidím učitelku ale mnohachapadlou chobotnici, aby to všechno zvládla. Každý rodič je jiný, každý má jiné dítě. Učitelky ve školce nechtěj škodit. Ale komu se mají přizpůsobit? Komu z nich? Většině? Nebo rodiči který dělá největší problémy? Nebo ředitelce, která má svůj názor? Nebo tomu co jim řekli na peďáku?