Samostatné oblékání ve školce. Musí to dítě umět předem?

bufina
15. srp 2011

Chtěla bych se zeptat už zkušenějších mamin co mají děti ve školce, jestli se všechny děti uměli od začátku samostatně oblékat. Dcerce budou 4 roky, v září nastupuje do školky, ale u oblíkání a vyslíkání bojujeme s tričkem... A přece jen se asi ve školce děti převlíkají často, na procházku, na spinkání... Mají pro to učitelky ještě pochopení nebo ne? Máme jakože 2 měsíšní zkušební dobu, tak aby nám ju neposlali dom ☹ Poctivě trénujeme každý den, snažím se vychytat trička co jdou obléct nejlíp, ale stejně se do toho kolikrát zamotá ☹

berenika39
9. lis 2011

@jitafol tak to má petr přesně naopak, doma nám vysvětluje, jak by potřeboval prosím pomoct 😀 , že se mu palec zaseknul v kapse od tepláků a tak, ale ve školce za ty dva měsíce je vidět děsnej pokrok - je jcih tam jak mravenečků, jen tříleťáci, takže pomoc nic moc a jde to, ráno, když jsme chodili ze začátku, tak si sednul, a čekal, co bude🙂, dneska si sám odmkne skřínku, vytáhne co potřebuje, přehodí kalhoty, přezuje boty, pohoda, až se divím. zip ted nula, myslímnasadit ten jezdec, to má ručičky ještě kramlavý, ale to se poddá.

jitafol
11. lis 2011

To je supr @berenika39 že se prcek tak osamostatnil - přestože doma to na vás zkouší. Někdy dokážou bejt pěkně vyčůraný 🙂
Ono to u nás snad nebude tak hrozný. Je to podle nálady. Někdy mi řekne až jako by ve vzteku "nech mě já to svlíknu sám" a jindy zas začne ohranou písničku "mě to nejde, mámo musíš mi pomoct" Asi zkouší kde až jsou hranice, nevím.

jitafol
11. lis 2011

@marketapraha ono někdy ty zipy jsou tak prťavý a jdou ztěžka, že i dospělák má co dělat. Já se teda moc neřídím tím, co by měli ve svém věku. Nicméně zip umíme většinou rozepnout, ale neumíme zapnout. Ani jsem zatím nezkoušela mu to ukazovat jak na to.

berenika39
11. lis 2011

@jitafol já jsem koupila normálně v galanterii obyčejnej nejlevnější velkej zip na bundu a dala mu to jako hračku. tak to mordujeme, je tak na půl cesty, ví jak na to, ale ručičky neposlouchaj🙂

ined77
11. lis 2011

@berenika39 🙂 ...jůůůů, to je super nápad! 🙂

berenika39
11. lis 2011

@ined77 v jednoduchosti je síla, normálně by ho člověk měl doma, býti švadlenka🙂

jitafol
11. lis 2011

@berenika39 teda švadlenka nejsem, zip doma mám, ale tento geniální nápad jsem neměla. Zítra asi zkusíme 🙂

ined77
12. lis 2011

@berenika39 🙂 ...ano, to je ono, býti švadlenka 😝 ...já se teda upřímně přiznám, že přišiju tak knoflík, ještě nějakou tu díru zalátám, ale tím to končí 😔 ....našívat někam zip je pro mě noční můra 😅 .
ale je to tak..člověk pořád koumá, co by kde by...jak toho prcka co naučit....a hele... 🙂
každopádně děkuji za tip 🙂 ....v pondělí jdu koupit ten největší zip který budou mít 😀

berenika39
12. lis 2011

@ined77 u nás taky doma košíček s šitím nenajdeš, ponožky regulerně vyhazuju a ostatní jede k babičce, když je nejhůř🙂.

ined77
12. lis 2011

@berenika39 🙂 ...a to já zase košíček mám a kolik nití a knoflíků a jehel...dokonce i jehelníček! 😕 😀 .
ale i u nás ponožky často končí v koši 😝 ...popř. s mezipřistáním v koší s prádlem (na později 😀 ).hlavně ty manželovi...ten netuším jak ty díry vyrábí 😠 😀 .
šijící babi nemáme...tchýně je na tom podobně jako já...ta dokonce ani nežehlí 😀 ...ta prádlo pěkně pohladí a to prý stačí 😀 .

