Školné ve školce platím, ale syn nastoupí až ve 3 letech

daggi23
22. zář 2010

Ahojky, syn bude mít v únoru 3 roky a aby měl místo ve školce musíme od září platit školné 400,- měsíčně s tím, že může nastoupit až bude mít 3 roky. Neberu na něj rodičovský příspěvek, tak se chci zeptat, jestli jednání školky není protiprávní. Musí mít opravdu 3 roky nebo může nastoupit i dříve? Díky Dáša

petrunka01
22. zář 2010

ahoj...asi záleží na školce,jaká má kritéria pro nástup dítětě.Ale,pokud na syna nepobíráš rodičovský příspěvek,,myslím,že by do školky mohl chodit neomezeně-teda na celý den a každý den,ta omezení docházky se týkají maminek,které rodičák pobírají.Určitě není nutný čekat na třetí narozeniny,mám několik kamarádek,co jim děti chodí na 5 dní v měsíci,a dětem ještě nejsou tři roky.

prochi
22. zář 2010

@daggi23 každá školka to má nastavený jinak a sama nevím, jak to doopravdy má být... V naší školce je to stejný jako ve vaší - nastoupit může dítě až ve třech letech, bez ohledu na to, jestli na něj maminka něco bere nebo ne. A do té doby, pokud se mu drží místo od září, musí rodiče platit školkovné.
Mě paní ředitelka říkala, že jim hygiena nedovolí přijmout dítě mladší třech let, proto musíme počkat, až mu tři budou. Syn je říjnový a loni jsem se ptala, proč nemůže nastoupit už v září, když na něj stejně nic neberu. S tím placením školkovného, i když tam není, tak se platí pro to, že v podstatě zabírá místo jinýmu dítěti 😒

vojtisek2007
22. zář 2010

u nás taky nemůže dítě nastoupit před třetím rokem věku, ale může např měsíc před třetími narozenima chodit na přípravu - tzn. dvě,tři hodiny dopoledne....aby to pro něj potom nebyl takovej šok.
K tomu školkovnému - platíme 300,- za celý měsíc chození a když dítě nechodí, platí se jen ten udržovací poplatek 150,-Kč....ale to bude mít asi každá školka nastavené individuálně.

daggi23
autor
22. zář 2010

@prochi jasně to chápu s tím placením... ale ředitelka otevřela navíc další třídu, protože měla málo předškoláků cca 18 a má obavy, aby příští rok naplnila kapacitu školky, protože jí jde do školy skoro 50 dětí...tak vzala koho se dalo a pak si stanovuje takové podmínky ach jo....stejně s tím asi nic nenadělám, ale příjde mi to postavené na hlavu 😒

lenkabu
22. zář 2010

daggi my platíme 1200 měsíčně aby dcera mohla od 3 let nastoupit,je to prostě legální úplatek no 😅

lenkabu
22. zář 2010

Je to soukromá školka a naštěstí dotovaná církví jinak by to bylo víc

prochi
22. zář 2010

@daggi23 no jo, tak to chápu, že naštve 😒
U nás se platí proti vám pakatel (jen 120.- na měsíc), ale třeba mi taky přišlo postavený na hlavu, proč jsme platili za prázdniny, když jsme nechodili. Školka byla otevřená první dva týdny v červenci a posledních dva týdny v srpnu. Mě bylo hned řečeno, že se nás prázdninový provoz netýká, když jsem doma s malou. Platili jsme teda polovinu tzn. 120,- za dva měsíce, ale to samý platili i ti, co do školky o prázdninách chodili.
Nejde mi o ty prachy, spíš o princip...
Ale na druhou stranu jsem ráda, že mi malýho vůbec do školky vzali, když jsem doma, tak držím hubu a krok 😅

daggi23
autor
23. zář 2010

@prochi jj já taky jsem ráda, že mi ho vzali...ale přesně jak píšeš - jde o princip 😖

daggi23
autor
23. zář 2010

@lenkabu legální úplatek 😀 to zní dobře 😀

niki2
23. zář 2010

Taky jsem rada, ze mi deti vzali...
Na maleho platim skolne 410 normalne od zacatku skolniho roku, ale normalne muze jit na 5 dni v mesici. 3 roky mu budou v rijnu a od listopadu muze chodit kazdy den na dopoledne.
Na velkeho jakozto predskolaka skolne neplatim, zato chteji "dar", vetsi KRPS a to 1000 na pololeti.... Ti mali plati 400 na pololeti... Jo a jeste to chteji zaplatit na rok dopredu, takze jsme se ted v zari docela prohli 😒

jajkaz
23. zář 2010

@daggi23 Tak co se týká držení místa a placení je jasné i když moc rodičů to nechápe (já jsem uč.MŠ). Ale co mě zaráží je ten "zákaz" docházení před 3. rokem. Minulý školní rok jsem měla klučinu - od září chodil jako 5denní a od listopadu (3 roky měl 4. 11) už na celý den bez řečí. Je to vážně na každé ředitelce... Ale na druhou stranu u nás je možnost, pokud dítě nepříjde ani jeden den v měsíci do školky, tak se dá požádat o snížení úplaty...

