Scény při spaní ve školce. Co si o tom myslíte?

kemija
10. říj 2022

Prosím o váš názor...syn nastoupil v září do školky. Je mu 3,5. Jde tam už bez problémů, nicméně pokaždé, když ho tam zkusíme dát spát, nám volala učitelka, ať si pro něj přijdeme. Že dělá scény, odmítá se položit, nechce tam být. Já mám nastoupit do nemocnice na poloviční úvazek na dvanáctky a v ty dny je potřeba, aby tam spal. To jsem taková krkavčí matka, že si myslím, že je to špatně, že jde o zvyk a že prostě tím, že paní učitelka zavolala, si zvyká na to, že se zavolá mamince a ta hned přijde? Bylo mi řečeno, že tam teď byl po nemoci (3 dny nehodil) a že si musí zase zvyknout. Ale on je týden doma, týden nemocný a prostě vždy jsme to oddalovali "až si zvykne". Jenže víme, jak to s dětma je na začátku školky, jsou nemocný pořád a takhle bych mohla čekat do příštího roku. Já popravdě nevím , jak se k tomu postavit. Se starším synem problém nebyl. Nosí si oblíbeného plyšáka, povídáme si o spinkání ve školce doma. Prosím, co si o tom myslíte?

jjasmina
10. říj 2022

@kemija mám pocit, že budeme mít úplně stejný problém, malá chodí i doma spinkat spíš z donucení, ale říkám si, že učitelka by si měla umět prostě poradit. Jinak mě by do práce mohla volat jak chtěla...

konidana
10. říj 2022

@kemija jsem se vzdy musela v duchu smat, když mi ucitelka( vyjimecne) volala at hned prijdu. Moje hned bylo totiz minimalne 2h🤣. Musela jsem ukoncit praci, pockat na vlak, a dojet. Toto jsem ji po tel.klidne vysvetlila a omluvila se, ze driv to fakt nejde😅

kemija
autor
10. říj 2022

Já chápu, že to pak ruší ostatní, ale tak to asi prostě je. Já neříkám, kdyby to trvalo několik měsíců v kuse, ale tohle je v řádu 2 spaní.
@konidana a jak to u vás teda probíhalo?

xxx3d
10. říj 2022

a nejde se domluvit s učitelkou, aby si zase "zvykl" ale ve školce na odpočinek?
vždyť nemusí spát, stačí, když bude odpočívat, případně mu domluvit s učitelkou klidovou aktivitu ve školce?

janina228
10. říj 2022

@kemija já nevím ale mě to přijde od učitelky takový.. no.. neprofesionální. K čemu to povede, když pokaždý co syn udělá scénu tak bude volat tebe? Z mýho pohledu to dopadne tak, že jim tam bude dělat o to větší scény... Nicméně abych to všechno nehodila jen na učitelku - příprava u vás doma probíhá jak? Například - řekne ti syn, proč tam spát nechce?

kemija
autor
10. říj 2022

@xxx3d to právě v naší školce nejde, neexistuje, aby t, děti neležely:( kdyby alespoň že začátku to vydržela a hned nevolala, aby to nebylo...jo tak oba zavolá mamince, ta přijde a já půjdu domů, hurá, příště si zapláču zas a přijde

konidana
10. říj 2022

@kemija nebyly sceny na spani ale asi 2x volala uc.kvuli kasli. A 1x se pry i z toho kasle pozvracela. ( suchy kasel ktery mela jen ve skolce, nejspis pretopino) Dali ditko bokem a cekali az prijedu. Volali vetsinou pred obedem/pred spanim, tak ho holt museli dat jeste i spat.

