Školka mimo trvalé bydliště. Jde to?

marinka
7. srp 2010

Holky, potřebuju poradit. Odstěhovali jsme se ze Vsetína do Staré Boleslavi, kde bydlíme v podnájmu a trvalé bydliště máme nadále na Vsetíně,kde máme svůj byt, který také pronajímáme. Ráda bych od příštího roku dala starší cácorku do místní školky (bude mít skoro 4 roky a je tu šance, že by ji vzali, i když jsem doma s mladší), ale vůbec netuším jak to udělat, když tu nemáme trvalé bydliště a podmínkou přijetí do školky je trvalé bydliště v Boleslavi aspoň u jednoho z rodičů.. Myslela jsem, že by se dalo s našimi nájemci nějak domluvit, jestli bychom si tu nemohli trvalé bydliště napsat, ale všichni mi říkají, že na to rozhodně nepřistoupí, protože by nás pak z bytu nemohli dostat, což je asi fakt. No ale vůbec nevím, jak jinak to řešit ☹ Neměli jste někdo podobný problém?? Budu moc ráda za radu!!

ined77
7. srp 2010

@marinka 🙂 ...my jsme na tom podobně, ale naštěstí teda budeme byt kupovat a než půjde malý do školky budeme mít trv. bydliště už tady. co vím, tak u nás je to stejné 😒 .
a nemáte tam nějaké známé nebo rodinu ke které by jste se mohli přihlásit alespoň přechodně, to by snad stačilo 😅 ?
pronájemci se chrání, to je logické ☹ .
nebo by pak možná šla udělat vyjímka, ale to by záleželo na té školce samotné.asi hlavně na obsazenosti 😒 .

marinka
autor
7. srp 2010

@ined77 Díky moc za odpověď, to máte fajn, že už budete mít svůj byteček..My zatím plánujeme vrátit se za čas zpátky na Vsetín, takže byt tady kupovat nechceme ☹ Rodinu tu nemáme žádnou a mám tu pár kamarádek, ale jsme tu zatím jen tři měsíce, takže se ještě neznáme tolik, abych se odvážila jim něco takového navrhnout 😒 Asi se zkusíme zajít poptat do té školky, ale nedělám si moc iluze, protože mají dost dětí i s trvalým bydlištěm, takže myslím, že spíš vezmou tříleté s bydlištěm, než čtyřleté bez něj 😖

A ještě mě napadlo, kdyby měla malá rok před nástupem do školy, tak jsou povinni ji vzít taky jen v místě bydliště? Asi jo, co? ☹

artuse
7. srp 2010

@marinka přidám moji zkušenost - my jsme s mm bydleli několik let v Brně v bytě v podnájmu v rodinném domku, v patře bydleli naší "domácí".-), já jsem měla normálně trvalé bydliště u rodičů, ale mm, který nepocházel z Brna, se po čase domluvil s domácímí a normálně tam měl pár let trvalé bydliště...vím, že to není obvyklé, ale my měli s domácími dobré vztahy, takže oni na to bez problémů přistoupili...tak třeba byste to mohli později zkusit i vy...

co se týče těch školek, tak si myslím, že záleží na obsazenosti, myslím, že jako předškoláka by Aničku mohli vzít, i když by bydliště měla jinde...do naší vesnické školky chodí i pár dětí, které tady trvalé bydliště nemají, ale dávají samozřejmě přednost dětem s trvalým bydlištěm, jen když je místo, vezmou mimo bydliště...letos prý odmítli děti, které měli jiné trvalé bydliště...

ined77
7. srp 2010

@marinka 🙂 ...jj, nejlepší bude se jít poptat přímo tam 😉 .třeba existují nějaké směrnice pro tyto případy 😅 .
každopádně držím moc palečky 🙂

