Samostatné oblékání ve školce. Musí to dítě umět předem?

bufina
15. srp 2011

Chtěla bych se zeptat už zkušenějších mamin co mají děti ve školce, jestli se všechny děti uměli od začátku samostatně oblékat. Dcerce budou 4 roky, v září nastupuje do školky, ale u oblíkání a vyslíkání bojujeme s tričkem... A přece jen se asi ve školce děti převlíkají často, na procházku, na spinkání... Mají pro to učitelky ještě pochopení nebo ne? Máme jakože 2 měsíšní zkušební dobu, tak aby nám ju neposlali dom ☹ Poctivě trénujeme každý den, snažím se vychytat trička co jdou obléct nejlíp, ale stejně se do toho kolikrát zamotá ☹

mamkamarketa
15. zář 2011

@andrusek to je strasny,promin 😔 tohle mi rict,tak asi bych dite tam nedala. syn je o mesic starsi a teda naji se jakz takz s bincem kolem, po kakani se nezvladi utrit (dobre)ani 4lete natoz neceli 3 letaci 😠
skolka ma fakt prehnane naroky!

mehlo
15. zář 2011

ahoj! tak my jsme ve školce pár dní a zatím to nikdo neřeší, ale možná je to proto, že můj je ještě malinkej- v březnu bude mít 3 roky. Nevím, jak by to brali, když už je trošku starší, ale myslím, že jim prostě pomáhají předškoláci nebo učitelka.

andrusek
15. zář 2011

@mamkamarketa ja nemam žadnou znamou ktera ma stejně stare ditko tak jsem nemohla srovnat a prvni moment jsem si myslela že jsem ji něco nenaučila, až pak mi došlo že je to blbost aby tak male ditko bylo samostatne.Bohužel nemam na vyběr jinak by ji tam nedala.budu muset asi do prace a tady mi ji vzali tak brzo aby si zvykla, dalši školku mame několik km daleko.

jitafol
16. zář 2011

holky ahoj, u nás teda jsem se na to ptala hned na začátku, protože vím, že malej všechno sám nezvládne. Tak mi bylo řečeno, že si nemám lámat hlavu, s oblíkáním pomáhají a to buď starší děti (máme míchanou třídu) a nebo učitelky. Sama mi říkala, že Tomíkovi dělá problém i slipy a tepláčky - oblíkne je ale má je někdy trochu zkroucený. Zatím sama vidím kdykoliv pro něj přijdu, tak je hezky upravený, tak nemám důvod jim nevěřit. U nás teda ve školce jsou moc hodný tety, v tomhle si nemůžeme stěžovat.
Každopádně asi je to všude různý, jelikož kamarádka má kluka v jiné školce v stejném městě a říkala: byl venku na písku v oblečení, které měl celý den vevnitř a zase se v tom dovnitř vrátil, byl špinavý na tričku i tepláčkách a nechali ho; nebo zase jiný den byl venku v tom co měl ráno dovnitř a když se vrátili, tak ho převlíkli.....no prostě trochu chaos. To by se mi asi nelíbilo. Příde mi, že to tam vůbec neřeší co si kdo oblíkne, a to jsou taky míchaný třídy, takže děti by teoreticky si mohli pomáhat.

jitafol
16. zář 2011

V naší školce mají na tohle docela dobrý systém - do jiného regálu boty na písek, do jiného boty domů.......ve skříňce do jiného fochu oblečení na procházku a písek, do jiného fochu oblečení dovnitř a do jiného fochu domů. Takže když to maminky pochopí a dodržují, tak i učitelky to mají jednodušší poznat a kluk je vždy oblečený do toho jak já potřebuju. A netahá mi třeba krásný nový boty na písek. Sám se v tom rychle zorientoval a příde mi, že je to i pro něho dobrý a ví co si v kterou chvíli oblíkat. Doma to má všechno pohromadě a to mu musím říkat co si má kdy oblíknout.

mkr
16. zář 2011

přijde mi, že názory typu, že je to má naučit učitelka ve školce, že od toho tam je, jsou trochu mimo, od čeho jsou potom matky, které je nebyli schopny to naučit?? to už vše musí dělat ta učitelka za ně?? na 2 učitelky je 25 dětí od 2,7 do 3,5 do té třídy chodí i našeho holka a kdyby všichni neuměli to co píšete, tak se ani ven po snídani nevypraví, holka si teda zadek ještě moc dobře nevytře, ale když vloni nastoupila ve 2, 8 roku, tak už se uměla najíst, jedí lžíci, které dítě to neumí? obléknout jen zipy dělali problém to se postupně naučila, boty na suchý zip, oblečení nedělalo problém si poznat snad vědí v čem doma chodí, umýt si zuby, přece nebude učitelka dítěti čistit zuby to by nestihli jít ani do té postele, oni to ty učitelky nemají jednoduchý a ještě je dál rozvíjet, no ruku na srdce, která by to zvládla, když někdy má problém zvládnout své jedno dítě

