Skoro čtyřleté dítě náhle koktá, mám to ignorovat?

malaletajicimyska
26. led 2013

ahoj nejsem si vedoma zadneho stresu, urazu ci cehokoli co to mohlo zpusobit ale za dva mesice ctyrlety syn zacal silene koktat vetu zacina" a a a a a a a ja by by by bych chtel...... " Nebo "ma ma maminko", no silim z toho.
Mam to ignorovat? Nebo ho opravovat? Vubec si nevim rady
Ja se obcas zadrhavam kdyz jsem hodne rozcilena ale nijak moc muj muz ma mluvu ukazkovou

evaviki
26. led 2013

o stresu vediet nemusis.. treba neco zo skolky? ale neopravuj ho, to ho bude deptat a bude koktat este viac.. skus pockat a pripadne sa poradit s nejakym logopedom..

vendullka
26. led 2013

Také mě napadlo, jestli si nějaký stres nepřinesl ze školky. Já začala koktak ve 4 letech po hospitalizaci v nemocnici, ale naštěstí se podařilo mě to odnanučit.

agnessa
26. led 2013

zatím není důvod řešit, může jít o vývojovou neplynulost řeči (u některých dětí se projeví výrazněji, u některých vůbec), zkus se podívat sem: http://rodina-deti.doktorka.cz/koktavost-nebo-v... nebo zadej do vyhledávače "vývojová neplynulost" 🙂
a ještě jeden odkaz zde: http://www.moje-klinika.cz/koktavost

schnek
26. led 2013

já bych moc nečekala a vyrazila k logopedovi, čím dřív začnete cvičit, tím dřív bude po koktání 😉

mavanka
26. led 2013

Ahoj, určitě ho neopravuj, neupozorňuj na to, snaž se s ním komunikaci prozpívávat a hlavně, na nic nečekej a hned se objednejte na logopedii, koktavost je potřeba řešit, aby se mu to do řeči nezafixovalo. taky logopedka radila, že klidně můžem pomoci větu dokončit, že stejně většinou víme, co chce říct...

Mohla to způsobit jakákoli silná emoce, i pozitivní, nebo trychlý výjoj řeči...neboj, přejde to 🙂
Vloni v červnu jsem takhle šílela z dcery, to jí bylo tři a čtvrt... a teď mluví krásně 🙂 Držím pěsti

asaka
26. led 2013

ja bych to ještě nehrotila. nepozorujes ze by syn sel posl dobou hodne dopředu co se slovni zasoby a vyjadrvani, mysleni tyka?
Muj syn takhle zacal u niceho nic koktat na zacatku vety nak ve 2 letech, proste myslel rychleji nez se stacil vyzvejknout, byl vždycky intelektualne dost napred.. nak po 2 mesicich to preslo. Bylo to vždy jen na zacatku vety a většinou tehdy, když slo o nejakou jeho myslenku..
viz Pozor - kolem 3. roku věku se může dostavit tzv. fyziologická koktavost (nepravá koktavost), je to stav, kdy se řeč dítěte překotně vyvíjí a je patrná nerovnováha mezi řečí a myšlením. Takové potíže po čase odezní a jejich zvláštní zdůrazňování, napomínání a opravování mohou dítěti ublíži
Na druhou str, pokud se v rodine koktavost, i když jen drobna, jak popisuješ, tak bych to uplne neprehlizela, dej tomu ještě mesic a když se to nezlepsi, zkonzultovla bych to radej s logopedem.

buldok
26. led 2013

Začala bych tím, že dítě zklidním, prostě bych ho to nechala doříct a pak bych mu řekla, ať to zkusí ještě jednou, pomalu. Když to nebude pomáhat, tak logopeda. Čím dřív, tím lépe, než doroste věku, že se za to bude stydět...

johnatanka
26. led 2013

a nestala se nějaká nová událost v rodině, v jeho životě, mně dvouletá dcera koktala před Vánoci a přes ně, když jsme se 2měs těšili na jednu návštěvu ze zahraničí a začlo to, když přijeli a byli u nás pečení - vaření 3týd, odjeli a přeslo to samo, shodou okolností jsem byla se starším u logopedky a ona mi říkala toto - že to mohlo být ono a nebo to jsou hodně chytré děti!!! A artikulací nestíhá zpracovat jejich myšlenky, chtějí to říct moc rychle, ale pusa nestíhá....kamarádka má zase syna a ten začal koktat po ostříhání strojkem, bránil se mu a táta ho prostě sjel a od tý doby koktá....může to být i nevinný stres....

lena27
26. led 2013

za mě určitě navštiv dětského doktora a ten dá doporučení na logopedii.
Syn nám začal také před 4 rokem koktat. nejdříve si toho člověk ani moc nevšímal, ale víc se to stupňovalo. taky si nejsme vědomi nějakého stresu, leknutí nebo čehokoli jiného. Na logopedii nás naučili jak mu pomoci slovo říci - vytleskat slabiky. Zbavovali jsme se toho dost dlouho, asi půl roku. a ještě teď se mu to občas vrací, ale už sám ví jak na to

leni78
27. led 2013

Určitě si dej pozor na logopedy. Málokdo ví o zadrhávání. Vidím i z Tvého nadpisu, že sis o tom zatím ještě nic nezjišťovala. Nejprve si zjisti z internetu co nejvíce informací o této problematice a pak držím palečky 🙂

coxa
27. led 2013

Já bych teda nevydržela čekat, bála bych se, abych něco nezanedbala, určitě bych vyrazila alespoň na konzultaci, když ne přímo na logopedii tak alespoň k dětské doktorce.

dripik
27. led 2013

zkusila bych synovi dát najevo, že má čas na to cokoliv říct, že nemusí spěchat, že ho vyslechneš a to pokaždé, musí mít pocit důležitosti když mluví...občas děti začínají koktat pač mají pocit, že rodiče nemají čas a že to tudíž musí říct rychle( tím samozřejmě neříkám, že je to váš případ) a určitě bych vyhledala logopeda, poradí ti jak to eventuálně podchytit hned v počátku...držím pěsti...

doli1
27. led 2013

syn mi začal taky trochu koktat a zadrhávat se a je to tim že má najednou strašně moc informací které má potřebu říct. hlavně rychle aby to nezapomněl. já mu vždycky řikám uklidni se a řekni to pomalu já tě poslouchám.tim že on vidí že jsem všeho nechala a poslouchám-naslouchám se sklidní a jde to líp.pokud by se to zhoršovala tak bych šla na logopedii

kapljhgf
27. led 2013

myslím že chce zjistit příčinu proč tak mluví třeba mu může vadit i hloupý posměch 1 z dětí ze škollky a pak se poradit s odborníkem co s tím

monikabie
27. led 2013

Ahoj u nás to zhruba v tomhle věku bylo to samé. Mudr to neřešila jen pokusd by to přetrvávalo delší dobu. No a jak to přišlo tak to odešlo🙂

werra17
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
muminek
13. únor 2013

Já bych to neignorovala. Švagrová to taky řešila se synem a dostali i kapky na uklidnění protože chlapeček byl moc rychlej a chtěl všechno rychle vyjádřit a neuměl to. Pak zadrhával. Já bych to řešila aspoň se na to zeptat dětské doktorky.