@prochi že jste platili i za prázdniny, kdy jste do školky nechodili, to jsem v šoku, to je fakt na hlavu postavené. 🤐

daggi23
autor
23. zář 2010

@jajkaz díky za odpověď...zkusím tam ještě zajít a nějak se domluvit, začínám dálkově studovat, tak by mi to bodlo jen třeba 3x do měsíce...uvidíme 😉 .

berynka
23. zář 2010

Ahoj, já taky vím, že v místní školce neberou před 3. rokem, ačkoli dítěti třeba místo drží! 😅 A to mám namysli jen těch 5 dní v měsíci 😒 . Argument je ten, že kdyby udělali výjimku, tak by tam těch menších dětí měli hodně a tím víc práce. Každopádně je to o tom, že poptávka po školkách převyšuje nabídku, takže si pravidla neurčují rodiče.

jajkaz
24. zář 2010

@berynka On ten začátek školního roku je fakt hodně náročný a to nejen pro učitelky, ale taky pro nové děti. Ať už nastoupí ve 3 nebo 4 letech, bývá začátek dost krušný (neplatí na všechny děti). Učitelka je tam většinou sama (mluvím o státních školkách), má ve třídě 15 úplně nových dětí. 5 z nich příjdou s pláčem a rozbrečí dalších 5, kteří by to jinak zvládly jakštakš v pohodě. Takže chápu, že čím méně "spouštěcích elementů", tím lépe. Ovšem nevím, jestli je možné to takhle zakázat. Myslím, že těch 5 dní v měsíci minimálně máte fakt nárok.

berynka
24. zář 2010

@jajkaz , já to přesně proto psala, že pak vlastně nedává smysl těch pět dní v měsíci a může to být i šance, kdy si dítě zvykne na školku a naopak by to mohlo práci učitelek následně ušetřit 😉 . A hlavně za nás se to dělalo tak, že jedno nové dítě "měly v péči" dvě starší a prostě pomáhaly s oblékáním a krmením 🙂.
A že je to s mrňousama náročný si dokážu představit. Dcera chodí do školky, kde jsou ve třídě stejně staří... takže 25 tříletých děti 😀 . Být tam tou učitelkou, jdu si to rovnou hodit 😅 .

jajkaz
24. zář 2010

@berynka Tak ono to má své pro i proti. Mít třídu tříletých dětí je z počátku fakt na bednu. Ovšem jak to s "nováčkama" bývá, většinou velice rychle onemocní, nebo třeba chodí jen na dopoledne... Takže celá třída se sejde fakt vyjímečně. Výhodou pak je, že v podstatě po nich můžu chtít zhruba to stejné (co se týká jejich rozvoje). Kdežto když mám smíšenou třídu (u nás 3-5 let, předškoláci jsou pak zvlášť, aby se připravili na školu), tak potom něco jiného můžu chtít po tříletém, něco jiného po pětiletém. Upřímně řečeno, ty první dva, tři měsíce jsou starší "opomíjeni", protože i starost o půl třídy mrňousků dá pořádně zabrat. Takže starší se nudí, vyrušují, zlobí... 😔
A co se týká té pomoci s oblékáním, krmením (teď nechci nikoho urazit), ale upřímně řečeno, často a dost pomáháme i těm pětiletým, protože jsou zvyklí, že je rodiče raději obléknou sami, než aby měli tu trpělivost to po nich vyžadovat... Ale i moc šikovní tříletí jsou 😉 Záleží na rodičích. 🙂

zany
24. zář 2010

@daggi23 - záleží na každé školce... Mě Honzíka vzali v prosinci 2009 a 3 roky mu byly až lednu 2010 😉 Ale od září jsme platili jen snížené školkovné na polovinu 🙂 Ale taky vím o více školek, kde berou děti klidně už od září na 5 dní v měsíci 😉

@prochi - to mi přijde postavené na hlavu, že jste platili školku! 😲 U nás jela školka prvních 14 dní (resp. to bylo 5 dní, protože se lámal měsíc a byly svátky), ale za školku se neplatilo, jen jídlo. Mají to tak nastavené, že jede vždy nějaká školka a neplatí se nikde! A Honzík mi do školky těch 5 dní chodil a nikdo mi neřekl, že když jsem na mateřské, tak mám smůlu!!! To fakt zírám 😲

@jajkaz - taky máme smíšené třídy, ani předškoláci nejsou zvlášť... Paní ředitelka říkala, že je to pro ně sice náročnější na přípravu a musí vymýšlet činnost předškolákům a pak i malým dětem, ale tenhle model se jim osvědčil 🙂 A ty mladší se od starších učí nové věci (pochopitelně i zlobení 😀 ) a starší se zas učí pomáhat mladším 🙂