aligatore007
3. led 2012

Zdravím všechny. Mám 3 a půl letou dcerku, taky navštěvuje místní školku a zatím má jen problémy s jídlem. Papá totiž kapku pomaleji než ostatní děti. Ona je totiž taková "KELIŠKA" 😉 musí sledovat všechny ostatní úplně hltá rozhovory druhých ale já si z toho nic nedělám.....ale paní vychovatelka pořád tohleto omýlá dokola.Pořád jí to nějak vadí nějak nesedí. Já vím že ta má princezna se i když o něco později ale přece jenom nabaští tak o co jde ne? S převlíkáním jí pomáhám a to s veškerým oblečením. Ne že by se sama neoblíkla ale společně to máme za chvíly a můžem někam vyrazit máme totiž na sebe jen dvě hodinky tak to takhle máme spolu domluvené a funguje nám to.

mikulka
7. led 2012

Ahoj holky, tak u nás je to tak, že malej se obléká sám už dlouho, ale je pro mne překvapením, že vše školce se sám neobléká. Kouká kolem po dětech a to ho plně zaujme. To se asi poddá časem, až to pro něj nebude tak nové? Začíná totiž znovu adaptaci, první byla přerušena, když onemocněl po 3 dnech.
S jídlem je to taky tak, že prý je moc pomalý a nestačí se najíst. A pije prý taky dlouho.
Dost mne to mrzí, protože on je šikovný, hodně toho umí a to jsou mu čerstvě tři roky, ale zase si uč. stěžují na pomalost.
Je to podle mne jasné, když přijde dítě z domova, kde se na něj nespěchá, proč taky, tak proti školce, kdy mají na jídlo o dvou chodech 15 min.je to trochu šok.

Myslíte, že časem, čím déle bude chodit, se to poddá a zrychlí se?

morgan
21. led 2012

15 minut na dva chody?? tak to je síla...to sní tak dospělý, pokud jí v klidu, ale dítě, které není zrovna jedlík určitě ne...už vím, na co se budu ptát na dni otevřených dveří ve školce 😀

lojzina
23. led 2012

ahoj,vim ze se tu resi oblekani,ale chtela bych se vas zeptat,kdy si vase ditko samo utiralo zadek? 😀 😔 ..u nas ve skolce utiraji uc.ty nejmensi,ale ja nejsu schopna to sveho 4 letyho kluka nejak naucit....

lojzina
23. led 2012

@mikulka ahoj,ja myslim ze se to podda,malej sel ve 3 letech a taky byl pomalej,a je teda jeste dnes 😅

jjaanca
24. zář 2012

@andrusek Paní učitelka jen chce, abyste se na to nevykašlali a snažili se. Není možné aby to každé 3-leté dítě zvládalo. Zkus se zeptat ostatních maminek když se potkáte v šatně. U nás paní ředitelka taky strašila a dcera se komplet neoblíkne dodnes (4,5) - nechce se snažit, ale p. učitelky nic neříkají.