jitafol
16. zář 2011

@mrk já v tomhle s tebou souhlasím, že učitelka tam samo není od toho aby doháněla to, co jsme nenaučili my doma. Náš kluk se najíst umí sám lžící i vidličkou (teda sám si akorát neumí nakrájet nožem na kousky). Co se týká oblíkání, tak svlíkne vše, jen s tričkama trochu bojuje, snažím se mu dávat volnější 🙂 Oblíkání -spodek zvládá, kromě ponožek, a co je přes hlavu s tím musím pomáhat. Ale hlavně snaží se a ví že se to musí naučit.
Já bych ani nechtěla, aby ho oblíkaly a svlíkaly učitelky a on jen stál a čekal. Jde spíš o to, že někde tolerují že mu musí pomoct a jiná školka ne. No a svoje oblečení si taky pozná, jen když děcka mají něco podobného nebo stejného...to nevím kdyby se jim to pomíchalo, tak nebude vědět.
Půl měsíce je kluk ve školce a pozoruji, že se docela hodně naučil. Ono asi v tom kolektivu to jde lépe, když to okoukají jeden od druhého a hlavně od těch starších. Dneska např. přišel s tím, že už umí vypláchnout pusinku po vyčištění zoubků - bohužel do té doby to vše polykal....takže zase pokrok. A to myslím, že ani paní učitelky ho neučili, protože vím, že zuby je nechávají čistit samotné....musel to odkoukat od ostatních.

mikulka
19. zář 2011

Tak myslím, že kluk je do školky připravený. Budou mu za tři týdny tři, ale už umí vše svléknout, oblíct kromě ponožek vše. Jen s botama pomáhám a někdy si dá triko obrázkem dozadu, Sám jí už rok, to je v poho - jen má jídlo nakrájené. nevíte, zda ho ve školce taky dostane nakrájené? A máme trochu problém, že mu nejde někdy rozkousat maso, třeba hovězí...Jak to zvládají vaše děti?
Takže myslím, že ok. Jde o to, aby maminky fakt nepomáhaly, a děti to pak vše dělají automaticky. Cvikem se to časem naučí. 😉

jitafol
20. zář 2011

@mikulka s tím krájením jídla ve školce si sice nejsem jistá na 100%, ale myslím, že u nás to krájejí. Tomík by se jinak nenajedl. Co se týká masa, tak to máme taky. Když je maličko tvrdší, taky nerozkouše. To se pak zasekne a maso odstrkává a sní jen přílohu☹

mikulka
20. zář 2011

@jitafol To můj malý syslí maso ve tváři a když ho tam je moc, vytahuje ho z pusy, což je hnus. To by se uč. moc nelíbilo. 😝

jitafol
30. zář 2011

Jsem se včera dozvěděla, že Tomovi s oblíkáním ve školce pomáhají buď děti nebo paní uč. Jsem tomu ráda, že ho v tom nenechají. Ale na druhou stranu trochu mě mrzí, že nemá tu trpělivost chvíli počkat a nechat ho, ať zkouší sám....ona radši šup šup hodí to na něj aby se honem mohlo jít. Tak nevím co je lepší....aby mi ho zas nezbrzdila v tom učení, zvládne toho dost sám, jen mu to chvíli trvá.

mikulka
4. říj 2011

@jitafol Já myslím, že ho to průběžně učit budou. A když ho to ty budeš učit doma, a bude v tom lepší, tak je můžeš poprosit, aby ho nechali, že už to s malou pomocí zvládá sám. 😉

jitafol
7. říj 2011

Tak jsme už párkrát sami oblíkli ponožky - musí je mít trošku pružnější, aby mu šly dobře natáhnout. Když to objevil poprvé, dělal to pořád dokola - svlíknout, oblíknout, mámo musíš se podívat já už to umim (byl strašně pyšnej, že to zvládl🙂
Teď už i kontroluje, kde je pata a že patší dozadu, šikulka můj milovanej🙂

mikulka
8. říj 2011

@jitafol To je teda šikulka!!! Ponožky jsou nejtěžší. 😉

jitafol
9. říj 2011

no @mikulka myslim, že ještě horší budou punčocháče☹ ty ponožky zvládne jen občas a hlavně musí chtít. Bohužel dost často si postaví hlavu a "mámo nejde to" a přitom vidim, že by to zvládl, že mu chybí trošku víc se snažit. Každopádně mám z něj radost, hlavně za poslední cca 2 měsíce se hodně zlepšil co se týká oblíkání 🙂

berenika39
9. říj 2011

@jitafol úplně vidím petra...jak tam šermuje těma prstíčkama před vstupem do ponožky a vždycky se mu tam palec zasekne a už letí ponožka do kouta a mamíííí mamíííí 😀

mikulka
10. říj 2011

@jitafol Ale když nebudou mít nějak pevné punčocháče, tak ty se budou oblíkat jako tepláky, tak to by mohlo mít.
My nastoupíme v listopadu, tak to už bude oblíkání dost, i šála a tak, ale to mu snad pomohou.
Holky, a budete dávat do školky kombinézu, nebo kalhoty a bundu?

