Samostatné oblékání ve školce. Musí to dítě umět předem?

bufina
15. srp 2011

Chtěla bych se zeptat už zkušenějších mamin co mají děti ve školce, jestli se všechny děti uměli od začátku samostatně oblékat. Dcerce budou 4 roky, v září nastupuje do školky, ale u oblíkání a vyslíkání bojujeme s tričkem... A přece jen se asi ve školce děti převlíkají často, na procházku, na spinkání... Mají pro to učitelky ještě pochopení nebo ne? Máme jakože 2 měsíšní zkušební dobu, tak aby nám ju neposlali dom ☹ Poctivě trénujeme každý den, snažím se vychytat trička co jdou obléct nejlíp, ale stejně se do toho kolikrát zamotá ☹

jajik25
15. srp 2011

Ahojky mi sice chodily první rok do školky a taky nám trička nebo mikiny nešly a ve školce to nijak neřešily,nebo aspoň se nikdo o tom nezmínil.Záleží jestli ve školce jsou i starší děti,jako u nás,tak trochu pomáhají,spolu s učitelkama. 😉

lusi80
15. srp 2011

tak toto jsem vůbec neřešila,oba kluci šly ve 3 letech,a neuměly to,ani jak se pořádně drží lžička,tužka a tak,učitelky jsou od toho,aby je naučily,a v kolektivu se to učí líp než doma 😀 😀 😀 aspoň u nás to tak fungovalo,doma to nešlo,ve školce jo 😉 😉 ona jim učitelka pomůže,a přesně jak píše jajik25 i starší děti,nikdy mi učitelka nevytkla,ani u jednoho,že se neumí oblict nebo vyslict,aby vás vyrazily kvůli tomu,to je blbost,v žádnych pravidlech nebo řádu to není 🙂 🙂 každé dítě je jiné.Vždyť tam chodí i mladší děti,aspoň u nás,a nikoho nikdo nevyhodil,takže bych to neřešila 😉 😉

mamkamarketa
15. srp 2011

ja mam teda syna v soukrome skolce,ale od zname vim,ze nektere skolky maji opravdu ''podminky'' ktere dite pri nastupu musi splnovat.
asi nejvice me dostala podminka,ze dite se musi po wc samo utrit 🙄
stridat nohy do schodu
poznat svoje obleceni (kdyz kazde druhe dite ma stejne teplaky,nevim 🙄 )
obout si boty
atd. coz na 3-4lete dite mi to prijde jako prehnany naroky 😠

babulinkab
15. srp 2011

@jajik25
@lusi80 holky, můžu se vás zeptat jak je to u 4-letých dětí s utíráním zadečku po wc?

petrakm
15. srp 2011

Ahoj,pokud nezvládá jen triko,tak v tom nevidím problém..MAX pokud by tam spala ,tak se prevlekne do pyjamka..jinak jen na ven jine oblečeni,ale tričko si nechavaj..muj syn se teda skoro VŠE naučil az ve školce,šel od 3..ale p uc. Maji super triky,třeba ponožky to bych ho snad nikdy sama nenaucila..punčocháče jsem mu nikdy nedavala,měl takovy klucici spodky z H@M a super..a boty jen na suchace..myslim,ze to bude ok,ale zkousejte dal 😉 ,myslím,ze nejhorší je ,pokud chtějí,aby se po wc samy utiraly..to je totiž pak mazec,moje díte nikdy nebylo ve školce na velke a ani na školce v přírodě!!a to je u nás kontrolovaly a pomáhaly..

bufina
autor
16. srp 2011

@jajik25 @lusi80 @mamkamarketa @babulinkab @petrakm Díky, no snad to teda bude dobrý. Malá zvládá sama všechno ostatní, jídlo, boty, rifle a všechny kalhoty do školky bude mít na gumu v pase, žádný knoflíky atd., tak snad se tam aji ty trička naučí oblíkat 😀 Žádný utčitý požadavky sme nedostali, co by děcka měly zvládat... A ty staší děti co by třeba pomohly tam taky budou, nejmenších (nás) brali jen 5.

