Školák v 5 letech, nebude toho na něj moc?

nnnadja
2. říj 2012

Syn se narodil 21. 9. 2007. Normálně by měl do školy nastoupit až v roce 2014. Ale zdá se mi, že je na to úplně stejně (možná lépe) než děti narozené právě dříve než v září. On samotný do školy moc chce. Mrzí ho, že je mu pět a stejně není předškolák jako ostatní děti. Mluví bez vady, počíta, je soběstačný. Druhá věc je, že plánujeme miminko, říkám si, jestli to na něj nebude moc - mimčo, první třída? Máte prosím někdo zkušenosti? Ve školce učitelky moc přípustné debatě nejsou. Předem díky za zkušenosti, postřehy.

ilonne
2. říj 2012

@nnnadja Já bych s ním zkusila zajít do pedagogicko psychologické poradny v místě bydliště, tam ti určitě poradí nejlíp.

garfie
2. říj 2012

Myslím že tu někde podobné téma je. Moje dcera má zatím čas, ale taky bych byla raději, kdyby šla už v pěti-je 6.9. Už teď se do školy těší, je schopná plnit úkoly a soustředit se na to. A navíc by tím pádem šla do třídy se svou nejlepší kamarádkou ze školky. Je divné, že se o tom s tebou nechtějí ve školce bavit-myslím, že by měli. Pokud vím, podle vyhlášky mohou do první třídy nastoupit děti, které v tom daném školním roce dosáhnou šesti let-pokud je to do prosince, potřebují vyjádření pedagogicko-psychologické poradny, ty mladší k tomu ještě vyjádření lékaře. Ale myslím, že ani tak ti ho ve školce nepřijmou mezi "předškoláky", možná proto ta neochota se o tom bavit....
Určitě to budeš muset probrat s nějakým psychologem.

citun
2. říj 2012

@nnnadja Já bych dítě dřív do školy určitě nedávála.Je to pro ně obrovská změna a nejsem si jistá,jestli jí pětileté dítko zvládne.Určitě bych se poradila v poradně.A hlavně nejlépe znáte své dítě vy sama,tak rozhodnutí stejně bude na vás.Přeji hodně štěstí. 🙂

diviska
2. říj 2012

@nnnadja ahoj, já nemám osobní zkušenost s vlastním dítětem, ale s dcerou kamarádky. Ona chtěla, aby byly obě děti na stejné škole, kvůli rozvozu do kroužků, takže dcerku dala taky v pěti letech do školy ( narozená v říjnu) u ní to byl ale děsný průšvih. První i druhou třídu si fakt odřela, až teď ve třetí se srovnala. Nadruhé straně mám kamarádku, která holčičku dala až o rok později - ona taky krásně povídala, uměla spousty věcí, ale byla trochu snílek, tak jí nechala ve školce o rok dýl. Byla na tom o něco líp než ta 5ti letá, ale snění jí nepřešlo, takže už v první třídě měla několik pětek ...

Já osobně jako pedagožka doporučuji konzultaci v poradně, ale stejně poslední rozhodnutí je na tobě. Pokud máš pocit, že by se mu ve škole dařilo, měl by tam třeba děti ze školky, tak ho tam dej. Nebude zase o tolik mladší, určitě tam budou i srpnové děti. Pokud ale je jen malá šance, že by mu to mohlo ublížit, nežeň ho tam

petkula
2. říj 2012

@nnnadja ahoj, mamka byla učitelka na 1. stupni ZŠ, tak jsem se jí na to zeptala. Určitě to možné je, jít do 1. třídy v 5 letech. V únoru jsou zápisy, tak se tam můžeš se synem jít zeptat a domluvit se s paní učitelkou co a jak. Mamka říkala, že dítě může být v 5 letech chytré, zvládá všechno, to co ostatní ale horší je, že nemusí být vyzrálé, aby udrželo pozornost. Záleží vždy na rodičích, jak se rozhodnou. Šli byste pak k psychologovi ale ani jeho vyjádření nemusí být směrodatné. Ty jsi rodič, takže ho znáš nejlíp, jaký je. V dnešní době nedělají problém s tím, že by ti ho do školy nevzali, protože je málo žáků, většina rodičů dává spíš odklad - i když děti nejsou narození na podzim. Prostě usoudí, že dítě ještě není psychické vyzrálé - i když je třeba chytré a dokáže číst, počítat. Problém je fakt s tím, aby udržel pozornost a nebylo to na něj trochu moc a aby se pak spíš netrápil. Každopádně k zápisu můžete jít a pak je čas zhruba do června, abyste se rozhodli, jestli do 1. třídy nastoupí nebo ne.