jitafol
10. říj 2011

@mikulka my máme na zimu kalhoty s laclem od loňska, ještě mu padnou. Zatím si je sám neoblíkal, tak nevím ani jak zvládne ty kšandy, vloni to ještě neuměl a ani jsem to po něm vlastně nechtěla. Jinak už jsem tu asi psala, že u nás ve školce s oblíkáním pomáhaj, takže už z toho nemám zas takovou hrůzu jak půjde ven. Každopádně každá mamka je šťastná, když to její děcko zvládne samo 🙂

jitafol
13. říj 2011

Jsem koukala, že v Kiku už mají zimní oblečení - oteplovačky a tak. Tak musíme vyrazit to okouknout, aby nám bylo v zimě teploučko 🙂

berenika39
13. říj 2011

U nás punčocháče vůbec neprošly. Jsme pár dnů doma, tak jsem si naivně myslela, že ho s nimi seznámím 😀 😀 , jako že je bude mít s tričkem na doma, naučí se je oblíkat....první den, krásné nové s vrtulníkem, než jsem ho do nich naprala, tak pištěl, že je to jako hadice a že to necéééééé. že to škrtí a kouše (ukazoval na celé nohy až do pasu 😀 ) Velikost byla dobrá, matroš taky. Odpoledne ani druhý den se na punčocháče ani nepodíval 😝 .
Ještě je čas , ale nevypadal, že by to vzdal 😝

giraffe8
13. říj 2011

tož holky to hledim... me nikdo nic nerikal ze by melo ditko umet od toho ty učitelky tam snad jsou ne?učitelka je od toho aby naucila nejsou to chuvy ale učitelky... proboha ..kam ten svet speje... nejake učitelce se nechce detatku utírat pokaděnej zadek tak nada matce?no toje silaa!!!
at si jde takova ucitelka sednou nekde do tesca za pokladnu !!!- tam sem 9 mesicu delala 😀 --
vcera jsem ssla pro maliho teplackx mel obleceny kapsou v predu 😀 papucky naaopak ale to nevaadi hlavne ze se snazi !a ucitelky ho nenechaji jit nahyho ven ze... drsny fakt..

mamkamarketa
13. říj 2011

@andrusek tak jak ste dopadly ve skolce? zvlada to mala?

andrusek
14. říj 2011

@mamkamarketa ,je děkuji že sis na nas vzpomněla 🙂
snažíme se,trénujem vše co mají za požadavky,ale moc se mi ta školka nelíbi.Minuly týden měla mala papučky naopak, tepláčky od hlíny,takže je asi nepřevlíkají.Teď ale budou muset když už je chladno.doufam.
Ale stále trochu pobrekává že se tam boji,ma tam kamarádku od sousedky z kterou si rada hraje ale učitelka ji zakázala za ni chodit,je z velkého oddělení.Vic nevim,protože rano když tam přijdem tak tam jeji pani učitelka ještě není a v poledne už tam zase není. 😒
A jak se daří vám? 🙂

mikulka
16. říj 2011

@jitafol Za kolik tam měli oteplovačky? Já koupila v Tesco takové ty teplé kalhoty s laclem a ještě na střídačku koupím i kombinézu. 😉

jitafol
17. říj 2011

@mikulka promiň nepamatuji se, já to viděla jen v letáku - do obchodu jsem se ještě nedostala☹
Ale v sobotu jsme byli na dětské burze a tam jsem ulovila zimní bundičku do školky, mikču a tričko.....vše za krásný ceny🙂

jitafol
21. říj 2011

Když jsme v šatničce sami, tak nám jde oblékání jedna radost. Jen když příjde jiný děcko! Zasekne se a kouká a musím ho do toho soukat já. Místo 5 minut by z toho bylo minimálně 15☹

jitafol
31. říj 2011

Dneska se aktivně převlíkl do pyžamka a přitom věděl, že pro něj přijdu dřív a spinkat ve školce nebude. Tak se musel zase převlíknout zpátky🙂

marketapraha
9. lis 2011

Synkovi jsou 3 roky a rozepnout bundu od krku nebo naučit ho sundat si bundu od rukávů mu stále nejde. Jaké máte zkušenosti? Ve školce mi sice nic nevyřekli a tak ani nevím zda je to v tomto věku běžné.

jitafol
9. lis 2011

@marketapraha My máme 3,5 roku a co se týká vrchní části těla, tak zvládá svlíknout jen volnější věci. Když je tričko tak akorát, tak má problémy. Zip mu někdy jde a jindy né, to je různý, zapnout ho neumí vůbec. Ve školce mu pomáhaj starší holky. Navíc my příjde poslední dobou, že je vyčůranej jak zjistil, že mu ve školce pomáhaj, tak je línej i doma ale strašně a dělá že to nejde, ikdyž vidim, že se nesnaží.

many
9. lis 2011

tak Ladík se oblíká a vyslíká sám a zapínat zip u bundy ho naučil nějaký chlapeček ve školce 🙂 akorát teda dost často ,když pro něj jdu má papučky naopak :-/ tak to mi vadí a zatím se to nenaučil 😀 vždy mu říkám, ať se pak jde paní učitelky zeptat, jestli to má správně, ale asi nechodí, tak mám hrůzu, když jdou na procházku, že chodí taky s kozíma nohama :-/