Školkovné, určuje si ho sama ředitelka?

vendulka
4. črc 2013

Chtěla jsem se zeptat, jak je to se školkovným.To si určuje ředitelka sama a nebo to je dáno nějakou vyhláškou ministerstva?A pak na co to školkovné je?Co se z toho platí a zda mám nějaký nárok vědět na co to bylo použito....
Děkuji za reakce 🙂

zamilovanadonej
4. črc 2013

@vendulka Řekla bych že to určuje zřizovatel, tj. většinou obec. Co by se z toho platilo? El., voda, vytápění, potřeby pro děti....já bych těch pár set kč- většinou cca 4-5 stovek tak neřešila, dneska může být člověk rád že má vůbec pro dítě umístění.

helcenka
4. črc 2013

@vendulka - u nás určuje školkovné zřizovatel - tedy město, máme tu několik školek a v každé je školkovné jiné. Záleží na tom, kolik je tam dětí, jaké jsou náklady na provoz, pomůcky pro děti..... Nám se každý rok částka školkovného mění, a to směrem nahoru ale i dolu. Tento školní rok jsme měli školkovné o něco nižší než minulý školní rok a od září se opět zvýší, protože školka prošla výměnou oken a zateplením a přestavovala se třída.
Jinak ředitelka školky by tě měla na tvůj dotaz, na co je použité školkovné, informovat. Alespoň u nás to tak funguje, pokud mám dotaz, tak ředitelka ho normálně zodpoví bez nějakých vytáček. Horší je to na městském úřadu, tam se mnou vyběhli, že mi do toho nic není...

vendulka
autor
4. črc 2013

@zamilovanadonej
@helcenka
holky díky, já jsem ráda, že mám malou ve školce a o ty peníze mi zas až tak nejde(i když člověk počítá každou korunu), jen sem si dneska ve školce všimla, že se od září zvedá školkovné o 100,- , tak mě to docela šokovalo,ale co s tím člověk udělá, že? 😀
Ředitelka komunikuje na dobré úrovni a nemá problém zodpovídat dotazy nebo řešit cokoliv jiného,nedávno jsem s ní řešila něco podobného a to školní celodenní výlet, který nebyl hrazen ze SRPŠ,takže sem se ji ptala jak došly na tu částku a proč to není hrazeno,t ak mi v pohodě odpověděla.Teď jsem se ji enptala, bo nevím, jak tam teď o prázdninách je (školka nám jede jen prvních 14 dní)

a kolkik kde platíte školkovné?Nám to od září zvedli na 603,-! Což mi přijde už masakr ,doufám, že aspoň nechají to stravné stejné (ale pochybuji), to teď bylo 700,-

berynka
4. črc 2013

U nás to bylo něco přes 500,-. Předškoláci neplatí 😉 . Stravné bylo 32Kč/den.

zamilovanadonej
4. črc 2013

@vendulka My byli nejdřív v ČB, tam se platilo 420Kč a tady na malé vsi se platí jen jídlo....fakt to záleží na obci 😒

malineta
4. črc 2013

Školkovné 855 Kč, stravné 30 Kč/den

sipkova1
4. črc 2013

Cenu určuje zřizovatel podle zákona č. 561/2004 Sb., (školský zákon) a podle prováděcí vyhlášky č. 14/2005 Sb.,o předškolním vzdělávání ve znění platných předpisů
http://www.epravo.cz/top/zakony/sbirka-zakonu/v...

majkali
4. črc 2013

U nás je školkovné 600 Kč za měsíc + 32 Kč denně jídlo. Jsem ráda, že malýho vzali a přijde mi to levný. Tenhle rok jsem ho dávala do soukromé školky, 2x týdně na dopoledne a platila 3500 Kč za měsíc, dost drahej kroužek, takže tohle je v pohodě. Každá školka si to určuje sama.

pepibubu
4. črc 2013

\Praha 9 má 850 Kč /měs, 33 Kč denně jídlo

vendulka
autor
4. črc 2013

tak to máte všichni vesměs levné jídlo, u nás to vychází tuším 35,-/den
no vím, že tu cenu neovlivním,jen mě zajímalo, kdo to určuje a co v tom je, že se to najednou zvedlo...
díky všem za reakce 😉

vendulka
autor
4. črc 2013

@majkali to mi povídej, vím jak jsou soukr. školky drahé...starší dcera do jedné chodila a ta mladší od září taky nastupuje,ale ta je naštěstí "levná" hodina stojí 60,- (je to bez jídla), bude chodit jeden den 8-13hod.