bbn
10. říj 2022

@kemija asi neporadím, řeším teď to samé s dcerou. Má 4,5 roku, od roka a půl po obědě nespí, je hodně aktivní, i večerní uspávání je kolikrát boj, rozhodně má x krát víc energie než my, rodiče. V půlce září nastoupila do školky, je tam adaptační doba cca 14 dní, tu jsme dodrželi, dokonce prodloužili o dny, co byla nemocná. Minulý týden jsem ji zkusila nechat na spaní po o. Probrali jsme to s ní doma, vysvětlili, že nemusí spát, že si ale má odpočinout, přeci jen najednou stává v 6:30 (ne v 8 nebo 9, jak dřív), že si ji po odpočinutí vždy vyzvednu. První den ok, podle učitelek byl trochu boj ji přesvědčit, aby tak dlouho ležela, rušily ji ostatní děti. Ale nakonec asi na 30 minut usnula. Druhý den už učitelky po obědě volaly, že si mám pro ni dojet, že tam spát nechce, že udělala scénu až se jim tam pozvracela. Nutno dodat, že tohle dcera zkouší i doma, když se vztekne a pak brečí, tak se prostě pozvrací vzteky. Takže jsem si ji musela vyzvednout, zvracející dítě tam být nemůže. Jenže ona je povaha velmi “vyčůraná”, moc dobře ví, že když to takhle zkusí ještě párkrát, že si ji vyzvednu - jsem ještě doma. A fakticky si práci ani hledat nemůžu, i kdybych chtěla, nikdo mě přeci na 3,5 hodiny nezaměstná 🤷🏻‍♀️ Takže začarovaný kruh. Buď tedy začnu svému dítěti lhát, že musím do práce a že ji vyzvednu až po spaní, že si ji prostě nevyzvednu ani když se tam pozvrací v afektu…. Jenže, je tohle správně? Já nevím …

kemija
autor
10. říj 2022

@bbn u nás není problém, že by nespal, ale spíš to, že chce maminku. Jedna z učitelek sama říká, že on to zkouší... jenže ta je tam jen do oběda a jde pryč. Mě prostě přijde špatně, když tomu dítěti nic není a jen pláče, že chce maminku a nemá problém s usnutím, volat hned, ať přijdeme. Podle mě to je o zvyku. Jako první dny, kdy tam nechtěl, plakal u dveří a pak tam začal chodit bez pláče a s úsměvem a těší se tam.

kemija
autor
10. říj 2022

@janina228 on mi tvrdí, že chce maminku. Jinak ráno jde do školky rád,.už s tím nemá problém. My si s ním o tom povídáme. Snažíme se dodržet, co slíbíme. Bohužel mě přijde, že on je už přesvědčený o tom, že zapláče a paní učitelka zavolá mamince

bbn
10. říj 2022

@kemija Jo, ale ten konec a výsledek je stejný, zapláče (zvrací z breku) a učitelka volá, ať si pro něj/pro ni jdeme. To dítě moc dobře ví, že když to zase zkusí, že si pro něj přijdeme.
Zatím to vidím tak, že jí teď dám ještě těch 14 dní jen dopoledne, pak zkusím spaní 1x týdně, další týden 2x týdně …. Buď se to povede a bude tam pak spát, nebo ne a to mám v plánu ji pak odhlásit úplně. Protože mě to za ty 4 hodiny nestojí - jsou to vyhozené peníze za školné, stravné (nechce tam ani jíst, protože ví, že když půjde po obědě domů, tak se nají doma) a za benzín navíc (musím jet pro ni autem, jinak se do školky z domu nedostanu). V nejhorším půjde až příští rok jen na ty 4 hodiny tady do místní školky, co ji máme pěšky asi 100m, tam se letos nedostala, protože není předškolák.

janina228
10. říj 2022

@kemija taky si to myslím. No a může mít aspoň nějakýho svýho plyšáka? Jinak máš to tak, že nějaký dny budeš muset být v práci a některý dny bys ho mohla vyzvednout po obědě? U nás jsem to tak měla a zafungoval obrázkový rozvrh, co jsme si sami vyrobili.