jjaanca
16. srp 2011

Já z toho měla taky obavu, ale kamarádka mě uklidňovala, že to neumí skoro žádné dítě při nástupu do školky. Oni prej jen tlačí na maminky aby se co nejvíc snažili to děti naučit, aby se na to nevykašlaly.
Lucka se celá samostatně neoblíkne. Minimálně malou pomoc potřebuje. Největší problém asi bude, když se slíkne na spaní, aby si to oblečení srovnala. Jak je to smotané, tak je úplně bezradná a neví jak to patří. No jsem zvědavá jak to bude, už to máme "za pár". 😅

berenika39
16. srp 2011

@jjaanca nápodobně...jakmile má petr všechno tak nějak u ruky v tom smyslu, že slipy cedulkou dozadu, tričko lícem navrch a obrázek vepředu, kalhoty jak patří, tak se do toho za šíleného úsilí oblékne, ale hromádka naruby mu nic neříká...taky nám nic neříkali, snad to první týdny bude nějak "s dopomocí" 😀

marjama
17. srp 2011

Ahoj,no já mám z nástupu do školky taky pěkně nahnáno 😢 U nás chtějí, aby dítě bylo v podstatě samostatné, tzn. samo se obléklo, svléklo, najedlo, umělo se vysmrkat, samo si umělo utřít zadeček po wc, no hodně mě to na té naší informační schůzce zaskočilo 😢 Koukala jsem na ředitelku jak puk! Fakt nechápu, že to můžou myslet vážně! Naše malá jde až od prosince a to jí budou čerstvě 3 roky. Z těch jejich požadavků zvládá akorát to, že si navlíkne kalhotky, tepláky a ponožky, jinak ji u všeho pomáhám. No uvidíme, snad nebude chodit domů umatlaná od hovínek a s tričkem naruby 😝

mikulka
18. srp 2011

@marjama Ahoj, můj klouček jde do školky od října, kdy mu budou čerstvě tři roky. Snažím se ho vše naučit a dost jsme už zvládli. Akorát utírání zadku ho neučím a učit nebudu. Tříleté dítě tohle ještě nesvede, má krátké ruce a špatnou koordinaci pohybů, takže tohle prostě ne.
Ale také mám strach. Třeba z toho, jestli s ním budou mít trpělivost u jídla, jí hodně pomalu pomalu kouše a tak...

marjama
18. srp 2011

@mikulka No já taky Martinku všechno učím, ale ten zadeček bude dost problém. Ředitelka se tvářila, jako že je to snad úplně běžné, že tříleté dítě si utírá zadek 😠 Přitom mně máma říkala, že nám utírali zadek ve školce ještě ve 4 letech učitelky! S jídlem to u nás bude taky boj, Martí taky pomalu kouše, protože ona má takový zlozvyk, že jídlo kouše skoro jenom předníma zubama 😠 Pořád jí říkám, ať jídlo "pošle" na stoličky, ale pořád se s tím pereme. 😠 Oběd jíme třeba 30 - 40 minut! A kdyby měla jíst úplně sama, tak si vezme tak 5 lžiček a končí ☹ Další do ní nacpu vždycky já, takže počítám s tím, že mi ve školce asi pěkně zhubne ☹

mikulka
21. srp 2011

@marjama Jo, tak to máme s jídlem podobné. Kája mi taky jí tak 40 min, což ovšem ve školce nepůjde. Tam co nesní do 20 min, tak mu vezmou a hotovo. S tím zadkem jsem připravená to učitelce vystvětlit - na to prostě děti nemají tělesné proporce, vždyť si tam ani nedošáhnou.
Já jsem ve školce pracovala a ještě 4 letým jsme zadeček normálně utíraly. Začínali jsme to učit až tak po těch 4 letech, 4 a půl. A nikdy by mne nenapadlo, chtít to po rodičích. Nejdřív jsem to děti učila já a když se trochu chytly (a to v oblékání a jídle), pak jsem to řekla rodičům a poprosila je, ať je to učí i doma a řekla jim, jak.
A vy nastupujete hned v září? Nám budeou 3 v říjnu, tak jdeme od října.

mikulka
21. srp 2011

Jinak si myslím, že tříleté dítě je ještě hodně malé a vše se začíná teprve učit.

brisalek
22. srp 2011

necetla jsem celou diskuzi a je mi jasne, ze kazde dite je jine, ale dcera uz ted zvladne oblect si ponozky, kalhotky, teplaky nebo kalhotky(knoflik nezapne, ale snazi se), bundu a boty se suchym zipem nebo backory na prezku(tu prezku jak kdy). Krome tricka sliknout umi vse uz davno🙂. Ne ze by ty kalhotky...byly predpisove, jsou trochu pokroucene....ale treba kdyz ji dam tricko na krk tak do rukavu uz vleze sama..takze myslim, ze za dalsich 11 mesicu to bude uplne v pohode. Ale je fakt, ze ona chce porad delat vsechno sama nebo vse se mnou, takze se uci rychle i kdyz je to nekdy dost o nervy🙂