@artuse 🙂 ...no jo, jasně že záleží na domácích, ale oni jsou tam jen kratince a hlavně...kdyby se něco ''zvrtlo'', tak už je z toho bytu třeba nedostanou(nebo dostanou, ale bude to boj)...nemyslím zrovna marinku 😀 , ale obecně 😉 .
my to měli tak, že MM má trv.bydliště tady a já s malým ve zlíně.přinejhorším jsme plánovali přehlášení k MM rodičům, což by bylo bez problémů.
jj, školky jsou plné všude ☹ .

xmata
7. srp 2010

@marinka trvalé bydliště nezakládá právo obývat byt, takže se vaši "domácí" nemají z vaší strany co bát, a pokud máte nájemní smlouvu, tak v podstatě nepotřebujete ani jejich souhlas, jen dojdete na magistrát a na základě té nájemní smlouvy si můžete trvalé bydliště vyřídit. pokud nájemní smlouvu nemáte, tak musí jít váš pronajímatel s vámi a dát souhlas

k.ate
7. srp 2010

@xmata ale pokud to ten pronajímatel zjistí, může jim zase to trvalý bydliště zrušit... Takže si myslim ,že bez dohody s ním by to dělat neměli 🙂

ined77
7. srp 2010

@xmata 🙂 ...my to máme třeba přímo ve smlouvě 😅 ...ale jasně, záleží na lidech, domluvit se dá ledacos 😉 .

neumisa
7. srp 2010

@xmata není tomu tak, trvalé bydliště pro nájemce je podmíněno souhlasem majitele bytu, který k tomuto doloží nabývací doklad nebo výpis z katastru. Vím to přesně, protože tohle jsem jako podnájemník vyřizovala před měsícem. A bez pana domácího to nešlo, i když jsme to měli povoleno v nájemní smlouvě.

j.a.n.i
7. srp 2010

Já mám takový pocit, že je rozdíl mezí nájmem a podnájmem, nájemní smlouva pro trvalé bydliště stačí, smlouva o podnájmu ne. Tohle je na stránkách ministerstva vnitra:
- předložit doklad opravňující užívat byt nebo dům (např. výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouvu), anebo pokud doklad nevlastní, úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu.
http://www.mvcr.cz/clanek/rady-a-sluzby-dokumen...

xmata
7. srp 2010

@k.ate jasně, že je lepší, když se dohodnou, ale jen jsem marince řikala, jak to je. a odhlásit je z TP pak jen tak nemůže, musel by prokázat, že tam nebydlí
@ined77 vždy je nejlepší se domluvit 😉
@neumisa viz. co napsala jani níže, sama jsem to takto vyřizovala taky a stačila mi opravdu jen ta nájemní smlouva

neumisa
7. srp 2010

@xmata nájemní smlouva stačí, pokud bydlí v bytě družstevním nebo obecním, pokud je majitelem bytu soukromá osoba a oni jsou jen v podnájmu, musí mít souhlas pana domácího.

xmata
8. srp 2010

@neumisa já bydlela jako nájemce v bytě soukromého vlastníka, domluvila jsem se s ním, že si zde vyřídím TP, zašla jsem na úřad a k vyřízení TP mi stačila jen nájemní smlouva. A nájem a podnájem jsou dva různé pojmy, tak si v tom udělej pořádek, protože pokud si byla v podnájmu, tak si potřebovala souhlas vlastníka bytu, neboť podnájemní smlouvu s tebou uzavíral pouze nájemce bytu. A jaký rozdíl je podle tebe mezi bytem v osobním vlastnictví a bytem ve vlastnictví města co se týče vyřízení TP, že k jednomu by ti měla stačit nájemka a k druhému ne. Jsou to byty patřící jinému subjektu, než který je obývá, a je naprosto jedno, že jeden patří FO a druhý PO (městu).

marinka
autor
9. srp 2010

Díky holky všem, ale mám v tom teď snad ještě větší zmatek 😀
Bez souhlasu nájemníka bychom si tu TP stejně vyřizovat nechtěli, ale spíš mi jde o to, jestli pro něj může být problém nás potom z toho bytu dostat? To je asi ta nejdůležitější informace pro něj, aby nám ten TP povolil..