kemija
autor
10. říj 2022

@bbn tak já mám naštěstí školku 10min chůze, ale práce teda dojíždění autem. To je pravda, oni jsou moc chytrý, strašně si to uvědomují. Tak přeji, ať vám tenhle systém zafunguje😉

kemija
autor
10. říj 2022

@janina228 jj plyšáka i malou svoji hračku (autíčko), mít může. Ještě je ve hře kamarádky dcera, kterou má moc rád, potkáváme se i mimo školku, tak budou mít zítra postýlky vedle sebe. Dneska nespala. Jj vzhledem k tomu, že budu dělat na směny v nemocnici a na půlku úvazku, tak třeba někdy i vyjde, že budu v práci jen jeden den v týdnu a jeden den o víkendu a když bude noční, tak si ho po obědě vyzvednu, dopoledne se trošku vyspím a pak půjdu, ale mě přijde, že on tohle ještě nedokáže pochopit, když v tom režimu nejsme moc zatím zajetý. Ale jo, do budoucna by to mohlo takhle fungovat.

janina228
10. říj 2022

@kemija u nás byl problém tenkrát víkend 🙈.. no a občas jsem ji brala po obědě (třeba v pátek).Bez toho plánu vůbec netuším, jak bych jí to jinak vysvětlila .. No a další věc - maminka je taky v práci, prostě to jinak nejde. Je určitě šikovný a tohle je situace,kterou časem určitě pochopí. Každopádně bych si ale promluvila s učitelkou. Ta adaptace trvá každýmu jinak dlouho a je úplně jasný, že kdybys mohla, tak ho bereš po obědě. Nechápu, co podle ní máš teda jako dělat. Jasně - kdyby dítěti bylo špatně nebo něco takovýho, tak ať volá ale takhle.. no nevím ..

uzivatelkapetra
10. říj 2022

U nás učitelky, když prcek nechce ležet si ho posadí vedle sebe a povídají ostatním pohádku, ono to dítě je schopné usnout i v sedě.

mishka87
10. říj 2022

A co třeba zalhat učitelce, že si ho prostě nemůžeš hned vyzvednout, protože jsi mimo město? Ona má být profesionálka, tak ať si s ním poradí. Jak sama píšeš, je to o zvyku. Nevím, jestli "musíš" nutně nastoupit do práce, ale dítě musí vědět, že maminka ne vždy může hned přijít. Když jsem ještě dojížděla do práce do Prahy, tak jsem taky nemohla hned přijet. Cesta mi trvala necelé 2 hodiny.

knoesell
10. říj 2022

@kemija Ach jo, učím ve školce 11 let a nikdy jsem nevolala rodiči, aby si pro dítě přišel, když dítě odmítá jít odpočívat. Jak už někdo psal, přijde mi to neprofesionální, se synem se dá určitě domluvit. U některých dětí to zpočátku bylo tak, že třeba na lehátku jen seděly i bez pyžámka. Zkus se zeptat, proč třeba nechce odpočívat, co by pomohlo. Když to nejde s učitelkou tak zkus se synem. A jak už někdo psal, i když jsem z oboru, zkus prostě říct, že přijít nemůžeš.

kemija
autor
10. říj 2022

@janina228 jj mám v plánu si ho brát i někdy po obědě, jenže tam chodí ještě starší syn, do předškoláků a s ním máme opačný problém, nechce domů,.chce tam být s kamarády. Budu dělat na dvanáctihodinové směny, tak si můžu dovolit ho brát i po o. Ale když budu v práci, tak dřív jak o půl čtvrté ho prostě taťka nemůže vyzvednout. Musí si zvyknout, jinak to nevidím.

kemija
autor
10. říj 2022

@uzivatelkapetra u nás je tohle právě problém, neexistuje, aby nebyly na lehátku, aby prý nerušili ostatní.

kemija
autor
10. říj 2022

@mishka87 tak třeba zítra mám školení, tak to budou muset zvládnout a naštěstí nemusím lhát🙂. Ale ač je mi to proti srsti, asi by to bylo potřeba...

