Školka v zahraničí. Syn ale neumí jazyk

emenems
13. zář 2010

Ahojte, obracim se na vas, ktere jste uz mozna podobnou situaci resily nebo resite. Zijeme momentalne v Nemecku a syn ted zacal chodit do soukrome skolky. Prvi dny chodival Stepan domu celkem nadseny, ale v poslednich par dnech se jeho nalada zmenila. Konkretne se jedna o to, ze asi moc nezapadl, protoze zatim nemecky vubec neumi. Vychovatelky tvrdi, ze je to uplne normalni, ze se to casem zmeni. Nechceme, aby se mu skolka znechutila, tak se snazime najit nejake reseni. Uvazuji, ze je mozna prece jen jeste moc maly, ale na druhou stranu za rok by stejne do skolky musel, a to bude vnimat jazykovy hendikep jeste vic. Jinak nastup zvlada celkem dobre, dramaticke sceny se nedeji, jen proste obcas prohodi, ze ostatni deti si povidaji a on si s nima nehraje.
Budu moc rada, kdyz mi napisete vase zkusenosti a nazory.

binki
17. zář 2010

ten jazyk je problém, ale čím dřív s ním začne, tím lépe se zařadí, u nás pomáhá hodně mazlení...

feer
9. říj 2010

Ahoj emenems,moje trileta dcera nastoupila v zari do skolky ve Svycarsku. Jsme tu ctyri mesice,takze jazyk neovlada. Mesic byla v pohode,skolku i deti mela rada a od minulyho tydne zacala sem tam pres den pobrekavat. V patek poprve rekla,ze do skolky nechce,protoze detem nerozumi. Vzala jsem ji tam, ale brecela,tak mi ji daly ucitelky domu,at prijdem v pondeli. Vubec nevim,co s tim. Chapu,ze musi byt frustrovana,od cca 1,6 vlastne velmi dobre mluvi,v Cechach mela kamarady a povidala porad,ted ji vadi,ze si s ni nikdo nepovida,nehraje. Vratit do Cech se chceme do unora 2012,tak nevim,jestli mam tu skolku hrotit,ale deti potrebuje,doma mi prijde,ze se uz zacina nudit,pak vymysli lumparny. Uvidim,co bude v pondeli. A jak zvladate vy?

emenems
autor
8. lis 2010

ahoj binki, taky si rikam, ze nema cenu to odkladat, protoze stejne to bude muset jednou absolvovat.

ahoj feer, tak jsem rada, ze jsem nasla nekoho ve stejne situaci. Stepan chodi do skolky ted druhym mesicem a mam z toho celkem smisene pocity. nejprve musim napsat, ze v jeho skolce je jen 15 deti ruzneho veku od 2,5 do 10 let. Stepan je nejmladsi a je jediny, ktery zatim nemecky moc nemluvi.
Jako velky pokrok vnimam zvladani jazyka, deti jsou opravdu uzasne, uz zacina nemcky hodne veci opakovat a celkem i rozumi. Hrozne si oblibil vychovatelky, takze se do skolky i tesi a uz vubec neprotestuje.
Problem je ale nasledovny. Myslim, ze zatim moc nezapadl do kolektivu. Vim, ze je jeste hodne brzy, chodi tam teprve 2 mesice, ale kdyz si povidame, vzdycky rika, ze si hraje sam nebo s ucitelkou. Tvrdi, ze si s detma nehraje. Navic zacal byt utocny. Hodne se na deti zahani a zducha je.Vysledkem je, ze ho deti prehlizeni a on hleda zpusob, jak na sebe upozornit.Mluvit s nimi nemuze, takze se ruzne predvadi. Musim jeste podotknout, ze nas syn nevypada na svuj vek. Bezne nosime obleceni na 5-6 let a boty ma 28ky. Takze je celkem silny a ja mam obavy, ze ve sve sile nasel zpusob, jak se v kolektivu prosadit. Hodne se s nim snazim o tom mluvit a vysvetlovat, ale spoutu toho jeste nechape a ani nemuze pochopit. Docela me to trapi, protoze na jednu stranu mu skolka pomaha a na druhe strane si nejsem uplne jista, jestli toho neni na jeho vek prilis. Ve skolce zatim zustava jen na dopoledne, po obede chodi domu.Vychovatelky rikaji, ze si mysli, ze to zvladne, ale musime to sledovat. Hlavne to, aby neublizoval jinym detem. Pokud ho necham doma, tak mu tim asi nepomuzu, protoze se mnou se uz nudi, potrebuje nove podnety a kolektiv.
A jak funguji skolky ve Svycarsku? Jsou taky deti vekove pomichane nebo je to jako v Cechach?Pisni, jak valcite.Drzim palce.