lucyvivien
4. črc 2013

u nás se platí školkovné 150 kč 🙂

helcenka
4. črc 2013

@vendulka - když jsme nastupovali do školky, bylo školkovné 370,-, teď nám to snížili na 315,- a od září bude 390,-. Ptala jsem se na to ředitelky také a ona říkala, že je to tím zateplením a výměnou oken, sice to bylo hrazené z nějakého projektu, ale část šla i z peněz na provoz školky, takže se musí zvednout. Zvedlo by se prý i více, ale přidali jednu třídu, takže ho mohly prý nechat nižší. Stravné si úplně nepamatuju, myslím že je 30,-/den (oběd a 2 svačiny).
Jinak se platí ještě SRPŠ, každé pololetí. A také je tu jeden velký podnik, který přispívá školce na každé dítě svého zaměstnance přijaté a chodící do školky 200,-/ měsíc - ale paradox je, že by třeba tihle rodiče mohli mít o tuto částku levnější školkovné, ale není to tak, podnik přispívá přímo školce a oni platí normální školkovné. A ani tyto děti přednost při přimání do školky nemají...

vendulka
autor
4. črc 2013

@helcenka a kolik paltíte SRPŠ?My platíme 1000,- na školní rok a teď byl celodenní školnkový výlet a paltili jsme zvlášť 350,-

blanka.k
4. črc 2013

@vendulka ahoj, cenu skolky urcuje zrizovatel - vetsinou mestka cast = rada mestske casti, v Medlankach se ted plati 580,-, a jidlo je dano vyhlaskou ( predpokladam ze Min.skolstvi) a je dano kolik muze stat, neco jako presnidavka 6-8 kc, obed 20-25kc atd....( cisla nevim presne, ale je to dano). Srps tu bylo minuly rok 600,- na pololeti. Po mych zkusenostech se soukromyma skolkama tyhle ceny beru vsema 10 🙂
A ted mi tu Mm rika, ze skolne ve skolce muze byt max 50% skutecnych nakladu na to jedno dite.

zuzi82
4. črc 2013

My máme 200 kč za měsíc a jídlo 28 Kč na den 😉

helcenka
4. črc 2013

@vendulka - SRPŠ platíme 400,-/ pololetí, žádnou akci pro děti neplatíme zvlášť.

berenika39
4. črc 2013

@vendulka ahoj, v Praze 4 - vloni 1100,- a jídlo cca 34,-/den. Letos to bylo jen 800,-, sloučily se dvě školky v jednu - a tím pádem se snížily náklady. V Praze momentálně velký trend, slučují se školy a školky, zš a sš, tím se ušetří..prý🙂.
Každá školka funguje trochu jako firma (i když má část peněz od obce). Mánějaké náklady - výdaje, a pak příjmy, a to se prostě musí rovnat, jinak by nefungovala🙂). Takže pokud má vaše školka náklady 300 000,-, , tak musí mít takové i příjmy - minimálně. Od obce něco, od rodičů zbytek. Nic složitého. A že je to letos víc než vloni? Co energie, co ceny za potraviny, co vyšší zrd a soc za zaměstnance, prostě všechno je pomalu, ale jistě ddražší, to se musí logicky někde objevit.

rozarka65
4. črc 2013

My platíme 350Kč, jídlo 25Kč/den...když není celý měsíc ve školce,tak neplatím nic...a vybírá se 500Kč na rok na akce a co zbude,tak se vrací...a bydlíme teda na vesnici...a o vesnici dál je školka o něco dražší... 🙂

vendullka
4. črc 2013

My platíme 450,- a za jídlo 27,- SRPŠ neplatíme.

betysek
4. črc 2013

Školkovné určuje zřizovatel - většinou obec. My chodíme do vesnické školky. Školkovné 150 Kč za měsíc a jídlo 29 Kč na den. Od září se školkovné zvedne na 200 Kč, ale Eli bude předškolák, tak že nebudeme platit🙂

lucisa
4. črc 2013

Školka na vesnici (ale městská část), myslím, že máme jedno z nejlevnějších školkovných ve městě. Starší dcery kdysi platily tuším 270,- Kč/měsíc, teď to bude podobné.
Co se týče placení SRPŠ - u nás tedy KRPŠ (Klub rodičů...) - máme 350,- Kč/dítě/rok - a protože jsem členem KRPŠ, vím přesně, kam jdou peníze, financujeme z toho dětem různé věci na akce, plus navíc pořádáme akce pro dospělé, kde děláme vše zadarmo a vydělané peníze jdou opět dětem - jak do školy, tak i na obecní akce, dostáváme i dotaci obce, fungujeme jako občanské sdružení - za rok děláme tak 14 akcí (karneval, dětský den, čarodky, koločkyádu, prázdninová odpoledne ad. atd.) pro všechny děti v městské části a další akce přímo pro školu a školku - od placení dopravy na výlety, přes zaplacení různých návštěv na kulturní programy, občerstvení na zahájení a ukončení školního roku, dárky na rozloučenou předškolákům a páťákům a další.
Můžu s klidným srdcem říct, že nás tam magoří pár bláznů, kteří dělají vše zadarmiko ve svém volném čase, děti s sebou všude tahám, sháním měsíc ceny do tomboly po všech hypermarketech, obvolávám spoustu věcí a odměnou je nám radost dětí a občas bohužel rýpání rodičů, co s těmi penězi děláme.
Situace je taková, že nám teď na konci roku odešly dost aktivní rodiče dětí, které vyšly první stupeň (druhý u nás nemáme) a pokud v září někdo nový nepřiloží ruku k dílu, protože v 5-6 lidech to fakt už nejde zvládnout, asi to skončíme a to teprve všichni uvidí, kolik jsme jim naší aktivitou ušetřili peněz.