kemija
autor
10. říj 2022

@mishka87 nastoupit už bych měla, v dnešní době nechat vydělávat jen manžela se mi nechce. Něco jiného by bylo, kdyby mu nebyly ani tři, ale ve 3,5 letech si myslím, že je na školku připravený, především podle toho, jak tam normálně funguje přes den, to je prý ok

kemija
autor
10. říj 2022

@knoesell on je spíš problém v tom, že na to lehátko ani nechtěl a brečel, že chce po obědě domů za maminkou a učitelka se nemohla věnovat dalším dětem, protože on plakal. Já tohle chápu, ale pokud by to byla otázka pár dní, tak se to dá zvládnout, stejně jako plačící scény na začátku roku. Taky pak přestaly.... zítra tam bude holčička,.se kterou se setkáváme i mimo školku a.ma.ji rád. Dneska jsme si povídali o tom, že tam vedle bude spinkat a.budou se držet za ruce a pak společně půjdeme všichni domů až si odpočinou

hezz17
10. říj 2022

@bbn ja fakt nechapu, proc by tam to ditw melo hodinu a pul lezet a cumet do stropu 🤦🏻‍♀️ U nas- vsichni si jdou lehnout, precte se pohadka, kdo neusne a nechce lezet, odchazi ke stolecku na klidove/predskolacke altivity.

hezz17
10. říj 2022

@kemija to ze vol je fakt na prd. To ke jasny, ze si dite pak rekne staci zaplakat a maminka prijede. Samozrejme nejsem zastance jit necemu hrozne na silu, ale volat prijedte si, mechce spat je teda za me mimo.

pomerancik
10. říj 2022

Souhlasím s holkama, učitelka to prostě nezvládá a volat mamince je blbost... Říct učitelce i dítěti že maminka jde do práce a nemůže přijet... On to zvládne časem otázka jestli to zvládne ta učitelka no.. mi to zbytečně zprotivi úplně to spaní

hezz17
10. říj 2022

@pomerancik
@kemija me by jeste zajimalo, jestli by takhle pani ucitelk vyvolavala i tatinkovi 🙊

bbn
10. říj 2022

@hezz17 tak já tak nějak vidím a chápu, že by si dcera měla po obědě minimálně odpočinout, vstává teď skoro o 2 hodiny dřív, než před školkou. Jenže podle mě ji ty učitelky tam musely nechat chvíli brečet, než se jim pozvracela, to zas už vím, že u ní to není hned, že musí chvíli “ječet” než to letí ven. Tohle podle mě nezvládly, ji uklidnit dřív, než začala úplně šílet. A to je kámen úrazu, ona to zkusí znova a znova a zatímco s ubrečeným dítětem si nějak poradí, tak ale s dítětem, které zvrací ne, toho si musí rodič neprodleně vyzvednout ikdyž je v práci 🤷🏻‍♀️

drakenn
11. říj 2022

Holky trochu soudnosti! Tady nemá problém učitelka, na kterou svádíte vinu. Tady mají problém vaše děti!! Pokud tam jsou schopné řvát až do pozvraceni, tak je něco sakra špatně! Mimochodem vaše děti ruší ty, které jsou v pohodě a chtějí spát, odpočívat. A to by se zase nelíbilo mě, že mi někdo ruší a obtěžuje řevem mé dítě. A práci navíc má učitelka, která se musí věnovat křičícímu dítěti na úkor ostatních dětí!
Takže nechlaďte si žáhu na ucitelce a zapracuje na svých dětech, aby byla sebevědomější a hlavně na školku připravené se vším všudy. Ne že ho šoupnete do školky a účo, starej se!

veruuu_kubesovic
11. říj 2022

@kemija
to mi přijde od učitelky v MŠ naprosto neprofesionální, tvé dítě si vyzuři aby nespinkalo a učitelka volá tobě, ať si jej vyzvednes? to by si měla nějak poradit ne?
Syn 4,5roku nespí od 2let a ve školce taky zkoušel, že by nespinkal a vztekal se, jenže já jsem ráno nahlásila, že spí a učitelky to respektovaly a teda nevolaly...