sonica
22. srp 2011

holky ja bych to jako tak neresila, je to naplni prace tech ucitelek, je jasne, ze trilete dite nemuze zvladat vsechno 😉
my mame taky pred skolkou, je nam sotva dva a pul, zvladne se tak svliknout 😀 oblikani je problem, to ji pomaham, neco ji jde, neco vubec, boticky si sama neobuje ani nahodou, max papucky, ale zas si utira prdelku 😀 proste kazde dite umi neco jineho driv, spousty veci se nauci i od tech starsich 😉
a jidlo? no u nas je to taky vecne nahaneni s lzyckou po byte, ale rozhodne nechci aby mi ji tam nasilu nutili neco jist 😒 bud se nauci ze musi jist kdyz vsichni ostatni, nebo budeme dohanet pak doma 😅

marjama
22. srp 2011

@mikulka No já mám právě největší obavu z toho utírání zadečku, to si u Martinky nedokážu představit 😅 Já jsem ráda, že si na ten záchod vůbec řekne a ještě aby si utřela zadeček? No to je u nás dost sci-fi 😅 My jdeme do školky "naplno" od prosince, tři budou Martí v prosinci, ale chci jí tam zkoušet dát na těch 5 dní v měsíci už od října, aby se trochu rozkoukala. Ona se teda těší, pořád každému říká, že půjde do školky, že už je velká, ale to netuší, co jí čeká. 😅 Já jsem jí říkala, že tam bude bez maminky a ona, že jo, že dobře, že to neva, tak uvidíme .........

albi
22. srp 2011

holky, my to máme taky za pár, malá se taky těší, dokonce ráno brečí, že už chce do školky 😉 Je dost šikovná, ale sama se neoblékne, nenají se za 20 minut ani si neutře zadeček 😉 Ve školce nám řekli, že stačí snaha, že se sami začnou oblékat, prostě jenom nesedí a nečekají až to někdo udělá. U oběda je dokrmují a vytírání mají na programu až příští rok 😉

marda
22. srp 2011

devcata nemejte obavy....detickam ucitelky jiste pomuzou....my ve skolce take pomahame....ale udivuji me teda maminky,co pisou,ze je to napln ucitelky...v naplni prace mame teda jine veci 😀

lojzina
22. srp 2011

ahoj...ja mam docela vitr z toho utirani,malej ma 4 roky,chodi od 3 let,ten rok ho uc.vzzdy utrela,ale mam takovej dojem ze ted kdyz uz ma 4,ze budou chztit aby se utrel sam a ja nevim,jak ho to naucit?

mikulka
22. srp 2011

Holky, to je fakt, že nápní učitelky není učit děti oblíkání, utírání zadečku a tak. Mají přesné osnovy, které musí děti naučit. A děti ve školce mají jazykovou výchovu, hudebku, výtvarku, matemické hry a tak. 😉 Školka je vzdělávání, ne hraní apod.

@lojzina Utírání zadečku se učí normálně na wc, nebo některým dětem to jde snáz, když stojí jako by v takovým polostoji a jednou rukou se přidržují. Chce to cvik. Já to malýho zatím učit nebudu, protože jsem přesvědčená, že ve 3 letech je prostě brzo.

@marjama Tak si v tom říjnu řekneme. Já se bojím toho, že malej tam bude brečet a když brečí, tak se většinou pozvrací. Tak to bude něco pro učitelky!!! Z toho mám největší obavy. Že si na něj kvůli tomu "zasednou"...

marjama
22. srp 2011

@mikulka No já mám taky strach, že si na naší malou učitelky zasednou, protože jsem jí tam "protlačila" na odvolání (musím do práce) a myslím, že bude úplně nejmladší ze všech 😅 A když něco nebude umět, tak jí budou učitelky srovnávat s těma staršíma a budou naštvaný, že Martí třeba něco nejde. Protože je rozdíl, jestli dítěti byly tři roky třeba v červnu, tzn. že v prosinci mu už bude tři a půl a naší Martince čerstvě tři! Takže já se bojím i toho srovnávání s ostatními dětmi, když vlastně budou v jedné třídě a jsou na ně kladené stejné "nároky" 😅

mikulka
23. srp 2011

@marjama Přesně tak to je u nás. Taky jsem tam kluka protlačila, musela jsem přinést potvrzení, že už teď dělám a že v říjnu jdu do práce na hlavní poměr. Prý by ho nevzali, když není tříletý do zač. září.
A samozřejmě, že rozdíl je každý měsíc! Když tam budou děti, kterým jsou tři a půl, to je strašněj rozdíl. Vždyť to pak zvládnou i v tělocviku mnohem víc, protože už maj na to dipozice a jsou vyzrálejší.
Tříletý dítě, čerszvě tříletý, je ještě fakt maličký na školku.