simicak
8. lis 2010

Holky,to jsou ale i bezne reakce deti,ktere chodi do skolky v cesku. Prvni nadseni a pak odpor a rev 😉 My zijem v Uk. Ja vam jen muzu doporucit je do skolky davat,jsou ve veku,kdy tu rec desne rychle pochyti,pak by to meli milionkrat tezsi. Nase Verunka uz ma sileny prizvuk,ze ji nekdy nerozumim 😉 Urcite ale zacnete pouzivat ten jazyk doam,aspon zaklad a pohadky jen v nemcine a tak samo knizky a do dvou mesicu budou umet deti zklad 😉
Nase skolka je smichana vekove od 2let do 4let,ale jsou rozdeleni na cinnosti do skupin a materska je 9mesicu,takze deti jsou ve skolkach bezne od 1roka. Veru ma 4roky a ovlada perfektne anglictinu a hovorove cestinu se spatnym prizvukem. Nase druha ma rok a ta neco umi cesky neco anglicky. Kdyz jsem byli na jare v Cesku,tak verunka cesky nemluvila a krasne si hrala i 3hod. v parku se ceskyma detma a vubec nemeli mezi s sebou jazykovou barireu,coz me mile prekvapilo.
Ono spis ty zacatky jsou tezke v tom,ze jsou ty deti bez maminek,v cizim prostredi a v tady tom veku se deti jeste neumi moc dobre seznamovat. Ja bych poprosila ucitelku,at veme druhe dite a treba si s nema maluje a snazi se ho trosku zapojit do mensiho kolektivu.
JInak mi pomohlo,kdyz jsem zmenila skolku,predtim bylo ve tride hodne deti a mala byla ztracena,zmatena,dala jsem ji do jine skolky,kde je cca 10deti a 3dospeli a do tydne byla stastna a mela kamarady

feer
8. lis 2010

Tak my stale valcime. Nekdy place vic, nekdy min. Uz to trva druhy mesic ☹ Ve tride jsou deti od tri do ctyr let, tim ze je dcera cervnova,je tam nejmladsi,ale kazdopadne na to nevypada. Podle ucitelky si brecenim vynucuje pozornost,ja nevim,mozna ma pravdu. Ve tride se o deti staraji dve ucitelky,starsi a mlada. Mladou ma rada,ale te starsi se boji. Dalsim problemem je,ze desne hysterci,kdyz maji jit ven na prochazku. Nekolikrat jsem se ucitelek ptala,jestli se neco venku treba nestalo,ale tvrdi ze ne. Komunikace s ucitelkama je tezka, jedna mluvi jen Francouzsky (to neumim ja) a druha spatne Anglicky,ale alespon neco. Dneska poprve po dlouhy dobe ve skolce neplakala,tak kez by ji to vydrzelo. Taky mi dneska tvrdila,ze ma kamaradku Alexi,,tak musim zitra zjistit,jestli tam nekdo takovy chodi. Uz mi dvakrat vypravela o nejakem detatku a ja pak zjistila,ze tam nikdo takovy nechodi. Asi si preje najit nejakou kamaradku a kdyz neni,alespon si ji vymysli. Jak dlouho muze trvat zvykani si na skolku? Je normalni,ze druhy mesic buli?

anddy
16. lis 2010

Ahoj holky, mam stejny problem. Ziji v UK a malej ma 3 a pul roku. Nastoupil ted do skolky a je to na prd. On uz teda neplace rano, ale nechce me pustit, takze si ho musi ucitelka vzit. Ani mi nezamava jenom na me smutne kouka. Kdyz ho ale pozoruji oknem, tak neni smutnej vylozene. Problem je ze nerozumi anglicky. A nezapojuje se do niceho, na vsechno rika ucitelce no a proste nemaluje, nehraje si jenom chodi za ucitelkou. Ony ty deti asi k nim primknou a citi se u nich v bezpeci. Nevim, je mi ho lito. On teda kdyz je vice deti i treba v cechach, tak se drzi stranou, ale v te skolce fakt nevim ☹ Ze zacatku tam nechtel papat, ted uz treti den ji,tak trosku pokrok. Doma mu poustim i anglicke pohadky, ale nekdy mi proste rekne, ze chce ceskou. A kdyz na neho mluvim anglicky, tak mi taky rekne at mluvim cesky. Porad doufam ze se to zmeni.
Mam kamaradku co se uz sice vratila do cr,ale mela kluka ve skolce a rikala, ze prvni nejaka zmena byla az po vanocich. Tak uvidime.
Malej zatim chodi jenom od 9-12.30 hod. Ted mel nestovice, takze tam 3 tydny nebyl (mezitim byly prazdniny) a prvni den rev, ale druhej den pohoda.
Taky mi rikal, ze ma kamaradku. Dokonce mi ji uz ukazal. A myslim si ze ho deti docela i berou, protoze kdyz odchazime, tak mu rikaji Bay Kevin......a mavaji mu........ 😵
Ale muzu vam rict, ze jsem z toho nestastna, asi jsem ho mela dat do skolky drive, nebo nevim 😒
Simicak kde zijes v UK? Ja se anglicky taky teprve ucim, tak se toho spatneho prizvuku bojim, abych vubec rozumela vlastnimu diteti ☹ 😀

cocoska
16. lis 2010

@anddy a manzela mas CEcha nebo Anglana? chudak malicky do skolky jsi ho mela poslat alespon s minimem znalosti anglictiny 😕 , takze ted asi bude v soku. nezbyva nez cekat, ono to prejde a jazykova bariera ustoupi. drzim palce!

anddy
16. lis 2010

@cocoska co to je minimum anglictiny? Zviratka, hracky? Ty mas taky takovy problem?