mmch, jen tak na okraj, minulý týden jsme dětem na celé odpoledne objednali inline animals zvířátka, na kterých řádily všichni dosyta, malé zpestření k vysvědčení, radost převeliká, ale raději se neptejte na cenu za pronájem 🙂

pavcza
4. črc 2013

My se do školky chystáme od ledna, takže od září budem do prosince platit 280,-/měsíc - udržovací poplatek a školka, i když nepůjde celý měsíc je 420,- za měsíc a jídlo 25,-/den - malé město

vendulka
autor
4. črc 2013

je fakt neuvěřitelné, jak jsou ty ceny různé, dokonce i ve stejném městě...každopádně holky díky... 😉 🙂

vendulka
autor
4. črc 2013

@lucisa já tedy nechci být rýpaví rodič, i když to občas tak vypadá,ale myslím si,že mám nárok vědět kam jdou moje peníze a co se za to pro děti pořídilo,aby si to někdo po malých částkách třeba nestrkal k sobě do kapes...tím necchi nikoho obviňovat

lucisa
5. črc 2013

@vendulka já tě chápu, bych to pochopila u školky/školy, kde by rodiče platili do KRPŠ nějaké částky a nic by se nedělo a kromě toho dál platili spoustu jiných věcí, ale když se prakticky každý měsíc dělá pro děti nějaká akce, kde mají vše zadarmo (od občerstvení, přes různé pomůcky a odměny za soutěže po třeba ceny v tombole), nějaké 3-4 hodiny (podle druhu akce) se nemusí starat o zábavu svých dětí oni a ještě si donesou spoustu krásných věcí - malovali jsme na trička, vyráběli ze speciální samotvrdnoucí sádry a hlíny výrobky, dělali svíčky..... a vše dostali děti zadarmo a ještě si to vzali domů.
Tak myslím, že v tomhle případě je jasné, že za ty peníze nechodíme pařit. A pak uděláš 1-2 akce pro dospělé - většinou v létě benátskou a v zimě nějakou tematickou (dělali jsme třeba halloween, kloboukovou, retro...) a rodiče si ani nekoupí lístek, i když ví, že všechny peníze, co vyděláme, jdou zase na jejich děti. A místo toho rýpou, nejdou pomoct třeba nachystat sál nebo lavičky a stoly.....

Ale samozřejmě je správné zajímat se, ale taky se třeba aktivně podílet, věř, že kdyby každý z rodičů jednou jedinkrát za školní rok přišel s něčím pomoct, příp. sehnal nějaké drobnosti na akce (stačí reklamní blbosti, děti z toho mají radost i tak), tak se ušetří ještě víc na provozu a tím víc půjde pro děti.

veruska007
5. črc 2013

Nevím, jak moc to určuje městská část, u nás je v městské části několik školek, některé jsou hodně podobné a školkovné je rozdílné, cca +/- 150,-. My jsme platili 600 školkovné + 600 jídlo, teď se renovuje, takže od září bude asi 700+600. Plus 1000,- SRPŠ/ rok plus sem tam prosí rodiče o něco navíc - ale spíš v naturáliích (hygienické potřeby, odměny, dárečky, papíry, výtvarné potřeby apod.). Upřímně řečeno, cena je to supová, v porovnání se soukromými školičkami.

sarihy
5. črc 2013

My platíme 500Kč šolkovné a 32Kč jídlo/den...SRPŠ 1800Kč/rok...+ ještě dostaneme seznam, co koupit (kapesních, pastelky, lepidlo, ubrousky); vzhledem k tomu, že školka musí vše řádně vyúčtovávat a předkládat zřizovateli, jsem si jistá, že vše má své opodstatnění...zadarmo ani kuře nehrabe...A navíc jsem šťastná, že mám obě holky ve školce (můžou tam být 6.30 - 17.30...to bych se u chůvy nedoplatila...)...a teda třeba to jídlo mi přijde setsakra levné - doma holky projedí mnohem víc...Já jsem holt asi divná, ale já tohle neřešim.

sarihy
5. črc 2013

.....jinak teda u holek ve školce je každý měsíc nějaká akce pro ně (představení ve školce, dopoledne...jsou to prý děsný pálky), navsteva cirkusu, Mikulášská besídka, oslava Dne dětí,jeden celodenní výlet...vše hrazeno právě žze SRPŠ ...+ nové věci na hřiště, vybavení školky...

vendulka
autor
5. črc 2013

@lucisa tak já třeba se angažuji ve školce dost bych řekla 😉 ,snažím se pomoct nebo něco udělat pokud je třeba a můžu to udělat 😉