j.a.n.i
9. srp 2010

@marinka To, že máš někde trvalý pobyt ti žádné právo k danému bytu nezaručuje. Akorát pokud byste se stěhovali a TP nepřehodili někam jinam, tak s tím on pak má lítání, protože musí doložit, že už tam nebydlíte a odhlásit vás.

neumisa
9. srp 2010

@marinka náš pan domácí si dal do smlouvy, že když se odstěhujeme, tak mu musíme dodat potvrzení, že jsme se z bytu odhlásili - ale jinak je to jen o vztazích a důvěře, my jsme ho přesvědčovali rok ...

marinka
autor
9. srp 2010

Díky moc holky, zkusíme se s ním domluvit, že by se udělal dodatek k smlouvě a snad bude ochotný a klapne to! 🙂

kaaatinka
15. lis 2010

ono asi záleží na úředníkovi, já tohle vyřizovala před měsícem. Přihlašovala jsem se do bytu mé mamky...a i ta semnou musela jít. Napsala mi sice plnou moc, ale chtěli tam doplnit ještě že se může přihlásit i moje dcera...no šaškárna tak jsem ji tam nakonec dotáhla. A když jsem si dávala travlý pobyt před 4 lety k "úplně cizímu" pronajímateli tak jim stačila jen nájemní smlouva 😝
sami nevědí co je potřeba asi..... 🙄
Ale jinak o té školce.... měla jsem TP v Brně a bydlela v HK a tak když jsme se šli přihlásit do školky řekla jsem že jsme se právě přistěhovali a trvalý pobyt vyřizujeme teprve. Paní ředitelku to ani moc nezajímalo..
Ono opravdu záleží na koho člověk narazí...

vycu
16. lis 2010

@kaaatinka Ale vědí a postupují podle zákona. K přihlášení k trvalému pobytu stačí nájemní smlouva, nebo výpis z KN, pokud jsi alespoň spoluvlastníkem, pokud se přihlašuješ k někomu bez nájemní smlouvy, třeba k mamince, musí mít její souhlas k přihlášení každé jednotlivé osoby . Zvlášť teba a zvlášť tvé dcery.

vycu
16. lis 2010

@j.a.n.i Ohlašovny opravdu rozlišují mezi nájemní a podnájemní smlouvou, ale neměly by, protože i podnájemní smlouva je dokladem opravňujícím k užívání bytu.

vendy01
18. lis 2010

Ahoj, my jsme sice trochu jiný případ, ale naše obec zase nemá vlastní školku a vlastně jsme byli všude cizí, až na posledním místě za místními dětmi. Nejbližší školka narvaná místními dětmi, bez šance. Nakonec nás vzali do školky vzdálené 10km. Změnila jsem kvůli školce zaměstnavatele, abych ho měla v místě školky. Asi jsme nakonec měli celekštěstí, to budu Fildovi 3 roky až za 14 dní.
Už to tady někdo psal, záleží na lidech, na koho narazíte... Myslím, že to není ztraceno. Držím vám palce!!!!! 😉

kaca29
18. čer 2011

ahoj, koukala jsem, že nejsem jediná kdo řeší problém se školkou mimo trvalé bydliště, já jsem z mladé boleslavi a přeštěhovala jsem se do klatov, kde hodláme zůstat zhruba 3 roky, a pak se vrátit zpátky, mám syna 5let tedy předškoláka, jde o rok dýl, protože je říjnový. já jsem na neschopence protože jsem těhotná, a bojím se že mi tu syna nevemou do školky už jen proto že jsme nebyli u zápisu, a trvalé bydliště tu taky nemáme. A o to hůř že je mou povinností předškoláka přihlásit ze zákona, pokud mi ho tu nevemou abych se nemusela vrátit domů ☹ bez přítele.

j.a.n.i
18. čer 2011

@kaca29 Ale předškoláci už nemusí povinně do školky, to platilo jen chvilku a už je to zase zrušené... Platí pouze to, že předškoláka musí školka vzít přednostně, ale nevím jak to funguje, když jste nebyli u zápisu.