No a já jsem teď těhotná, v únoru na mateřskou, ty až to tam uviděj, nevím, co mi řeknou!!! A jestli ho nevyřadí.

Ale hele, my musíme těm učitelkám zdůraznit, že našim dětem jsou teprve TEĎ 3 roky. A to víš, budou samozřejmě v nevýhodě. Ale třeba si je uč. nakonec naopak oblíbí...

pavlinaoo
23. srp 2011

Lidi zlatý, holky, jasně, že učitelky pomáhají s oblekáním, smrkaním, utíráním, jídlem a NAPROSTO se vším. Zvlášť, když je to třída tříleťáků. Je to předškolní výchova a vzdělávání, vše souvisí se vším. Kdyby se nepomáhalo s oblékáním, tak se nevyjde na vycházku a naopak nepřijde na oběd...a to je kapka v moři. Nikdo si nezasedne na dítě, protože je mladší. Pokud to má nějaké školka, nebo nějaká uč. jinak, změňte ji. V každé profesi se najdou povýšení blbové, že. Jediné, co je opravdu špatně je, když dítě sedí jak pecivál a kouká a je vidět, že s ním rodiče v životě nezkoušeli nazout bačkorky, tepláčky, nebo mu do ruky nikdy nezkusili dát kapesník. Pokud se dětem úplně normálně věnujete, buďte v klidu. Maji toho dost samy se sebou, že mění mámu za MŠ, ještě aby je někdo buzeroval, že si neutírají zadečky, když to z anatomického hlediska ani pořádně nejde. Normalní učitelku opravdu upozorňovat nemusíte, že je vaše dítě mladší. Ona si je toho moc dobře vědoma. Naštěstí už není zajeté, že 25 dětí musí umět stejnou věc stejně perfektně...Jeden běží tak, druhý jinak..hlavně, že z toho mají oba radost... 🙂 😉

berenika39
23. srp 2011

@pavlinaoo jééé, to jsi napsala krásně..dík.

mikulka
25. srp 2011

@pavlinaoo Super napsaný, díky!!!!

romca3
27. srp 2011

Naše malá jde do školky v září. Budou jí v říjnu 4, tak už všechno umí . Jen ten zadek si stále ještě neutře. Prostě tam nedosáhne.
U nás je školka kde jsou děti 3 leté i 6leté a vše to funguje tak, že ty starší pomahají mladším. Příští rok půjde i můj mladší syn a výhodou je, že budou spolu a ona už mu pomůže(snad) 😀

evaviki
29. srp 2011

@marjama prosim ta, kam idete do skolky? ak si dobre pamatam, tak byvate niekde blizko nas, tak aby som vedela nejake reference aspon na nejaku skolku v okoli...

marjama
31. srp 2011

@evaviki Ahoj, budeme chodit do Tolstého, tak jsem na to zvědavá. Pak Ti kdyžtak můžu napsat naše postřehy, jak to zvládáme a tak. Zatím budeme chodit od října na 5 dní v měsíci. Nedokážu si to vůbec představit, ach jooooooooooo. Mám z toho pěkný vítr, že musím malou svěřit někomu cizímu ☹

evaviki
31. srp 2011

@marjama hmm, tak ja som zase pocula na Tolsteho dobre ohlasy.. Znama tam dava chlapecka a este z miniskolky Kaja a Paja mi vraveli, ze je to dobra skolka, ze tam ide vela deti od nich a su spokojni.. Tak neviem.. Kazdopadne na Kodansku som pocula iba negativa za poslednu dobu..

andrusek
15. zář 2011

Ahoj, včera jsem byla na schuzce ve školce a mam rozpačite dojmy.Našla jsem tuto diskuzi kde zrovna probírate co by mělo zvladnout 3-4 leté dítě.
Mě včera učitelka řekla že je hruza že neumí se sama najíst, obléct, umyt zuby,utřít po wc.dcera ma dva a třičtvrtě 😒
Připadala jsem si jak kdyby měla opožděne ditě až doma jsem si řikala jestli to opravdu tak male děti jine umi? 😨
Maji právo toto vyžadovat po tak malinkem ditěti? Pry nejsou jesle aby se o ně tak starali.
Drcerka se sama lžíci nají, ale trva to, oblikne se ale ne vše, a po čurani se utře ale ne po kakani,navic po dvou dnech kdy je vše nove pro ni tak je jasne že nesedne automaticky za stul, nesni rychle cely oběd a ještě aby šla umyt talířek po sobě.Umi to vaše děti tak male?