kristi
2. říj 2012

ja bych ho tam rozhodne nedavala, proc? at si jeste uzije detstvi, ne? Dcera je v unoru 2007 a pujde pristi rok, v 6 a pul letech a to mi prijde uplne akorat. Taky cekame mimino na konci kvetna, takze to budeme mit skoro stejne, prvni trida a mimi k tomu.

natalie77
2. říj 2012

Syn je srpnový...také je velice komunikativní, vše ho zajímá a myslím, že by mu škola spíše prospěla...ale je často nemocný a také menší než ostatní děti...... Takže mám zase dilema, zda ho šoupnout do první třídy, kde bude nejmladší a nejmenší....s těmi dětmi, co měly odklad nebo ho nechat rok ještě ve školce, imunita bude mít ještě rok navíc a trošku povyroste..
No a pak si říkám, že rok sem, rok tam...nechám to na lékařce a na učitelkách ve školce...vím, že rodiče se snaží děti strkat kupředu, to je sice fajn....ale zase dětěm nic neuteče..a povinností si ještě v životě užijí až až...takže pokud mi bude sděleno, že mu mám dát odklad, tak si vlasy rvát nebudu a řeknu si, že si prostě ještě jeden rok "pohraje".
Nechala bych to na učitelkách, myslím, že ony mají nejvíce zkušenosti.

vendullka
2. říj 2012

Dcera je narozena 1.12., takže by měla jít do školy až téměř v sedmi. Teď jí ještě nejsou tři, umí abecedu, počítá do deseti a je strašná rozumbrada, ale do školy bych ji asi dřív nedala, přesně jak píše kristi, ať si užije ještě dětství...

nnnadja
autor
2. říj 2012

Já jsem taky zářijová a šla jsem do školy s tím "povinným"odkladem a patřila jsem k těm lepším žákům. Zase si říkám, že kdyby se narodil o pár dnů dřív, nikdo by to ani neřešil a do školy by šel. Ale jak tady píšete, jde i o vyzrálost. dost mu trvá než se zapojí do kolektivu. Promyslím to, ale asi to nechám tak jak to má být, o nic nepřijde. Každopadně všem moc děkuji za názory. Příští týden máme pětiletou prohlídku tak se o tom pobavím i s dr.

kristi
2. říj 2012

@nnnadja to bude nejrozumnejsi, kdyz se poradis. Mia ted chodi do predskolaku, je tam fakt super ucitelka, takze toho umi opravdu hodne, navic skolka je posledni rok zdarma 😉

mondzula
2. říj 2012

@nnnadja není kam spěchat 😉

kozlenka
2. říj 2012

Pokud cítíš, že je na to připravený, tak ho klidně dej, určitě ocení, že bude ve třídě s kamarády ze školky a u zápisu ti řeknou, zda-li na to má 🙂 Náš Adámek je 1.září a už teď vím, že mu dám odklad.

kitinka76
2. říj 2012

@nnnadja moje Tete je 1.9 a učitelky v MŠ mi "předčasný" nástup do školy rozmlouvaly. Mezitím se ale SAMA naučila číst a psát tak, že četla dětem ve školce z encyklopedie 😅 První rok ve škole se díky tomu dost nudila, ale zase toho na ni nebylo moc a tím, že byla v předstihu je dodnes premiantkou třídy. Taky bych vzala v potaz kdy jdou do školy jeho kamarádi. Aby nenastoupil do nového prostředí sám

kitinka76
2. říj 2012

@kozlenka odklad mu dávat nemusíš, povinnost jít k zápisu mají děti narozené do 31.8 včetně. Kdybys mu dala ještě odklad, tak by mu první den školy bylo osm let