jjaanca
24. zář 2012

Ajaj, omylem jsem zareagovala na nějaký starý příspěvěk - tak to sem nepatří. 😅

marcelka287
21. lis 2012

@giraffe8 Přesně to si říkám, kam ten svět spěje. Maminky se rozčilují, že učitelky ve školce nemají čas utírat dětem zadečky? Že od toho učitelky jsou? Že mají učit utírání zadečků a oblékání? Nezlobte se na mě, ale rodiče jsou od toho, aby děti naučily základní sebeobslužné činnosti. Rodič je ten nejdůležitější a nejhlavnější učitel v životě dítěte!! Protože kdybychom se měli tadytěmi činnostmi zabývat my, tak celý den neděláme nic jiného. My jsme od toho, abychom připravily děti na školu. Učíme je básničky, písničky, hry, vytváříme s nimi výtvarné výtvory, cvičíme, dramatizujeme, povídáme si s nimi a spoustu dalších činností. Víte musíte si uvědomit, že máme ve třídě zapsaných 28 dětí a v průměru jich opravdu chodí cca 25. Většinou to probíhá tak, že během prvního měsíce si děti očíhneme a víme, kdo si umí utírat zadeček, kdo si zvládne co obléci atp. My rozhodně tříleté děti nenutíme do utírání zadečku. U 4letých chceme vidět alespoň snahu a jdeme to zkontrolovat. Ale považte sama. Máte dítě ve školce, já zrovna půjdu utřít někomu na záchod zadeček a v tu chvíli v herně někdo do vašeho dítka strčí a ono si třeba zlomí ruku. A Jak to bude dál? Já nebudu vidět co se stalo, děti řeknou pravdu, že paní učitelka nebyla zrovna ve třídě a jak to na Vás bude působit, když řeknu že jsem zrovna v umývárně někomu utírala zadeček a nevím co se stalo.. No asi byste v tu chvíli pro utírání zadečků pochopení neměla. A s oblékáním je to také tak. někdo přijde do školky a ve třech letech se umí komplet obléci, někdo si neumí obléci ani kalhoty.. S oblékáním se samozřejmě snažíme pomáhat a také se snažíme aby děti se snažily. Ale jsme zase u toho. Vy oblékáte jedno dítě. V době kdy se jde ven jsme u nás ve školce už dvě paní učitelky na třídu, ale stejně. V podzimních a zimních měsících trvá oblékání u dětí které to neumí cca půl hodiny až třičtvrtě hodiny. A i když jsou přiotevřená okna, aby Ti co jsou oblečení se nepařily a Ti co jsou neoblečení nemrzli, tak to asi zřejmě není ideální stav. Proto asi většina školek uvítá, když si to dítě na sebe nějakým způsobem navleče kalhoty (i když opačně), mikinu a bundu a za p.uč jde jen kvůli zapnutí. Než když to děťátko neumí vůbec nic. Samozřejmě u čerstvě tříletých dětí, které nastoupí do školky je jasné, že je potřeba větší podpora a pomoc ze strany učitelek. Většina učitelek tu práci dělá pro to, že děti má ráda a chce jim pomoci, ale musí si uvědomit že při 28 dětech ta pomoc je prostě na úkor něčeho..

palma111
2. říj 2014

@marcelka287 můžu se zeptat, jestli máte nějaký fígl, jak naučit dítě obléct mikinu - zapínací? děsně s tím bojujeme a přiznám se, že každý den přicházím ráno o nervy. neřekla bych, že je syn nešikovný, ale spíš se mu nechce. kouká na mě, místo na mikinu, a rve ruku do prázdna případně do kapuci. stejně tak otáčení obrácených rukávů. vyloženě na něm je vidět, že nechce a samozřejmě, co se nechce ani nejde :-/ a já už nevím, jak mu to mám ukázat nebo vysvětlit.

marcelka287
3. říj 2014

@palma111 Dobrý den. jediný fígl, který vcelku zabírá je pokud má mikča kapuci tak naučit dítě, ať si nandá kapucu a rukávy pak už docela jdou. A nebo trpělivost a opravdu to zkoušet a ukazovat dítěti jeho rukama. Tzn. chytit mikinu nahoře na zipu u ramene nebo krku (nevim jak nejlépe to napsat) strčit rukáv dovnitř, pak se podívat dozadu a chytnout třeba rukáv nebo jinou část mikiny, přitáhnout si ji zezadu dopředu a pak se stačí jen trefit do rukávu. A nebo pak vymyslet nějakou "kravinku" jakože ruce jsou myšky a ty musí zalést do dírek, nebo had musí prolést tunelem na druhou stranu. A otáčení to samé. A nebo si vyhradit čas a při hre treba na panenku zkouset oblečení a pak jít ven včas a říct, že jste zapomněla jak se obléká mikina, jestli by Vám poradil atd.. Vymýšlet si pohádky🙂