vera_vila
2. říj 2012

doporučuji navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, když se o tom s Tebou ve školce nehodlají bavit... Pokud máš pocit, že by to zvládl, tak bych kvůli 3 týdnům nečekala. Syn je červencový, sociální zralost u něj taky trochu pokulhávala, ale inteligenčně na tom byl extrémně dobře a uvažovala jsem o odkladu a učitelky ve školce mi to rozmlouvaly, že i když třeba sociálně je trochu pozadu (měl problémy se přizpůsobit řádu a autoritám), tak prý mu hodně uškodím, když ho ještě nechám rok ve školce s těmi malými prcky (měli třídy smíšené od 3-letých do předškoláků), že mi půjde s rozvojem rozumu dolů, že o všechny vrstveníky, se kterými trávil čas od 3 let, přijde a že to pro něj nebude dobré... Do PPP jsme nakonec tehdy nešli (až když se v první třídě objevily nějaké drobné problémy s pozorností a pod.), rozhodnutí bylo stejně nakonec na mě, tak jsem ho do té první třídy dali... Teď už je ve třetí, docela se i srovnal (i když pořád jsou tam nějaké "nedostatky" v chování), jde mu to, baví ho to... Stanovisko psychologa možná k rozhodnutí pomůže, ale stejně to nakonec bude na vás, rodičích... Možná hodně pomůže i vyjádření učitelek při zápise... Přeji správné rozhodnutí...

pusolamy
2. říj 2012

já sama jsem narozena 2.9. a šla jsem do školy až v těch sedmi letech a myslim ze jsem si uzila krasne skolku a prodlouzila bezstarostnost. známá je narozena 6.11. a sla do skoly v peti letech az v listopadu ji bylo sest a dodnes z toho ma trauma jak to pro ni bylo stresujici byt tam s o rok starsimi detmi

veruska007
2. říj 2012

Urcite navstiv PPP. Ja jsem teda taky zarijova a nastupovala jsem do skoly az v 7! Mela jsem dve spoluzacky, co se narodily stejne jako ja, ale o rok driv a v prvni tride jednu poslali zpatky do skolky, chteli poslat i druhou, ale tam si to rodice vyhadali, ze zustane ve skole a mela dlouho problemy s prospechem.

Z pohledu psychologa jsou holky zrale do skoly v prumeru v 6 letech a kluci az v 6,5 letech... ale muzes mit genialni dite 😉. Babicka rikala, ze sla do skoly taky v 5 letech. Dnes je tendence jeste prazdninove deti davat do skoly az o rok pozdeji - tedy v 7 letech.

Ja kdyz sla do skoly v 7, tak jsem umela (od 4 let! - byla jsem tehdy hodne nemocna, dva roky jsem vicemene jen prosedela a dedecek me naucil cist) cist, psat (psacim i tiskacim - uz v MS jsem psala za rodice vanocni prani), pocitat... prvni 4 roky jsem se nudila ve skole, hlavne kdyz ja davno cetla normalni knizky, z knihovny si jich pujcovala 5 na tyden a spoluzaci slabikovali 😀. Ale pak se to srovnalo, po 5. tride jsem presla na gympl, same jednicky skoncily a pak uz jsem byla "normalni".

sarihy
2. říj 2012

Moje dcera se narodila 12.9.2008 a úplně automaticky počítám s tím, že do školy půjde v roce 2015, tzn. že jí v době nástupu do školy bude bez 12 dnů 7 let...Jasně, dítě může v 5letech umět číst a trochu psát, ale mentálně určitě nebude dosahovat úrovně 6,5letých dětí, které budou nastupovat do školy tak akorát. A pokud je dítě výjimeně nadané, je dobré se poradit, a řešit to pak nějakou speciální školou

paolin
2. říj 2012

Když jsme řešili odklad školní docházky u staršího syna, ptali jsme se v PPP ze zvědavosti, kolik chodí do školy dětí mladších 6ti let. Paní doktorka říkala, že doporučení k předčasnému nástupu do školy dává minimálně a že bez doporučení z PPP dítě mladší 6ti let do školy nevezmou. Takže určitě zajděte do PPP a uvidíte 🙂

mapurka
3. říj 2012

mám dceru narozenou na konci srpna,tzn že do školy nastoupí jako čerstvě 6ti letá. zatím o odkladu neuvažujem, uvidíme u zápisu a možná pro jistotu navštívíme i PPP. Do školy se těší, má tam už staršího bráchu.Záleží na typu školky, u nás by rok navíc nebyl přínosem, neboť máme jednotřídní školku, kde jsou všechny děti od 3 až do 6nebo7 dohromady a učitelky se těm starším nijak extra nevěnují