alalas
4. říj 2014

holky napíšu vám obrázek reality v mš... mám tam dítě které ve svých 3.5letech nebylo vůbec seznámeno se základy sebeobsluhy.. tím myslím že vůbec nikdy po měn máma ani nikdo jiný z rodiny nechtěl jakoukoliv spolupráci.. vše mu dělá (za něj) jeho okolí.. podotýkám že je naprosto zdráv. budí dojem přerostlého mimina. pár příkladů- nic ze svého oblečení není zvyklý brát do ruk, čeká že na něj všechno skočí samo..(při vyslékání čeká že to spadne samo) a pokud mu slovně napovím-obleč si prosím tepláky..- tak kouká a vezme do ruk třeba čepici.. a dál stojí a kouká. (mluví se u nich česky) ale nemá naprosto ponětí jak se věci kolem něj pojmenují.. tepláky mu tedy dám do ruk a znovu kulím oči při zjistění že si do nich cpe ruce.. (a vůbec nic mu na tom není divné..klidně by tak chodil po třídě..!!) ukazuji tedy díru pro nohy a pomáhám.. dalších několik pokusů mu stále musím ukazovat "velkou " díru nebot se několikrát snaží cpát nohu do spodku nohavice... když to zkrátím tak cokoliv mu dám do ruky a on pochopí že si to má obléci tak to cpe kamkoliv na sebe.. klidně punčocháče na hlavu.. ponožky na ruce.. (a obě nohy nacpe do jedné díry v tričku).. ..a to si nedělám legraci..!! Lehne si do postýlky a konečně se naučil že se musí sám zakrýt-prostě bez hnutí čekal až na něj peřina skočí.. a dalších milion příkladů... Při pozorování rodičů v šatně jsem zjistila že chlapec nemusí sám dávat ani ruce do rukánů.. matka mu ruku vezme a do rukávu mu ji strčí a ještě ji vytáhne z druhé strany.... vše za něj dělá matk a otec.
Při rozhovoru s ní jsem si uvědomila že jí vůbec není jasné proč to chlapec neumí sám.. proč se o spolupráci alespon nesnaží..- NO PROTOŽE MÁ NA VŠECHNO SLUŽKU-TAK CO BY SE SNAŽIL (mámu nebo tátu..) každý rok se pár takových dětí najde ve třídě které rodiče chrání před tím co by dítě dokázalo samo kdyby mu rodič dal šanci a příležitost si to vyzkoušet...
to stejné i s mluvení-mnohdy dítě místo slov používá jen zvuky-protože prostě všichni kolem dělají že mu rozumí a když rozumí tak mu taky splní jeho přání..- tak co by se smažil říkat (používat) slova když zvuk příp pláč postačí.. -a přání se mu splní.. a rodič se diví-proč to mé dítě nemluví??
............. jo jo holky.. věřím že žádná tady to tak nemáte ale věřte že tohle je běžná realita...
přeji všem pohodové děti..

mara0894
14. led 2015

Dobrý den, po přečtení vašich postřehů jsem moc ráda že si už nemusím připadat jako neschopná matka, která svého syna nic neučí!!!! Páťulkovi byli 4 roky v listopadu 2014 a co je ve 2. třídě a má jinou pani uč. je stále problém, nechce se prý oblékat, nebo si neumí zastrkat na zádech tílko do punčocháčů, je živější a nechce občas spát po obědě. To že chodí občas i s pokakanou prdíznou..... jsem nemohla překousnout a ikdyž se to snažíme doma cvičit stále to není to pravé ořechové protože má ještě krátké ruce a nedosáhne si pořádně na zadek.Nevím co už mám paní učitelce říct když pro něho přijdu odpoledne do školky a slyším že se zase nechtěl oblékat a nebo že mu musí pomáhat. Možná bych ještě měla říct že syn je na svůj věk drobínek a ve školce s 4letými dětmi je nejmenší.Přitom doma se oblékne s malou pomocí normálně. A moc hezky sám jí a dokonce i špagety, které si krásně namotá na lžíci.Napište někdo zda máte stejný problém. Moc díky!!!

poupe
14. led 2015

@mara0894 myslim že je to v učitelce, syn měl minulý rok jinou a byl se vším problém, u více dětí, teď má jinou a bezproblémů.